Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
Справа № 500/1807/25
07 квітня 2025 року м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі судді Грицюка Р.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 07.04.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Судом встановлено, що ухвалою від 12.02.2025 у справі № 320/5850/25 Київський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі про визнання нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Тлумачення пункту 3 частини першої статті 236 КАС України свідчить, що обов`язкове зупинення провадження у справі можливе за наявності сукупності таких умов: 1) об`єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої справи, тобто неможливість для суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі; 2) пов`язаність справ - пов`язаною зі справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; у тому числі йдеться про факти, які мають преюдиційне значення.
Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи може мати місце тільки в тому разі, коли дійсно від наслідків розгляду зазначеної іншої справи залежить прийняття рішення у цій адміністративній справі і якщо лише в тій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав вимог у даній справі чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Взаємопов`язаність двох справ ще не свідчить про неможливість розгляду цієї справи до прийняття рішення у іншій справі.
Суд бере до уваги, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і предметом спору, з яким він звернувся до суду, є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.
Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, якою керувався відповідач обмежуючи пенсійні виплати позивачу, є предметом оскарження у справі № 320/5850/25, суд, в межах розгляду справи № 500/1807/25, не може надавати їй правову оцінку на предмет відповідності актам вищої юридичної сили, оскільки це може створити передумови для виникнення "колізій" судових рішень, на недопустимості чого наголошував Верховний Суд у постановах від 01 березня 2023 року в справі № 442/3663/20 та від 04 жовтня 2024 у справі №607/6215/23.
З огляду на те, що результати розгляду Київським окружним адміністративним судом справи № 320/5850/25 можуть безпосередньо та істотно вплинути на оцінку доказів у справі № 500/1807/25, суд прийшов висновку, що існує об`єктивна неможливість розгляду справи №500/1807/25 до набрання законної сили рішенням у справі №320/5850/25, а тому провадження у справі слід зупинити на підставі пункту 3 частини першої статті 236 КАС України.
Суд зауважує, що зупинення провадження у даній справі є виправданим, так як зможе забезпечити ухвалення законного та справедливого рішення у справі, а також забезпечити захист прав як позивача, так і відповідача, буде дотримано принцип правової визначеності та справедливості.
Керуючись статтями 236, 241, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили рішенням у справі №320/5850/25.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 07 квітня 2025 року.
Головуючий суддя Грицюк Р.П.