Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/13998/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Орільська» про стягнення заборгованості, пені за невиконання нормативу, призначеного для працевлаштування осіб з інвалідністю,
ВСТАНОВИВ:
21.05.2021 Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ТОВ «Агрофірма Орільська» (далі відповідач), в якому просить суд:
- стягнути з ТОВ «Агрофірма Орільська» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції у розмірі 105200,00 грн;
- стягнути з ТОВ «Агрофірма Орільська» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню у розмірі 640,61 грн
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 прийнято адміністративну справу № 640/13998/21 до провадження, визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду 03.03.2025 визначено повторно направити копію ухвали суду від 27.01.2025 на адресу відповідача, продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТОВ «Агрофірма Орільська» 29.01.2020 надано до Київського міського відділення ФСЗІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю» за 2020 рік за формою 10-ПОІ (річна), згідно із яким відповідач зазначив, що середньооблікова кількість працівників облікового складу підприємства у 2020 році становила 212 осіб, відповідно до 4% нормативу на підприємстві повинно бути працевлаштовано 8 осіб з інвалідністю, але відповідачем працевлаштовано 7 осіб з інвалідністю. Відповідач не використав додаткових можливостей пошуку осіб з інвалідністю для виконання 4% нормативу, тому за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте ними повинен був до 15.04.2021 самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 105200,00 грн. Також відповідачеві нарахована пеня з 16.04.2021 по 14.05.2021 у сумі 640,61 грн.
16.06.2021 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ТОВ «Агрофірма Орільська» виконано вимоги статей 18-20 Закону, і він не повинен сплачувати адміністративно господарські сакції.
Відповідачем вчинено такі дії.
Наказом по підприємству № 13/1 від 20.01.2020 був визначений норматив робочих місць на 2020 рік, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві в кількості 13 осіб., створено 13 простих робочих місць, що перевищує розрахунковий норматив у 8 осіб.
Комісія заключеннями від 21.01.2020 здійснила атестацію 13 робочих місць, від 19.03.2020 1 одиниця, від 19.03.2020 1 одиниця, від 31.03.2020 1 одиниця (особа з інвалідністю ОСОБА_1 переведений з посади керуючий фермою на посаду завідувач токового господарства), від 20.10.2020 1 одиниця.
Про вакансії робочих місць інвалідів підприємство сповіщало центр зайнятості при поданні щомісячної звітності за формою 3ПН в січні- грудні 2020 року з проханням направляти осіб з інвалідністю на атестовані місця.
Відповідач направив в центр зайнятості запит, на який отримав відповідь від 27.04.2021 № 283, в якій центр зайнятості підтвердив факт здачі відповідачем щомісячних звітів за формою 3-ПН в 2020 році, з заявкою для працевлаштування від 4 до 7 осіб з інвалідністю щомісяця. Безробітні особи з інвалідністю, які перебували на обліку в Новомосковському центрі зайнятості проінформовані про вакансії відповідача, не направлялися у зв`язку з транспортною недоступністю.
Основним видом діяльності підприємства є обробка 25000 га землі в Дніпропетровській області, тому зміна юридичної адреси на м. Київ не привела до якихось істотних змін роботи підприємства, крім створення офісу для 2 осіб. Працівники продовжують працювати у Новомосковському районі, у зв`язку з чим пошук осіб з інвалідністю для працевлаштування здійснюється у Дніпропетровському центрі зайнятості.
Податок на доходи фізичних осіб сплачується підприємством не за адресою реєстрації, а за місцем фактичної роботи, що доводить, що 210 з 212 працівників відповідача працюють не в м. Києві, а в Новомосковському районі Дніпропетровської області.
Крім того, відповідач інформував місцеві органи влади про створені робочі місця для осіб з інвалідністю старосту Керносівського округу Перещепинської міської ради (довідка № 399 від 21.05.2021), розміщував оголошення про запрошення на роботу осіб з інвалідністю у газеті Новомосковського району «Присамарська нива» від 19.03.2020, 18.06.2020, 01.10.2020.
З огляду на наведене відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА ОРІЛЬСЬКА", код ЄДРПОУ 30189336, Україна, 51226, Дніпропетровська обл., Самарівський р-н, село Керносівка, вул. Калинова, будинок 22А, зареєстровано як юридична особа 18.12.1998, № запису № 12091200000000305, основний вид економічної діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 28.03.2025.
На виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, відповідачем 29.01.2021 до КМВ ФСЗІ подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2020 рік, у якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становить 212 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) 7; кількість осіб з інвалідністю - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (осіб) 8; фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн) 22300,2; середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн) 105,2; сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн) «-» (арк.спр. 7).
Додатком до форми № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» є Перелік підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання, та/або відокремлених підрозділів роботодавця 51226, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Керносівка, вул. Калинова, буд. 22а, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання 210 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб), підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання 7; кількість осіб з інвалідністю - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання (осіб) 8
За несвоєчасну сплату ТОВ «Агрофірма Орільська»» адміністративно-господарських санкцій за 2020 рік в розмірі 105200,00 грн КМВ ФСЗІ нараховано підприємству пеню в сумі 640,61 грн, про що зазначено у розрахунку суми позову, пред`явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 9).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 7 Закону № 875 законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Згідно із частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про
виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з
урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону № 875).
Статтею 18-1 Закону № 875 визначено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна.
Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог статті 19 Закону № 875:
- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця(частина перша);
- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга);
- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону(частина третя).
Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов`язки роботодавців стосовно забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування полягають у:
а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць;
б) створенні для осіб з інвалідністю умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;
г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;
д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, судом встановлено, що обов`язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком займатися пошуком осіб з інвалідністю в для працевлаштування. Такий обов`язок покладений на державну службу зайнятості.
Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного
або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Наказом ТОВ «Агрофірма Орільська» від 20.01.2020 № 13/1 затверджено на 2020 рік норматив робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю на ТОВ «Агрофірма Орільська» в розмірі не меншому, ніж 4% від загальної чисельності працюючих (220 працівників) 13 звичайних робочих місць; комісії з атестації створити та атестувати не менше 13 звичайних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на ТОВ «Агрофірма Орільська» на посади: керуючий фермою 1 одиниця, слюсар 1 одиниця, охоронник 1 одиниця, підсобний робітник 3 одиниці, тракторист машиніст 1 одиниця, прибиральник службових приміщень 1 одиниця, головний ревізор 1 одиниця, робітник з догляду за тваринами 2 одиниці, робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями 2 одиниці (арк.спр. 20).
Наказом ТОВ «Агрофірма Орільська» від 20.01.2020 № 13/2 призначено членів постійно діючої комісії з атестації звичайних робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю на ТОВ «Агрофірма «Орільська» на 2020 рік (арк.спрю 21).
На виконання зазначених наказів комісією для атестації робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, проведено атестацію таких робочих місць, що підтверджується заключеннями про атестацію звичайного робочого місця керуючий фермою 1 од., слюсар 1 од., охоронник 1 од., підсобний робітник 3 од., тракторист машиніст 1 од., прибиральник службових приміщень 1 од., головний ревізор 1 од., робітник з догляду за тваринами 2 од., робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями 2 од., робітник з догляду за тваринами 1 од., робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями 1 од, завідуючий токового господарства 1 од., робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями 1 од., (арк.спр. 22-34).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «Агрофірма Орільська» своєчасно подало до КМВ ФСЗІ звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік, з додатком (арк.спр. 7-8).
Водночас, у відповідності із Порядком подання форми звітності № 3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії), затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, ТОВ «Агрофірма Орільська» протягом 2020 року подавало до Новомосковського міськрайонного центру зайнятості звітність форми № 3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії):
-від 23.01.2020 про наявність 2-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 2-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 35-36),
- від 21.02.2020 про наявність 2-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 2-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 37-38),
-від 20.03.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 39-40),
-від 23.04.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 41-42),
-від 22.05.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 43-44),
- від 23.06.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 45-47),
-від 23.07.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 48-49),
- від 26.08.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 50-51),
-від 22.09.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 3-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 52-53),
-від 21.10.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 4-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 54-55),
- від 23.11.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 4-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 56-57),
-від 23.12.2020 про наявність 3-х вакансій робітника з догляду за тваринами, 4-х вакансій робітника з комплексного прибирання будівель з прилеглими територіями для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 58-59)
Листом від 27.04.2021 № 283 Новомосковський міськрайонний центр зайнятості надав відповідь директору ТОВ «Агрофірма Орільська» на запит № 36 від 31.03.2020, що протягом 2020 року підприємством щомісячно надавалися звіти за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу» (вакансії) із зазначення вакантних посад для працевлаштування осіб з інвалідністю робочої сили від 4 до 7 осіб щомісячно; безробітні особи з інвалідністю, які перебували на обліку в Новомосковському міськрайонному центрі зайнятості, проінформовані про актуальні вакансії, які надавало ТОВ «Агрофірма Орільська» протягом 2020 року. Безробітні особи з інвалідністю відмовлялися по тій причині, що місце проведення робіт (с. Керносівка, с Орілька) територіально знаходяться на великій відстані від їхнього проживання (арк.спр. 60, 61-62).
Згідно із довідкою Керносівського старостинського округу Перещепинської міської ради віл 21.05.2021 № 399 ТОВ «Агрофірма Орільська» в 2020 році дійсно зверталась до старостинського округу для працевлаштування осіб з інвалідністю робочої групи. До старостинського округу звернень по даному питанню не було (арк.спр. 63).
Листом від 02.06.2020 № 88 позивач звертався до провідного спеціаліста Керносівського старостинського округу з проханням направляти на роботу в ТОВ «Агрофірма Орільська» осіб з інвалідністю ІІІ групи із зазначенням висновку МСЕК (арк.спр. 64).
Крім того, позивач розміщував оголошення про запрошення на роботу осіб з інвалідністю у газеті Новомосковського району «Присамарська нива» від 19.03.2020, 18.06.2020, 01.10.2020 (арк.спр. 65-67).
Вищезазначене свідчить, що відповідачем вживалися залежні від нього заходи щодо працевлаштування осіб з інвалідністю на вакантні посади у підприємстві за місцем фактичного розташування агрофірми Новомосковський (Самарський) район Дніпропетровської області. Фактів відмови у працевлаштуванні осіб з інвалідністю при розгляді справи судом не встановлено.
Твердження представника позивача про невжиття відповідачем протягом 2018 року всіх обов`язкових заходів для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, суд при вирішенні адміністративної справи не враховує, оскільки відповідальність, визначена статтею 20 Закону № 875, настає для роботодавців за не створення у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а не за невжиття заходів по пошуку осіб з інвалідністю для працевлаштування.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті особами з інвалідністю робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.
Згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
У постанові від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17 Верховний Суд зробив правовий висновок про те, що обов`язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком займатися пошуком осіб з інвалідністю для працевлаштування. Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Зважаючи на вжиття ТОВ «Агрофірма Орільська» усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, суд вважає, що позивач намагається покласти на відповідача відповідальність у вигляді фінансових санкцій та пені за відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства осіб з інвалідністю, які бажають працевлаштуватись, що є неприпустимим.
З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 104, код ЄДРПОУ 22869098) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Орільська» (Україна, 51226, Дніпропетровська обл., Самарівський р-н, село Керносівка, вул.Калинова, будинок 22А) про стягнення заборгованості, пені за невиконання нормативу, призначеного для працевлаштування осіб з інвалідністю про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.Г. Секірська