Постанова № 126171420, 28.03.2025, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
28.03.2025
Номер справи
681/330/25
Номер документу
126171420
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 681/330/25

Провадження 3/681/129/2025

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2025 р. м. Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Іллюк С.В.,

за участю секретаря Арзанцевої І.С.,

прокурора Карпюка А.М.,

особи, стосовно якої складено протокол ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянка України, українка, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 несвоєчасно подалабез поважнихпричин деклараціїособи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування при наступних обставинах.

Так, вона бувши головним спеціалістом служби у справах дітей Шепетівської районної військової адміністрації, маючи 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія цього нормативного акту в частині вимог щодо фінансового контролю, в порушення ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подала 19.01.2025 шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави та місцевого самоврядування, а саме о 16.28 год цього дня за 2021 рік, о 20.06 год за 2022 рік та о 20.39 год за 2023 рік.

Такими діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з приписами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала повністю та у поясненнях підтвердила факт порушення Закону України «Про запобігання корупції» при подачі декларацій за 2021, 2022 та 2023 роки.

Прокурор Карпюк А.М. в судовому засіданні просив суд визнати вказану вище особу винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становлять 1700,00 грн.

Заслухавши пояснення особи щодо якої складено протокол, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи, суд доходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, на встановлений

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації. Згідно з приміткою до цієї статті, суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до наказу служби у справах дітей Шепетівської районної державної адміністрації від 02.02.2021 № 9/2021-н/к ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста служби у справах дітей цієї районної державної адміністрації з 02.02.2021. Надалі вона звільнилась з указаної вище посади з 27.02.2023 на підставі наказу від 24.02.2023 № 12/2023-н/к за угодою сторін (а.с. 7, зворот).

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» посада, яку обіймала ОСОБА_1 , належати до категорії «В» посад державної служби, у зв`язку з чим на підставі п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» на неї поширюється дія цього Закону, а тому остання є суб`єктом указаного вище адміністративного правопорушення.

Частина 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», закріплює обов`язок державного службовця, щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентствадеклараціюособи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У зв`язку з введенням з 24.02.2022 у державі воєнного стану, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» №2381-IX від 08.07.2022, який набрав чинності 03.08.2022, розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-7 та відтерміновано обов`язок подачі декларацій, кінцевий строк подання яких припадав на період дії воєнного стану, на період протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Однак, надалі Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, у розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пункт 2-7 викладено в редакції, згідно з якою з дня набрання чинності цим Законом України здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.

Також цим Законом у вказаному вище пункті установлено обов`язок осіб, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подавати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Вимоги цих нормативних актів зобов`язували ОСОБА_1 подати декларацію за 2021 рік та 2022 рік до 00.00 год. 01.02.2024, а за 2023 до 00.00 год. 01.04.2024.

Окрім пояснень ОСОБА_1 , яка підтвердила факт несвоєчасного подання декларації, її вина доводиться наступними доказами, які досліджені у судовому засіданні, а саме в інформації, яка міститься в копіях декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки з офіційного вебсайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до цих документів у графі: «Дата подання документа» містяться наступні записи: за 2021 рік 19.01.2025 16.28; за 2022 рік 19.01.2025 20.06; за 2023 рік 19.01.2025 20.39 (а.с. 9-12 за 2022 рік; а.с. 26-29 за 2023; 45-48 за 2021 рік).

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребовуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

В судовому засіданні будь-яких поважних причин пропуску строку подання декларацій ОСОБА_1 не навела.

На підставі викладеного вище, суд доходить до висновку, що її вина у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена та підтверджується наявними у справі доказами в їх сукупності та взаємозв`язку.

У протоколах про адміністративне правопорушення, які складені 11.03.2025 за № 281, № 282, та № 283 зазначено, що датою виявлення правопорушення є дата складання цього документу.

Окрім того, часом вчинення правопорушення ОСОБА_1 щодо подання декларацій особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки є 00.00 год 01.02.2024 та 2023 рік 00.00 год 01.04.2024.

Таким чином, адміністративне стягнення накладається в межах строку, передбаченого ст. 38 КУпАП.

Обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, наслідки, що настали, дані про особу порушника, ступінь його вини, сімейний та майновий стан.

Враховуючи особу винної, яка до відповідальності притягається вперше, її майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, відсутність відомостей, що негативно характеризують її особу, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП), необхідним та достатнім для її виправлення буде застосування міри адміністративного стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який на підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначається у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2025 році 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130,283,284, 287,294 КУпАП, суддя, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп. (отримувач ГУК у Хмельницькій області 21081100, код отримувача ЄДРПОУ37971775, банк отримувачаКазначейство України (ЕАП), номер рахунку UA79899980313020106000022657, призначення платежу адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп. (отримувач ГУК у м. Києві 22030106,код отримувача ЄДРПОУ37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП),номер рахункуUA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходівбюджету 22030106, призначення платежустягнення судового збору на користь держави).

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днівзднявручення йому постанови пронакладення штрафу,а вразі оскарженнятакої постанови непізніше якчерез п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 3400 (три тисячі чотириста) грн.

Постанова може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.

Суддя Сергій ІЛЛЮК