Єдиний державний реєстр судових рішень КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2010 року Справа № 2а-1566/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Благодійного фонду сприяння розвитку місцевого краєзнавства та збереженню культурної спадщини Кіровоградської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - державного реєстратора виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, про припинення підприємницької діяльності юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Кіровограді звернулася до суду з позовом до Благодійного фонду сприяння розвитку місцевого краєзнавства та збереженню культурної спадщини Кіровоградської області про припинення підприємницької діяльності юридичної особи з підстав неподання відповідачем до податкового органу протягом року податкової звітності та у зв'язку наявністю у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
У ході розгляду справи представник позивача уточнила позовні вимоги, прохаючи суд припинити юридичну особу відповідача.
Ухвалою суду від 23.06.10 замінено позивача у справі - державну податкову інспекцію у м. Кіровограді - її правонаступником - Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією (надалі - Кіровоградська ОДПІ).
Ухвалою суду від 13.07.10 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, залучено державного реєстратора виконавчого комітету Кіровоградської міської ради.
На підставі ухвали суду від 01.11.10 судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження згідно з ч.6 ст.128 КАС України - без участі осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу на основі наявних у ній матеріалів, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Благодійний фонд сприяння розвитку місцевого краєзнавства та збереженню культурної спадщини Кіровоградської області (ідентифікаційний код 36333041) з 28.01.09 зареєстрований як юридична особа, з 30.01.09 перебуває на обліку як платник податків у Кіровоградській ОДПІ (а.с. 5, 14).
Згідно з довідкою ДПІ у м. Кіровограді №9907/10/15-10 від 17.05.10 відповідач, будучи платником податку на прибуток приватних підприємств та комунального податку, з моменту реєстрації не подавав до ДПІ у м. Кіровограді звіти. (а.с. 13).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 31.08.09 до ЄДР внесено запис про відсутність юридичної особи - Благодійного фонду сприяння розвитку місцевого краєзнавства та збереженню культурної спадщини Кіровоградської області - за її місцезнаходженням. (а.с. 5).
Частиною 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларації, документів фінансової звітності відповідно до закону, наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставами для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта повноважень у випадках, встановлених Конституцією та Законами України.
Зазначена норма кореспондується із приписами п. 5 ч. 4 ст. 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є субєктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", на яку послався позивач як на матеріально-правову підставу для звернення до суду з даним адміністративним позовом, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Частиною 2 статті 3 ГК України передбачено, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - Благодійний фонд сприяння розвитку місцевого краєзнавства та збереженню культурної спадщини Кіровоградської області - за організаційно-правовою формою є благодійною організацією, зареєстрований як неприбуткова установа. (а. с. 7, 14)
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" благодійна організація - недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом; благодійна діяльність - добровільна безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності. Відповідно до пп. "б" п.п. 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" благодійні фонди та благодійні організації є неприбутковими організаціями.
Таким чином, оскільки діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не є субєктом підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частиною 2 ст. 3 Закону визначено, що Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Відповідно до частин 1, 2, 8 ст. 8 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" благодійна організація набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації. Державна реєстрація місцевих благодійних організацій, а також відділень (філій, представництв) всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій здійснюється відповідними місцевими органами виконавчої влади. Благодійна організація зобов'язана після отримання свідоцтва про державну реєстрацію у місячний термін стати на облік у податкових органах за її місцезнаходженням.
Частиною 9 ст. 8 вказаного Закону регламентовано порядок анулювання рішення про державну реєстрацію благодійної організації, яке здійснюється у судовому порядку у разі встановлення реєструючим органом факту фальсифікації установчих документів або ненадання/несвоєчасного надання повідомлення про зміни у статутних документах або структури власності юридичної особи - засновника або за наявності особи, яка здійснює прямий або опосередкований вплив на юридичну особу - засновника та/або одержує значну частину прибутку від її діяльності, що внесена до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності.
Відповідно до ст. 11 цього Закону ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку.
Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про скасування державної реєстрації (припинення підприємницької діяльності) юридичної особи благодійної організації, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Крім того, суд не погоджується з доводами позову про наявність підстав для припинення юридичної особи відповідача з огляду на таке.
Фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України; контроль за діяльністю благодійних організацій, в тому числі і порядком використання ними майна та коштів, призначених для благодійної допомоги, здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції; форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями встановлюються центральним податковим органом з урахуванням особливостей благодійної діяльності. (ч. 3 ст. 21, ч. 1 ст. 22, ч.2 ст. 24 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації").
Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями передбачені Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 №233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.97 за №290/2094.
Згідно з п.4.1 цього Порядку звіт про використання коштів неприбутковими організаціями подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Доказів того, що відповідачем упродовж року до органу державної податкової служби не подавався податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 №233, позивачем суду не надано.
Частиною 1 ст. 17 Закону передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частин 7 та 8 ст. 19 Закону (в редакції Закону від 16.03.06) не пізніше тринадцяти місяців з дня подачі (надіслання рекомендованим листом) останньої реєстраційної картки, що містить відомості про юридичну особу, юридична особа зобов'язана подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У повідомленні зазначаються підстава його надіслання, остання дата одержання державним реєстратором реєстраційної картки від юридичної особи або найменування органу державної податкової служби, який надіслав повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, та дата цього повідомлення. У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Аналіз зазначених вище норм дозволяє суду дійти висновку, що запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу мають різні правові наслідки для юридичної особи. Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" саме внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення про її припинення.
Разом з тим, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наданого на запит суду, станом на 25.10.10 у ЄДР міститься запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, внесений 04.04.09. (а.с. 63-67).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Статтею 17 Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Приймаючи до уваги, що заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги не ґрунтуються на законі та належним чином не доведені, суд дійшов висновку, що вони задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш