Ухвала суду № 126258774, 20.03.2025, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.03.2025
Номер справи
925/1468/23
Номер документу
126258774
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

20 березня 2025 року

м. Черкаси справа № 925/1468/23

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Костянтина ДОВГАНЯ, з секретарем судового засідання Тетяною ДЯЧЕНКО, за участю представників сторін: стягувача не з`явився, боржника не з`явився, заявника - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси клопотання Управління державної казначейської служби України в м. Черкасах Черкаської області від 03.03.2025 про зміну способу та порядку виконання наказу у справі №925/1468/23 за позовом Міністерства юстиції України в інтересах держави Україна до Виконавчого комітету Черкаської міської ради про стягнення 116 433, 00 грн,

УСТАНОВИВ:

03.03.2024 до суду Управління державної казначейської служби України в м. Черкасах Черкаської області подало клопотання про зміну способу та порядку виконання наказу у справі №925/1468/23 у якій заявник просить суд стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на користь Державного бюджету України збитки, завдані Державному бюджету України у сумі 116 433,00 грн.

Заяву вмотивовано тим, що відповідно до статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - ЗУ «Про виконавче провадження») рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Органи Державної казначейської служби України не є органами примусового виконання судових рішення і відповідно не здійснюють заходів з примусового виконання рішень у порядку, визначеному ЗУ «Про виконавче провадження».

Ухвалою суду від 14.03.2025 розгляд вищевказаної заяви призначено на 20 березня 2025 року.

Учасники справи про час та місце проведення судового засідання повідомлялися у встановленому порядку, однак в судове засідання не з`явилися.

Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступні обставини:

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 14.03.2024, яке Постановою Північного апеляційного господарського суду Черкаської області від 22.07.2024 залишене без змін, позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

21.08.2024 на виконання вищевказаного рішення були видані накази та направлені на адресу стягувача:

- стягнуто з Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, код 04061547) на користь Державного бюджету України (рахунок UA 938999980313030115000028001, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37567646, отримувач коштів - Казначейство України/м. Київ/24060300) збитки, завдані Державному бюджету України у сумі 116 433,00 грн.(сто шістнадцять тисяч чотириста тридцять три гривні);

- стягнуто з Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул.. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, код 04061547) на користь Міністерства юстиції України (ідент. код: 00015622, рахунок UA 428201720343190001000000177, код банку 820172, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ) сплачений судовий збір у сумі 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).

03.03.2024 Управління державної казначейської служби України в м. Черкасах Черкаської області подало клопотання про зміну способу та порядку виконання наказу у справі №925/1468/23 у якій просить суд стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на користь Державного бюджету України збитки, завдані Державному бюджету України у сумі 116 433,00 грн.

Відповідно до частини 2 статті 331 Господарського процесуального Кодексу України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Розглянувши заяву Управління Державної казначейської служби України у місті Черкаси Черкаської області про зміну способу та порядок виконання наказу, суд зазначає, що за приписам частини 1 статті 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Відповідно до статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 18 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Частиною 1 статті 326 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно з частиною 1 статті 327 Господарського процесуального кодексу України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу виконання рішення, ухвали, постанови, вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом на гарантування виконання рішення (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №11-рп/2012 від 25.04.2015).

Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації такого рішення в разі неможливості його виконання у порядку та у спосіб, що раніше встановлені. Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або у спосіб, встановлений господарським судом.

Зміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим. Вирішуючи питання про зміну способу виконання рішення, суд повинен з`ясувати обставини, що свідчать про абсолютну неможливість такого виконання рішення суду.

Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, який встановлений у статті 16 Цивільного кодексу України.

Отже, для зміни способу виконання судового рішення необхідним є з`ясування питання чи не призведе така зміна способу виконання до зміни первісно обраного позивачем способу захисту своїх прав та інтересів, оскільки змінюючи спосіб виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

В той же час, порядок виконання рішення це встановлення у судовому рішенні конкретних заходів та дій, які слід вчинити сторонам, державному виконавцеві, іншим суб`єктам владних повноважень у разі, якщо рішення не буде виконано добровільно.

Порядок виконання включає в себе визначення способу (заходів) виконання, строку вчинення дій або утримання від них, покладення обов`язку вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Відповідно до частин 2 та 4 статті 6 Закону України Про виконавче провадження визначено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів з попереднім інформуванням Мінфіну про стягнення коштів боржників у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Підпунктом 2 пункту 4 Порядку визначено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів, тобто є виконавцями цих рішень.

Відповідно до підпунктів 1, 2, 4 пункту 5 Порядку під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів; звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання; звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання; вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів.

Підпунктом 3 пункту 9 Порядку визначено, що орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень.

Згідно з пунктом 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Пунктом 26 Порядку передбачено, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).

Згідно з пунктом 31 Порядку у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення. Боржник або бюджетна установа, що здійснює централізоване обслуговування боржника, зобов`язані протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органу Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ними з метою виконання судового рішення, та у разі, коли в результаті здійснення таких заходів не забезпечено виконання судового рішення у повному обсязі, - надсилати щомісяця повідомлення про вжиті заходи. Безспірне списання коштів здійснюється з моменту відкриття відповідних асигнувань.

Частиною 1 статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 16 Закону України Про місцеве самоврядування передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Отже, з огляду на зазначені приписи законодавства, Виконавчий комітет Черкаської міської ради є власником майна, у тому числі й доходів місцевих бюджетів, інших коштів тощо.

У підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України визначено установити, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань. Видатки бюджетних установ, щодо яких прийнято рішення про накладення на них арешту, дозволяється здійснювати в частині видатків, які статтею 55 цього Кодексу визначено як захищені, у разі зазначення про це у судовому рішенні.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частини 1, 2 статті 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Згідно з частиною 2 статті 64 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання. При цьому, згідно з підпунктом 27 пункту 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: як прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів з боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 24 Порядку № 845 визначено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки) або за його місцезнаходженням, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку № 845.

Органи Казначейства, в межах наданих повноважень ЗУ «Про виконавче провадження», Порядком № 845, під час виконання рішення суду про стягнення коштів з боржників органів місцевого самоврядування, здійснюють безспірне списання коштів з рахунків боржників, які відкриті в органах Казначейства.

Виконавчий комітет Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства.

Система органів місцевого самоврядування в місті Черкасах має певні особливості, які полягають в розподілі повноважень Виконавчого комітету Черкаської міської ради між відповідними структурними підрозділами департаментами/управліннями Черкаської міської ради, які визначені головними розпорядниками додатком № 3 рішення міської ради «Про бюджет Черкаської міської територіальної громади на 2025 рік (2357600000)» від 24.12.2024 № 70-3.

І саме департаменти/управління, як юридичні особи головні розпорядники (розпорядники) бюджетних коштів Черкаської міської ради, мають відкриті рахунки в органах казначейства та обслуговуються в Управлінні. Кожен з департаментів/управлінь відповідальний за конкретний визначений напрямок діяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради.

На запити Управління від 07.10.2024 № 04-11-07/1994, № 04-11-07/1997 та від 18.11.2024 № 04-11-07/2349, виконавчий комітет Черкаської міської ради листами від 28.11.2024 № 17889/29869-01-20 та № 17888/29869-01-20 повідомив, що для виконання наказів від 21.08.2024 у справі № 925/1468/23 «вважає за необхідне звернутись виконавцю або стягувачу до суду із заявою щодо зміни способу або порядку виконання рішення суду, шляхом внесення зміни у резолютивній частині виконавчих листів: «стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь Державного бюджету України збитки, завдані Державному бюджету України, у сумі 116433,00 грн» та «стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь Міністерства юстиції України сплачений судовий збір у сумі 2684,00 грн» замінити на «стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на користь Державного бюджету України збитки, завдані Державному бюджету України у сумі 116433,00 грн» та «стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на користь Міністерства юстиції України сплачений судовий збір у сумі 2684,00 грн».

28.03.2024 Черкаська міська рада прийняла рішення Про затвердження Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки, якою визначила Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради відповідальним виконавцем програми та суб`єктом виконання майнових зобов`язань Черкаської міської ради на підставі рішень судів.

Накази Господарського суду Черкаської області від 21.08.2024 у справі №925/1468/23, який виданий на виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 14.03.2024 у частині стягнення з виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь на користь Державного бюджету України збитки, завдані Державному бюджету України у сумі 116 433,00 грн. та на користь Міністерства юстиції України сплачений судовий збір у сумі 2 684,00 грн., з огляду на відсутність рахунку у відповідача повинен бути включений до Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки.

Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради відповідно до Положення про управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, який затверджений рішенням Черкаської міської ради №27-1 від 14.07.2022, є виконавчим органом Черкаської міської ради та підконтрольний і підзвітний Черкаській міській раді. Основними напрямками діяльності департаменту є організація та ведення претензійної і позовної роботи, представництво інтересів Черкаської міської ради, її виконавчих органів та Черкаського міського голови в судах та інших органах під час розгляду правових питань і спорів; участь в організації виконання та здійснення контролю за виконанням судових рішень виконавчими органами Черкаської міської ради. Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради є одним з головних розпорядників бюджетних коштів Черкаської міської територіальної громади, має відкриті рахунки в органах Казначейства та обслуговується в Управлінні.

Отже, враховуючи викладене, суд зауважує, що виконання рішення суду у цій справі за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради відповідатиме вимогам Бюджетного кодексу України та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011.

За таких обставин, заява Управління Державної казначейської служби України у місті Черкаси Черкаської області про зміну способу та порядок виконання наказів Господарського суду Черкаської області від 21.08.2024 у справі №925/1468/23 є обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 233-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Державної казначейської служби України у місті Черкасах Черкаської області про зміну способу та порядок виконання наказу у справі №925/1468/23 задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 14.03.2024 на виконання якої 21.08.2024 Господарським судом Черкаської області було видані накази таким чином:

Стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код 04061547) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, код 38764676) на користь Державного бюджету України (рахунок UA 938999980313030115000028001, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37567646, отримувач коштів - Казначейство України/м. Київ/24060300) збитки, завдані Державному бюджету України у сумі 116 433,00 грн.(сто шістнадцять тисяч чотириста тридцять три гривні).

Стягнути з Виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код 04061547) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, код 38764676) на користь Міністерства юстиції України (ідент. код: 00015622, рахунок UA 428201720343190001000000177, код банку 820172, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ) сплачений судовий збір у сумі 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).

Ухвала набрала законної сили 20 березня 2025 року.

Ухвала може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 ГПК України.

Суддя Костянтин ДОВГАНЬ