Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/12383/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нордік-Буд» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Нордік-Буд» код ЄДРПОУ 42846969, місцезнаходження: 79005, м. Львів, вул. Шота Руставелі, буд. 7 (далі позивач, ТОВ «Нордік-Буд») до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків код ЄДРПОУ 44045187, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул.Стрийська, буд. 35 (далі відповідач), в якій позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 30.04.2024 №479/33-00-04-02-02, видане Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків про застосування штрафу в сумі 10632,35 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних.
Ухвалою від 17.06.2024 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням застосовано штраф за порушення в період лютого 2022 - червень 2023 граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до позивача застосовано штраф в сумі 10632,35 грн. Разом з тим, позивач зазначає, що на виконання пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України, здійснив реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних №3 від 28.06.2022; №146 від 15.06.2022; №9/44 від 03.01.2023; №37/44 від 12.01.2023; №3 від 09.01.2023; №470 від 14.03.2023; №24332 від 30.06.2023 в межах граничного строку, який складає 18 календарних днів, з дня їх отримання. Вважає, оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства. Зазначено, що протоколи руху документа/звіта по РК з того чи іншого програмного забезпечення на підтвердження своєчасності направлення та реєстрації ПН/РК законодавство не визначає, а дата та час відправлення, що фіксується, зокрема, у таких протоколах, залежить від системних налаштувань дати і часу на комп`ютері, з якого проводиться відправлення документу, тому такі файли не можуть бути єдиним та беззаперечним доказом отримання РК, своєчасності реєстрації ПН/РК. Крім цього, зазначено, що несвоєчасне отримання від постачальників розрахунків коригування не може бути самостійною підставою для скасування оскаржуваного рішення, а є підставою для звернення позивача до Господарського суду щодо відшкодування постачальником завданих збитків внаслідок несвоєчасного подання таких розрахунків коригування.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що контролюючий орган під час перевірки не дослідив дату отримання розрахунків та безпідставно прийняв оскаржуване рішення. Додатково звернув увагу, що дата отримання спірних розрахунків коригування до податкових накладних податковим органом не оспорюється.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Нордік-Буд» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами камеральної перевірки складено Акт від 04.04.2024 №232/33-00-04-02-02-15/42846969 (далі Акт перевірки), яким встановлено порушення ТОВ «Нордік-Буд» граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 89 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, на загальну суму 311344,92 грн, а саме:
- розрахунок коригування до податкової накладної №1 від 08.03.2022 зареєстровано 15.07.2022, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 1;
- розрахунок коригування до податкової накладної №3 від 28.06.2022 зареєстровано 19.07.2022, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 4;
- розрахунок коригування до податкової накладної №146 від 15.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 5;
- розрахунок коригування до податкової накладної №9/44 від 03.01.2023 зареєстровано 01.02.2023, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 1;
- розрахунок коригування до податкової накладної №37/44 від 12.01.2023 зареєстровано 06.02.2023, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 6;
- розрахунок коригування до податкової накладної №3 від 09.01.2023 зареєстровано 08.02.2023, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 8;
- розрахунок коригування до податкової накладної №470 від 14.03.2023 зареєстровано 12.04.2023, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 7;
- розрахунок коригування до податкової накладної №24332 від 30.06.2023 зареєстровано 19.07.2022, кількість днів порушення граничного терміну реєстрації 1.
На підставі Акта перевірки, Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.06.2024 року №479/33-00-04-02-02.
Зі змісту означеного податкового повідомлення-рішення видно, що платником подано заперечення від 19.04.2024 №19-04/24/01 на Акт камеральної перевірки від 04.04.2024 №232/33-00-04-02-02/42846969. За результатами розгляду заперечення Комісією Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків вирішила частково врахувати заперечення, а саме в частині незастосування штрафних санкцій по РК №1 від 08.03.2022, інші висновки акта вважати правомірними.
Так, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та пункту 89 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 розділу II та пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України застосовано до ТОВ «Нордік-Буд» штраф у сумі 10632,35 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.
У відповідності до пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Як видно з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, підставою для накладення штрафу на позивача є порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних №3 від 28.06.2022; №146 від 15.06.2022; №9/44 від 03.01.2023; №37/44 від 12.01.2023; №3 від 09.01.2023; №470 від 14.03.2023; №24332 від 30.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).
Обов`язок щодо реєстрації таких розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН покладався на покупця товару - ТОВ «Нордік-Буд».
Згідно з абзацами 14, 15 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.
Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023, були внесені зміни до ПК України.
Зокрема, пунктом 89 підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, вказаними змінами на період дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування установлено відмінні від пункту 201.10 статті 201 ПК України граничні строки реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, а саме такі строки збільшені у порівнянні із загальними строками, визначеними пунктом 201.10.статті 201 ПК України.
Пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України встановлені штрафи за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН.
Таким чином, до 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН визначались пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а з 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН визначаються пунктом 89 підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону № 2876-IX.
Таким чином, визначальним для застосування штрафних санкцій в цій справі є встановлення дотримання чи не дотримання позивачем строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, які були складені його постачальниками (продавцями) та які стосувалися зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг.
При цьому, за змістом абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, відлік указаних строків починається з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної позивачем.
Отже, позивач зобов`язаний був виконати свій обов`язок щодо реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних протягом 18 календарних днів (оскільки такі складені після 08.02.2023) з дня отримання від постачальника цих розрахунків коригування до податкових накладних.
Суд зауважує, що за змістом Акта перевірки відповідачем не встановлювалася дата отримання позивачем від постачальників розрахунків коригування до податкових накладних.
Такий підхід відповідача, на думку суду, суперечить вказаним приписам абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Отже, необхідно встановити дату отримання позивачем від постачальника розрахунків коригування до податкових накладних, які були предметом камеральної перевірки.
Як видно з долучених до матеріалів позовної заяви протоколів руху документа/звіта та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій:
-датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №3 від 28.06.2022 є 19.07.2022, дата реєстрації є ЄРПН 20.07.2022;
- датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №146 від 15.06.2022 є 30.06.2022, дата реєстрації є ЄРПН 05.07.2022;
-датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №9/44 від 01.01.2023 є 31.01.2023, дата реєстрації є ЄРПН 01.02.2023;
-датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №37/44 від 12.01.2023 є 06.02.2023, дата реєстрації є ЄРПН 06.02.2023;
-датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №3 від 09.01.2023 є 08.02.2023, дата реєстрації є ЄРПН 08.02.2023;
-датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №470 від 14.03.2023 є 11.04.2023, дата реєстрації є ЄРПН 12.04.2023;
-датою отримання позивачем розрахунку коригування до податкової накладної №24332 від 30.06.2023 є 19.07.2023, дата реєстрації є ЄРПН 19.07.2023;
Наведені обставини свідчать про те, що розрахунки коригування до податкових накладних: №3 від 28.06.2022; №146 від 15.06.2022; №9/44 від 03.01.2023; №37/44 від 12.01.2023; №3 від 09.01.2023; №470 від 14.03.2023; №24332 від 30.06.2023, виходячи з дат їх отримання позивачем від постачальника, були направленні позивачем для реєстрації в ЄРПН з дотриманням граничних строків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України та пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.
При цьому, суд не бере до уваги заперечення представника відповідача щодо належності таких доказів як протоколів руху документа/звіта та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій, оскільки контролюючим органом під час проведення не встановлювалася дата отримання позивачем від постачальників розрахунків коригування до податкових накладних.
За таких обставин, ураховуючи встановлені судом обставини, податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.04.2024 №479/33-00-04-02-02 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 30.04.2024 №479/33-00-04-02-02.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44045187, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул.Стрийська, буд. 35) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нордік-Буд» (код ЄДРПОУ 42846969, місцезнаходження: 79005, м. Львів, вул. Шота Руставелі, буд. 7) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.