Рішення № 126338288, 02.04.2025, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2025
Номер справи
140/13710/24
Номер документу
126338288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/13710/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про:

- визнання протиправними дій під час видачі довідки від 21.05.2024 №177-Ф з сумою 9617,01 грн щодо врахування 17-ти відповідних посад головних спеціалістів - юрисконсультів по штату при поділі загальної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 30562,56 грн, призначеної у грудні 2021 року по двох відповідних посадах та при поділі загальної суми грошової допомоги на оздоровлення 15281,28 грн, призначеної у грудні 2021 року по одній відповідній посаді;

- зобов`язання видати нову довідку на заміну довідки від 21.05.2024 №177-Ф в якій провести розрахунок середніх розмірів річних виплат відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» в редакції на час призначення пенсії з подальшим застосуванням норми абз. 5 п. 4 названого Порядку щодо обчислення 1/12 частини: 1) відносно визначеної законодавством у грудні 2021 року для двох відповідних посад головних спеціалістів-юрисконсультів загальної суми 30562,56 грн матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зокрема поділом на 2 ( 30562,56 грн : 2 відповідні посади); 2) відносно визначеної законодавством у грудні 2021 року для однієї відповідної посади головного спеціаліста-юрисконсульта загальної суми 15281,28 грн грошової допомоги на оздоровлення, зокрема поділом на 1 (15281,28 грн : 1 відповідну посаду);

- визнання протиправним розпорядження від 16.10.2024 про перерахунок пенсії проведений по довідці від 21.05.2024 №177-Ф з сумою 9617,01 грн;

- зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по новій довідці з 26.01.2022.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ГУ ПФУ у Волинській області у довідці від 21.05.2024 № 177-Ф, виданої на ім`я ОСОБА_1 (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби) неправомірно врахувало 17 відповідних посад головних спеціалістів-юрисконсультів по штату при поділі загальної суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 30562,56 грн, призначеної у грудні 2021 року по двох відповідних посадах головних спеціалістів-юрисконсультів та при поділі загальної суми грошової допомоги на оздоровлення 15281,28 грн, призначеної у грудні 2021 року по одній відповідній посаді головного спеціаліста-юрисконсульта.

До вищевказаних неправомірних дій привело неправильне тлумачення та застосування відповідачем абзацу 6 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 в редакції на час звернення за призначенням пенсії (26.01.2022). Відповідач термін відносно, у вказаній нормі нівелював (не застосовував), і необгрунтовано включив до дільника при поділі загальних сум річних виплат, призначених у грудні 2021 року, 15 відповідних посад у розрахунку середньої суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і 16 відповідних посад у розрахунку середньої суми грошової допомоги на оздоровлення, яким у грудні 2021 року не визначались законодавством річні виплати, тоді як значення терміну відносно передбачає поділ суми на кількість спеціалістів в колі тільки визначених законодавством у грудні 2021 року.

У подальшому пенсійний орган у розпорядженні від 16.10.2024 перерахував пенсію позивачу з 26.01.2022 по недостовірній довідці (з неправильно визначеним розміром матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення), наслідком чого став занижений розмір пенсії, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача.

З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В поданому до суду 27.01.2025 відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала та просила у їх задоволенні відмовити. Вказала, що довідка від 21.05.2024 № 177-Ф видана позивачу для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ Про державну службу про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2021 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за інтенсивність праці - 3025,00 грн, надбавка за виконання особливо важливої роботи - 4400,00 грн, премія - 1705,00 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць - 487,01 грн (усього 9617,01 грн).

Дані, відображені у згаданій довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів від 18.01.2017 №15 (із змінами).

У відповіді на відзив поданій до суду 03.02.2025 позивач підтримала позовні вимоги та додатково пояснила, що у відзиві відповідач підтверджує, що в довідку від 21.05.2024 №177- Ф з загальною сумою 9617,01 грн, включено 487,01 грн інших виплат (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю. Зокрема, до суми 487,01 грн увійшли: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 149,82 грн; грошова допомога - 61,80 грн; індексація - 275,39 грн. Визначаючи суму 149,82 грн відповідач помилково виходив з того, що середній розмір річної виплати обчислював наступним чином: загальну суму 30562,56 грн ( 15600,90 грн+14961,66 грн) матеріальних допомог, визначених законодавством у грудні 2021 року в наказах по особовому складу для двох головних спеціалістів-юрисконсультів розділив на 17 відповідних посад по штату, включивши до дільника ще 15 посад, яким у цьому місяці не були визначені законодавством такі річні виплати, що суперечить абз.6, п.4 Постанови № 622 (30562,56 грн: 17 посад по штату = 1797,80 грн). Такі дії відповідача знівелювали законодавчу вимогу абз.6 п.4 Постанови № 622 щодо розрахунку середніх розмірів матеріальних допомог тільки відносно двох сум визначених таких виплат у грудні 2021 року за двома відповідними посадами. У грудні 2021 року в юридичному управлінні були 2 (дві) відповідні посади головних спеціалістів-юрисконсультів, яким такі виплати були визначені законодавством і 15 (п`ятнадцять) відповідних посад, яким такі виплати не були визначені законодавством, так як вони визначались раніше, в інших місяцях 2021 року. Тому, на думку позивача, правильний розрахунок середнього розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та її 1/12 частини відповідно до абз.6, 5 п.4 Постанови № 622 мав би становити 1273, 44 грн (30562, 56 грн: 2 (посади):12 місяців=1273, 44 грн).

Грошова допомога на оздоровлення у розмірі 61, 80 грн також визначена неправильно, оскільки середній розмір річної виплати відповідач обчислював наступним чином: загальну суму грошової допомоги на оздоровлення (12606, 30 грн), визначену законодавством у грудні 2021 року в наказах по особовому складу для одного головного спеціаліста-юрисконсульта, який був у відпустці, розділив на 17 відповідних посад по штату, включивши до дільника ще 16 посад, які не були у відпустці і яким у цьому місяці не були визначені законодавством такі річні виплати (12606,30 грн : 17 відповідних посад по штату = 741,56 грн). Такі дії відповідача знівелювали законодавчу вимогу абз.6 п.4 Постанови № 622 щодо розрахунку середніх розмірів грошових допомог на оздоровлення тільки відносно одної суми визначених таких виплат у грудні 2021 року за одною відповідною посадою. У грудні 2021 року в юридичному управлінні була 1 відповідна посада головного спеціаліста-юрисконсульта, якій грошова допомога на оздоровлення була визначена законодавством під час відпустки і 16 відповідних посад, яким такі виплати не були визначені законодавством, так як вони у грудні 2021 року не були у відпустці, а такі річні виплати їм визначались раніше, в інших місяцях 2021 року, коли вони йшли у відпустку за графіком. Тому, на думку позивача, правильний розрахунок грошової допомоги на оздоровлення та її 1/12 частини відповідно до абз.6, 5 п.4 Постанови № 622 мав би становити 1050, 52 грн (12606, 30 грн: 1 (посаду):12 місяців = 1050, 52 грн).

З наведених підстав позивач просила позовні вимоги задовольнити.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ГУ ПФУ у Волинській області до 25.01.2022, обіймаючи посаду головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного управління, що віднесена до категорії посад державної служби.

У період перебування на державній службі позивач досягла пенсійного віку, з 18.04.2020 їй призначено пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з відзиву, 25.01.2022 позивач звільнена з роботи та згідно заяви від 26.01.2022 переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VIII (далі за текстом - Закон № 889). При призначенні позивачу пенсії її розмір було визначено в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб (далі за текстом Постанова № 622), на підставі відповідних довідок з місця роботи ГУ ПФУ у Волинській області від 17.02.2022 №0300-0602-8/8420 та від 26.01.2022 №1333-713/09-06/8-300/22 (а.с.11, 12).

На звернення позивача роботодавець ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 26.01.2022 №1333-713/09-06/8-0300/22 з сумою 9186,30 грн замінив на довідку від 17.06.2022 № 29-Ф з сумою виплат 9453,59 грн, включивши в суму виплат місячну суму індексації 267,29 грн (а.с.13).

21.05.2024 за № 177-Ф роботодавець ГУ ПФУ у Волинській області видав довідку на ім`я ОСОБА_1 про додаткові види виплат за грудень 2021 року на заміну попередньої довідки про додаткові виплати від 17.06.2022 № 29-Ф, направивши її листом від 22.05.2024 №6843-6504/Г-06/8-03 00/24 до органу, який призначає та перераховує пенсії - ГУ ПФУ у Волинській області. Сума додаткових виплат у довідці від 21.05.2024 №177-Ф була змінена з 9453,59 грн на 9617, 01 грн. У довідці перераховані складові інших виплат (487, 01 грн), до яких віднесено: грошову допомогу 61, 80 грн, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань 149, 82 грн, індексація 275, 39 грн (а.с. 16).

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу першого призначення з 26.01.2022 від нового заробітку 18717,01 грн (9100,00+9617,01) був проведений у жовтні 2024 року розпорядженням ГУ ПФУ у Волинській області від 16.10.2024 (а.с. 17).

Позивач вказує, що у довідці від 21.05.2024 за № 177- Ф ГУ ПФУ у Волинській області неправомірно врахувало 17 відповідних посад головних спеціалістів-юрисконсультів по штату при поділі загальної суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 30562,56 грн, призначеної у грудні 2021 року по двох відповідних посадах головних спеціалістів-юрисконсультів та при поділі загальної суми грошової допомоги на оздоровлення 15281,28 грн, призначеної у грудні 2021 року по одній відповідній посаді головного спеціаліста-юрисконсульта, наслідком чого став занижений розмір її пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернулась за захистом своїх прав до суду.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).

01.05.2016 набрав чинності Закон №889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так згідно з пунктом 10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ у Волинській області позивачу видана довідка від 21.05.2024 № 177-Ф (втретє) про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ Про державну службу про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2021 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за інтенсивність праці - 3025,00 грн, надбавка за виконання особливо важливої роботи - 4400,00 грн, премія - 1705,00 грн, інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць - 487,01 грн (усього 9617,01 грн).

Спір у даній справі стосується складових грошового забезпечення (зокрема інших виплат у розмірі 487, 01 грн) вказаних у довідці від 21.05.2024 №177 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

На момент виникнення спірних правовідносин, призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» визначено Порядком призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 (далі Порядок №622).

Пунктом 4 Порядку № 622 (тут і надалі у редакції, яка діяла під час призначення позивачу пенсії за віком, як державному службовцю (26.01.2022)) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (яка була чинна під час спірних правовідносин), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу", що додаються:

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З огляду на матеріали справи місяцем розрахунку заробітку для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Порядку №622 був визначений грудень 2021 року, тому роботодавець ГУ ПФУ у Волинській області першопочатково видав позивачу довідку від 17.06.2022 №29-Ф (а.с.13) з виплатами за грудень 2021 року.

У довідку від 21.05.2024 №177- Ф (видану втретє) (про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2021 року (що передує місяцю звернення за призначенням пенсії) включено 487,01 грн «інших виплат» до яких увійшли: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 149,82 грн; грошова допомога на оздоровлення - 61,80 грн; індексація - 275,39 грн (а.с.16).

Сторонами у справі не заперечується та обставина, що визначаючи розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (149,82 грн) відповідач середній розмір річної виплати обчислював наступним чином: загальну суму 30562,56 грн (15600,90 грн+14961,66 грн) матеріальних допомог, визначених законодавством у грудні 2021 року в наказах по особовому складу для двох головних спеціалістів-юрисконсультів розділив на 17 відповідних посад по штату, включивши до дільника ще 15 посад, яким у цьому місяці не були визначені законодавством такі річні виплати.

Грошова допомога на оздоровлення у розмірі 61, 80 грн відповідач обчислював наступним чином: загальну суму грошової допомоги на оздоровлення (12606, 30 грн), визначену законодавством у грудні 2021 року в наказах по особовому складу для одного головного спеціаліста-юрисконсульта, який був у відпустці, розділив на 17 відповідних посад по штату, включивши до дільника ще 16 посад, які не були у відпустці і яким у цьому місяці не були визначені законодавством такі річні виплати (12606,30 грн : 17 відповідних посад по штату = 741,56 грн).

Водночас суд вказує на те, що з витягу відомостей нарахування заробітної плати головним спеціалістам-юрисконсультам ГУ ПФУ у Волинській області за грудень 2021 року вбачається, що лише двом працівникам ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) з сімнадцяти у вказаному місяці виплачувалась матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (15600, 90 грн та 14961, 66 грн, а всього 30662, 56 грн) та одному працівнику ( ОСОБА_4 ) виплачена грошова допомога на оздоровлення у розмірі 12606, 30 грн (а.с.19)

Суд погоджується з доводами позивача відносно того, що відповідач припустився помилок при поділі загальних сум річних виплат 30562,56 грн та 12606,30 грн за грудень 2021 року на 17 відповідних посад по штату, а не на дві та одну відповідні посади за видами річних виплат та діяв всупереч абз.6 п.4 Порядку № 622 (в редакції на час призначення пенсії державного службовця позивачу). Зокрема, відповідач додав до двох - 15 відповідних посад та до однієї посади - 16 відповідних посад, яким у грудні 2021 року такі виплати, як матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та грошова допомога на оздоровлення не призначались, а значить, не були для них в цьому місяці визначені законодавством.

Такі протиправні дії ГУ ПФУ у Волинській області призвели до порушення механізму обчислення середніх розмірів річних виплат та штучно заниженої їх 1/12 частини, яка зазначається за один місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії в довідках колишніх державних службовців за формою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідач помилково не врахував в обчисленні 1/12 частин річних виплат значення слова "відносно". Обчислення середніх розмірів річних виплат саме через поняття "відносно" передбачає поділ сум річних виплат окремо но видах (грошова допомога па оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) виключно на кількість відповідних посад, яким у відповідному місяці були визначені законодавством такі виплати.

Не визначені законодавством у відповідному місяці відповідні посади до розрахунку не можуть братися, оскільки іншим головним спеціалістам-юрисконсультам такі річні виплати визначались законодавством в наказах в інших місяцях на протязі календарного року.

За офіційною інформацією роботодавця ГУ ПФУ у Волинській області у грудні 2021 року двом головним спеціалістам-юрисконсультам були встановлені наказами по особовому складу матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань в загальній сумі 30562,56 грн (15600,90 грн.+14961,66 грн.). Тому, середній розмір визначеної законодавством матеріальної допомоги у грудні 2021 року склав 15281,28 грн (30562,56 : 2), де загальна сума повинна ділитись на дві відповідні посади.

За офіційною інформацією роботодавця ГУ ПФУ у Волинській області у грудні 2021 року одному головному спеціалісту-юрисконсульту була встановлена наказом по особовому складу грошова допомога на оздоровлення в загальній сумі 12606,30 грн. Тому, середній розмір визначеної законодавством грошової допомоги на оздоровлення у грудні 2021 року склав 12606,30 грн (12606,30 : 1), де загальна сума повинна ділилась на одну відповідну посаду.

Неправильне тлумачення і застосування відповідачем абз.6 п.4 Постанови № 622 призвело до недостовірної суми додаткових річних виплат у довідці від 21.05.2024 № 177-Ф виданій ОСОБА_1 , а тому така довідка має бути замінена на іншу з правильними розрахунками розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення.

Відтак слід зобов`язати відповідача видати ОСОБА_1 нову довідку (на заміну довідки від 21.05.2024 №177-Ф) в якій провести розрахунок середніх розмірів річних виплат відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» в редакції на час призначення пенсії з подальшим застосуванням норми абз. 5 п. 4 названого Порядку щодо обчислення 1/12 частини відносно визначеної законодавством у грудні 2021 року для двох відповідних посад головних спеціалістів-юрисконсультів загальної суми 30562,56 грн матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань зокрема поділом на дві посади та відносно визначеної законодавством у грудні 2021 року для однієї відповідної посади головного спеціаліста-юрисконсульта загальної суми 15281,28 грн грошової допомоги на оздоровлення, зокрема поділом на одну посаду.

Оскільки судом задоволені основні позовні вимоги (щодо складових довідки), то похідні позовні вимоги про визнання протиправним перерахунку пенсії ОСОБА_1 проведений по довідці від 21.05.2024 №177-Ф згідно з розпорядженням від 16.10.2024 та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу по новій довідці з моменту призначення пенсії державного службовця - 26.01.2022, з урахуванням виплачених сум, також підставні, обгрунтовані та підлягають до задоволення.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Отже, в адміністративному судочинстві обов`язок доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, які оскаржуються позивачем в адміністративному позові, покладено на суб`єкта владних повноважень, тобто у даному випадку на відповідача. Однак у під час розгляду даної справи ГУ ПФУ у Волинській області не довело належними та допустимими доказами правомірності оскаржуваних дій та правильності проведених розрахунків у довідці від 21.05.2024 № 177-Ф.

Згідно з частинами першою, третьою статі 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв`язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач довів наявність підстав для задоволення заявлених вимог.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Частинами першою, третьою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання до суду цього позову сплачено судовий збір у сумі 2422, 40 грн (а.с.8, 36).

Оскільки даний позов сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, підлягає задоволенню повністю, то судовий збір у розмірі 2422, 40 грн на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області.

Керуючись статтями 77, 90, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області під час видачі довідки від 21.05.2024 №177-Ф щодо врахування сімнадцяти відповідних посад головних спеціалістів - юрисконсультів по штату при поділі загальної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 30562,56 грн, призначеної у грудні 2021 року по двох відповідних посадах та при поділі загальної суми грошової допомоги на оздоровлення 15281,28 грн, призначеної у грудні 2021 року по одній відповідній посаді.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області видати ОСОБА_1 нову довідку (на заміну довідки від 21.05.2024 №177-Ф) в якій провести розрахунок середніх розмірів річних виплат відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (в редакції на час призначення пенсії) з подальшим застосуванням норми абз. 5 п. 4 названого Порядку щодо обчислення 1/12 частини відносно визначеної законодавством у грудні 2021 року для двох відповідних посад головних спеціалістів-юрисконсультів загальної суми 30562,56 грн матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (зокрема поділом на дві посади) та відносно визначеної законодавством у грудні 2021 року для однієї відповідної посади головного спеціаліста-юрисконсульта загальної суми 15281,28 грн грошової допомоги на оздоровлення (зокрема поділом на одну посаду).

Визнати протиправним перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений по довідці від 21.05.2024 №177-Ф згідно з розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 16.10.2024 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по новій довідці з часу призначення пенсії за віком як державному службовцю - 26.01.2022, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у виді судового збору в розмірі 2422, 40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Т.М. Димарчук