Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 34/207/2
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.2025 Справа № 908/3044/24
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
при секретареві судового засідання Концур Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 908/3044/24
за позовом: Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Арнаут, ідентифікаційний код юридичної особи 32242506 (вул. Магістральна, буд. 61, м. Запоріжжя, 69014)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 ( пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107)
про стягнення 753 109 грн 75 коп.
за участю уповноважених представників сторін:
від позивача: Савченко І.Г., на підставі службового посвідчення № 1600 від 20.05.2024;
від відповідача: Никоненко О.Л., адвокат, свідоцтво № 567 від 06.10.2011, ордер АР № 1025690 від 28.01.2025;
від третьої особи: не з`явилась
СУТЬ СПОРУ:
21.11.2024 до Господарського суду Запорізької області через систему Електронний суд надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Арнаут заборгованості за договором оренди землі № 201703000100392, за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 в розмірі 753 109,75 грн.
Позовні вимог мотивовані тим, що 27.07.2017 року між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «АРНАУТ» був укладений договір оренди землі №201703000100392 відповідно до якого, Запорізькою міською радою передано, а ТОВ «АРНАУТ» прийнято земельну ділянку загальною площею 1,2647 га з кадастровим номером 2310100000:03:020:0067 (далі Договір оренди землі). Відомості, щодо сплати ТОВ «АРНАУТ» за Договором оренди землі у 2021-2024 роках підтверджуються листом департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 12.09.2024 №06.1-14/1872, та складають: 262 052,95 грн. у 2021 році; 69 880,74 грн. у 2022 році; 0,00 грн. у 2023 році; з 01.01.2024 по 31.07.2024 (включно) у розмірі 0,00 грн. В той же час, Відповідач не виконував свої зобов`язання у повному обсязі в частині сплати орендної плати, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість: за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 року (включно) у розмірі 753 109,75 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.11.2024 справу № 908/3044/24 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 19.11.2024 у справі № 908/3044/24 прийнято позовну заяву до розгляду призначено підготовче судове засідання на 11.12.2024 о 10 год. 40 хв.
В судовому засіданні 11.12.2024 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу Акорд.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/3044/24. Оголосив склад суду.
Суд з`ясував про відводи. Відводів не заявлено.
Відповідач в судове засідання не з`явився, сторона належним чином повідомлена про дату, місце та час проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 11.12.2024 суд залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 (пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107), оскільки рішення у справі може вплинути на його права або обов`язки.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що відзиву чи пояснень від відповідача на адресу позивача не надходило, іншої адреси окрім зазначеної у позові не відомо.
Ухвалою суду від 11.12.2024 строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів, відкладено підготовче засідання по справі на 27.01.2025 о 11 год. 00 хв.
В судовому засіданні 27.01.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/3044/24. Оголосив склад суду.
Представники сторін у судове засідання 27.01.2025, крім позивача, не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлені своєчасно та належним чином.
На час судового засідання пояснень від третьої особи до суду не надходило.
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що жодних документів від відповідача на адресу позивача не надходило.
Ухвалою суду від 27.01.2025 судом відкладено підготовче засідання по справі на 12.02.2025 о 10 год. 00 хв.
В судовому засіданні 12.02.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/3044/24. Оголосив склад суду.
Суд з`ясував про відводи. Відводів не заявлено.
29.01.2025 від представника відповідача надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.
29.01.2025 дані адвоката Никоненко О.О. внесені до відомостей про учасника справи для доступу до справи № 908/3044/24 в електронному кабінеті.
27.01.2025 від представника третьої особи через підсистему Електронний суд надійшли пояснення.
11.02.2025 від представника відповідача надійшли пояснення. Відповідач вказує, що дійсно, 27.07.2017 між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі № 201703000100392. Згідно до пункту 3. Договору в оренду було передано земельна ділянка загальною площею 1.2647 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:020:0067. Орендна плата встановлена пунктом 12 договору, та складала на 2017 рік 262052,95 грн. В наступному орендна плата підлягала зміні відповідно до коефіцієнтів індексації. Вказані обставини визнаємо. За 2021 рік в нас перед позивачем заборгованості нема. Цю обставину позивач визнає. 24.02.2022 Російською Федерацією розпочато воєнну агресію проти України. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні на території України введено воєнний стан. У відповідності до законодавства, а саме пункт 69 підрозділу 10 Перехідні положення Податкового кодексу України, Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначений Постановою Кабінету міністрів України від 06 грудня 2022 року за №1364, а також Наказу від 22.12.2022 за №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, Додатком (Переліком) до вказаного Наказу, актуалізованим станом на 31.12.2022 року, у п. 2.3 Запорізька область зазначено, що вся територія Запорізького району, де Запорізька територіальна громада і м. Запоріжжя є його невід`ємною частиною, віднесені до територій на яких ведуться активні бойові дії. Згідно до наказу №309, територія Запорізького району знаходилася в зоні активних бойових дій в період часу з 01.03.2022 року по 31.12.2022 року. Отже, плата за землю в цей період не повинна була стягуватися. Щодо інших періодів 2023- 2024 роки, то відповідача склалася важка ситуація в господарській діяльності в зв`язку з постійними обстрілами прилеглих територій, майно надавалося благодійним організаціям безоплатно, тому виникла заборгованість.
11.02.2025 від представника позивача надійшли заперечення на пояснення третьої особи.
11.02.2025 представник третьої особи на виконання ухвали суду надала пояснення в яких містилась картка платника податку Товариства з обмеженою відповідальністю Арнаут.
Вищеперелічені документи прийнято судом до розгляду, долучено до матеріалів справи.
12.02.2025 від представника відповідача надійшло клопотання.
В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення по суті свого клопотання, зазначив про направлення на адресу позивача копії додаткової угоди, просив долучити документи до матеріалів справи, відкласти судове засідання з урахуванням поданих документів.
В судовому засіданні представники сторін надали пояснення по суті спору.
Ухвалою суду від 12.02.2025 судом відкладено підготовче засідання по справі на 17.02.2025 об 11 год. 00 хв.
В судовому засіданні 17.02.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/3044/24. Оголосив склад суду.
Відповідач в судове засідання не з`явився.
17.02.2025 від представника відповідача надійшла заява, в якій представник зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю Арнаут позов не визнає, просив провести судове засідання без його участі, закрити підготовче провадження, призначити справу до розгляду по суті.
17.02.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення по суті поданих ним документів, просив долучити пояснення та докази направлення на адресу відповідача до матеріалів справи.
Додаткові пояснення відповідача прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.
За наслідками судового засідання, суд, запитавши думку представників сторін, на підставі ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 03.03.2025 о 11 год. 20 хв.
В судовому засіданні 03.03.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.
03.03.25 судом відкрито судове засідання з розгляду справи по суті, заслухано вступні слова учасників процесу, досліджено докази у справі та оголошено перерву до 20.03.25.
20.03.25 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, в якому зазначено таке. Відповідно до статті 227 ГПКУ, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках: об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Пов`язаною справою в цьому випадку є справа № 9808/510/25, розгляд якої призначено на 01.04.2025 року. Від результатів розгляду цієї справи буде залежати результати розгляду справи № 908/3044/24 - сума стягнення по справі №908/3044/24 буде гарантовано зменшена. Тому відповідач просить зупинити розгляд справи №908/3044/24 до вирішення іншої справи - №908/510/25.
Частиною 3 статті 195 ГПК України імперативно передбачено, що провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3-1 частини першої статті 227 та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу. Відповідачем заявлено клопотання про зупинення на стадії розгляду справи по суті, тому на підставі п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України провадження у справі зупинено бути не може, в клопотанні суд відмовляє.
В судовому засіданні 20.03.2025 здійснювалось фіксування судового процесу.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала вимоги позовної заяви, просила її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні звертав увагу на необхідність врахування його пояснень.
В судовому засіданні 20.03.2025 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників, суд
ВСТАНОВИВ:
27.07.2017 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АРНАУТ» (Орендар) був укладений договір оренди землі №201703000100392 відповідно до якого, Запорізькою міською радою передано, а ТОВ «АРНАУТ» прийнято земельну ділянку загальною площею 1,2647 га з кадастровим номером 2310100000:03:020:0067 (Договір оренди).
Відповідно до п.49 Договору оренди, договір набирає чинності після підписання сторонами.
За умовами Договору оренди Орендодавець відповідно до рішення сімнадцятої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради № 57/37 від 31 травня 2017 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автопідприємства, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9. Земельна ділянка кадастровий номер: 2310100000:03:020:0067 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.
Згідно із п. 11 Договору оренди, його укладено до 31 травня 2036 року.
Пунктом 6 Договору оренди землі встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 8 240 658 грн. 73 коп. (вісім мільйонів двісті сорок тисяч шістсот п`ятдесят вісім грн. 73 коп.), в цінах 2016 року.
Відповідно до п. 12 Договору оренди землі оренда плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 262 052 грн. 95 коп. (двісті шістдесят дві тисячі п`ятдесят дві грн. 95 коп.) на рік, що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2017 року.
Згідно із п. 14 Договору оренди землі орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя 33217812700005 отримувач: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025435, код 18010600.
Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов`язання передбачені договором, та передала орендарю земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:020:0067, загальною площею 1,2647 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. вул. Східна, 9, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду. За таких умов, у орендаря за результатами підписання Договору оренди землі виник обов`язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, право власності на об`єкти нерухомого майна розташованих за адресою: м. Запоріжжя, вул. Східна, 9 зареєстровано за ТОВ «АРНАУТ».
Відомості щодо сплати ТОВ «АРНАУТ» за Договором оренди землі у 2021-2024 роках підтверджуються листом департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 12.09.2024 №06.1-14/1872, та складають: 262 052,95 грн у 2021 році; 69 880,74 грн у 2022 році; 0,00 грн у 2023 році; з 01.01.2024 по 31.07.2024 (включно) у розмірі 0,00 грн.
В той же час, Відповідач не виконував свої зобов`язання у повному обсязі в частині сплати орендної плати, внаслідок чого за посиланням позивача у нього утворилась заборгованість: за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 року (включно) у розмірі 753 109,75 грн, у зв`язку з чим подано позов у цій справі.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню виходячи з такого.
Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін врегульовані договором оренди землі №201703000100392.
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України Про оренду землі, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об`єктами оподаткування платою за землю є об`єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Тож, згідно положень ст. 21 Закону України Про оренду землі та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов`язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).
За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов`язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за договором, а саме: обов`язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Відповідно до п. 34.6. Договору орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Згідно із ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Позивачем визначена заборгованість, що підлягає стягненню з ТОВ «АРНАУТ» за період з 01.01.2021 по 31.07.2024 (включно) в сумі 753 109,75 грн таким чином: 262 052,95 грн.(орендна плата за 2021 рік) + 288 258,24 грн. (орендна плата за 2022 рік)+ 331 496,98 грн. (орендна плата за 2023 рік) + 203 235,27 грн. (орендна плата з 01.01.2024 по 31.08.2024) 262 052,95 грн. (сплачено у 2021 році) 69 880,74 (сплачено у 2022 році) = 753 109,75 грн.
В той же час, відповідач вказує, що у відповідності до законодавства, а саме пункт 69 підрозділу 10 Перехідні положення Податкового кодексу України, Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначений Постановою Кабінету міністрів України від 06 грудня 2022 року за №1364, а також Наказу від 22.12.2022 за №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, Додатком (Переліком) до вказаного Наказу, актуалізованим станом на 31.12.2022 року, у п. 2.3 Запорізька область зазначено, що вся територія Запорізького району, де Запорізька територіальна громада і м. Запоріжжя є його невід`ємною частиною, віднесені до територій на яких ведуться активні бойові дії. Згідно до наказу №309, територія Запорізького району знаходилася в зоні активних бойових дій в період часу з 01.03.2022 року по 31.12.2022. Отже, плата за землю в цей період не повинна була стягуватися.
Згідно із вимогами частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, та пункту 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, яким унормовано, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду від 25.02.25 у справі № 908/929/24 в подібних правовідносинах наведено такі правові висновки з приводу застосування норм Закону України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану":
« 41. Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
42. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
43. Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
44. Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).
45. Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.
46. На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.
47. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство згідно з Договорами №№1-3 орендує земельні ділянки: площею 0,4595 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0079; площею 6,2392 га, кадастровий номер 2310100000:07:044:0553; площею 1,0951 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0029 на території міста Запоріжжя.
48. Відповідно до вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, а також подання відповідачем уточнюючої податкової декларації віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.
49. При цьому, Верховний Суд наголошує, що у пункті 2.3 вказаного Переліку по коду UA23060000000070350 не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому висновок суду апеляційної інстанції про те, що Запорізька територіальна громада не входить до території Запорізького району є необґрунтованим.
50. Окрім того, з огляду на наведене вище законодавче врегулювання порядку звільнення від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, зокрема, наявності затвердженого переліку відповідних територій, безпідставними також є висновки суду апеляційної інстанції щодо самостійного дослідження обставин проведення чи непроведення активних бойових дій на території міста Запоріжжя.
51. З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, Суд вказує на те, що Товариство мало право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташована в місті Запоріжжя».
З урахуванням наведеної вище позиції Верховного Суду з приводу застосування правового регулювання за положенням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та того факту, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, у 2022 році відповідачем мало бути сплачено 48043,04 грн плати за землю, в той час як відповідач сплатив 69880,74 грн, тому залишок переплати має бути врахованим в оплату за 2023 рік.
Підсумовуючи наведене, правильною сумою заборгованості відповідача, яка підлягає стягненню в судовому порядку є 512 894 грн 55 коп.
Щодо належного позивача у справі суд вважає, що Запорізькою міською радою позов заявлено правомірно.
Оренда плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а отже існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та недоотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.
В пунктах 82, 83, 84 постанови Верховного Суду від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20 зазначено, що виходячи із системного аналізу норм земельного та податкового законодавства України, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України), з другого боку, є однією з форм плати за землю як обов`язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за землю є саме договір оренди земельної ділянки (ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України). За змістом ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" Податковим кодексом України регулюються виключно строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, тоді як всі інші питання, зокрема, розмір, умови нарахування та внесення орендної плати за землю, порядок та підстави зміни такого розміру, встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, про що також зазначено в п. 288.4 ст. 288 цього Кодексу (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 925/258/17).
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платник орендної плати - орендар земельної ділянки, об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
При цьому розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).
Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.
Крім того, за змістом ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Аналіз наведених положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель" та Закону України "Про оренду землі" дає підстави для висновку, що зазначені законодавчі акти не встановлюють конкретного розміру орендної плати за земельну ділянку, який має бути зазначено в договорі оренди. Податковий кодекс України передбачає порядок визначення орендної плати за землю, а тому саме у договорі оренди визначаються розмір та умови сплати орендної плати.
Подібний правовий висновок наведено у постановах Верховного Суду від 01.10.2018 у справі № 916/3233/16, від 07.10.2019 у справі № 922/3321/18, від 16.03.2020 у справі № 922/1658/19.
З моменту укладення між землекористувачем та органом місцевого самоврядування договору оренди землі припиняються адміністративні відносини між цими суб`єктами та у подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 р. у справі № 1917/1188/2012 (№ 826/1291/17) (провадження № 11-1317апп18)).
За таких обставин, пріоритетність застосування судом норм податкового законодавства у порівнянні з положеннями земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі", якими регулюються спірні орендні правовідносини між сторонами у даній справі, є безпідставними, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постановах від 09.06.2020 у справі № 911/2685/18, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20.
Адже справи у спорах, що виникають із земельних відносин, про невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договорами оренди землі, в тому числі ті, де предметом дослідження є наявність заборгованості з орендної плати або предметом є стягнення заборгованості з орендної плати, розглядаються саме господарськими судами в рамках договірних відносин, а не адміністративними судами в рамках контролюючих відносин, з урахуванням положень земельного законодавства, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України.
Суд вправі самостійно, за наданими сторонами доказами, досліджуючи умови договору оренди землі у сукупності з наданими доказами, встановлювати наявність або відсутність заборгованості з орендної плати за договором оренди землі та розмір такої заборгованості. Це жодним чином не є підміною функцій органу доходів і зборів, адже предметом розгляду у даній справі є стягнення заборгованості саме з орендної плати за договором оренди землі, тобто у зв`язку з неналежним виконанням договірних зобов`язань Орендарем земельної ділянки перед Орендодавцем.
Висновки щодо належного суб`єкта отримання плати за землю у вигляді орендної плати за земельні ділянки комунальної форми власності, яким виступає міська рада, за позовами про її стягнення з орендаря, були неодноразово підтверджені Верховним Судом у постановах від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, від 04.05.2023 у справі № 910/15023/21.
Крім того, Верховний Суд в ухвалі від 18.03.2021 у справі № 904/5955/19, закриваючи касаційне провадження вказав, що відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 27.11.2018у справі № 912/1385/17, до правовідносин, які склалися саме між Орендодавцем та Орендарем у межах виконання договору оренди земельної ділянки, підлягають застосуванню норми ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відповідно до ч. 1 якої відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Згідно з положеннями статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арнаут», ідентифікаційний код юридичної особи 32242506 (вул. Магістральна, буд. 61, м. Запоріжжя, 69014) на користь Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105) заборгованість за договором оренди землі № 201703000100392 в розмірі 512 894 (п`ятсот дванадцять тисяч вісімсот дев`яносто чотири) грн 55 коп. та 6 154 (шість тисяч сто п`ятдесят чотири) грн 73 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
4. В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 27.03.2025.
Суддя А.О. Науменко