Ухвала суду № 126457065, 04.04.2025, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
04.04.2025
Номер справи
587/1368/24
Номер документу
126457065
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 587/1368/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2025 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І., представника позивача Мазурової К.Д., представника відповідача Мачули А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, фермерського господарства Захарченка Анатолія Володимировича, третя особа державний реєстратор Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області Колесник Яніна Миколаївна про визнання незаконним та скасування рішення Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, фермерського господарства Захарченка Анатолія Володимировича, третя особа державний реєстратор Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області Колесник Яніна Миколаївна про визнання незаконним та скасування рішення Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області. В обґрунтування своїх вимог, які позивач уточнив під час розгляду справи, позивач зазначав, що 07 вересня 2021 року рішенням XIII сесії VIII скликання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) - неуспадковані земельні частки (паї) у кількості 15 паїв орієнтовною площею 72,3359 га, у тому числі: рілля 63,23943га, сіножаті 5,6769 га, пасовищ 3647 га, розташовані на території Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області да подальшої оренди підприємством. 26 жовтня 2021 року фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) неуспадкованих земельних часток (паїв), які передбачається надати в оренду ФОП ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, відповідно до якої було присвоєно 53 кадастрові номери вищезазначеним земельним ділянкам.

Відповідно до норм Закону України від 24 березня 2022 р. № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» визначено спрощену процедуру передання в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (крім тих, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не належать до державних, комунальних підприємств, установ, організацій), а також земельних ділянок, що залишилися в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв). Для таких договорів законом встановлюються "імперативні" умови: строк оренди: не більше 1 року; розмір орендної плати: не більше 8% середньої НГО одиниці площі ріллі по області.

13 вересня 2023 року Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області винесла рішення XXXVII сесії VIII скликання, відповідно до якого передала ФГ ОСОБА_3 в оренду земельні ділянки, які є предметом рішення XIII сесії VIII скликання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж тих самих земельних ділянок в натурі для подальшої оренди.

Ухвалюючи вищезазначене рішення сесії від 13 вересня 2023 року Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області порушила вимоги Закону України від 24 березня 2022 р. №» 2145-ІХ 22.09.2023 року в частині строку передачі в оренду земельних ділянок на 10 років замість 1 року та розміру орендної плати в розмірі 12% замість максимального розміру 8%, визначеного у Законі №2145-ІХ. Посилаючись на ці обставини, позивач просив визнати незаконним та скасувати рішення XXXVII сесії VIII скликання від 13 вересня 2023 року, відповідно до якого сільська рада передала ФГ Захарченко А.В. в оренду земельні ділянки, які є предметом рішення XIII сесії VIII скликання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж тих самих земельних ділянок в натурі для подальшої оренди.

В судовому засіданні представник відповідача Мачула А.А. підтримала клопотання про закриття провадження по даній справі, оскільки дана категорія справ підлягає розгляду в окружному адміністративному суді.

Представник позивача Мазурова К.Д. в судовому засіданні заперечувала проти заявленого клопотання.

Заслухавши пояснення учасників справи, з`ясувавши правові позиції сторін, суд приходить до наступних висновків.

Питання про те, чи підвідомча місцевому суду справа, повинно вирішуватись з врахуванням суб`єктного складу сторін і залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими.

Відповідно до ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1)адміністративні справиз приводурішень,дій чибездіяльності суб`єктіввладних повноваженьу справахпро притягненнядо адміністративноївідповідальності; 2)адміністративні справи,пов`язані звиборчим процесомчи процесомреферендуму,щодо: оскарженнярішень,дій чибездіяльності дільничнихвиборчих комісій,дільничних комісійз референдуму,членів цихкомісій; уточненнясписку виборців; оскарженнядій чибездіяльності суб`єктіву сферімедіа,підприємств,установ,організацій,їх посадовихта службовихосіб,творчих працівниківсуб`єктів усфері медіа,що порушуютьзаконодавство провибори тареферендум; оскарженнядій чибездіяльності кандидатау депутатисільської,селищної ради,кандидатів напосаду сільського,селищного голови,їх довіренихосіб; 3)адміністративні справи,пов`язані зперебуванням іноземцівта осіббез громадянствана територіїУкраїни,щодо: примусовогоповернення вкраїну походженняабо третюкраїну іноземцівта осіббез громадянства; примусовоговидворення іноземцівта осіббез громадянстваза межіУкраїни; затриманняіноземців абоосіб безгромадянства зметою їхідентифікації та(або)забезпечення примусовоговидворення замежі територіїУкраїни; продовженнястроку затриманняіноземців абоосіб безгромадянства зметою їхідентифікації та(або)забезпечення примусовоговидворення замежі територіїУкраїни; затриманняіноземців абоосіб безгромадянства довирішення питанняпро визнанняїх біженцямиабо особами,які потребуютьдодаткового захистув Україні,або особамибез громадянства; затриманняіноземців абоосіб безгромадянства зметою забезпеченняїх передачівідповідно доміжнародних договорівУкраїни прореадмісію; 4)адміністративні справиз приводурішень,дій чибездіяльності державноговиконавця чиіншої посадовоїособи державноївиконавчої службищодо виконанняними рішеньсудів усправах,визначених пунктами1-3частини першоїцієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставіЗакону України"Прореабілітацію жертврепресій комуністичногототалітарного режиму1917-1991років"; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначенихчастинами першоютатретьоюцієї статті.

Водночас, за правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ згідно із пунктом 1 частини 1 статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» згідно пункту 7 частини першої статті 4 КАС України зазначається як орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Натомість визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.

Згідно з частинами першою та четвертою статті 11 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки.

Відповідно до частин другої та третьої статті 78 Земельного Кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Згідно із статтею 122 та 123 цього Кодексу вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

У даній справі не встановлено факту виникнення (зміни чи припинення) будь-яких цивільних прав чи обов`язків позивача, за захистом яких би позивач звернувся до суду і права якого б були порушені оскаржуваним рішенням сільської ради. Отже, відсутнє порушення приватного права позивачау спірнихвідносинах, відповідно, ознаки приватноправового спору у цій справі також відсутні.

У відповідностіз ст.19КАС Україниюрисдикція адміністративнихсудів поширюєтьсяна справиу публічно-правовихспорах,зокрема: спорахфізичних чиюридичних осібіз суб`єктомвладних повноваженьщодо оскарженняйого рішень(нормативно-правовихактів чиіндивідуальних актів),дій чибездіяльності,крім випадків,коли длярозгляду такихспорів закономвстановлено іншийпорядок судовогопровадження; спорахміж суб`єктамивладних повноваженьз приводуреалізації їхньоїкомпетенції усфері управління,у томучислі делегованихповноважень; за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом тощо.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово вирішувала питання щодо юрисдикційної належності спору, предметом якого є оскарження рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування щодо надання в оренду земельної ділянки ( у постановах від 21 березня 2018 року (справа № 536/233/16-ц), 24 квітня 2018 року (справа № 401/2400/16-ц), 30 травня 2018 року (справа № 826/5737/16), 19 червня 2018 року (справа № 922/864/17 ), 19 червня 2019 року ( справа №922/864/17). З врахуванням усталеної судової практики суд приходить до висновку, що спір, який виник між сторонами по справі, повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки орган місцевого самоврядування у відповідних правовідносинах реалізовував свої повноваження у сфері управлінської діяльності, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду. Адміністративні суди розглядають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.

Питання, пов`язаного з визнанням права власності чи права користування земельною ділянкою та оспорюванням такого права інших осіб, у позивачів у межах спору не виникало. З тексту уточненої позовної заяви вбачається, що позивач оспорює рішення Юнаківської сільської ради Сумського району XXXVII сесії VIII скликання, відповідно до якого передала ФГ Захарченко А.В. в оренду земельні ділянки, які є предметом рішення XIII сесії VIII скликання Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж тих самих земельних ділянок в натурі для подальшої оренди. Оспорюючи рішення сільської ради, позивач зазначає, що, ухвалюючи вищезазначене рішення сесії від 13 вересня 2023 року Юнаківська сільська рада Сумського району Сумської області порушила вимоги Закону України від 24 березня 2022 р. №» 2145-ІХ 22.09.2023 року в частині строку передачі в оренду земельних ділянок на 10 років замість 1 року та розміру орендної плати в розмірі 12% замість максимального розміру 8%, визначеного у Законі №2145-ІХ. Посилаючись на ці обставини, позивач просив визнати незаконним та скасувати рішення XXXVII сесії VIII скликання від 13 вересня 2023 року.

Таким чином, у цій справі спір, який виникає з цивільних правовідносин, відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення відповідача, який у межах спірних відносин діє як суб`єкт владних повноважень, що свідчить про належність справи до юрисдикції адміністративного суду. Вказане узгоджується з правовим висновком щодо юрисдикції спору у подібних правовідносинах, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 823/1984/16 (провадження № 11- 1528апп18).

Відповідно до ч.1ст.19 ЦПК Українисуди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до п.п.2-3, п.6 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01 березня 2013 р. «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції, (стаття 19 ЦПК). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 26 - 30 ЦПК).

Вирішуючи питання юрисдикції та підсудності у кожній конкретній цивільній справі, суди повинні виходити з того, що відповідно достатті 19 ЦПКу порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства, тобто коли розгляд таких справ заКодексом адміністративного судочинства України,Господарським процесуальним кодексом України,Кримінальним процесуальним кодексом України абоКодексом України про адміністративні правопорушеннявіднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

При вирішенні питань, пов`язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати роз`яснення, викладені в пунктах 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" (із змінами і доповненнями, внесеними згідно зпостановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року №2), а такожРішення Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010усправі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першоїстатті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому суди мають виходити з того, що згідно із статтями13і14 Конституції України, статтями177,181,324і главою30 ЦК Україниземля та земельні ділянки є об`єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з`ясувати, чи є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов`язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень при реалізації ним управ Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Перелік справ у публічно-правових спорах, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, визначено уст. 19 КАС, зокрема на спори фізичних та юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.

До юрисдикції адміністративних судів слід відносити спори, які виникають з публічно-правових земельних відносин, що засновані на підпорядкуванні одного учасника іншому, де один з них здійснює владні управлінські функції, та характеризуються імперативним методом правового регулювання.

Також, відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС Українипредметна підсудність вказаного спору визначає віднесення його до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним з визначенням загальної підсудності за місцем реєстрації позивача. Правила предметної підсудності разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.

Оскільки належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил предметної, інстанційної та територіальної підсудності, суд першої інстанції, встановивши, що спір за правилами предметної підсудності встановленої законом належить до юрисдикції іншого суду, вважає за необхідне направити справу для розгляду до адміністративного суду, до предметної юрисдикції якого належить її розгляд.

Враховуючи, щоКАС Українине містить норм, які регулюють питання передання на розгляд до належного суду справ у разі порушення предметної підсудності, згідно з ч. 6 ст.7 КАС Україниу такому випадку підлягає застосуванню аналогія закону. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС Українисуд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Таким чином, зважаючи на те, що позовна заява подана із порушенням правил предметної підсудності, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд за підсудністю Сумському окружному адміністративному суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.7,20,29,30 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.. 19 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Справу за позовом ОСОБА_1 до Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, фермерського господарства Захарченка Анатолія Володимировича, третя особа державний реєстратор Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області Колесник Яніна Миколаївна про визнання незаконним та скасування рішення Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області направити до Сумського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її оголошення.

Суддя О.А.Степаненко