Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14032/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач 2) про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1, для здійснення перерахунку призначеної пенсії відповідно до вимог Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування періоду роботи із 19 жовтня 2021 року по вересень 2024 року; зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоди роботи із 19 жовтня 2021 року по вересень 2024 року для здійснення перерахунку призначеної пенсії відповідно до вимог Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з дати звернення.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що з червня 2015 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058-IV). 18 жовтня 2024 року позивач звернувся до місцевого відділу обслуговування громадян ПФУ у Волинській області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV. За результатом розгляду заяви, рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області від 23 жовтня 2024 року №9077580151204 відмовлено у перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю страхового стажу після останнього перерахунку (стаж враховано по 19 жовтня 2021 року) та заробітку набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З таким рішенням ОСОБА_1 не погоджується та вважає його протиправним, оскільки на момент звернення із заявою його додатково набутий стаж роботи за Списком №1 на посаді майстер гірничий підземної дільниці становить більше 24 місяців. Страхувальником (роботодавцем) Відокремленим підрозділом Шахта Бужанська Державного підприємства Волиньвугілля (далі ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля) за період з 19 жовтня 2021 року по вересень 2024 року щомісячно сплачувалися за нього як застраховану особу страхові внески із заробітної плати; також його робоче місце атестоване за умовами праці за посадою, що віднесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. При цьому сам факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності вини працівника не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу відповідного періоду роботи.
Позивач вказав, що незарахування набутого стажу роботи за Списком №1 має наслідком протиправну відмову у здійсненні перерахунку його пенсії відповідно до статті 42 Закону №1058-IV.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
У відзиві на позов відповідач 1 позовні вимоги не визнав (а.с.40-42). В обґрунтування цієї позиції вказав, що ОСОБА_1 18 жовтня 2024 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до норм частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV та за результатами розгляду заяви за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Полтавській області прийнято рішення від 23 жовтня 2024 року про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Як зазначив відповідач 1 в індивідуальних відомостях про застраховану особу Форми ОК-5 (міститься в матеріалах пенсійної справи позивача) інформація, щодо сплати єдиного соціального внеску за період з 20 жовтня 2021 року по вересень 2024 року відсутня. Отже, зарахувати до страхового та спеціального стажу період роботи ОСОБА_1 за період з 20 жовтня 2021 року по вересень 2024 року не має законних підстав. Крім того, оскільки пенсія позивачу не призначалася за нормами Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, відсутні підстави для проведення її перерахунку за цим Законом. Також ГУ ПФУ у Волинській області зауважило, що відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії, є саме орган державної влади суб`єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення. Натомість, відповідач 1 не здійснював розгляд заяви позивача, не приймав рішення про відмову у перерахунку пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов`язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.
З урахуванням наведеного відповідач у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
У відзиві на позов ГУ ПФУ в Полтавській області позовні вимоги заперечило та у їх задоволенні також просило відмовити (а.с.47-51), зазначивши, що після реєстрації поданої до ГУ ПФУ у Волинській області заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, ГУ ПФУ в Полтавській області, рішенням якого від 23 жовтня 2024 року №907580151204 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки враховуючи дані персоніфікованого обліку встановлено, що позивач немає страхового стажу після останнього перерахунку. Так, у розумінні частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. З відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) убачається, що страхувальником ВП Шахта Бужанська у період з 19 жовтня 2021 року по вересень 2024 нараховувалася заробітна плата, проте відсутня інформація про сплату страхових внесків. Відповідач 2 вважає, що відсутність відомостей про сплату страхових внесків страхувальником не є беззаперечною підставою для зарахування періодів роботи до страхового стажу та перерахунку пенсії за наявності пасивної поведінки застрахованої особи щодо реалізації своїх прав передбачених законом.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 09 квітня 2015 року перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV. Після призначення у 2015 році пенсії ОСОБА_1 04 жовтня 2019 року прийнятий на роботу у ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля гірничим майстром підземної дільниці, про що свідчать відомості трудової книжки серії НОМЕР_1 (а.с.19-20).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV, надавши документи згідно з розпискою-повідомленням (а.с.54).
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення працівниками ГУ ПФУ у Волинській області заява позивача відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Полтавській області, рішенням якого від 23 жовтня 2024 року №907580151204 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю страхового стажу після останнього перерахунку; стаж враховано по 19 жовтня 2021 року (а.с.55).
Вважаючи таке рішення пенсійного органу протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаєЗакон №1058-IV.
Відповідно достатті 1 Закону №1058-IVу цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа фізична особа, яка відповідно до цьогоЗаконупідлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цьогоЗакону.
Згідно із абзацом першим частини першоїстатті 24 Закону №1058-IVстраховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частинами другою, третьоюстатті 24 Закону №1058-IVвизначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини першоїстатті 15 Закону №1058-IVплатниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені встатті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першійстатті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другоюстатті 20 Закону №1058-IVобчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цьогоЗаконунараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятоюстатті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового чи пільгового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року (справа №208/6680/16-а), від 20 березня 2019 року (справа №688/947/17), від 30 вересня 2019 року (справа №316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
У розглядуваному випадку ОСОБА_1 після призначення пенсії продовжив працювати (з 04 жовтня 2019 року) та спір між сторонами виник з приводу зарахування позивачу до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 20 жовтня 2021 року по вересень 2024 року і, як наслідок, проведення перерахунку пенсії з урахуванням цього стажу.
Також необхідно зауважити, що позивачу страховий та пільговий стаж обчислено по 19 жовтня 2021 року. Зі змісту рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 25 лютого 2024 року №907580151204 слідує, що пенсія позивача перерахована з 01 березня 2024 року; вид перерахунку індексація заробітку (масовий). Тобто, цей перерахунок (автоматичний) стосувався індексації заробітку та він не стосується перерахунку пенсії через додатково набутий пенсіонером стаж (а.с.56). На момент звернення із заявою про перерахунок пенсії (18 жовтня 2024 року) позивач пропрацював безперервно більше як 24 місяці та саме цією обставиною обумовлена його вимога про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV.
У відзивах відповідачі зазначили, що період роботи позивача у ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля з 20 жовтня 2021 року не зарахований до страхового та пільгового стажу у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків за вказаний період.
Зі змісту рішення відповідача 2 та розрахунку стажу (форма РС-право) вбачається, що страховий та пільговий стаж позивачу зараховано по 19 жовтня 2021 року (з 04 жовтня 2019 року по 19 жовтня 2021 року) а.с. 57-58.
З індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5) (а.с.23-26) видно, що спірний період роботи позивача з жовтня 2021 року по вересень 2024 року у ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля (ідентифікаційний код 00176259) дійсно не зараховано до страхового та пільгового стажу позивача.
Між тим у вказаних відомостях (довідка форми ОК-5) відображена інформація про нарахування ОСОБА_1 ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугіллязаробітної плати за вказаний період. Нарахування позивачу заробітної плати за період роботи жовтень 2021 року - вересень 2024 року підтверджується також довідками ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугіллявід 04 жовтня 2024 року №842/9.3/01-19, від 27 листопада 2024 року №1256/9.1/01-19 про доходи (а.с.27-28). Зі змісту цих довідок слідує, що з нарахованої позивачу заробітної плати страхувальником (роботодавцем) нараховано та сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) у розмірі, не менше мінімального страхового внеску.
Таким чином, наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що з жовтня 2021 року по вересень 2024 року у ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої у свою чергу страхувальником нараховувалися та сплачувалися страхові внески (єдиний внесок) у розмірі, не менше мінімального страхового внеску, тому вказаний період роботи повинен бути зарахований до страхового стажу.
Відповідно до пунктів 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731), до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі Порядок №637).
Пунктом 20 Порядку №637 визначено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Спірний період роботи позивача підтверджується, крім записів трудової книжки НОМЕР_1 , також довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04 жовтня 2023 року №110, від 18 жовтня 2024 року (а.с.29-30), витягами з наказів про результати проведення атестації робочих місць від 26 січня 2015 року №24, від 24 січня 2020 року №25 (а.с.31-32).
Відтак, оскільки наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що у спірний період з жовтня 2021 року по вересень 2024 року ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником страхові внески (єдиний внесок), то цей період повинен бути зарахований до його страхового та пільгового стажу. Суд наголошує, що механізм державного соціального страхування передбачає державні гарантії реалізації застрахованими особами їхніх конституційних прав, а тому позивач не може бути позбавлений права на отримання соціальних гарантій через те, що орган, відповідальний за повноту та своєчасність сплати страхових внесків, своєчасно не вжив дієвих заходів, що призвело до порушення гарантованого державою права на отримання позивачем належної пенсії із солідарної системи з урахуванням страхового стажу.
За правилами частини четвертоїстатті 42 Закону №1058-IVу разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року №10-1затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 червня 2018 року за №714/32166, далі Порядок №10-1).
Пунктом 6 Порядку №10-1 установлено, що особам, які після призначення (попереднього перерахунку) працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, перерахунок проводиться відповідно до пунктів 3, 4 цього Порядку.
За заявами осіб, вказаних в абзаці першому цього пункту, та додатково наданою уточнюючою довідкою, виданою відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, з урахуванням результатів атестації робочих місць пенсія перераховується у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону. При перерахунку пенсії пільговий стаж обчислюється по лютий місяць включно.
З наведених положень слідує, що у випадку, коли особа після призначення пенсії продовжувала працювати, органи Пенсійного фонду кожних два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії проводять перерахунок пенсії з урахуванням додатково набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Не є спірною та обставина, що позивач після попереднього перерахунку (проведеного на виконання рішення суду від 13 квітня 2022 року у справі №140/16934/21, набрало законної сили 18 жовтня 2022 року) пропрацював понад 24 місяці, тож він набув право на перерахунок пенсії. Такий порядок перерахунку пенсії стосується й осіб, які працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1.
Судом також враховано, що оскільки перерахунок пенсії ініційований позивачем, то у такому разі застосовуються положення частини четвертоїстатті 45 Закону №1058-IVв частині визначення строку проведення перерахунку пенсії (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа).
Зважаючи на те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 18 жовтня 2024 року, то такий перерахунок з урахуванням стажу з 20 жовтня 2021 року по 30 вересня 2024 року йому слід здійснити з 01 листопада 2024 року.
Суд при вирішенні вимог зобов`язального характеру також враховує, що відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 зі змінами, далі Порядок №22-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є суб`єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.
Така ж правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.
У межах спірних правовідносин заява позивача про перерахунок пенсії розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Полтавській області та за результатом її розгляду прийнято рішення від 23 жовтня 2024 року про відмову в проведення перерахунку пенсії позивача.
Натомість, ГУ ПФУ у Волинській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову в перерахунку пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов`язку щодо прийняття рішення за заявою позивача. Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області визначено як суб`єкт, який здійснює виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання.
Отже, позовні вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області заявлені безпідставно.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI Про підвищення престижності шахтарської праці (далі Закон №345-VI), суд зазначає, що за змістом цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Зазначена норма стосується особливостей визначення розміру пенсії за віком шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків. З форми РС-право вбачається, що ОСОБА_1 зараховано додатково 9 років за Списком №1 (по одному року за кожний повний рік роботи на підземних роботах за Списком №1).
Позивач не має пільгового стажу за Списком №1 15 років (навіть з урахуванням спірного періоду роботи). Підстави для перерахунку пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI позивач ще не набув.
У розглядуваному випадку відповідач 2 дійшов висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії з підстав відсутності у нього не менше 24 місяців страхового стажу, який не зараховано ні в одинарному розмірі, ні з урахуванням норм абзацу десятого частини третьої статті 24 Закону №1058-IV, яким визначено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Оскільки обрахування стажу роботи є повноваженням органу Пенсійного фонду, то відсутні підстави вважати, що при перерахунку пенсії позивача не будуть враховані встановлені законом правила обрахунку стажу.
З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, враховуючи вимоги статті 245 КАС України, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 23 жовтня 2024 року №907580151204 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити позивачу перерахунок та виплату призначеної пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 листопада 2024 року відповідно до Закону №1058-IV, зарахувавши до пільгового та страхового стажу позивача період роботи у ВП Шахта Бужанська ДП Волиньвугілля з 20 жовтня 2021 року по 30 вересня 2024 року, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Згідно з частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 28 листопада 2024 року №1418754713, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.7, 35).
У зв`язку із частковим задоволенням позову на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Полтавській області, рішенням якого було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом, необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Гоголя, будинок 34, ідентифікаційний код юридичної особи 13967927) про визнання дій протиправними зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 23 жовтня 2024 року №907580151204 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 з 01 листопада 2024 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум), зарахувавши до страхового та пільгового стажу період роботи у Відокремленому підрозділі Шахта Бужанська Державного підприємства Волиньвугілля з 20 жовтня 2021 року по 30 вересня 2024 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судові витрати у сумі 605,60 грн (шістсот п`ять грн 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Л. Шепелюк