Рішення № 126341907, 02.04.2025, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2025
Номер справи
580/9947/24
Номер документу
126341907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року справа № 580/9947/24 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу №580/9947/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, ухвалив рішення.

08.10.2024 вх.№47408/24 позивач у позовній заяві просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаський області щодо відмови у призначенні та виплаті пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідно;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідно з урахуванням раніше виплачених сум.

04.11.2024 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), 04.11.2024 зупинене провадження у справі, 07.02.2025 провадження поновлене. Відповідно до ч.2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 ст. 12 КАС України. Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.258 КАС України). Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми 01.07.2024, просив перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням індексацій без обмеження максимального розміру із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова №118), постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168), постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова №185), починаючи з 01.03.2022. У відповідь відповідач направив лист від 06.08.2024 відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та повідомив що пенсія обчислена відповідно до норм чинного законодавства та матеріалів пенсійної справи, позивач вважає відповідь органів ПФУ протиправними, тому звернувся до суду.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позовні вимоги не визнав. 11.11.2024 вх. №52796/24 подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що органи ПФУ розглядають питання щодо призначення/перерахунку пенсії з дотриманням основних критеріїв звернення, а саме: заява повинна відповідати додатку 1 Порядку №22-1, позаяк позич звернувся з невідповідною заявою Головне управління Пенсійного фонду України роз`яснювальним листом відповідно до Закону України «Про звернення громадян» і не підпадає під ознаку рішення суб`єкта владних повноважень. Розмір пенсії із 01.03.2024 становить 22345,41 грн, зокрема: 23224,13 грн - розмір пенсії по 2 групі інвалідності, обчислений від заробітку за роботу в зоні відчуження відповідно до статті 54 Закону №796 та пункту 9 Порядку №1210 (29030,16 грн (3,63128 х 7994,47 грн) х 80% (втрата працездатності)), де: 3,63128 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за роботу в зоні відчуження за серпень 1986 року); 7994,47 грн - 3764,40 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) х 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.05.2020 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2021 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,14 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2022 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії х 1,0796 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2024 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення 379,60 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни II-ї групи; 2040,38 грн - обмеження в індексації відповідно до п.10 Постанови 168 з 01.03.2023; - 212,34 грн - обмеження в індексації відповідно до п.3 Постанови 185 з 01.03.2024.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796 (80 відсотків втрати працездатності).

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2018 у справі №823/2543/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 08.06.2018 перерахунок та виплату пенсії позивачу обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України №796 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

13.03.2024 позивач звернувся із заявою в довільній формі до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просив надати відповідь щодо виконання/не виконання рішення ЧОАС у справі №823/2543/18. Відповідач листом від 10.04.2024 розглянув заяву відповідно до Закону України «Про звернення громадян», повідомив, що розмір пенсії станом на 08.06.2018 становить 5238,30 грн (4468,00 - розмір пенсії по інвалідності III групи, визначений відповідно до статей 54,59 Закону №796 та пункту 9 Порядку №1210 (3764,40грн (середня заробітна плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески) х 3723 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2018) х 5/ 6273,45 грн (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік) х 40% (втрата працездатності)); 284,70 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; 435,60 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (30% від 1452 грн); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни III-ї групи). Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 22345,41 грн (23224,13 грн - розмір пенсії по 2 групі інвалідності, обчислений від заробітку за роботу в зоні відчуження відповідно до статті 54 Закону №796 та пункту 9 Порядку №1210 (29030,16 грн (3,63128 х 7994,47 грн) х 80% втрата, працездатності)), де: - 3,63128 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за роботу в зоні відчуження за серпень 1986 року); - 7994,47 грн - 3764,40 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) х 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.05.2020 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2021 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,14 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2022 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,0796 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2024 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії); 379,60 грн - додаткова пенсія особі з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни II-ї групи, - 2040,38 грн - обмеження в індексації відповідно до п.10 Постанови 168 з 01.03.2023, 212,34 грн - обмеження в індексації відповідно до п.3 Постанови №185 з 01.03.2024.7100 грн. Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, призначеної у 2024 році складає: 2,48105 - 7100,00 грн (мін. з/п на 01.01.2024) х 5/ 14308,46 грн ( середня з/п за 2023рік), тому здійснювати розрахунок пенсії із з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2024 року недоцільно.

13.03.2024 позивач у довільній формі звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просив перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням індексацій без обмеження максимального розміру. Відповідач листом від 06.08.2024 розглянув заяву відповідно до Закону України «Про звернення громадян», повідомив, що для виплати пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб підстав немає.

Не погодившись із повідомленим обчисленням індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, згідно з ч.2 ст. 42 Закону №1058-ІV та відповідними постановами Кабінету Міністрів України, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду, позаяк вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, проте обрання такого способу захисту не відповідає п.3 ч.1 ст.5 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши аргументи щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі -Закон №1788) призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; у разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії. Згідно з ч. 3 статті 85 Закону №1788 максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено у 2023 році, зокрема, прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність - 2093 гривні. Відповідно до ст.101 Закону №1788 органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 1-2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон №1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії. 15 лютого 2022 року прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким ч.5 ст.2 Закону №1282-XII викладена в новій редакції: індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього ч.2 ст.42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV; у статті 5: частину четверту після слів «про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» доповнено словами (крім пенсій); після частини четвертої доповнено новою частиною такого змісту: «індексація пенсій проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюється їх фінансування».

Відповідно до ч. 2 ст.42 «індексація та перерахунок пенсій» Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до постанови КМУ від 11 жовтня 2024 р. № 1156 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік» бюджетом передбачено видатки на пенсії та соціальні виплати в загальній сумі 860,9 млрд грн. Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік є збалансованим і бездефіцитним (https://www.pfu.gov.ua/2167989-uryad-zatverdyv-byudzhet-pensijnogo-fondu-ukrayiny-na-2024-rik/).

Відповідно до п.8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у 2023 році частина друга та абзац п`ятий ч.4 ст.42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ч.2 ст.22, ст.64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч.2 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, ч.4 статті 54, ч.2 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.4 ст.12 та абзац другий п.1-2 розділу VIII Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ч.6 ст.38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», абзац другий ч.5 ст.6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», ст.29 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1 Постанови №118 з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

Відповідно до п.1 Постанови №168 з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV, затвердженим Постановою № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідно до п.2 Постанови № 168 з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Відповідно до п.10 Постанови № 118 у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 17 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, що враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.17 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Згідно з абз. 1,2 п. 10 Постанови №168 у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, що враховується під час подальших перерахунків пенсії.

З 01.03.2024 індексація пенсій відповідно до Постанови №185, згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Відповідно до ст. 64 Закону №2262 у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст. 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 Закону №2262.

Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн, збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1 та 1,11 5377,71 грн; з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1; 1,11, та 1,14 6130,59 грн; з 01.03.2023: відповідно до пункту 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197; з 01.03.2024: відповідно до пункту 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яких враховується для обчислення пенсії у розмірі (7405,03*1,0796=7994,47). Пункт 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», яким установлено, що у 2023 році, зокрема, ст. 64 Закону №2262, застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України (є чинним та неконституційним не визнаний). Суд враховує, що Постановою № 168 встановлюється порядок індексації пенсійних виплат найбільш вразливих верств населення у 2023 році.

Постановами № 118, № 168, №185 для осіб (яким не підвищуються пенсії згідно з Порядком № 124 передбачена щомісячна доплата до пенсії: в 2022 році 135 грн, в 2023 році 100 грн, в 2024 році 100 грн.

Індексація пенсій здійснюється: показник середньої заробітної плати, що застосувався під час обчислення пенсій у 2017 році 3764,40 грн, збільшений на коефіцієнт індексації, у 2019 році 1.17, у 2020 році 1.11, у 2021 році 1.11, у 2022 році 1.14, у 2023 році 1.197; у 2024 році 1,0796.

Верховний Суд у справі № 580/2617/24 ЄДРСР 123213519 зазначив: індексація доходів це одна з державних гарантій, метою якої є підтримання достатнього життєвого рівня громадян та їх купівельної спроможності в умовах зростання цін. Індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, що не мають разового характеру, зокрема, пенсії, а тому, є невід`ємною складовою частиною сум під час розрахунку пенсії, що призначена, зокрема військовослужбовцям. Враховуючи те, що пенсія позивача з 1 березня 2023 року проіндексована в розмірі 1500 грн, що відповідає абзацу 2 пункту 10 Постанови КМУ № 168, відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію пенсії з березня 2023 року без застосування граничного розміру, встановленого цими положеннями, тому колегія суддів вважає помилковими висновки суду апеляційної інстанції про те, що під час проведення перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року пенсійним органом протиправно не виплачено індексацію пенсії відповідно до постанови КМУ №168 та вказує, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23, від 25.06.2024 у справі № 420/24063/23, від 26.06.2024 у справі № 580/9314/23, від 02.07.2024 у справі № 620/12774/23, від 31.07.2024 у справі №380/27728/23, від 12.09.2024 у справі № 380/25970/23, від 24.10.2024 у справі № 440/3462/24.

ВС у справі № 420/5439/24 ЄДРСР 125447360 зазначив: воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб`єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов`язане з небезпекою для життя і здоров`я. Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2023 з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян. У справі, що розглядається, суди встановили, що з 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови № 168, у межах граничної суми збільшення, а саме на 1500 грн, у зв`язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 (у межах заявлених позовних вимог) проведена ГУ ПФУ в Одеській області з дотриманням вимог чинного законодавства. Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, сформульованими у постановах від 07.06.2024 у справі №420/25804/23, від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 25.06.2024 у справі №420/24063/23, від 09.07.2024 у справі №120/13867/23, від 31.07.2024 у справі №380/27728/23, від 21.11.2024 у справі №580/2617/24, від 04.12.2024 у справі № 140/31522/23, від 12.02.2025 у справі № 200/6083/23.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Суд зв`язаний предметом і обсягом заявлених вимог (постанова Верховного Суду від 19.02.2019 у справі № 824/399/17-а).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (п.1); з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано (п.2), обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (п.3); безсторонньо (п.4); добросовісно (п.5); розсудливо (п.6); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (п.7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (п.8); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення (п.9); своєчасно, тобто протягом розумного строку (п.10).

Обираючи спосіб захисту, позивач не формулює вимоги відповідно до частини 1 статті 5 КАС України, позаяк просить визнати протиправними дії, що фактично не вчинені відповідачем, чим власне допущено протиправну бездіяльність (розмежовані наслідки п.3 і п.4 ч.1 ст.5 КАС України). Верховний Суд у справі №640/16224/19 зауважує, що як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Надаючи оцінку реалізації повноважень під час здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 з урахуванням індексації суд зазначає таке.

Позивач звернувся до суду з цим позовом 08.10.2024, заявив вимоги про зобов`язання нарахувати та виплатити пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації пенсії, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідно з урахуванням раніше виплачених сум, проте власного розрахунку деструктивних відхилень під час обчислення пенсії не надав і не повідомив у яке право протиправно втрутився відповідач.

Верховний Суд у справі №826/16958/17 ЄДРСР 77537724 зазначив: якщо від наявності доказу залежить визначення предмета спору та підтримання позивачем відповідних вимог, позивач не може перекладати на суд власний обов`язок визначитися з предметом спору.

ВС у справі № 620/2027/23 ЄДРСР 121804134 Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV). Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком № 22-1. Позиція Верховного Суду стосовно застосування зазначеного Положення сформована, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 766/6029/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 296/3579/17, від 27 березня 2018 року у справі № 560/1073/17,від 27 березня 2018 року у справі № 640/12426/17, від 07 вересня 2018 року у справі № 562/3048/16-а, від 07 вересня 2018 року у справі № 803/1569/16, від 07 вересня 2018 року у справі № 806/215/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 806/2479/16 та від 20 вересня 2018 року у справі № 320/8057/16-а(2а/320/300/16). Відповідно до пункту 1.1. цього Порядку заява про призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (згідно бланків, доданих до Порядку), тощо подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

ВС у справі № 640/1873/22 ЄДРСР 112441883 зазначив: п.67 відповідно до додатку 1 до Порядку №22-1 заява про призначення/перерахунок пенсії, крім персональних даних особи, містить наступний розділ «Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)»; п.68 заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону № 393/96-ВР.

Згідно зі ст.3 Закону України від 02 жовтня 1996 р. № 393/96-ВР «Про звернення громадян» заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення (ст.15 Закону № 393/96-ВР).

Суд установив, що заяви позивача на бланку відповідно до додатку 1 до Порядку №22-1 про призначення/перерахунок пенсії матеріали справи не містять. Відповідач листом інформаційного характеру надав відповідь за результатом розгляду заяви позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється під час розгляду справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі № 826/4406/16, від 15 серпня 2019 року у справі № 1340/4630/18, від 23 грудня 2019 року у справі № 712/3842/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 500/477/15-а.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Мета судового контролю - захистити порушене право відповідної особи (позивача), виправити можливу помилку суб`єкта владних повноважень, вказати суб`єкту владних повноважень на неможливість вчинення такої помилки у майбутньому, забезпечити принцип правової визначеності для всіх осіб, які потраплятимуть у аналогічні відносини у майбутньому (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2022_11_04_Bernazuk.pdf).

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази сукупно, перевіривши доводи сторін щодо спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду у справі №420/5439/24 ЄДРСР 125447360, суд не встановив протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області під час проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та дійшов висновку, що відмова у перерахунку пенсії позивача є правомірною, тому позовні вимоги задоволенню не належать.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до ст. 139 КАС України у зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову підстави для розподілу витрат зі сплати судового збору відсутні.

Керуючись ст.2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 258, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21.

Копію рішення направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [18001, м. Черкаси, вул. Смілянська 23, ЄДРПОУ 21366538].

Рішення суду складене 02.04.2025.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА