ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.11.2010 Справа № 8/54
За позовом Комунального підприємства „Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода”, м. Ужгород
до відповідача Закритого акціонерного товариства „Ужгородський механічний завод”, м. Ужгород
про стягнення 112617,80 грн.
Суддя В.С. Русняк
Представники:
Від позивача – Маркусь М.І. – представник, довіреність №553 від 01.07.10;
Від відповідача – Якима С.І. – голова правління
СУТЬ СПОРУ: Комунальним підприємством „Виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода”, м. Ужгород заявлено позов до Закритого акціонерного товариства „Ужгородський механічний завод”, м. Ужгород про стягнення 112617,80 грн.
Рішення винесено 24.11.2010 р. у зв’язку з оголошеною перервою в судовому засіданні 17.11.2010 р. на підставі ст. 77 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Позивач звернувся в суд з позовом про стягнення з відповідача 112617,80 грн., що становить п’ятикратний розмір встановленого тарифу за весь обсяг –скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до п. 2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 р. №37 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за №402/6690 (далі – Інструкція).
Відповідач проти задоволення позову заперечує, надав відзив на позовну заяву де вказує, що ЗАТ „Ужгородський механічний завод” здійснював оплату за послуги водовідведень на підставі рахунків наданих позивачем. Суми, що були вказані у рахунках оплачені повністю.
08.11.2006 р. ЗАТ „Ужгородський механічний завод” звернувся з листом до позивача з необхідністю заключити договір на водовідведення, в зв’язку з суттєвими змінами в обліку обсягів стічних вод, а саме: встановлення комплексу розходомірного ИРКА. Даний лист залишився без реагування з боку позивача, що є порушенням пункту 6.6 „Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України”, затверджених наказом Держбуду України 14.02.2002 р. №37 (далі – Правил).
І тільки в листах №577 від 29.07.2009 р., №593 від 31.01.2009 р., №615 від 05.08.2009 р. на адресу ЗАТ „Ужгородський механічний завод” піднімає питання про переукладення договору, що підтверджує ухилення позивача від укладання договору на послуги по водовідведенню.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
В період з травня 2007 року по січень 2010 року ЗАТ „Ужгородський механічний завод” здійснював скид промислових та інших стічних вод у систему каналізації міста Ужгорода без відповідного договору. Вказані обставини підтверджується належними письмовими доказами: листами ЗАТ „Ужгородський механічний завод” від 21.08.2009 р. №71 та від 31.10.2006 р. №86; дозволом на спеціальне водокористування УКР №3568-А/ЗАК; актом обстеження водомірного вузла від 16.09.2009 р.; свідоцтвом про право власності від 26.12.2001 р., виданим Виконкомом Ужгородської міської ради.
Договір на приймання стічних вод до комунальної каналізації між позивачем та відповідачем за №12/10 був укладений після надання відповідачем всіх необхідних документів, тільки 22 січня 2010 року.
Порядок визначення плати за скид промислових та інших стічних вод визначається в даному випадку відповідно до п. 2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року №37 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №402/6690. Так, згідно зазначеної норми підприємства, що здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують Водоканалу в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до місцевих Правил приймання.
Відповідно до п. 2.4. Правил приймання підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги.
Пунктом 6.1 Правил приймання передбачено, що приймання стічних вод підприємств у систему каналізації здійснюється за договорами.
Згідно п.п. 3.1, 3.6 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку. Оплата споживачами за скид промислових стічних вод здійснюється згідно з Інструкцією.
Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, а також внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 509 Цивільного Кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку. Таке ж положення містить і ст. 173 Господарського Кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивач звернувся до відповідача з претензією №418 від 26.05.2010 р. про сплату ним суми коштів за бездоговірне скидання стічних вод до каналізаційної мережі м. Ужгород. Факт направлення та отримання відповідачем претензії підтверджується поштовою квитанцією №48132 від 28.05.2010 р. з описом вкладення, а також повідомленням про вручення поштового відправлення №48132 від 04.06.2010 р.
Предметом позовних вимог є стягнення з відповідача плати за без договірне скидання стічних вод до каналізаційної системи міста Ужгорода за період з травня 2007 року по січень 2010 року відповідно до п. 2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (затвердженої наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року №37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за №402/6690, далі – Інструкція), в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод.
Всього за спірний період відповідачем було скинуто 10154 куб.м. промислових та інших стічних вод до комунальної каналізації м. Ужгорода. Обсяг скидання відповідачем стічних вод помісячно визначено в розрахунку суми боргу.
Оскільки скидання стічних вод було позадоговірне, то відповідно до п. 2.1 Інструкції оплата обсягу скинутих стічних вод здійснюється в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до місцевих Правил приймання.
За скинуті ЗАТ „Ужгородський механічний завод” стічні води протягом зазначеного строку, виходячи з об'єму скинутих стічних вод та відповідно до діючих тарифів протягом відповідного строку, складає 141044,50 грн.
Відповідачем з липня 2007 року по березень 2010 року сплачено плату за скид стічних вод та водовідведення згідно рахунків 28426,70 грн.
З наведеного випливає, що розмір наявної заборгованості у ЗАТ „Ужгородський механічний завод” перед Комунальним підприємством „Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода” становить 112617,80 грн.
Факт скидання стічних вод в комунальну каналізацію м. Ужгорода відповідачем не заперечується, що вбачається з відзиву у справі, в якому зазначено, що відповідач здійснював оплату за послуги по водовідведенню на підставі рахунків наданих позивачем.
Також вказані обставини підтверджуються листом відповідача №71 від 21.08.2009 р.; періодичними двосторонніми актами обстеження водомірного вузла, який складалися позивачем та відповідачем.
Щомісячно працівниками позивача здійснювались зняття контрольних показників водомірного вузла в присутності представників відповідача, які забезпечували доступ до таких вузлів.
Порядок знання показів засобів обліку визначено до 18.10.2008 р. п. 21.1 Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству за №965 від 01.07.1994 р. Згідно п. 21.1 вказаних Правил кількість стічних вод, що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу або місцевих джерел, згідно з показниками водолічильників, а в разі відсутності останніх – за діючими нормами водоспоживання та іншими видами взаємних розрахунків з абонентами згідно з п. 21.2 цих Правил.
З 18.10.2010р. почали діяти Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України за №190 від 27.06.2008 р. (далі – Правила користування). Пунктом 5.21 Правил користування визначено, що зняття показів засобів обліку здійснюється представником виробника у присутності споживача або самим споживачем.
Згідно з п. 5.23 Правил користування визначено, що розрахунки за використану воду згідно з показами засобів обліку здійснюються з моменту опломбування їх з'єднувальних частин до вузла обліку представником виробника.
За спірний період з травня 2007 року по травень 2008 року обсяг скидів стічних вод відповідачем визначався на підставі показів електронного витратоміра встановленого відповідачем на сласній КНС для обліку загального об'єму стоків, а нарахування плати за відведення дощових і снігових стічних вод здійснювалось у відповідності до наданих відповідачем даних про площу твердого покриття (1600 кв.м), стоки з якої відповідач не зміг переключити на власну КНС та довідок гідрометеобюро про кількість опадів, з урахуванням показів водоміра на власній свердловині з метою визначення розміру господарсько-побутових стоків.
З травня 2008 року кількість стоків визначалась тільки на підставі електронного витратоміра, встановленого відповідачем на власній КНС, для обліку загального об'єму стоків, з урахуванням показів водоміра на власній свердловині, з метою визначення окремо розміру господарсько-побутових стоків.
Щомісячне зняття показів лічильників фіксувалось у відомостях знімання показів лічильників, періодично проводились контрольні перевірки показів витратомірів. Вказане підтверджується копіями відомостей показників лічильників та актів обстежень.
На підставі цих показників формувались рахунки, які виставлялись відповідачу до оплати, з розрахунку однократного тарифу визначеного органами самоврядування.
Так в рахунку №18340 від 08.12.2006 р. в графі „попередні показники” зазначено 48 куб.м., тобто дані, які були зафіксовані при встановленні та опломбуванні витратоміра ИРКА ТУ У 25454162001-99, №2857, що підтверджено двостороннім актом від 26.10.2006 р.
Аналогічно в рахунку №16845 від 17.11.2006 р. в графі „поточні показники” лічильника на скважині відповідача зазначено дані 16756, що також відповідає та підтверджується даним зафіксованим в двосторонньому акті від 08.11.2006 р.
Дані показників лічильника зафіксовані в двосторонньому акті від 14.02.2008 р. та відповідають даним визначеним в рахунку №4629 від 11.03.2008 р.
Дані показників лічильника, встановленого на свердловині, визначені в акті від 09.07.2008 р. відповідають даним рахунку №14212 від 11.08.2008 р.
Тарифи були визначені Виконавчим комітетом Ужгородської міської ради.
1) з початку спірних правовідносин до кінця квітня 2008 року діяв тариф в розмірі 2,25 грн. за 1 куб.м. скидів (рішенням Виконавчого комітету Ужгородської міської ради за №175 від 26.07.2006 р.);
2) з травня 2008 р. по вересень 2009 року діяв тариф в розмірі 2,85 грн. за 1 куб.м. скидів (рішенням Виконавчого комітету Ужгородської міської ради за №153 від 22.04.2008 р.);
3) з вересня 2009 року та до кінця спірних правовідносин діяв тариф в розмірі 3,38 грн. за 1 куб.м. скидів (рішенням Виконавчого комітету Ужгородської міської ради);
Місцеві Правила приймання промислових стічних вод в каналізаційну мережу міста Ужгород (далі – Місцеві правила) були затверджені рішенням Ужгородської міської ради за №13 від 20.11.1990 р. Інші місцеві правила приймання стічних вод по м. Ужгород не приймались.
Таким чином, вказані Місцеві правила введені в дію з 01.03.1990 р. та діють і на даний момент в частині, що не суперечить положенням законодавства України.
При цьому згідно п. 1.5 Правил приймання визначено, що на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі – Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі – місцеві Правила приймання), у яких встановлюються допустимі концентрації (далі – ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Поряд з тим, даний спір не стосується перевищення відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин в скидах та стічних водах.
Місцевими правилами власне і визначено допустимі концентрації забруднень виробничих стічних вод, як це зазначено в п. 1.5 вказаних вище Правил.
Згідно п. 2.18 Місцевих правил визначено, що скидання промислових стічних вод в систему каналізації міста дозволяється тільки при наявності дозволу та договору на скидання та приймання стічних вод, укладеного з каналізаційно-водопровідним підприємством.
За таких обставин, Місцевими правилами визначено допустиму концентрацію забруднюючих речовин та особливості щодо скидання стічних вод в каналізаційну мережу м. Ужгорода. Заборонено скидання стічних вод без договору. Питання оплати підприємствами послуг по скиданню стічних вод без такого дозволу Місцевими правилами не врегульовано. За таких обставин, застосуванню підлягає Інструкція, яка є обов'язковою для всіх підприємств та організацій на території України.
Застосування до спірних правовідносин норми п. 2.1 Інструкції ґрунтується на положеннях п. 1.2 тієї ж Інструкції, в якому визначено що Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
При цьому вказаний пункт Інструкції підлягає застосуванню незалежно від вини відповідача у скиді стічних вод чи інших факторів.
Відповідач у відзиві на позов №7-4 від 05.07.2010 р. вказує на те, що 08.11.2006 р. він звернувся до позивача з листом про укладення договору, а позивач ніби проігнорував такий лист, договір не уклав, тому, на думку відповідача договір не було укладено через поведінку позивача.
26.10.2006 р. за участі представників позивача та відповідача було проведено обстеження водовідведення ЗАТ „Ужгородський механічний завод”, про що складено відповідний акт. З вказаного акту вбачається, що 26.10.2006 р. було встановлено лічильник „Комплекс витратомірний” типу ИРКА ТУ У 25454162001-99, №2857 на насосній станції дощових стоків. Початковий показник 48 куб.м. Саме в цьому акті зазначено, про необхідність відповідачу надати документи, інвентарну справу, переоформити договір. Лист надіслати позивачу до 01.11.2006 р. Акт підписано обома сторонами, скріплено печатками сторін.
Вказані факти підтверджуються також листом відповідача №86 від 31.10.2006 р.
Тоді ж відповідач звернувся до позивача з листом №90 від 08.11.2006 р. в якому вказав, що в зв'язку з установкою комплексу витратомірного ИРКА ТУ У 25454162-99 заводським номером 2857 просить укласти договір на водовідведення.
Порядок та вимоги до укладення договорів визначено п. 6 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі – Правила приймання), затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України за №37 від 19.02.2002 р.
Згідно п. 6.1 Правил приймання визначено, що приймання стічних вод Підприємств у систему каналізації здійснюється за договорами.
Пунктом 6.2 Правил приймання визначено, що підприємства, які приєднані до системи каналізації, для укладання договору про приймання стічних вод подають Водоканалу не менше ніж за місяць до початку скиду стічних вод або закінчення терміну попереднього договору:
· лист-заявку на укладення договору на скид стічних вод із зазначенням пропонованих до приймання у каналізацію об'ємів стічних вод, графіка їх скиду та характеристикою складу стічних вод за кожним з випусків;
· генплан об'єкта в масштабі 1:500 з каналізаційними мережами та випусками до міської каналізації;
· індивідуальні норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції або послуг;
· паспорт водного господарства.
Лист відповідача за №90 від 08.11.2006 р. не був листом заявкою; вимогам п. 6.2 Правил не відповідав. Жодного з визначених нормативно додатків до такого листа відповідачем додано не було; необхідних відомостей не зазначено; Генплану об'єкта не додано; індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції не зазначено; паспорт водного господарства не додано.
Сам по собі лист відповідача, неподаний у відповідності до п. 6 Правил, не міг бути підставою для укладення договору, що випливає з інших положень п. 6 Правил приймання.
Зокрема, п. 6.3 визначено, що істотними умовами договору на скид (приймання) стічних вод Підприємств у систему каналізації є обсяги та режим скиду стічних вод, які власне і зазначаються підприємством в листі-заявці. Аналогічно і щодо допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються Підприємством.
Згідно з п. 6.6 Правил приймання встановлено, що договір про приймання стічних вод у комунальну каналізацію розробляє Водоканал у 30-денний строк з моменту подачі Підприємством листа-заявки відповідно до Правил користування, цих Правил, поданих Підприємством матеріалів і лімітів скиду забруднень у водойму, встановлених Водоканалу органами Мінекоресурсів України, та передає два примірники договору Підприємству-абоненту.
Оскільки, відповідач не подав ні лист-заявку (лист №90 не є листом заявкою, вимогам такого не відповідає), ні визначені Правилами матеріали, то і строк визначений п. 6.6 Правил приймання не почав спливати для позивача, тобто в останнього не виник обов'язок по розробленню договору з відповідачем.
Тому доводи відповідача про те, що саме з бездіяльності позивача в листопаді 2006 року не був укладений договір на водовідведення не відповідають дійсності та спростовуються доказами.
Враховуючи, що лист №90 від 08.11.2006 р. не був листом заявкою в розумінні п. 6.2 Правил, відповідно проект договору в 30-деннйи строк не було розроблено та надіслано відповідачу.
Укладення договору було чітко врегульовано діючим законодавством, яке не передбачало будь-яких додаткових дій з боку Водоканалу, до того, як відповідним підприємством не буде подано всі документи та матеріали, визначені п. 6.2 Правил приймання. Тому покликання відповідача на те, що ним не було отримано відповіді на лист №90 від 08.11.2006 р. не має жодного правового значення для справи. Порядок та умови укладення таких договорів чітко визначений, а відповідач міг встановити зміст приписів діючого законодавства та виконати їх.
Застосування п. 2.1 Інструкції не залежить від причин відсутності в підприємства договору на скидання стічних вод чи закінчення строку його дії. Сам факт скидання стічних вод без такого договору і зумовлює застосування до спірних правовідносин вказаних норми.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають до задоволення.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України в розмірі 1363 грн., в т.ч. 1127 грн. по оплаті держмита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 49, ст.ст. 82 – 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Ужгородський механічний завод” (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гагаріна, 30, код 14308374) на користь Комунального підприємства „Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода” (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Митна, 1, код 03344326; р/р 26004300109110 в УСБ м. Ужгорода, МФО 312016) суму 112617,80 (сто дванадцять тисяч шістсот сімнадцять гривень вісімдесят копійок) грн. та суму 1363 (одну тисячу триста шістдесят три гривні) грн. відшкодування судових витрат (в т.ч. 1127 грн. по оплаті держмита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу).
Видати наказ.
Суддя В.С. Русняк
Повне рішення складено 26.11.2010 року.