Рішення № 126412288, 07.04.2025, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2025
Номер справи
580/2286/25
Номер документу
126412288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 року справа № 580/2286/25 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

03 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перерахунок пенсії від 08.10.2024 № 232730001962;

2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та здійснити нарахування з 26.10.2023 року пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати від 02.10.2023 №17 та № 18;

3) встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати звіт про виконання рішення суду, та у випадку порушень вжити заходів щодо притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області всупереч вимог ст. 37 Закону України Про державну службу та п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889VIII протиправно відмовило у призначенні та здійсненні нарахування йому з 26.10.2023 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати від 02.10.2023 №17 та № 18.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відзив на позовну заяву до суду не подало.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою від 26.10.2023 про перехід на пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу.

Рішенням від 02.11.2023 № 232730001962 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для переходу на пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби. В оскаржуваному рішенні пенсійний орган зазначив, що стаж державної служби заявника становить 08 років 01 місяць 05 днів. Робота в Департаменті освіти та гуманітарної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради не зараховується до стажу державного службовця, оскільки за вказаною посадою встановлено ранг посадової особи органів місцевого самоврядування. Дія Закону України №889-ХІІ відповідно до п. 11 ст. 3 не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування. Надані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах в органах місцевого самоврядування (в середніх розмірах), видані Департаментом освіти та гуманітарної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради від 02.10.2023 №17, 18, не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №580/11325/24, яке набрало законної сили 14.06.2024 позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.11.2023 № 232730001962 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу державної служби період служби у Збройних силах СРСР з 05.05.1979 по 16.04.1981, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу державної служби період роботи на посадах головного спеціаліста відділу фізичної культури і спорту управління у справах молоді та спорту, заступника начальника відділу фізичної культури і спорту управління у справах молоді та спорту Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради з 23.10.2009 по 01.05.2016 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.10.2023 про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення від 09.07.2023 № 1058-IV, на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 № 3723-XII з урахуванням висновків суду за наслідками розгляду цієї справи.

Відповідач листом від 20.12.2024 №1800-0202-8/52857 повідомив позивача про те, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №580/11325/23 до його стажу державної служби зараховані періоди зазначенні в судовому рішенні та його переведено з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця. Зобов`язань щодо врахування наданих у жовтні 2023 року довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії за час роботи в органах місцевого самоврядування судовим рішенням не визначено. Крім того зазначено, що оскільки надані довідки не містять заробітної плати за посадою віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців, підстави для їх врахування при обчисленні пенсії державного службовця відсутні.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9, частини першої статті 10 вказаного Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV передбачений порядок переведення з одного виду пенсії, передбаченої цим Законом, на інший. Зокрема, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України Про державну службу від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016.

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

До 01.05.2016 діяло законодавство у сфері державної служби, яке передбачало право державного службовця на призначення пенсії на умовах, визначених статтею 37 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 №3723-XII (далі Закон №3723-VIII).

Згідно з частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Також, згідно з пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені вище норми законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Такі ж висновки щодо застосування норм права неодноразово висловлювалися Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.07.2018 у справі №265/3709/17, від 19.03.2019 у справі №357/1457/17, від 15.08.2019 у справі №676/6166/17, від 01.04.2020 у справі №607/9429/17.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою від 26.10.2023 про перехід на пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу.

Рішенням від 02.11.2023 № 232730001962 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для переходу на пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу у зв`язку з відсутністю необхідного стажу державної служби. В оскаржуваному рішенні пенсійний орган зазначив, що стаж державної служби заявника становить 08 років 01 місяць 05 днів. Робота в Департаменті освіти та гуманітарної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради не зараховується до стажу державного службовця, оскільки за вказаною посадою встановлено ранг посадової особи органів місцевого самоврядування. Дія Закону України №889-ХІІ відповідно до п. 11 ст. 3 не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування. Надані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах в органах місцевого самоврядування (в середніх розмірах), видані Департаментом освіти та гуманітарної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради від 02.10.2023 №17, 18, не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №580/11325/24, яке набрало законної сили 14.06.2024 позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.11.2023 № 232730001962 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу державної служби період служби у Збройних силах СРСР з 05.05.1979 по 16.04.1981, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу державної служби період роботи на посадах головного спеціаліста відділу фізичної культури і спорту управління у справах молоді та спорту, заступника начальника відділу фізичної культури і спорту управління у справах молоді та спорту Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради з 23.10.2009 по 01.05.2016 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.10.2023 про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення від 09.07.2023 № 1058-IV, на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 № 3723-XII з урахуванням висновків суду за наслідками розгляду цієї справи.

Відповідач листом від 20.12.2024 №1800-0202-8/52857 повідомив позивача про те, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №580/11325/23 до його стажу державної служби зараховані періоди зазначенні в судовому рішенні та його переведено з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця. Зобов`язань щодо врахування наданих у жовтні 2023 року довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії за час роботи в органах місцевого самоврядування судовим рішенням не визначено. Крім того зазначено, що оскільки надані довідки не містять заробітної плати за посадою віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців, підстави для їх врахування при обчисленні пенсії державного службовця відсутні.

В той же час суд зазначає, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №580/11325/24 встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі порядок №622), яким врегульовані питання щодо визначення заробітної плати для призначення пенсій відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII Про державну службу статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII Про державну службу.

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

В свою чергу постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджені:

форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що позивач надав видані Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №17 від 02.10.2023, з якої вбачається, що позивачу виплачувалась надбавка за 9 ранг, та довідку про складові заробітної платим для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах в органах місцевого самоврядування №18 від 02.10.2023.

Зважаючи на ту обставину, що відповідно до пункту 4 частини 2 статті 46 Закону №889-V111 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", обчислення пенсії державного службовця повинно здійснюватись із заробітної плати позивача згідно займаної посади в органі місцевого самоврядування.

Отже доводи відповідача про те, що довідки не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців, є необгрунтованими.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що дії відповідача, якими відмовлено в здійснені нарахування ОСОБА_1 з 26.10.2023 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати від 02.10.2023 №17 та № 18 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування ОСОБА_1 з 26.10.2023 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати від 02.10.2023 №17 та № 18.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог, оскільки саме рішення про перехід з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця скасуванню не підлягає.

Враховуючи відсутність судових витрат у цій справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Щодо вимоги позивача надати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що статтею 382 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу.

Разом з тим, адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що приписами статті 382 КАС України не передбачено право позивача на звернення до суду з заявою про встановлення судового контролю з виконанням рішення, зазначене повноваження є правом суду та вирішується на його розсуд на стадії прийняття рішення.

Зазначеній нормі кореспондують положення пункту 1 частини 6статті 246 КАС України, згідно з якими у разі необхідності у резолютивній частині вказується про порядок і строк виконання рішення.

Відтак, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі - суд може під час прийняття рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - шляхом встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.

Таким чином, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов`язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі - суд може лише під час прийняття рішення у справі.

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №280/11794/24.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області якими відмовлено в здійснені нарахування ОСОБА_1 з 26.10.2023 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати від 02.10.2023 №17 та № 18.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування ОСОБА_1 з 26.10.2023 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати від 02.10.2023 №17 та № 18.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА