Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 640/10484/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправним та скасувати пункт 10 протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 13.11.2019 №151;
зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити в місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з настанням інвалідності внаслідок травми, поранення, контузії, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України (далі також відповідач, Міністерство) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) на підставі статей 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Після зміни підсудності цієї справи ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 позовну заяву прийнято до провадження, розпочато розгляд справи по суті спочатку.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок виконання ним обов`язків військової служби відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, та інших нормативно-правових актів.
11.06.2020 від відповідача надійшов відзив, у якому представник відповідача позов не визнав та зазначив, що згідно протоколу від 13.11.2019 №151 комісії Міністерства оборони України з розгляду питань призначення і виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки подані документи не завірені встановленим порядком, чим порушено вимоги п. 10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530.
Наголошував, що в позовній заяві та доданих до неї матеріалах, які надійшли на адресу Міністерства оборони України, відсутня інформація про те, в саме який період позивач проходив військову службу (строкову військову службу), що має значення для справи.
Також на противагу доводам позивача, що Міністерство оборони України відмовило йому в призначенні одноразової грошової допомоги, представник відповідача зазначав, що відповідно до протоколу від 13.11.2019 №151 вказано, що розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги громадянину ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), оскільки подані документи не завірені встановленим порядком. Тобто відмови з боку Міністерства оборони України щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги Позивачу не було.
Відповідно до виписки із акта огляду МСЕК серія АВ № 10490945 від 02.10.2018, під час первинного огляду позивача визнано особою з інвалідністю II групи внаслідок травми, поранення, контузії, які пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебування в країнах де велись бойові дії.
Позивачу інвалідність встановлено під час первинного огляду через 33 роки після звільнення зі строкової військової служби, а отже право на отримання одноразової грошової допомоги за пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону у позивача відсутнє.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обставини справи, встановлені судом
З 02.10.2018 ОСОБА_1 було встановлено інвалідність II групи внаслідок травми, отриманої при виконанні обов`язків військової служби під час перебування в країні, де велись бойові дії, що підтверджується Довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №1042094, копія якої міститься в матеріалах справи /а.с. 10/.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії (протокол № 2675 від 26.09.2018) /а.с. 9/, копії довідки в/ч пп НОМЕР_1 від 03.08.1987 №341 про травму /а.с.65/, записів у військовому квитку позивача, причиною інвалідності ОСОБА_1 є поранення, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
17.10.2018 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 зі заявою про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності II групи, яке пов`язане з виконання виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
22.10.2019 на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва №640/3034/19 від 25.04.2019 ІНФОРМАЦІЯ_3 подано до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з доданими документами.
Зі змісту протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань призначення і виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2019 №151, затвердженого тво Міністра оборони України 13.11.2019, слідує, що комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки подані документи не завірені встановленим порядком, чим порушено вимоги п. 10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530.
Не погодившись з цим рішенням відповідача, позивач повторно звернувся до суду з позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", виплата одноразової грошової допомоги, зокрема, у разі інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога, зокрема, у разі інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
В частини дев`ятій статті 163 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" зазначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 25 грудня 2013 року №975 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - Порядок №975).
Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Як встановив суд, з 02.10.2018 позивачу первинно встановлена ІІ група інвалідності внаслідок поранення (контузії), захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.
Тобто, спір виник щодо права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому з 02.10.2018 при первинному огляді ІІ групи інвалідності внаслідок поранення (контузії), захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.
Отже, до спірних правовідносин підлягає застосуванню законодавство, що діяло станом на 02.10.2018 дату встановлення групи інвалідності позивача.
Пунктами 4 та 6 частини другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції, чинній на дату встановлення позивачу ІІ групи інвалідності, встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
- встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;
- встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
Відповідно до пункту "б" частини першої статті 162 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції чинній на дату встановлення позивачу ІІ групи інвалідності, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи.
Водночас, у відповідності до статті 164 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Пунктом 11 Порядку №975, в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги (17.10.2018), визначено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Висновки щодо правозастосування
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що відповідачу надано право чинним на час винесення рішення законодавством приймати рішення про повернення документів на доопрацювання у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю, з обґрунтуванням мотивів такого повернення документів.
Як слідує зі змісту пункту 10 протоколу засідання Комісії від 08.11.2019, затвердженого 13.11.2019, підставою для повернення документів позивача на доопрацювання є подання документів, які не завірені встановленим порядком, чим порушено пункт 10 Порядку №975 та пункт 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530.
Крім того, у відзиві на позов представник відповідача додатково вказав, що заявник не подав до уповноваженого органу військовий квиток та документ, який свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва).
Перелік документів, які подаються військовослужбовцем для отримання одноразової грошової допомоги, встановлений пунктом 11 Порядку №975, проте, в зазначеному пункті відсутні вимоги щодо того, яким саме чином мають бути завірені копії поданих документів.
Пунктом 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530 (далі по тексту Положення №530) встановлено, зокрема, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Проте в зазначеному пункті також відсутні вимоги щодо порядку засвідчення копій документів, що подаються.
З урахуванням вказаного вище положення щодо того, що відповідні документи для розгляду питання про виплату ОГД формує та подає до Міністерства оборони України обласний військовий комісар, як і відбулося в цьому випадку, суд вважає протиправним покладення наслідків за можливе неправильне завірення копій певних документів на позивача.
Обов`язок належно оформити та подати документи після звернення позивача з відповідною заявою лежить на МО України та його підрозділах.
Щодо вказівки у відзиві відповідачем на те, що до заяви не було надано певні документи, суд звертає увагу, що наведений в пункті 11 Порядку №975 перелік документів є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача у відзиві на позов на ненадання позивачем документа про причини та обставини поранення, оскільки самим же відповідачем надано 25.03.2025 копію довідки в/ч пп НОМЕР_1 від 03.08.1987 №341 про травму /а.с.65/, якою підтверджено факт отримання ОСОБА_1 поранення у зв`язку з участю в бойових діях.
Порядок №975 не визначає, який саме документ (військово-облікові документи, медична довідка, акт розслідування, архівна довідка, виписка з історії хвороби, тощо) повинна подати особа, яка звертається за отриманням одноразової грошової допомоги, на підтвердження обставин причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).
З огляду на відсутність у абзаці шостому пункту 11 Порядку №975 вказівки на якийсь конкретний документ (військово-облікові документи, медична довідка, акт розслідування, архівна довідка, виписка з історії хвороби, тощо), який свідчить про причини та обставини поранення, в кожному конкретному випадку це можуть бути різні документи, які достовірно свідчать про причини та обставини поранення.
Позивачем разом зі заявою про виплату одноразової грошової допомоги поданий, в тому числі, висновок Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 26.09.2018 /а.с. 64/, довідка в/ч пп НОМЕР_1 від 03.08.1987 №341 про травму /а.с.65/, які, на думку суду, є достатніми документами, що свідчать про обставини поранення (травми, каліцтва).
Окрім того, суд вказує, що в описовій частині оскаржуваного рішення відповідач не зазначав про відсутність документа про обставини поранення (травми, каліцтва).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача, оформлене пунктом 10 протоколу №151 від 08.11.2019, затвердженого 13.11.2019, про повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, не є обґрунтованим, через що підлягає визнанню протиправним та скасуванню, як таке, що не відповідає вимогам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що відповідач при розгляді питання про призначення позивачу одноразової грошової допомоги не надав оцінки наявності або відсутності права у позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності, внаслідок поранення (контузії), пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, фактично жодного рішення по суті не прийняв, суд не має повноважень зобов`язувати відповідача до прийняття конкретного рішення.
Оскільки фактично розгляд комісією Міністерства оборони України заяви ОСОБА_1 з додатками не відбувся з неналежних підстав, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги у визначеному законом порядку та прийняти рішення, передбачене Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядком №975, по суті - з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду.
Розподіл судових витрат
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 10 протоколу засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2019 №151, затвердженого 13.11.2019, щодо повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Зобов`язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги у визначеному законом порядку та прийняти рішення, передбачене Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядком №975, по суті - з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення.
Головуючий суддя І.С. Шевяков