Рішення № 126372448, 03.04.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2025
Номер справи
380/22603/24
Номер документу
126372448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Львів

03 квітня 2025 рокусправа № 380/22603/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Кондратюк Ю.С.,

секретар судового засідання: Бугрінова Е.В.,

з участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: не з`явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень,-

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (далі відповідач), у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 107-р від 22.10.2024 про застосування до ОСОБА_1 , адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області за недотримання п. 1 та п. 5 розділу ІІ Посадової інструкції затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.09.2022, дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани;

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 98-р від 20.09.2024 у частині відсторонення ОСОБА_1 від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування та виплатити у розмірі середньої заробітної плати час відсторонення від роботи та час перебування на лікарняному;

- зобов`язати Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми невиплаченої щомісячної премії у повному обсязі за період дії догани.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що працює на посаді адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області. Розпорядженням від 20.09.2024 №98-р створено тимчасову комісію з проведення службового розслідування щодо можливого неналежного виконання службових обов`язків, а також недодержання вимог законодавства, адміністратором відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради, ОСОБА_1 та відсторонено позивача від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування. Розпорядженням від 22.10.2024 №107-р притягнуто позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани. Позивач вважає, що оскаржуване розпорядження прийнято незаконно, з грубим порушенням трудового законодавства; роботодавцем не конкретизовано суть допущених позивачем порушень трудової дисципліни, коли саме вони відбулися; не встановлено ступінь вини позивача і чи взагалі вона мала місце.

Ухвалою судді від 11.11.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою судді від 18.11.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

02.12.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування зазначає, що службове розслідування було проведено відповідно до Порядку проведення службового розслідування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 р. № 950 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2023 року №246). Позивач письмово повідомлялась про всі засідання комісії, приймала участь в роботі комісії, надавала усні пояснення та письмові документи. Позивач мала три дні для ознайомлення з актом службового розслідування та підготовки своїх зауважень та пропозицій. Позивач була усно та письмово повідомлена про дату, час та місце розгляду сільським головою акту службового розслідування та її зауважень і пропозицій. Отже, права позивачки під час службового розслідування порушені не були.

Склад дисциплінарного проступку позивачки, а саме, недотримання п. 1 та п. 5 розділу ІІ Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.09.2022, був встановлений та підтверджений показами дружини військовослужбовця. Позивач, всупереч своїх обов`язків, в частині звернення дружини військовослужбовця ОСОБА_2 , неналежно і несумлінно підійшла до виконання свої посадових обов`язків, не провела консультування суб`єкта звернення, не надала вичерпної інформації щодо вимог та порядку одержання адміністративної послуги.

06.12.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій додатково обґрунтовує підставність позовних вимог. Додатково звертає увагу, що з 12:00 до 13:00 жодних адміністративних послуг, які надаються адміністраторами ЦНАП, передбачених до чинного законодавства України, у відповідності до посадової інструкції позивачем не надавались. Цей час, був призначений для її відпочинку, який вона має право використовувати на власний розсуд.

Те, що відповідач стверджує, що ОСОБА_2 сиділа за столом позивача, при цьому, не вказуючи точний час, чи це була 12:30 год, чи це була 14:30 год, не відповідає дійсності. Оскільки, з ОСОБА_2 , позивач перетнулась при виході з ЦНАПу, коли вже не виконувала службових обов`язків та не перебувала за робочим місцем, а прямувала на обідню перерву. На її запитання ОСОБА_2 було надана відповідь, що для отримання даної послуги особа, яка має статус УБД, для таких пільг звертається особисто. Не задавши інших питань, вказана особа розвернулась та вийшла.

Звертає увагу, що будь-які особисті скарги (усні або письмові) на її дії або її бездіяльність під час виконання службових обов`язків, від осіб, яким надавались адміністративні послуги в цей день або інший день, у матеріалах справи службового розслідування та у членів комісії, які проводили службове розслідування - відсутні.

Ухвалою суду від 10.12.2024 розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду без оформлення окремого документа від 06.02.2025 прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог.

10.02.2025 від відповідача надійшов відзив на уточнену позовну заяву, в якому зазначає, що виплата середнього заробітку передбачена у разі закриття дисциплінарного провадження. У цьому випадку позивач притягнена до дисциплінарної відповідальності, що не передбачає виплати середньої заробітної плати.

Щодо виплати премії звертає увагу, що в 2024 році у сільській раді діяло Положення про преміювання та надання матеріальних допомог працівникам Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області та її виконавчих органів і визначення інших умов оплати праці на 2024 рік, затверджене рішенням Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №909 від 19.12.2023 року «Про затвердження Положення про преміювання та надання матеріальних допомог працівникам Сокільницької сільської ради та її виконавчих органів і визначення інших умов оплати праці на 2024 рік».

Згідно цього Положення премія за розпорядженням сільського голови надається у разі виконання працівником сукупності умов:

- забезпечення ефективної роботи та виконання завдань в межах своєї компетенції (п.2.1),

- виконання заходів, передбачених планами роботи і наявність особистого вкладу у загальні результати роботи (п.2.3.),

- сумлінне виконання своїх службових обов`язків, передбачених посадовою інструкцією, своєчасне і якісне виконання директивних документів та посадових осіб, доручень керівництва (п.2.5.).

Підставою для нарахування премії є своєчасне і якісне виконання завдань, покладених на сільську раду, статистичні та фінансові показники, дані оперативного обліку, висока виконавська та трудова дисципліна (п.3.1.). Премії затверджуються сільським головою за наслідками роботи за місяць та один раз у грудні за підсумками бюджетного року (п 3.2.). У випадку зловживань службовим становищем, виявлення фінансових порушень, прогулів, дисциплінарних стягнень, порушень законодавства, за недоліки в організації роботи, несвоєчасне і неякісне виконання завдань, службових обов`язків, наказів, доручень керівництва, сільський голова має право зменшувати або повністю позбавляти працівників преміювальної виплати (п.3.3.).

На час відсторонення позивачки від займаної посади вищевказані умови забезпеченими не були.

12.02.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідачем було проведено службове розслідування без врахування всіх істотних обставин, які могли б вплинути на його результати, які призвели до хибного висновку. Вказане призвело до накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани та відсторонення від виконання посадових обов`язків, із зняттям з позивача премій, які передбачені Рішенням Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №909 від 19.12.2023 та Рішенням Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №1330 від 20.12.2024.

Ухвалою суду від 27.02.2025 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач вимоги підтримала, просила позов задовольнити.

У судове засідання представник відповідача не з`явився, подав заяву виступ у судових дебатах, в якій просив у задоволенні позову відмовити та здійснювати розгляд справи без участі відповідача.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 працює на посаді адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області.

Відповідно до Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про проведення службового розслідування від 20.09.2024 №98-р, зважаючи на поширену інформацію про можливу неправомірну діяльність працівника відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради ОСОБА_1 , створено тимчасову комісію з проведення службового розслідування щодо можливого неналежного виконання службових обов`язків, а також недодержання вимог законодавства, адміністратором відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради, ОСОБА_1 (а.с. 18).

Також згідно з вищевказаним розпорядженням позивача відсторонено від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування.

Розгляд дисциплінарного провадження стосовно позивача відбувався на засіданнях комісії з зі службового розслідування, що підтверджується Протоколом № 1 засідання комісії зі службового розслідування від 02.10.2024 та Протоколом № 2 засідання комісії зі службового розслідування від 09.10.2024.

Згідно з Протоколом №1 засідання комісії зі службового розслідування від 02.10.2024 :

«Виступив сільський голова - ОСОБА_3 , пояснив про підстави створення комісії та предмет перевірки, повідомив, що ОСОБА_2 , чоловік котрої зник безвісти під час виконання бойового завдання перед цим зверталась до ЦНАПу для отримання допомоги на чоловіка, однак процедура не була їй роз`яснена і адміністративна послуга не була надана, що мало наслідком ненадання допомоги, як учаснику бойових дій, пояснив, що зі скаргами на дії чи бездіяльність адміністратора ЦНАПу до нього також звертались ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ».

На засіданні комісії 02.10.2024 року також була присутня начальник відділу організації надання адміністративних послуг - ОСОБА_7 , котра надала письмову характеристику на ОСОБА_1 та звіт щодо роботи адміністратора ЦНАП у 2024 році, а також пояснила, що ЦНАП працює без перерви, однак право на обід має бути забезпечено і тому з її дозволу 23.08.2024 ОСОБА_1 було надано перерву на обід з 12-00 год.

Згідно з Протоколом №1 засідання комісії зі службового розслідування від 02.10.2024 :

«Запрошена на засідання комісії 02.10.2024 ОСОБА_1 зазначила, що права їй відомі і роз`яснювати їх не потрібно, до членів комісії претензій не має, по суті справи пояснила:

23.08.2024 року близько 12-00 год до неї звернулась ОСОБА_2 щодо отримання її чоловіком матеріальної допомоги, як учасником бойових дій, АТО;

- в цей час була на виході з приміщення ЦНАПу за межами робочого місця, працювала на умовах взаємозаміни, оскільки інші адміністратори були у відпустці;

- перерва на обід з 12-00 год. була визначена за усним дозволом начальника відділу - ОСОБА_7 ;

- пояснила ОСОБА_2 про умови надання допомоги, довіреності від чоловіка не бачила, чоловік зареєстрований в м. Львів, тому мав бути акт фактичного проживання;

- ОСОБА_4 зверталась з ІD карткою сина для отримання витягу з місця проживання, однак такі дані видаються або заявнику особисто або представнику за довіреністю або батькам неповнолітнього, щодо звернення ОСОБА_8 пригадати не може, щодо звернення ОСОБА_6 то її звернення опрацьовувала адміністратор ОСОБА_9 »;

« ОСОБА_10 на засідання комісії 02.10.2024 ОСОБА_2 особисто не прибула, однак в телефонному режимі пояснила:

- 23.08.2024 року звернулась до ЦНАПУ для отримання матеріальної допомоги на чоловіка, котрий є учасником бойових дій, АТО, пригадує, що це було близько 12-30 чи 13-00, однак додатково додала, що це було мабуть 14-30 год. бо перед тим ходила в амбулаторію і тоді чекала дитину з танців до 15-00 год., а перед цим зайшла в ЦНАП,

- ЦНАП було відкрито, тому звернулась до адміністратора котра сиділа за робочим столом для отримання роз`яснення порядку подання документів,

- була з трьох річною дитиною на руках,

- адміністратором їй було роз`яснено, що чоловік має бути особисто з паспортом і особисто подати заяву,

- щодо можливості подачі документів через представника їй не роз`яснили, не відповіли,

- коли пояснила, що чоловік проходить службу і виконує бойові завдання, у відповідь їй нічого,

- станом на час звернення мала довіреність від чоловіка, але їй не пояснили, що вона може подати документи замість чоловіка,

- зараз їй важко, залишилась з двома дітьми, чоловік пропав безвісті при виконанні бойового завдання.

За наслідками роботи, комісія вирішила: продовжити роботу комісії в порядку письмового провадження з документами та рішеннями сільської ради, наступне засідання комісії провести 09.10.2024 року о 11-00 год., запросити на засідання комісії ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_6 .

Відповідно до Протоколу № 2 засідання комісії зі службового розслідування від 09.10.2024, на засідання комісії 09.10.2024 ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та повідомлена про засідання комісії ОСОБА_1 не з`явились, проте надали пояснення в телефонному режимі.

Зокрема, ОСОБА_5 пояснила: «що їй відомо про звернення до ЦНАПу ОСОБА_14 , котра прийшла з дитиною на руках і котрій було повідомлено, що чоловік має прийти особисто для подання заяви. Вказала, що ОСОБА_15 мала довіреність від чоловіка. Знає про це зі слів ОСОБА_14 , особисто до ЦНАПу не зверталась».

Комісія відзначила, що приймає до уваги пояснення ОСОБА_1 , які були надані нею особисто на засіданні комісії 02.10.2024, пояснення ОСОБА_2 , надані нею в телефонному режимі 02.10.2024 та пояснення ОСОБА_8 , надані в телефонному режимі 09.10.2024 року в частині підтвердження пояснень ОСОБА_2 . З пояснень ОСОБА_13 не вбачається обґрунтованих та поза межами розумного сумніву порушень, допущених адміністратором ОСОБА_1 , зважаючи на повноліття сина ОСОБА_13 та відсутність довіреності на вчинення дій в інтересах сина.

Комісія також не може прийняти до уваги і критично оцінює пояснення ОСОБА_6 , оскільки вона не підтвердила, що зверталась до адміністратора ОСОБА_1 , а тому, її пояснення не можуть бути підтвердженням порушень адміністратора ОСОБА_1 .

За результатами роботи комісія не встановила порушень поза межами розумного сумніву в частині ненадання адміністративної послуги чи факт протиправної відмови у прийнятті документів за зверненням ОСОБА_2 , оскільки такі документи 23.08.2024 року на отримання адміністративної послуги не подавались, а було звернення ОСОБА_2 про надання консультації та роз?яснення щодо порядку отримання матеріальної допомоги. Разом з тим, комісія відзначає про недотримання адміністратором ОСОБА_1 п. 1 та п.5 розділу ІІ Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.09.2022, що полягає в недотриманні належного та сумлінного виконання посадових обов`язків і забезпеченні консультування суб`єкта звернення, надання вичерпної інформації щодо вимог та порядку одержання адміністративної послуги, оскільки адміністратор відділу організації надання адміністративних послуг - ОСОБА_1 , не проконсультувала та належно не роз`яснила ОСОБА_2 щодо порядку отримання адміністративної послуги, за якою остання звернулась, в тому числі, не було роз`яснено право подання документів через представника на підставі письмової довіреності, не було роз`яснено необхідності отримання та подання акту фактичного проживання в с. Сокільники, у разі реєстрації місця проживання у м. Львові.

Тому, комісія зі службового розслідування пропонує сільському голові розглянути можливість притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг - ОСОБА_1 за недотримання п. 1 та п. 5 розділу ІІ Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.09.2022 року.

За результатами проведеного службового розслідування, складено Акт службового розслідування від 09.10.2024 (далі Акт службового розслідування).

У Акті службового розслідування, зокрема вказано:

«В письмовій характеристиці ОСОБА_1 , наданій начальницею відділу організації надання адміністративних послуг Надворною Г.В., серед іншого вказано, що ОСОБА_1 , з 08.06.2023 року обіймає посаду адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг, виконує свої посадові обов`язки на високому професійному рівні, ефективно та сумлінно реалізовує усі поставленні завдання, проявляє себе кваліфікованим та відповідальним працівником, під час відсутності керівника виконує обов`язки начальника відділу. У Звіті щодо роботи адміністраторів ЦНАП у 2024 році в графі ОСОБА_1 , кількість опрацьованих звернень вказано: 1 квартал - 288, ІІ квартал - 191, І квартал - 602, а разом - 1081.

Пунктами Акту службового розслідування передбачено:

« 7.1. Передати даний акт на розгляд сільському голові Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області - ОСОБА_16 для вирішення питання дисциплінарної відповідальності - ОСОБА_17 , адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради щодо недотримання п.1 та п.5 розділу ІІ Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.09.2022.

7.2. Звернути увагу ОСОБА_17 , адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради, на необхідності належного та сумлінного виконання посадових обов`язків і неухильного дотримання посадових обов`язків в частині забезпечення консультування суб`єктів звернень та надання їм вичерпної інформації щодо вимог та порядку одержання адміністративної послуги».

17.10.2024 позивачем подано зауваження до Акту службового розслідування, в яких зазначає, що з актом не згідна, викладені факти не відповідають дійсності та містять суперечливі висновки, зроблені на підставі неналежним чином досліджених доказів. Даний акт унеможливлює встановлення з його тексту інформації щодо часу виявлення порушення, ступеня тяжкості вчиненого проступку, заподіяної шкоди. Жодних порушень посадової інструкції не вчиняла.

Акт службового розслідування від 09.10.2024 року на 10 сторінках разом зі зауваженнями ОСОБА_1 - адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради передано на розгляд сільському голові Сокільницької сільської ради.

Розпорядженням Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області від 22.10.2024 №107-р вирішено:

« 1. ПРИПИНИТИ роботу комісії, створеної розпорядженням сільського голови «Про проведення службового розслідування» від 20.09.2024 року № 98-р, у зв?язку із завершенням службового розслідування.

2. ПРИТЯГНУТИ до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани - ОСОБА_18 , адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради за недотримання п. 1 та п.5 розділу ІІ Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.09.2022.

3. ДОПУСТИТИ з 22.10.2024 ОСОБА_18 до виконання посадових повноважень адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області».

Позивач, не погоджуючись з прийнятим розпорядженням, звернулася до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин, які склалися між сторонами, є правомірність відсторонення позивача від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани, виплата середньої заробітної плати за час відсторонення від роботи та час перебування на лікарняному.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування є Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).

Відповідно до статті 1 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно зі статтею 2 Закону № 2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що позивач працює на посаді адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області та здійснює свої повноваження на підставі посадової інструкції. Таким чином, позивач належить до посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно із положеннями пункту 11 частини 3 статті 3 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ норми даного Закону не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 7 Закону № 2493-III правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.

Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Статтею 19 Закону № 2493-III передбачено, що організація навчання і підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, просування їх по службі, визначення тривалості робочого часу, порядку здійснення ними службових відряджень та відшкодування витрат на ці відрядження, а також особливості їх дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов`язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до статті 139 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна роботодавця, з яким укладено трудовий договір.

Статтею 147 КЗпП України визначено, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:

1) догана;

2) звільнення.

Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

За приписами статті 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.

За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

При обранні виду стягнення роботодавець повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.

Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення службового розслідування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.06.2000 року №950 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2023 р. № 246) (далі Порядок №950) цей Порядок визначає процедуру проведення службового розслідування стосовно осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Пунктом 2 Порядку №950 передбачено, що відповідно до цього Порядку може бути проведено службове розслідування в разі:

- невиконання або неналежного виконання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особою, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержання вимог законодавства;

- внесення подання спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції або припису Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконанню вимог Закону в інший спосіб;

- вимоги особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особи, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щодо зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри.

У випадку, передбаченому абзацом третім цього пункту, службове розслідування проводиться за фактом виявленого порушення або стосовно особи, яка вчинила таке порушення.

За анонімними повідомленнями, заявами та скаргами службове розслідування не проводиться, крім випадків, коли анонімне повідомлення стосується порушення вимог Закону та наведена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.

Відповідно до пункту 4 Порядку №950 рішення про проведення службового розслідування приймає орган (посадова особа) (далі - суб`єкт призначення), якому (якій) відповідно до законодавства надано повноваження призначати на посаду та звільняти з посади особу, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, або керівник органу, підприємства, установи, організації, в якому (яких) виявлено порушення (далі - керівник органу).

За приписами абзаців 1, 5 пункту 6 Порядку №950 службове розслідування проводиться із відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймає відповідно суб`єкт призначення або керівник органу.

У разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, у зв`язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення особі, відстороненій від виконання службових повноважень, відшкодовується середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов`язаного з таким відстороненням.

Згідно з пунктом 11 Порядку №950 особа, стосовно якої проводиться службове розслідування, має право:

отримувати інформацію про підстави проведення такого розслідування;

надавати усні або письмові пояснення, робити заяви, подавати документи, необхідні для проведення службового розслідування;

звертатися із клопотанням про опитування інших осіб, яким відомі обставини, що досліджуються під час проведення службового розслідування, а також про залучення до матеріалів розслідування додаткових документів, інших матеріальних носіїв інформації стосовно предмета службового розслідування;

подавати в письмовій формі зауваження до проведення службового розслідування, дій або бездіяльності осіб, які його проводять;

Пунктом 12 Порядку №950 передбачено, що за результатами службового розслідування комісія з проведення службового розслідування складає акт, у якому зазначаються:

факти, які стали підставою для проведення службового розслідування, прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), найменування посади, строк перебування на займаній посаді особи, стосовно якої проведено службове розслідування (якщо службове розслідування проводилося стосовно особи);

заяви, клопотання, пояснення щодо предмета службового розслідування;

висновки службового розслідування, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до порушення, заходи, вжиті або запропоновані до його усунення, чи обставини, що знімають з особи, стосовно якої проведено службове розслідування, безпідставні звинувачення або підозру;

обґрунтовані пропозиції про усунення виявлених порушень та притягнення (за наявності підстав) винних осіб до відповідальності згідно із законом.

У разі наявності обґрунтованих пропозицій про притягнення особи, стосовно якої проведено службове розслідування, до відповідальності комісія з проведення службового розслідування пропонує вид дисциплінарного стягнення, передбаченого законом.

Під час визначення виду дисциплінарного стягнення комісія з проведення службового розслідування повинна враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку та заподіяну шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу особи, стосовно якої проведено службове розслідування.

Відповідно до пункту 12 Порядку №950 акт службового розслідування підписує голова, інші члени комісії з проведення службового розслідування, і він подається на розгляд суб`єкту призначення або керівнику органу в одному примірнику.

Перед поданням на розгляд суб`єкту призначення або керівнику органу з актом службового розслідування ознайомлюється особа, стосовно якої проведено службове розслідування.

Особа, стосовно якої проведено службове розслідування, повинна бути належним чином (зокрема шляхом використання засобів мобільного зв`язку, електронної пошти або інших технічних засобів електронних комунікацій за наявними в особовій справі контактами) повідомлена про дату, час і місце ознайомлення з актом службового розслідування не пізніше ніж за день до ознайомлення із зазначеним актом.

Під час ознайомлення з актом службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, може висловити свої зауваження, які додаються до акта.

Відповідно до пункту 14 Порядку №950 акт службового розслідування на вимогу особи, стосовно якої проведено службове розслідування, повинен розглядатися в її присутності.

За результатами розгляду акта службового розслідування суб`єкт призначення або керівник органу приймає в десятиденний строк з дати його надходження відповідне рішення.

Як встановлено судом, позивач працює на посаді адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області.

Відповідно до пункту 1, 5 розділу ІІ Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої Головою Сокільницької сільської ради 01.09.2022, адміністратор відділу зобов`язаний:

- належно, сумлінно, своєчасно і точно виконувати свої посадові обов`язки, що передбачені посадовою інструкцією.

- забезпечувати консультування суб`єктів звернень, надавати вичерпну інформацію щодо вимог та порядку одержання адміністративної послуги.

Відповідно до Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про проведення службового розслідування від 20.09.2024 №98-р (далі Розпорядження №98-р), зважаючи на поширену інформацію про можливу неправомірну діяльність працівника відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради ОСОБА_1 , створено тимчасову комісію з проведення службового розслідування щодо можливого неналежного виконання службових обов`язків, а також недодержання вимог законодавства, адміністратором відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради, ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу, що Порядком № 950 визначено чіткий перелік підстав, за яких може бути проведено службове розслідування, проте вищезазначене розпорядження містить тільки загальні покликання на поширену інформацію про можливу не правомірну поведінку, та не містить конкретних посилань на скарги, звернення, джерело інформації чи фактів невиконання або неналежного виконання позивачем. Також жодних скарг щодо позивача суду не надано.

Згідно з вищевказаним розпорядженням позивача відсторонено від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування.

За результатами проведеного службового розслідування, складено Акт службового розслідування від 09.10.2024.

Судом з`ясовано, що згідно з Актом службового розслідування підставою створення комісії та предметом перевірки є звернення 23.08.2023 ОСОБА_2 для отримання допомоги на чоловіка, оскільки процедура не була їй роз`яснена і адміністративна послуга не була надана.

Позивач скористалась правом передбаченим п. 11 Порядку 950 та надала усні пояснення. Зокрема зазначила, що 23.08.2024 близько 12-00 год до неї звернулась ОСОБА_2 щодо отримання її чоловіком матеріальної допомоги, як учасником бойових дій, АТО, проте в цей час позивач була на виході з приміщення ЦНАПу за межами робочого місця. Зауважила, перерва на обід з 12-00 год була визначена за усним дозволом начальника відділу - Надворної Г.В.

Відповідно до Акту службового розслідування суб`єкт звернення - ОСОБА_2 на засідання комісії зі службового розслідування особисто не прибула, однак в телефонному режимі пояснила, що 23.08.2024 звернулась до ЦНАПу для отримання матеріальної допомоги на чоловіка, котрий є учасником бойових дій, АТО, пригадує, що це було близько 12-30 чи 13-00, однак додатково додала, що це було мабуть 14-30 год.

Також з Акту службового розслідування встановлено, що начальник відділу організації надання адміністративних послуг ОСОБА_7 пояснила, що з її дозволу 23.08.2024 ОСОБА_1 надано перерву на обід з 12:00 год.

При цьому, судом встановлено, відповідно до Колективного договору Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області від 25.01.2024 у Центрі надання адміністративних послуг перерва для відпочинку і харчування з 12 години до 12 години 45 хвилин - пн.-чт, у п`ятницю - з 12 години до 13 години або з 13 години до 13 години 45 хвилин - пн.-чт, у п`ятницю - з 13 години до 14 години згідно з затвердженим керівником Центру надання адміністративних послуг, графіком. Перерва не включається в робочий час.

Тобто графік перерви для відпочинку і харчування встановлюється керівником центру.

Відповідно до пункту 4 розділу І Посадової інструкції адміністратора відділу організації надання адміністративних послуг Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області, затвердженої Головою Скокільницької сільської ради 01.09.2022 адміністратор відділу підпорядковується начальнику відділу та сільському голові.

Суд звертає увагу, що комісією службового розслідування так і не встановлено факти, які стали підставою для проведення службового розслідування, не встановлено точний час та місце вчинення порушення. Також не надано оцінки причинам та умовам, що призвели до обставин, за яких вчинено порушення, не встановлено ступінь вини позивача.

Як встановлено судом, Акт службового розслідування містить характеристику позивача, яка виконує свої посадові обов`язки на високому професійному рівні, ефективно та сумлінно реалізовує усі поставленні завдання, проявляє себе кваліфікованим та відповідальним працівником, під час відсутності керівника виконує обов`язки начальника відділу.

Відповідно до пункту 12 Порядку №950 під час визначення виду дисциплінарного стягнення комісія з проведення службового розслідування повинна враховувати, зокрема і попередню роботу особи, стосовно якої проведено службове розслідування.

При цьому, у висновках акту службового розслідування вказана характеристика відповідачем проігнорована.

На думку суду, вжиті у акті службового розслідування формулювання допущеного позивачкою порушення мають абстрактний (узагальнений) характер та жодним чином не пояснюють, які факти, які стали підставою для проведення службового розслідування, точний час та місце вчинення порушення та вину позивача.

Так, у постанові Верховного Суду від 22.07.2020 у справі №554/9493/17 зазначено, що підставою застосування догани є вчинення працівником протиправного діяння, яке визнається дисциплінарним проступком. Особливе значення має наявність у вчиненні цього діяння вини працівника, яка, пов`язується з невиконанням чи неналежним виконанням працівником своїх обов`язків без поважних причин. Наявність поважних причин у такому разі свідчить про відсутність вини працівника. У зв`язку з цим, працівника не можна визнати винним, якщо він неналежно виконує свою роботу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що акт службового розслідування винесено без врахування всіх обставин та без з`ясування наявності вини позивача, що свідчить про порушення відповідачем процедури проведення службового розслідування та, як наслідок про відсутність належних доказів вчинення позивачем дисциплінарного проступку.

А тому, прийняте на підставі вказаного акту службового розслідування Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 107-р від 22.10.2024 про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 98-р від 20.09.2024 у частині відсторонення ОСОБА_1 від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування та виплати у розмірі середньої заробітної плати часу відсторонення від роботи та часу перебування на лікарняному, суд звертає увагу на таке.

За приписами абзацу 1 пункту 6 Порядку №950 службове розслідування проводиться із відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймає відповідно суб`єкт призначення або керівник органу.

Суд звертає увагу, що відсторонення особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, є дискреційним правом суб`єкта призначення, і таке рішення приймається в кожному конкретному випадку в залежності від підстав службового розслідування.

Суди не можуть втручатися в дискреційні повноваження суб`єкта влади доти, поки ним не буде реалізована його виключна компетенція.

Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі Порядок №100). Цей порядок містить вичерпний перелік випадків обчислення середньої заробітної плати.

Цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках:

а) надання працівникам усіх видів відпусток, передбачених законодавством (крім відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами) (далі - відпустка), або виплати їм компенсації за невикористані відпустки;

{Підпункт "б" пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 1213 від 09.12.2020}

в) виконання працівниками державних і громадських обов`язків у робочий час;

г) переведення працівників на іншу легшу нижчеоплачувану роботу за станом здоров`я;

д) переведення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, на іншу легшу роботу;

е) надання жінкам додаткових перерв для годування дитини;

є) виплати вихідної допомоги;

{Підпункт "є" пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1266 від 26.09.2001}

ж) службових відряджень (крім службових відряджень державних службовців);

{Підпункт "ж" пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1213 від 09.12.2020}

з) вимушеного прогулу та за час затримки виконання рішення суду;

{Підпункт "з" пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1213 від 09.12.2020}

и) направлення працівників на обстеження до медичних закладів;

і) звільнення працівників-донорів від роботи;

ї) залучення працівників до виконання військових обов`язків;

й) тимчасового переведення працівника у разі виробничої потреби на іншу нижчеоплачувану роботу;

{Підпункт "к" пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 1266 від 26.09.2001}

л) інших випадках, коли згідно з чинним законодавством виплати провадяться виходячи із середньої заробітної плати.

Проте виплата середнього заробітку за час відсторонення від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування та час перебування на лікарняному цим порядком не передбачена.

Відповідно до частини 4 статті 72 Закону України «Про державну службу» у разі закриття дисциплінарного провадження без притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності йому оплачується у розмірі середньої заробітної плати час відсторонення від виконання посадових обов`язків в установленому порядку.

Однак відповідно до пункту 11 частини 3 статті 3 вказаного Закону його дія не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування.

Враховуючи те, що позивач є посадовою особою органу місцевого самоврядування, то за таких обставин суд вважає, що положення Закону України «Про державну службу» не можуть бути застосовані до позивача.

При цьому діюче законодавство не передбачає обов`язку відповідача нараховувати середній заробіток за час відсторонення від роботи та час перебування на лікарняному посадової особи органу місцевого самоврядування, в той же час діюче законодавство не наділяє відповідача повноваженням зменшувати або виплачувати заробітну плату не в повному обсязі працівнику, якого було відсторонено від посади у зв`язку з незаконним притягненням до дисциплінарної відповідальності.

З огляду на викладене, позовні вимоги про нарахування та виплату середнього заробітку за час відсторонення від роботи та час перебування на лікарняному є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми невиплаченої щомісячної премії у повному обсязі за період дії догани, суд звертає увагу на таке.

Позивач зазначає, що премія їй виплачувалась, проте не в повному обсязі, тільки 10%.

Водночас відповідно до абзацу 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі Постанова № 268) умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-53 і 57.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Постанови № 268 надано право керівникам органів у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Отже, премія не входить до складу основної заробітної плати, а є заохочувальною виплатою, тому не є обов`язковим платежем, хоча і входить до структури заробітної плати.

Суд зазначає, що оцінка результатів роботи особи є виключними дискреційними повноваженнями керівника суб`єкта владних повноважень і не може бути замінена рішенням суду, у зв`язку з чим встановлення та виплата премії є правом, а не обов`язком роботодавця, і у спірних правовідносинах така виплата здійснюється за відповідним рішенням (розпорядженням) сільського голови.

За таких обставин, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку спірному рішенню, яке зумовило звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 107-р від 22.10.2024 про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді оголошення догани не відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям до такого роду рішень, тому таке рішення слід визнати протиправним та скасувати.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 107-р від 22.10.2024 про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 з Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Сокільницька сільська рада Львівського району Львівської області (81130, вул. Січових Стрільців, буд. 1 с. Сокільники, Львівський район, Львівська область; ЄДРПОУ 04369682).

Повне рішення суду складено 04.04.2025.

СуддяКондратюк Юлія Степанівна