Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14758/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах в сумі 23080,92 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач перебуває на обліку у ГУ ДПС у Волинській області та має непогашений податковий борг перед іноземною державою - Республікою Польща у сумі 2310,40 польських злотих, що згідно з офіційним курсом гривні до іноземної валюти за даними Національного банку України станом на 24.06.2024 (дату вручення податкового повідомлення) становить 23080,92 грн. При цьому, позивач зазначив, що листом від 14.08.2024 за №23101/7/99-00-13-01-07 Державна податкова служба України повідомила ГУ ДПС у Волинській області про надходження від Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща листа від 24.06.2024 №2418RGM24 (вх. ДПС №833/ІКО/5 від 09.07.2024) щодо запиту на стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 та необхідність забезпечення вручення документів компетентного органу цієї держави, а також здійснення заходів, спрямованих на стягнення заборгованості із зазначеної особи у межах чинного законодавства України. ГУ ДПС у Волинській області супровідним листом від 28.08.2024 за №13425/6/03-20-13-03-06 надіслано відповідачу податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах №3217-SEE.42.2024MW від 19.06.2024 разом із копією запиту Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 24.06.2024 №2418RGM24 на 9-ти аркушах (в тому числі їх неофіційний переклад). Зазначений лист отримано відповідачем 05.09.2024 згідно відмітки пошти на поштовому відправленні. Крім того, відповідачу роз`яснено право на оскарження податкового боргу в міжнародних правовідносинах, визначеного на підставі документа іноземної держави та повідомлено, що в разі несплати податків, визначених компетентним органом Польщі, стягнення такого боргу буде здійснено за рішенням суду, державною виконавчою службою відповідно до Закону України Про виконавче провадження. Станом на день звернення до суду з даним позовом відповідач добровільно не сплатив суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах у розмірі 2 310,40 польських злотих, що становить 23080,92 грн за курсом Національного банку України, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач, отримавши копію зазначеної ухвали (а.с. 30), що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, у встановлений строк відзив на позов не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 09.07.2024 на адресу Державної податкової служби України від Відділу обміну податковою інформацією Податкової палати у м. Познань республіки Польща надійшов запит від 24.06.2024 №2418RGM24 про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 (а.с. 6-14).
Із вказаного запиту та долучених документів вбачається, що ОСОБА_1 має податкову заборгованість перед бюджетом іноземної держави Республіки Польща у сумі 2310,40 польських злотих, що згідно з офіційним курсом гривні до іноземної валюти за даними Національного банку України станом на 24.06.2024 становить 23080,92 грн.
При цьому, судом із запиту від 24.06.2024 №2418RGM24 встановлено, що Податкова палата у м. Познань республіки Польща підтвердила, що податкова вимога стосується податку, що охоплюється Конвенцією про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25.01.1988 (далі - Конвенція); податкова вимога є предметом документа, який дозволяє здійснення примусового стягнення; податкова вимога не оскаржується; податкова вимога більше не може бути оскаржена адміністративно або апеляцією до суддів; спроба подальшого стягнення у Польщі є неможливою або непропорційно важкою; інформація, надана у запиті та у прикріплених додатках є вірною; допомога запитується компетентними органами відповідно до вищезгаданої Конвенції (а. с. 6).
Також у запиті вказано перелік заборгованостей ОСОБА_1 , а саме податок на доходи по строку сплати за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 у загальній сумі заборгованості 2310,40 польських злотих (згідно з офіційним курсом гривні до іноземної валюти за даними Національного банку України станом на 24.06.2024 становить 23080,92 грн), з яких: основний платіж 1466,00 польських злотих, сума відсотків 728,40 польських злотих, сума інших заборгованостей 116,00 польських злотих (а. с. 9).
Листом від 14.08.2024 за №23101/7/99-00-13-01-07 Державна податкова служба України повідомила ГУ ДПС у Волинській області про надходження від Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща листа від 24.06.2024 №2418RGM24 (вх. ДПС №833/ІКО/5 від 09.07.2024) щодо запиту на стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 та необхідність забезпечення вручення документів компетентного органу цієї держави, а також здійснення заходів, спрямованих на стягнення заборгованості із зазначеної особи у межах чинною законодавства України (а.с.15-16).
ГУ ДПС у Волинській області супровідним листом від 28.08.2024 №13425/6/03-20-13-03-06 надіслало ОСОБА_1 податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах №3217-SEE.42.2024.MW від 19.06.2024 разом із копією запиту Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 24.06.2024 №2418RGM24.(а.с. 4). Зазначений лист отримано відповідачем 05.09.2024 згідно відмітки пошти на поштовому відправленні (а.с.5).
Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість у розмірі 2310,40 польських злотих (станом на 24.06.2024 за курсом Національного банку України складає 23080,92 грн) відповідачем не сплачена та не оскаржена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов`язання, не сплачена платником податків у термін) податковий орган звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Податковий кодекс України (далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.38. пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов`язання в міжнародних правовідносинах - зобов`язання платника податків сплатити до бюджету іноземної держави відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені законодавством такої іноземної держави
Згідно підпункту 14.1.154. пункту 14.1. статті 14 ПК України податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов`язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов`язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.
Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.
Відповідно до пункту 104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.
Законом України від 17.12.2008 за №677-VI ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25.01.1988, яка набрала чинності для України 01.07.2009 (надалі - Конвенція).
Згідно з статтею 1 Конвенції сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.
Така адміністративна допомога передбачає:
a) обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном;
b) допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та
c) вручення документів.
Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.
Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції. Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.
Згідно з пунктом 2 статті 11 Конвенції положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.
Згідно з статтею 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:
a) заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;
b) офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та
c) будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.
Документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.
Пунктом 14.1.53. пункту 14.1. статі 14 ПК України визначено, що документ іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах - рішення компетентного органу іноземної держави про нарахування податкового боргу до бюджету такої держави, що на запит зазначеного компетентного органу відповідно до міжнародного договору України підлягає виконанню на території України.
Згідно з пунктом 104.2. статті 104 ПК України контролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.
Пунктом 104.3. статті 104 ПК України передбачено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день надсилання такому платнику податків податкового повідомлення.
Судом встановлено, що компетентним контролюючим органом України визнано прийнятним подання податкового органу Республіки Польща про стягнення з відповідача суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Судом не виявлено порушень з боку контролюючого органу Конвенції та Податкового кодексу України в цій частині.
Відповідно до підпункту 14.1.158. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах це письмове повідомлення контролюючого органу про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену документом іноземної держави, за яким здійснюється погашення такої суми грошового зобов`язання відповідно до міжнародного договору України.
Вручення документів регламентована статтею 17 Конвенції.
Так, відповідно до пункту 1 статті 17 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава вручає адресату документи, зокрема ті, які стосуються судових рішень, що надсилаються запитуючою державою та стосуються податку, до якого застосовується ця Конвенція.
Пунктом 2 статті 17 Конвенції запитувана держава здійснює вручення документів:
a) у спосіб, установлений її внутрішнім законодавством для вручення документів суттєво подібного характеру;
b) настільки, наскільки це можливо, у конкретний спосіб, про який попросила запитуюча держава, або в спосіб, який найбільше схожий на такий спосіб і передбачений її законодавством.
Згідно з пунктом 3 статті 17 Конвенції будь-яка Сторона може здійснювати вручення документів особі, яка знаходиться на території іншої Сторони, безпосередньо поштою.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Конвенції ніщо в цій Конвенції не тлумачиться як таке, що робить не дійсним будь-яке вручення документів Стороною відповідно до її законодавства.
Пунктом 5 статті 17 Конвенції визначено, що коли документ вручається відповідно до цієї статті, додання його перекладу не є обов`язковим. Проте у випадках, коли відомо, що адресат не розуміє мови, якою складено цей документ, запитувана держава вживає заходів для забезпечення його перекладу або підготовки його стислого викладу своєю офіційною мовою або однією зі своїх офіційних мов. Вона може також звернутися до запитуючої держави з проханням забезпечити або переклад документа, або додання до нього його стислого викладу однією з офіційних мов запитуваної держави, Ради Європи чи ОЕСР.
Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Як встановлено судом вище, ГУ ДПС у Волинській області супровідним листом від 28.08.2024 №13425/6/03-20-13-03-06 надіслано ОСОБА_1 запит Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 24.06.2024 №2418RGM24 та податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах №3217-SEE.42.2024MW від 19.06.2024 та вказаний лист вручено 05.09.2024, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.5).
Узгодження суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначено статтею 105 ПК України.
Як передбачено пунктом 105.1 статті 105 ПК України, у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.
Відповідно до пункту 105.2 статті 105 ПК України у період оскарження суми грошового зобов`язання в міжнародних правовідносинах таке зобов`язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження ОСОБА_1 грошового зобов`язання в міжнародних правовідносинах в сумі 23080,92 грн (2310,40 польських злотих), або ж докази того, що він сплатив добровільно суму вказаного податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Заходи щодо стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах урегульовано статтею 107 ПК України.
Так, відповідно до пункту 107.1. статті 107 ПК України контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту 102.4 статті 102 цього Кодексу, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Таким чином, у відповідача наявний податковий борг в міжнародних правовідносинах перед Республікою Польща в сумі 2310,40 польських злотих, що становить 23080,92 грн за офіційним курсом Національного банку України згідно розрахунку позивача. Заперечень щодо правильності проведеного позивачем розрахунку суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, відповідачем суду не надано.
Згідно з підпунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов`язання у сумі 23080,92 грн в міжнародних правовідносинах є узгодженими, податковий борг перед іноземною державою - Республікою Польща несплачений відповідачем самостійно, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в міжнародних правовідносинах в сумі 23080,92 грн (двадцять три тисячі вісімдесят грн 92 коп.), що виник перед Податковою палатою у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща в дохід бюджету іноземної держави Республіки Польща на банківський рахунок за такими реквізитами:
Назва банку утримувача рахунку: Trzeci Urzad Skarbowy w Szczecinie;
Банківський рахунок: НОМЕР_1 ;
Назва банку: NBR О/О SZCZECIN;
Банківський ідентифікаційний номер (БІН): NBPLPLPW;
Призначення платежу (реквізити), які повинні використовуватись для переказу коштів: 3217-SEE.ZINCHUK.R.MW.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Суддя О. О. Андрусенко