Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
07 квітня 2025 року №520/4769/25
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар`єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області, в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльності Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області, яка полягає у тому, що листом від 28.02.2025 року №09-11/6 надана недостовірна та неповна інформація на запит від 18 лютого 2025 року, яка не має накладання електронного підпису та/або електронної печатки на електронну пошту надіслана ОСОБА_2 , тобто не відповідальною особою з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом;
2) зобов`язати Ізюмську районну військову адміністрацію Харківської області надати інформацію, а саме:
- копії невід`ємних частин договору від 01.08.2008 року, тобто плану або схеми земельних ділянок зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами - 7,0717, під ставком - 68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради;
- кадастрових планів земельних ділянок зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1, 0887 га, під поверховою спорудою - 0, 0032 га , під гідротехнічними спорудами - 7,0717 га, під ставком -68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради з відображенням обмежень (обтяжень) у їх використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акту визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами-7,0717 га, під ставком - 68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради;
- акту приймання-передачі об`єкта оренди зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами - 7,0717 га, під ставком-68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради;
- проєкту відведення земельних ділянок зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами - 7,0717 га, під ставком -68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради у випадках, передбачених законом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18.02.2025 ОСОБА_1 , згідно положень ст.34 Закону України "Про доступ до публічної інформації", надіслав до Виконавчого комітету Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області запит на надання інформації. Листом Барвінківського міського голови Ізюмського району Харківської області від 20.02.2025 №02-28/794 запит скеровано до Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області як розпорядника інформації. Листом начальника Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області від 28.02.2025 №09/11/6 надана відповідь на запит від 18.02.2025. Однак, як вказує позивач, відповідь від 28.02.2025 №09/11/6 на запит містить неповну та недостовірну інформацію, не підписана електронним підписом та/або електронною печаткою, надіслана особою, не відповідальною за опрацювання, систематизацію, аналізу та контролю щодо задоволення запиту на інформацію, чим порушено вимоги чинного законодавства України та права позивача.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання за правилами ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача надіслав суду відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що листом від 28.02.2025 №09/11/6 заявнику надана відповідь про неможливість задоволення запиту на інформацію через обставини, що настали у результаті військової агресії Російської Федерації проти України. Запитувані позивачем документи були викрадені або знищені в період окупації території Харківської області збройними формуваннями РФ. Щодо направлення відповіді на запит не уповноваженою особою, представник відповідача вказав, що ОСОБА_3 вказаний у відповіді як виконавець, що підготував проєкт відповіді і ця інформація носить виключно довідковий характер.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Пунктом 1 частини першої статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
18 лютого 2025 року ОСОБА_1 надіслав засобами електронного зв`язку до Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області запит на отримання інформації, в якому просив надати інформацію, а саме:
- копії невід`ємних частин договору від 01.08.2008 року, тобто плану або схеми земельних ділянок зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами - 7,0717, під ставком - 68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради;
- кадастрових планів земельних ділянок зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га , під гідротехнічними спорудами - 7,0717 га, під ставком -68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради з відображенням обмежень (обтяжень) у їх використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акту визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами-7,0717 га, під ставком - 68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради;
- акту приймання-передачі об`єкта оренди зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами - 7,0717 га, під ставком-68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради;
- проекту відведення земельних ділянок зі ставком загальною площею 91,7518 га, у тому числі: пасовищ - 15,5405 га, полезахисних смуг - 4,1183 га, під болотами - 1,0887 га, під поверховою спорудою - 0,0032 га, під гідротехнічними спорудами - 7,0717 га, під ставком -68,9294 га, яка знаходиться на території колишньої Гусарівської сільської ради у випадках, передбачених законом.
Листом Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області, за підписом міського голови Бало О.О. від 20.02.2025 №02-28/794, запит на отримання інформації від ОСОБА_1 щодо надання копій невід`ємних частин договору оренди землі від 01.08.2008 року, укладеного між Барвінківською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_4 , на підставі частини 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", направлено до Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області, як до правонаступника орендодавця.
Також листом Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області від 24.02.2025 №09-13/М-21/21 позивача повідомлено, що запитувані документи наразі відсутні у володінні Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області та її виконавчого комітету, відповідно до частини 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на отримання інформації від 18.02.2025 було перенаправлено до Ізюмської РВА Харківської області та Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
В свою чергу, листом від 28.02.2025 №09-11/6 за підписом начальника Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області Степана Масельського позивача повідомлено про те, що у період з 24 лютого 2022 року по 11 вересня 2022 року на території Барвінківської міської територіальної громади відбувалися активні бойові дії, у період з 24 лютого 2022 року по 01 квітня 2022 року, з 08 вересня 2022 року по 11 березня 2022 року на території Ізюмської міської територіальної громади відбувались активні бойові дії, а у період з 01 квітня 2022 року по 08 вересня 2022 року Ізюмська міська територіальна громада була тимчасового окупована Російською Федерацією, що підтверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією". У результаті вищенаведених подій документація Барвінківської районної державної адміністрації була викрадена або знищена, про що було повідомлено органи Національної поліції України. Таким чином, Ізюмська районна військова адміністрація не може надати запитувані копії документів через їх знищення або викрадення.
Вважаючи бездіяльність відповідача, що виражається у наданні неповної та недостовірної інформації, без накладення електронного підпису та/або печатки, на запит позивача протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Частиною другою 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про інформацію" від02.10.1992 за № 2657-XII кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України "Про інформацію" право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації. Так, відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 3 Закону - право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно з частинами першою, другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Положеннями статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону є:1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Згідно із статтею 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", якою визначені обов`язки розпорядників інформації, розпорядники інформації зобов`язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Частинами першою, другою статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному вебсайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
Згідно із частинами першою, четвертою статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
За приписами частини першої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Частиною третьою статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Статтею 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач в своєму запиті від 18.02.2025 року просив надати копії невід`ємних частин договору оренди землі від 01.08.2008 року, укладеного між Барвінківською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_4 . Вимог щодо надання інших документів запит не містив.
Барвінківська міська рада Ізюмського району Харківської області, розглянувши в межах компетенції запит позивача, повідомила про відсутність факту передачі запитуваних документів до Барвінківської міської ради у процесі ліквідації Барвінківської районної державної адміністрації, та передала запит до Ізюмської РВА для надання відповіді.
Відповідаючи на запит позивача, Ізюмська РВА листом від 28.02.2025 №09-11/6 повідомила, що не може надати запитувані копії документів, у зв`язку з тим, що документація Барвінківської районної державної адміністрації була викрадена або знищена в результаті бойових дій та окупації територій, спричинених широкомасштабним вторгненням та військовою агресією Російської Федерації проти України.
Разом з тим, позивач в позовній заяві стверджує, що надана Ізюмською районною військовою адміністрацією Харківської області відповідь на запит від 28.02.2025 №09-11/6 містить недостовірну та неповну інформацію, оскільки відповідачем не зазначено інформацію: щодо передачі запитуваних документів від Барвінківської районної державної адміністрації до Ізюмської районної військової адміністрації у зв`язку з постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 року №807-ІХ; кому конкретно було повідомлено органи Національної поліції України про те, що документація Барвінківської районної державної адміністрації була викрадена або знищена, не долучено копію відповідного повідомлення; про акти інвентаризації документації Ізюмської районної військової адміністрації та виявлення фактів викрадення або знищення документації Барвінківської районної державної адміністрації, про що було повідомлено органи Національної поліції; результати перевірок за повідомленнями фактів викрадення або знищення документації Барвінківської районної державної адміністрації органами Національної поліції.
Суд зазначає, що пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону №2939-VI встановлено відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації, яку несуть особи, винні у вчиненні таких порушень, серед іншого - надання недостовірної, неточної або неповної інформації.
Відповідно до абзацу п`ятого пункту 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України №1 від 27.02.2009 року "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи", недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності, тобто неповні або перекручені.
Неповною є інформація, яка задовольняє лише частину запиту, без належно оформленої відмови у задоволенні решти запиту.
Розпорядник публічної інформації повинен забезпечити особі, яка звертається із запитом на інформацію, доступ саме до тієї інформації чи документів, які він просить надати, а у випадку, якщо він не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, - відмовити у її наданні, не виходячи за межі чітко поставленого питання, щодо якого зроблено запит. Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він володіє. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною.
Водночас, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків та не бути знищеною після закінчення строків зберігання. Стосовно не суб`єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.
Розпорядник повинен забезпечити особі, яка звертається із запитом на інформацію, доступ саме до тієї інформації чи документів, які він просить надати, а у випадку, якщо він не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, - відмовити у її наданні, не виходячи за межі чітко поставленого питання, щодо якого зроблено запит.
Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він володіє. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною.
Водночас, у постанові Великої Палати Верховного Суду 25 червня 2019 року по справі №9901/925/18 викладено правову позицію, згідно з якою розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях. Вжиття заходів для того, щоб створити інформацію, якої у володінні розпорядника немає, але щодо якої подано інформаційний запит, не охоплюється поняттям доступу до публічної інформації, а тому не покладає на розпорядника (додаткових) зобов`язань та/або відповідальності за надання/ненадання запитувачу такої інформації.
Отже, розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив, яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він (розпорядник) володіє.
Зазначене відповідає висновкам викладеним у постановах Верховного Суду від 18.01.2021 року у справі №9901/381/20 та від 02.04.2020 року у справі №9901/22/20.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що інформація в листі від 28.02.2025 №09-11/6, надана відповідачем на запит ОСОБА_1 від 18.02.2025 року, містить повну та достовірну інформацію, з зазначенням обґрунтованих підстав неможливості задовольнити інформаційний запит позивача.
Крім того, суд зазначає, що інформація про передачу документів від Барвінківської РДА до Ізюмської РВА у зв`язку з постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 року №807-ІХ, повідомлення про злочини, вчинені збройними формуваннями РФ щодо викрадення чи знищення документів, документальне підтвердження результатів розгляду вказаних повідомлень, акти інвентаризації зниклих документів виходить поза межі предмету запиту позивача, що, в свою чергу, не покладає на відповідача обов`язок надати детальну відповідь на ці питання.
За таких підстав, суд проходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області щодо надання недостовірної та неповної інформації на запит ОСОБА_1 від 18.02.2025 та зобов`язання надати копії невід`ємних частин договору оренди землі від 01.08.2008 року, укладеного між Барвінківською районною державною адміністрацією та ПП ОСОБА_4 .
Щодо доводів позивача про те, що відповідь на запит, яка надіслана на електронну пошту ОСОБА_1 не містить електронний цифровий підпис та/або електронну цифрову печатку, тобто надіслана не відповідальною особою з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, суд зазначає таке.
Основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів визначаються Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22 травня 2003 року №851-IV (далі - Закон №851-IV).
Відповідно до статті 2 Закону №851-IV, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів.
Частинами 1-3, 4 статті 6 Закону №851-IV визначено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис.
Для підтвердження достовірності походження та цілісності електронного документа може використовуватися електронна печатка.
Накладанням електронного підпису та/або електронної печатки завершується створення електронного документа.
Суб`єкти електронного документообігу використовують електронні підписи та електронні печатки у випадках, встановлених законодавством, або за домовленістю між відповідними суб`єктами.
Порядок електронного документообігу визначається в органами місцевого самоврядування, визначається Типовою інструкцією з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженою постановою КМУ від 17 січня 2018 №55 (далі за текстом - Інструкція №55).
Підпунктом 8 пункту 6 Інструкції №55 визначено, що електронна копія оригіналу паперового документа (фотокопія) - візуальне подання паперового документа в електронній формі, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа, відповідність оригіналу та правовий статус якого засвідчено кваліфікованою електронною печаткою установи.
Пунктом 22 Інструкції №55 визначено, що надсилання електронних документів через систему взаємодії їх адресатам здійснюється автоматично, за фактом їх завантаження із системи електронного документообігу (веб-модуля системи взаємодії) установи в систему взаємодії одразу після їх реєстрації.
Не може бути відправлений через систему взаємодії електронний документ, цілісність якого не підтверджено кваліфікованим електронним підписом або кваліфікованою електронною печаткою згідно з вимогами цієї Інструкції або який оформлено з порушенням вимог пунктів 117 та 118 цієї Інструкції.
Згідно з підпунктом 7 пункту 117 Інструкції №55, підписувачі проектів електронних документів, що надсилаються підприємствам, установам та організаціям, які не належать до державного сектору економіки, громадянам, визначаються інструкцією з діловодства установи.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідь на запит від 28.02.2025 №09-11/6 - це електронна копія оригіналу паперового документу, містить обов`язкові реквізити: вихідний номер документу та фізичний підпис начальника районної військової адміністрації, що надає змогу для його ідентифікації.
Поряд з тим, наданий позивачем до матеріалів справи лист Ізюмської РВА Харківської області від 28.02.2025 №09-11/6 не містить такого обов`язкового реквізиту як електронна печатка.
Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Представником відповідача доказів надіслання листа на електронну пошту позивача з електронною печаткою не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку про невідповідність листа Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області від 28.02.2025 №09-11/6 вимогам Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Типової інструкцією з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженою постановою КМУ від 17 січня 2018 №55.
Суд зазначає, що доводи позивача про направлення листа від 28.02.2025 №09-11/6 не відповідальною особою з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, оскільки, позивачем не надано докази направлення електронного листа такою особою.
Відповідно до частини 2 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на вищевикладене, суд з метою ефективного та належного захисту прав позивача, на підставі частини 2 статті 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог, задовольнивши позовні вимог часткво, шляхом визнання протиправними дій Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області щодо надіслання листа від 28.02.2025 №09-11/6 у форму електронної копії паперового документу без накладення електронної цифрової печатки та зобов`язати відповідача надіслати лист від 28.02.2025 №09-11/6, оформлений у відповідності до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Типової інструкцією з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженою постановою КМУ від 17 січня 2018 №55.
У задоволенні інших позовних вимог, враховуючи наведені вище обставини належить відмовити.
Витрати зі сплати судового збору не підлягають розподілу, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області (пл.Центральна, буд.1, м.Ізюм, Харківська область, 64309, код ЄДРПОУ 04059527) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Вийти за межі заявлених позовних вимог.
Визнати протиправними дії Ізюмської районної військової адміністрації Харківської області щодо надіслання листа від 28.02.2025 №09-11/6 у форму електронної копії паперового документу без накладення електронної цифрової печатки.
Зобов`язати Ізюмську районну військову адміністрацію Харківської області надіслати ОСОБА_1 лист від 28.02.2025 №09-11/6, оформлений у відповідності до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Типової інструкцією з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженою постановою КМУ від 17 січня 2018 №55.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв`язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 07 квітня 2025 року.
Суддя Лариса МАР`ЄНКО