Ухвала суду № 126422430, 03.04.2025, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
03.04.2025
Номер справи
204/3483/25
Номер документу
126422430
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 204/3483/25

Провадження № 1-кс/204/903/25

УХВАЛА

Іменем України

03 квітня 2025 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваної ОСОБА_5 ,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Дніпрі,клопотання старшогослідчого вОВС слідчоговідділу УправлінняСБ Україниу Дніпропетровськійобласті майораюстиції ОСОБА_6 ,яке погодженепрокурором Криворізькоїспеціалізованої прокуратуриу сферіоборони Східногорегіону ОСОБА_7 ,у кримінальномупровадженні №22024040000000057від 15.01.2024року,про застосуваннязапобіжного заходуу виглядітримання підвартою відноснопідозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,яка народиласьу м.Кривий РігДніпропетровської області,громадянка України,маюча наутримані сина2009року народження,зареєстрованої заадресою: АДРЕСА_1 ,раніше несудимої, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України, -

встановив:

До судунадійшло клопотаннястаршого слідчогов ОВСслідчого відділуУправління СБУкраїни уДніпропетровській областімайора юстиції ОСОБА_6 ,яке погодженепрокурором Криворізькоїспеціалізованої прокуратуриу сферіоборони Східногорегіону ОСОБА_7 ,у кримінальномупровадженні №22024040000000057від 15.01.2024року,про застосуваннязапобіжного заходуу виглядітримання підвартою відноснопідозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом Управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування № 22024040000000057 від 15.01.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який згідно указів Президента України в подальшому неодноразово продовжувався, в тому числі станом на момент вчинення злочину. Відповідно до ст.1Закону України«Про оборонуУкраїни» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Згідно зі ст.3Закону України«Про ЗбройніСили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з`єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі ТЦК та СП) є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. На підставі Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України, на усій території України з 24.02.2022 оголошена та проводиться загальна мобілізація, в тому числі станом на момент вчинення злочину. Відповідно дост. 17 Закону України «Про оборону України»захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов`язок у запасі відповідно до законодавства. Згідно ч.5 ст.22Закону України«Про мобілізаційнупідготовку тамобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Відповідно до ст.23Закону України«Про мобілізаційнупідготовку тамобілізацію» (в редакції яка діяла на момент вчинення злочину) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). Відповідно до п. 81 постанови КабінетуМіністрів України№ 1487від 30.12.2022«Про затвердженняпорядку організаціїта веденнявійськового облікупризовників,військовозобов`язанихта резервістів» (в редакції яка діяла на момент вчинення злочину) взяття навійськовий облік,зняття тавиключення звійськового облікупризовників,військовозобов`язанихта резервістіву районних(міських)територіальних центрахкомплектування тасоціальної підтримкиздійснюється заїх особистоїприсутності.При цьомувзяття навійськовий облік,зняття абовиключення знього здійснюєтьсяза умовинаявності паспортагромадянина Українита військово-обліковихдокументів. Так,у громадянкиУкраїни ОСОБА_5 ,у невстановленийдосудовим розслідуваннямчас,в періодзапровадження вУкраїні режимувоєнного стану,виник злочиннийумисел спрямованийна перешкоджаннязаконній діяльностіЗбройних СилУкраїни територіальним центрамкомплектування тасоціальної підтримки(далі ТЦКта СП)щодо призовугромадян навійськову службупід часмобілізації вособливий період,шляхом наданняпідробних тимчасовихпосвідчень військовозобов`язанихгромадян звідміткою провиключення звійськового обліку,та довідоквійськово-лікарськоїкомісії (далі ВЛК)про непридатністьдо військовоїслужби,які видаютьсята посвідчуютьсярайонним ТЦКта СП(даліТЦК таСП),що маєправо видаватита посвідчуватитакі документиі якінадають праваособам назвільнення відвійськової службита звільняютьвід військовогообов`язкута вподальшому внесеннявідомостей прозняття такихосіб звійськового облікув реєстрвійськовозобов`язаних загрошову винагороду.З метоюреалізації вищевказаногозлочинного планута умислу,діючи зкорисливих мотивів, ОСОБА_5 ,у невстановленийдосудовим розслідуваннямчас тамісці,вступила узлочинну змовуз ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (матеріаливідносно вказаноїособи відділенов окремепровадження тавизнано винноюу вчиненнікримінальних правопорушень,передбачених ч.2ст.28ч.1ст.114-1та ч.3ст.358КК України),яка вподальшому залучиладо протиправноїдіяльності співробітника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,який займавпосаду операторавідділення військовогообліку табронювання сержантіві солдатівзапасу вказаногоРТЦК таСП,з якими ОСОБА_5 розробила спільнийзлочинний план,згідно якогоостання здійснювалапідшукування заінтересованихгромадян Українидля підробленнявищевказаних документів,які бажаютьухилитися такимчином відпроходження військовоїслужби увідповідних підрозділахЗбройних СилУкраїни таінших військовихформуваннях,а ОСОБА_9 вже повиннабула підробляти тимчасовіпосвідчення військовозобов`язанихгромадян звідміткою провиключення звійськового обліку,та довідокВЛК пронепридатність довійськової службидля подальшоїпередачі ОСОБА_10 з метоювнесення відомостейпро зняттяз військовогообліку такихосіб вреєстр військовозобов`язаних.На виконанняраніше розробленогозлочинного плану,оператор відділеннявійськового облікута бронюваннясержантів ісолдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 ,у невстановленийчас тамісці,надав ОСОБА_9 бланки тимчасовихпосвідчень військовозобов`язанихгромадян ІНФОРМАЦІЯ_7 ,а також ІНФОРМАЦІЯ_8 ,та бланкидовідок ВЛК,в які ОСОБА_9 повинна булавносити неправдивівідомості щодонепридатності осібдо військовоїслужби тавиключення звійськового обліку,а такожнаступні печаткита штампи:«Знято звійськового облікувійськовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 »,«Знято звійськового облікувійськовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 »,«Взято навійськовий обліквійськовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 »,«Взято навійськовий обліквійськовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 »,« АДРЕСА_2 »,«Міністерство оборониУкраїни код2663774620регіональна військово-лікарськакомісія»,« ІНФОРМАЦІЯ_11 код НОМЕР_1 »,«Держдепартамент охорониздоров`я Дніпропетровськоїоблдержадміністрації КЗобласний клінічнийцентр медико-соціальноїекспертизи ДОР13428538Саксаганська міжрайоннаМСЕК»,« ІНФОРМАЦІЯ_11 код НОМЕР_1 »,« ІНФОРМАЦІЯ_12 код НОМЕР_2 »,«Лікар ОСОБА_11 »,«20регіональна військово-лікарськакомісія Постановавійськово-лікарськоїкомісії ЗАТВЕРДЖУЄТЬСЯГолова комісії». Так, ОСОБА_9 , розуміючи протиправність своїх дій, спрямованих на перешкоджання Збройних Сил України в особливий період, усвідомлюючи, що на території України введено режим воєнного стану та проводиться загальна мобілізація, діючи з корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, та у невстановленому місці, отримала від ОСОБА_5 вказівку про виготовлення на ім`я громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , документів про визнання його непридатним до військової служби за станом здоров`я та в подальшому внесення відомостей про зняття з військового обліку в реєстр військовозобов`язаних, який завідомо для останньої та ОСОБА_5 , не мав права на відстрочку або звільнення від військової служби, для подальшого ухилення від проходження військової служби у відповідних підрозділах Збройних Сил України та інших військових формуваннях. Після чого, ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, та у невстановленому місці було надано ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 2500 доларів США та фотокартку ОСОБА_12 для виготовлення вищевказаних документів про непридатність до військової служби та внесення відповідних відомостей до реєстру військовозобов`язаних. В подальшому, ОСОБА_9 , реалізуючи вищевказаний злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів та за попередньою змовою оператором відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , та ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, знаходячись за місцем фактичного мешкання за адресою: АДРЕСА_3 внесла у бланк тимчасового посвідчення військовозобов`язаного громадянина ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4/57 на громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , неправдиві відомості про непридатність останнього до військової служби у мирний час та непридатність до військової служби у воєнний час та власноруч поставила відтиски печаток «Взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 04.01.2023», «Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 04.01.2024», «Взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 04.01.2024», «Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 04.01.2024», а також внесла неправдиві відомості у бланк довідки ВЛК № 05/01 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, та власноруч поставила відтиски печаток « ІНФОРМАЦІЯ_11 код НОМЕР_1 », «Лікар ОСОБА_11 », «20 регіональна військово-лікарська комісія Постанова військово-лікарської комісії ЗАТВЕРДЖУЄТЬСЯ Голова комісії», та вклеїла фотокартку ОСОБА_12 , тим самим підробила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного на громадянина України ОСОБА_12 з відміткою про виключення з військового обліку, та довідку ВЛК про непридатність до військової служби. Після чого, з метою перешкоджанню законній діяльності підрозділів Збройних сил України у особливий період, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19.02.2024, та місці, надала вищевказані підроблені документи та грошові кошти у розмірі 2000 доларів США, які остання отримала від ОСОБА_5 , оператору відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 для внесення в реєстр військовозобов`язаних неправдивих відомостей про зняття ОСОБА_12 з військового обліку військовозобов`язаних. На підставі чого, ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 , 19.02.2024 о 10 год. 10 хв, знаходячись у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_4 , вніс до реєстру військовозобов`язаних неправдиві відомості про зняття ОСОБА_12 з військового обліку військовозобов`язаних та вклеїв у відповідне тимчасове посвідчення військовозобов`язаного штрих код «190220241425871600008» та повернув вказані документи ОСОБА_9 для подальшої передачі ОСОБА_5 . Після чого, ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію вищевказаного злочинного умислу, розуміючи протиправність своїх дій, спрямованих на перешкоджання Збройних Сил України в особливий період, усвідомлюючи, що на території України введено режим воєнного стану та проводиться загальна мобілізація, діючи з корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, та у невстановленому місці, отримала від ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, вказівку про виготовлення на ім`я громадянина України ОСОБА_13 ,

ІНФОРМАЦІЯ_14 , документів про визнання його непридатним до військової служби за станом здоров`я та в подальшому внесення відомостей про зняття з військового обліку в реєстр військовозобов`язаних, який завідомо для останньої та ОСОБА_5 , не мав права на відстрочку або звільнення від військової служби, для подальшого ухилення від проходження військової служби у відповідних підрозділах Збройних Сил України та інших військових формуваннях. Після чого, ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, реалізуючи злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, та у невстановленому місці було надано ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 2500 доларів США та фотокартку ОСОБА_13 для виготовлення вищевказаних документів про непридатність до військової служби та внесення відповідних відомостей до реєстру військовозобов`язаних. В подальшому, ОСОБА_9 , реалізуючи вищевказаний злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів та оператором відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, знаходячись за місцем фактичного мешкання за адресою: АДРЕСА_3 внесла у бланк тимчасового посвідчення військовозобов`язаного громадянина ІНФОРМАЦІЯ_7 № 4/41 на громадянина України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , неправдиві відомості про непридатність останнього до військової служби у мирний час та непридатність до військової служби у воєнний час та власноруч поставила відтиски печаток «Взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 04.01.2023» та «Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 04.01.2024», а також внесла неправдиві відомості у бланк довідки ВЛК № 4/468/224 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, та власноруч поставила відтиски печаток « ІНФОРМАЦІЯ_11 код НОМЕР_1 », «Лікар ОСОБА_11 », «20 регіональна військово-лікарська комісія Постанова військово-лікарської комісії ЗАТВЕРДЖУЄТЬСЯ Голова комісії» та вклеїла фотокартку ОСОБА_13 , тим самим підробила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного на громадянина України ОСОБА_13 , з відміткою про виключення з військового обліку, та довідку ВЛК про непридатність до військової служби. Після чого, з метою перешкоджанню законній діяльності підрозділів Збройних сил України у особливий період, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19.02.2024, та місці, надала вищевказані підроблені документи та грошові кошти у розмірі 2000 доларів США, які остання отримала від ОСОБА_5 , оператору відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 для внесення в реєстр військовозобов`язаних неправдивих відомостей про зняття ОСОБА_13 з військового обліку військовозобов`язаних. На підставі чого, ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 , 19.02.2024 о 10 год. 15 хв., знаходячись у службову приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_4 , вніс до реєстру військовозобов`язаних неправдиві відомості про зняття ОСОБА_13 з військового обліку військовозобов`язаних та вклеїв у відповідне тимчасове посвідчення військовозобов`язаного штрих код «250420231425735600001» та повернув документи ОСОБА_9 для подальшої передачі ОСОБА_5 . Після чого, ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію вищевказаного злочинного умислу, розуміючи протиправність своїх дій, спрямованих на перешкоджання Збройних Сил України в особливий період, усвідомлюючи, що на території України введено режим воєнного стану та проводиться загальна мобілізація, діючи з корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, та у невстановленому місці, отримала від ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, вказівку про виготовлення на ім`я громадянина України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , документів про визнання його непридатним до військової служби за станом здоров`я та в подальшому внесення відомостей про зняття з військового обліку в реєстр військовозобов`язаних, який завідомо для останньої та ОСОБА_5 , не мав права на відстрочку або звільнення від військової служби, для подальшого ухилення від проходження військової служби у відповідних підрозділах Збройних Сил України та інших військових формуваннях. Після чого, ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, реалізуючи злочинний умисел, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, та у невстановленому місці було надано ОСОБА_9 грошові кошти у сумі 2500 доларів США та фотокартку ОСОБА_14 для виготовлення вищевказаних документів про непридатність до військової служби та внесення відповідних відомостей до реєстру військовозобов`язаних. В подальшому, ОСОБА_9 , реалізуючи вищевказаний злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів та за попередньою змовою з оператором відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , та ОСОБА_5 , яка займалась підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, у невстановлений досудовим розслідування час, приблизно у січні 2024 року, знаходячись за місцем фактичного мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , внесла у бланк тимчасового посвідчення військовозобов`язаного громадянина ІНФОРМАЦІЯ_5 № НОМЕР_3 на громадянина України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , неправдиві відомості про непридатність останнього до військової служби та власноруч поставила відтиски печаток «Взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 23.11.2023» та Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 06.01.2024», а також внесла неправдиві відомості у бланк довідки ВЛК № 05/1 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, та власноруч поставила відтиски печаток « ІНФОРМАЦІЯ_11 код НОМЕР_1 », «Лікар ОСОБА_11 », «20 регіональна військово-лікарська комісія Постанова військово-лікарської комісії ЗАТВЕРДЖУЄТЬСЯ Голова комісії» та вклеїла фотокартку ОСОБА_14 , тим самим підробила тимчасове посвідчення військовозобов`язаного на громадянина України ОСОБА_14 , з відміткою про виключення з військового обліку, та довідку ВЛК про непридатність до військової служби. Після чого, з метою перешкоджанню законній діяльності підрозділів Збройних сил України у особливий період, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 23.02.2024, та місці, надала вищевказані підроблені документи та грошові кошти у розмірі 2000 доларів США, які остання отримала від ОСОБА_5 , оператору відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , для внесення в реєстр військовозобов`язаних неправдивих відомостей про зняття ОСОБА_14 з військового обліку військовозобов`язаних. На підставі чого, ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 , 23.02.2024 о 12 год. 50 хв., знаходячись у службовому приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_4 , вніс до реєстру військовозобов`язаних неправдиві відомості про зняття ОСОБА_14 з військового обліку військовозобов`язаних та вклеїв у відповідне тимчасове посвідчення військовозобов`язаного штрих код «230220241425871600006» та повернув документи ОСОБА_9 для подальшої передачі ОСОБА_5 . Таким чином, ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, у період з січня 2024 року по 23.02.2024, в період запровадження в Україні режиму воєнного стану, знаходячись на території м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, діючи з корисливих мотивів, та за попередньою змовою з ОСОБА_9 , яка займалась підробкою тимчасових посвідчень військовозобов`язаних громадян з відміткою про виключення з військового обліку, довідок ВЛК про непридатність до військової служби, ОСОБА_8 , який займався підшукуванням заінтересованих громадян України для підроблення вищевказаних документів, та оператором відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , перешкоджала законній діяльності Збройних Сил України територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (далі ТЦК та СП) щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації в особливий період, шляхом виключення з військового обліку військовозобов`язаних громадян України ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , що призвело до неможливості здійснення мобілізаційних заходів щодо вказаних осіб, що проводяться ІНФОРМАЦІЯ_16 для поповнення ресурсу Збройних Сил України в особливий період. Слід зазначити, що під час здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження, 20.09.2024 громадянці України ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28

ч. 1 ст. 114-1 та ч. 3 ст. 358 КК України. В подальшому, 06.11.2024 прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури з матеріалів кримінального провадження № 22024040000000057 від 15.01.2024 виділено в окреме провадження матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_9 під № 22024040000001327 від 06.11.2024. Після чого, 30.01.2025 суддею Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_15 (справа № 214/10334/24, провадження 1-кп/214/126/25), обвинувачену ОСОБА_9 визнано винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 та ч. 3 ст. 358 КК України, та призначено покарання з випробувальним строком на 2 роки. Після чого, 31 березня 2025 року громадянці України ОСОБА_16 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України. Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України, у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб . Підозра ОСОБА_5 у вчиненні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України, у повній мірі обґрунтовується зібраними в ході проведення досудового розслідування доказами, зокрема: протоколом обшуку за місцем фактичного мешкання ОСОБА_9 від 10.06.2024; протоколом огляду вилучених предметів та документів під час проведення обшуку за місцем фактичного мешкання ОСОБА_9 ; висновком експерта ЗЕС ІСТЕ СБУ в УСБУ у Дніпропетровській області № 179 від 27.06.2024; протокол огляду додатку до висновку експерта ЗЕС ІСТЕ СБУ в УСБУ у Дніпропетровській області № 179 від 06.08.2024; протоколом обшуку за місцем фактичного мешкання ОСОБА_5 від 10.06.2024; висновком експерта ЗЕС ІСТЕ СБУ в УСБУ у Дніпропетровській області № 181 від 27.06.2024; протокол огляду додатку до висновку експерта ЗЕС ІСТЕ СБУ в УСБУ у Дніпропетровській області № 181 від 27.06.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , ОСОБА_17 ; протоколом пред`явлення особи для впізнання за участю ОСОБА_9 ; відповідями на запити в порядку ст.93 КПК України; відповідями на доручення з ГУ ВБ СБ України; іншими матеріалами кримінального провадження у сукупності. При цьому, ОСОБА_5 , відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, який згідно санкції ч. 1 ст. 114-1 КК України, яке передбачає покаранняу виглядіпозбавленням воліна строквід п`ятироків довосьми років. Відповідно до ч. 6 ст. 176, ст.183 КПК України, тримання під вартою щодо ОСОБА_5 є винятковим та вбачається єдино можливим запобіжним заходом, оскільки остання підозрюється у вчиненні тяжкого злочину проти основ національної безпеки, вчиненого під час дії воєнного стану в Україні. Таким чином, сторона обвинувачення, повідомивши ОСОБА_5 про підозру, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, продовжити кримінальне правопорушення,у якомуостання підозрюється або вчинити інше кримінальне правопорушення, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженні іншим чином, вважає за необхідне застосування щодо підозрюваної ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Необхідність обрання стосовно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обумовлюється наявністю наступних ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Переховуватися від органів досудового розслідування та суду (п.1 ч.1 ст.177 КПК України). Наявність ризику переховування від органу досудового розслідування та суду обґрунтовується тим, що усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання за вчинення злочину, який є тяжким і за який передбаченого покарання у вигляді від 5 до 8 років позбавлення волі, в разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з триманням під вартою, ОСОБА_5 може змінити місце фактичного мешкання, виїхати за межі території України, виїхати на тимчасово окуповану територію України, та переховуватися від органів досудового слідства та суду. Крім того, невідворотність покарання за злочини вже саме по собі є підставою та мотивом для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому особа підозрюється (п.5 ч.1 ст.177 КПК України). Наявність ризику вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому ОСОБА_5 підозрюється, обґрунтовується фактом того, що в період запровадження в Україні режиму воєнного стану, остання може продовжувати вчиняти протиправну діяльності, яка спрямована на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України - територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації в особливий період, оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні триваючого злочину, передбаченого ч. 1 ст.114-1 та трьох епізодів вчинення вказаного кримінального правопорушення. Крім того, підозрювана діяла з корисливих мотивів, що свідчить про те, що остання для отримання протиправної вигоди може продовжити вчиняти протиправну діяльність. Незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні (п.3 ч.1 ст.177 КПК України). Під досудового розслідування вказаного кримінального провадження допитано в якості свідків, зокрема, ОСОБА_9 , ОСОБА_17 , які надали показання, що викривають протиправну діяльність підозрюваної. Так, враховуючи тяжкість покарання яка загрожує підозрюваній, остання може впливати на вказаних свідків з метою спонукання останніх змінити їх показання. Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (п.4 ч.1 ст.177 КПК України). Так, хоча органом досудового розслідування на даний час виконано значний обсяг слідчих дій, завдяки яким вдалось встановити особу правопорушника, на даний час по кримінальному провадженню встановлюються інші особи, які причетні до скоєння вказаного злочину та збираються докази на доведення їх вини у вчиненні злочинів, оскільки очевидно, що ОСОБА_5 у своїй протиправній діяльності діяла не самостійно, а за попередньою змовою групою осіб. Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на волі, може повідомити зазначених осіб про його переслідування правоохоронними органами, а вказані особи можуть знищити або сховати предмети злочинної діяльності, які мають доказове значення для провадження, уникати прибуття до органу досудового розслідування для проведення процесуальних дій. Отримавши матеріали обґрунтування підозри та перебуваючи на волі існує ризик, що ОСОБА_5 може розголосити відомості досудового розслідування та надавати вказівки іншим особам, які причетні до скоєння вказаного злочину, що в подальшому перешкоджатиме проведенню досудового розслідування у кримінальному провадженні, виконанню необхідних слідчих та розшукових дій. Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 511-550/0/4-13 від 04 квітня 2013 року «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України», слідчому судді, суду слід враховувати, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу, що незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості. Відповідно до ст.183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України. Вищевикладені обставини свідчать про те, що безальтернативне тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_5 є єдиними запобіжним заходом, який здатен запобігти вказаним ризикам. Враховуючи вагомість наявних доказів, тяжкість злочину та суворість покарання, а саме те, що ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженні іншим чином, а також враховуючи, що під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Враховуючи викладене, слідчий звертається до суду з даним клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник заперечували щодо клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, просили відмовити у задоволені клопотання та застосувати відносно підозрюваної запобіжний захід не пов`язаний з триманням під вартою.

Ознайомившись з наданими матеріалами клопотання, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.

Подане слідчим клопотання відповідає вимогам ст.ст. 183, 184 КПК України.

Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , слідчий суддя вважає, що наведені у ньому дані, виклад яких зроблено з посиланням на матеріали кримінального провадження, свідчать про достатність підстав вважати обґрунтованою підозру у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочинів, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_5 до вчинення злочинів, підозра у якому їй повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Згідно ч.1 ст.176 КПК України, Запобіжними заходамиє: 1)особисте зобов`язання; 2)особиста порука; 3) застава; 4)домашній арешт; 5) тримання під вартою.

Відповідно до ч.6 ст.176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями109-114-2,258-258-6,260,261,437-442Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених устатті 177цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначенийпунктом 5частини першої цієї статті.

Прокурором доведено, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 114-1 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до восьми років, підозрювана відповідно, намагаючись уникнути покарання може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Запобігти вище зазначеним ризикам можливо лише шляхом застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, тому слідчий суддя вважає можливим задовольнити клопотання слідчого та застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної строком до 60 днів. Застосування більш м`якого запобіжного заходу, про який просили підозрювана та її захисник, є недоцільним, та не буде достатнім для запобігання визначеним ризикам, передбаченим п.п. 1, 3,4,5 ч.1 ст. 177 КПК України.

Крім того, згідно ст.183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбаченістаттями 177та178цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2,258-258-5,260,261,402-405,407,408,429,437-442Кримінального кодексу України.

Слідчий суддя, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, зважаючи на те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину проти національної безпеки України, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, беручи до уваги, що на даний час на території України введено воєнний стан, враховуючи, характер вчиненого кримінального правопорушення, який свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи, вважає за доцільне не визначати розміру застави.

Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 183-187, 193-194,196-197, 205, 309-310, 369-372, 392-393, 395 КПК України, суд,-

постановив:

Клопотання старшогослідчого вОВС слідчоговідділу УправлінняСБ Україниу Дніпропетровськійобласті майораюстиції ОСОБА_6 ,яке погодженепрокурором Криворізькоїспеціалізованої прокуратуриу сферіоборони Східногорегіону ОСОБА_7 ,у кримінальномупровадженні №22024040000000057від 15.01.2024року,про застосуваннязапобіжного заходуу виглядітримання підвартою відноснопідозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28, ч.1 ст.114-1 КК України - задовольнити.

Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 60 днів, тобто до 01 червня 2025 року, без визначення розміру застави.

Контроль за виконанням запобіжного заходу покласти на прокурора.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1