Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14696/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-Волинь" про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-Волинь" (далі ТОВ "Лан-Волинь", відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі у розмір 236542,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником загальнодержавних податків та зборів. Відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Однак в порушення норм податкового законодавства за останнім рахується податковий борг на загальну суму 236 542,25 грн, з яких:
- орендна плата з юридичних осіб у розмірі 172 898,10 грн;
- з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 22388,77 грн;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 41255,38 грн.
Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги форми Ю від 06.04.2023 №0000386-1306-0320, яка вручена відповідачу 11.04.2023, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем ГУ ДПС у Волинській області. Просить стягнути з банківських рахунків ТОВ "Лан-Волинь" в дохід бюджету податковий борг в розмірі 236 542,25 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у поданому до суду 06.01.2025 відзиві на позов заперечив заявлені позовні вимоги. Зазначив, що додані до позовної заяви довідка про наявність боргу по платежах до бюджету та розрахунок суми податкового боргу підписані особою, яка не є уповноваженим представником позивача, а також дана особа не діє у порядку самопредставництва позивача, а відтак вказані документи не можуть підтверджувати позовні вимоги.
Зазначає, що при огляді долучених до позовної заяви копій документів, встановлено, що такі копії, всупереч ст. ст. 55, 59 КАС України, засвідчені не уповноваженою на представництво/самопредставництво по даній справі особою, а тому не можуть вважатись письмовими доказами.
Крім того, з наявних у матеріалах справи копій повідомлень про вручення поштових відправлень не можливо встановити, чи направлялись відповідачу саме податкові повідомлення-рішення від 19.09.2024 №00257520406 та №00257500406, а тому позивач передчасно стверджує про існування у відповідача податкового боргу. З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову (а.с.55-56).
У відповіді на відзив від 14.01.2025 представник позивача підтримала доводи, викладені в позовній заяві та зазначила, що твердження відповідача про те, що копії документів засвідчені, не уповноваженою на представництво/самопредставництво по даній справі особою є безпідставними, оскільки довідка про наявність податкового боргу та розрахунок податкового боргу носять інформаційний характер, який узагальнює розмір податкового боргу, зазначений у первинних документах (податкових деклараціях), а КАС України не містить вимог щодо їх підписання в порядку самопредставництва.
Вказує на те, що податкові повідомлення-рішення від 19.09.2024 №00257520406 та №00257500406, зазначає, що вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані боржнику на адресу, яка зазначена відповідачем у відзиві на позовну заяву: с. Немир, Луцький район, Волинська область, 45122 та отримані останнім 16.10.2024, що підтверджується підписом та відміткою пошти на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Крім того, відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 з описом вкладення можуть бути лише листи з оголошеною цінністю. До інших видів листів опис вкладення не передбачений.
Дослідивши письмові докази та пояснення, викладені по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "Лан-Волинь" зареєстроване як юридична особа 22.10.2008 та перебуває на обліку як платник податків в ГУ ДПС у Волинській області, має відкриті рахунки в банківських установах, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.57).
Станом на 04.12.2024 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 236 542,25 грн, що підтверджується довідкою ГУ ДПС у Волинській області про наявність заборгованості по платежах до бюджету ТОВ "Лан-Волинь" (а.с.3), розрахунком суми заборгованості ТОВ "Лан-Волинь" (а.с.4-8) та зворотнім боком облікових карток платника податків по орендній платі з юридичних осіб; з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості; з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (а.с.37-47).
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
Згідно із пунктом 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податковий борг по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 172 898,10 грн виник внаслідок несплати відповідачем самостійно задекларованих платежів згідно поданих податкових декларацій з плати за землю:
- за 2023 рік №9025279317 від 15.02.2023 платником не забезпечено сплату на суму 100401,21 грн по термінах сплати 30.08.2023, 02.10.2023, 30.10.2023, 30.11.2023, 02.01.2024 (де щомісячні платежі становлять 16733,35 грн) та по терміну сплати 30.01.2024 в сумі 16733,56 грн;
- згідно поданої платником за 2023 рік уточнюючої декларації №9054724249 від 20.03.2023 платником не забезпечено сплату самостійно нарахованого до збільшення податкового зобов`язання в сумі 978,79 грн по термінах сплати: 30.08.2023, 02.10.2023, 30.10.2023, 30.11.2023, 02.01.2024 (де щомісячні нарахування становлять по 163,13 грн) та по терміну сплати 30.01.2024 (де нарахування за місяць становить 163,14 грн);
- згідно поданої платником за 2023 рік уточнюючої декларації №9063742817 від 29.03.2023 відповідачем нараховано до зменшення податкового зобов`язання в сумі 1725,60 грн по термінах сплати: 30.08.2023, 02.10.2023, 30.10.2023, 30.11.2023, 02.01.2024, 30.01.2024 (де щомісячні зменшення нарахувань становлять по 287,60 грн);
- за 2024 рік №9033777524 від 19.02.2024 платником не забезпечено сплату на суму 174561,70 грн по термінах сплати 01.03.2024, 01.04.2024, 30.04.2024, 30.05.2024, 01.07.2024, 30.07.2024, 30.08.2024, 30.09.2024, 30.10.2024, 02.12.2024 (де щомісячні платежі становлять 17456,17 грн) (а.с.10-25)
Разом з тим, податкова заборгованість виникла також внаслідок донарахованих грошових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням №00257520406 від 19.09.2024, яким позивачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 26044,48 грн по терміну сплати 30.10.2024 (а.с.31-32).
Крім того, за порушення термінів сплати грошових зобов`язань згідно з статтею 129 ПК України нарахована пеня в сумі 8323,00 грн.
Водночас, у платника наявна переплата в сумі 15685,48грн, а також відповідачем сплачено до бюджету 120 000,00 грн, в тому числі згідно платіжного доручення №2547 від 27.09.2024 на суму 100 000,00 грн та згідно платіжного доручення №5905 від 26.11.2024 на суму 20 000,00 грн.
Таким чином, загальна заборгованість відповідача по орендній платі з юридичних осіб становить 172 898,10 грн.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є складовою податку на майно (підпункт 265.1.1 пункту 265.1 статті 265 ПК України).
Згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1, підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, а об`єктом оподаткування - об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно з підпунктом 266.3.3 пункту 266.3 статті 266 ПК України база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об`єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об`єкт.
Підпунктом 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 ПК України встановлено, що платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта/об`єктів оподаткування декларацію заформою, встановленою у порядку, передбаченомустаттею 46цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Відповідно до підпункту 266.10.1 пункту 266.10. статті 266 ПК України податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення; б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Податковий борг з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 22388,77 грн виник внаслідок несплати відповідачем самостійно задекларованих платежів згідно поданих податкових декларацій з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки:
- за 2023 рік №9025287762 від 15.02.2023 платником не забезпечено сплату на суму 10141,45 грн по термінах сплати 31.07.2023, 30.10.2023 (де щоквартальні платежі становлять 3380,49 грн) та по терміну сплати 29.01.2024 (де щоквартальні платежі становлять 3380,47 грн);
- за 2024 рік №9028427515 від 14.02.2024 платником не забезпечено сплату на суму 10746,93 грн по термінах сплати 29.04.2024, 29.07.2024, 29.10.2024 (де щоквартальні платежі становлять 3380,49 грн) та по терміну сплати 29.01.2025 (де щоквартальні платежі становлять 3582,31 грн) (а.с.26-29).
Разом з тим, податкова заборгованість виникла також внаслідок донарахованих грошових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням №00257500406 від 19.09.2024, яким позивачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 1484,13 грн по терміну сплати 30.10.2024 (а.с.33-34).
Крім того, за порушення термінів сплати грошових зобов`язань згідно з статтею 129 ПК України нарахована пеня в сумі 16,26 грн.
Таким чином, загальна заборгованість відповідача з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості становить 22388,77 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виник у відповідача на підставі самостійно поданої платником податку декларації за жовтень 2024 року №9350732389 від 19.11.2024 на суму 64394,00 грн по терміну сплати 02.12.2024.
Загальна заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявної переплати в сумі 23138,62 грн, яку ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з банківських рахунків ТОВ "Лан-Волинь" становить 41255,38 грн.
Таким чином, станом на 04.12.2024 загальна сума заборгованості по платежах до бюджету ТОВ "Лан-Волинь", яка підлягає до стягнення за даним позовом, становить 236542,25 грн.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України, передбачено, що платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Отже, визначені відповідачем у податковій декларації суми зобов`язання є узгодженими.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Сума узгодженого грошового зобов`язання, згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.
Згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України податковим органом ТОВ "Лан-Волинь" рекомендованим поштовим відправленням надіслана податкова вимога форми Ю від 06.04.2023 №0000386-1306-0320 на юридичну адресу зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та вручена представнику товариства 11.04.2023 особисто, що підтверджується також підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.9-9 зворот).
Наведене свідчить про виконання контролюючим органом обов`язку надіслати податкову вимогу з повідомленням про вручення відповідачу за його юридичною адресою, а відтак, податкова вимога форми Ю від 06.04.2023 №0000386-1306-0320 є належним чином врученою платнику податків ТОВ "Лан-Волинь".
Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу, доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.
З матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення-рішення від 19.09.2024 №00257520406 та №00257500406 були надіслані боржнику на адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.57) і вказана відповідачем у відзиві на позовну заяву: с. Немир, Луцький район, Волинська область, 45122, та отримані останнім 16.10.2024, що підтверджується підписом та відміткою пошти на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Згідно з пунктом42.2 статті 42 ПК Українидокументи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 ПК України (в редакції на час винесення податкових повідомлень-рішень) податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеномустаттею 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 55.1 статті 55 ПК України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Відповідно до статті 56.1 статті 565 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідач не заперечив наявність податкового боргу та не надав доказів оскарження податкових повідомлень-рішень від 19.09.2024 №00257520406 та №00257500406 про визначення суми грошового зобов`язання платника податків (заборгованість по яких підлягає до стягнення в даній справі) чи доказів оскарження податкової вимоги форми Ю від 06.04.2023 №0000386-1306-0320.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 95.2 - 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Про наявність у ТОВ "Лан-Волинь" відкритих рахунків у банках свідчить довідка надана ГУ ДПС у Волинській області (а.с.3).
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується податковий борг, а вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги про стягнення з банківських рахунків ТОВ "Лан-Волинь" податкового боргу в розмірі 236542,25 грн підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан-Волинь" (45122, Волинська область, Луцький район, с. Немир, вулиця Ветеранів, 16, код ЄДРПОУ 32144810) у банках, що обслуговують такого платника податків, в дохід бюджету податковий борг у розмірі 236 542,25 грн (двісті тридцять шість тисяч п`ятсот сорок дві гривні 25 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, буд. 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан-Волинь" (45122, Волинська область, Луцький район, с. Немир, вулиця Ветеранів, 16, код ЄДРПОУ 32144810).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук