Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_____________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/62/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., за участю секретаря судового засідання Крутькової В.О., розглянувши у відкритому засіданні справу
за позовом виконувача обов`язків керівника Київської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю ХАНБЕР ТРЕЙД
про стягнення 9578689,97грн
за участю представників:
від прокуратури - Коломійчук І.
від позивача - Каланжова А.
від відповідача - Згода О.
Виконувач обов`язків керівника Київської окружної прокуратури міста Одеси звернувся до Господарського суду Одеської області через підсистему Електронний суд з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю ХАНБЕР ТРЕЙД, в якому просить суд стягнути з ТОВ ХАНБЕР ТРЕЙД до місцевого бюджету кошти у сумі 9578689,97 грн., з яких 5912126,60 грн. заборгованість зі сплати пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси, 584587,57 грн 3 % річних та 3081975,80 грн інфляційні нарахування.
Ухвалою від 13.01.2025 відкрито провадження у справі, призначено засідання на 12.02.2025.
Відповідач і позивач отримали ухвалу про відкриття провадження 13.01.2025 після 17 години в електронному кабінеті, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу.
Ухвалою від 13.01.2025 задоволено заяву виконувача обов`язків керівника Київської окружної прокуратури міста Одеси про забезпечення позову задовольнити. Вжито заходи забезпечення позову, а саме:
- Накласти арешт на грошові кошти що належать Товариству з обмеженою відповідальністю ХАНБЕР ТРЕЙД (вул. Фонтанська дорога, буд. 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 35118558), як в національній валюті (гривня), так і в іноземній валюті, що містяться на відкритих рахунках у банківських або інших фінансово-кредитних установах, у тому числі інших держав, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення ухвали про забезпечення позову та належать Товариству з обмеженою відповідальністю ХАНБЕР ТРЕЙД у межах суми позовних вимог на загальну суму 9 578 689,97 гривні;
- Накласти арешт на нерухоме майно, яке належать Товариству з обмеженою відповідальністю ХАНБЕР ТРЕЙД (вул. Фонтанська дорога, буд. 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 35118558), у межах суми позову 9 578 689,97 гривень, лише в межах різниці між сумою ціни позову та арештованих грошових коштів у разі їх недостатності.
Ухвалою від 12.02.2025 закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті на 12.03.2025.
28.01.2025, у встановлений строк, відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що в нього був відсутній обов`язок сплати пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси, оскільки в його будівництві є об`єкт соціальної сфери. Також відповідач зазначає, що відсутня норма права, яка зобов`язувала б його сплачувати пайову участь, оскільки з 01.01.2020 виключено ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, якою був передбачений цей обов`язок.
31.01.2025 прокурор подав відповідь на відзив, в якій наполягає на задоволенні позовних вимог.
05.02.2025 відповідач подав заперечення.
06.02.2025 прокурор подав додаткові пояснення.
Позивач письмових пояснень щодо позову не надав суду у встановлений ухвалою від 13.01.2025 строк.
11.03.2025 відповідач подав клопотання про залучення до матеріалів справи докази (висновок експертизи) та просить поновити строк для їх подання.
В засіданні 12.03.2025 оголошено перерву до 26.03.2025. Також суд в засіданні задовольнив клопотання відповідача та залучив докази до матеріалів справи, оскільки у відзиві відповідач попередив відповідно до вимог ст. 80 ГПК України, що ним замовлено експертизу і висновок експерта буде наданий ним пізніше.
Прокурор подав заперечення щодо висновку експертизи, поданого відповідачем, оскільки вважає, що він не стосується предмету позову. Так, прокурор зазначає, що предметом позову є будівництво першої черги, яке було введено в експлуатацію в 2021 році, і зв`язку з чим відповідач мав сплатити кошти пайової участі у розвиток інфраструктури міста Одеса, в той час як у висновку мова йде про шосту чергу будівництва. Також прокурор щодо судових витрат зазначає, що витрати на правничу допомогу є неспівмірними, а витрати відповідача на проведення експертизи не є необхідними, оскільки не стосуються предмету доказування.
Суд прийняв заперечення прокурора згідно з ст. 207 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI визначені правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні, відповідно до ст. 1 якого замовником будівництва визначається фізична чи юридична особа, яка має у власності чи користуванні одну чи декілька земельних ділянок або у власності чи управлінні будівлю/споруду і має намір щодо виконання підготовчих та/або будівельних робіт.
Згідно з ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції до 01.01.2020) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
2. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
3. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
4. До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва:
1) об`єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
5) об`єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
6) об`єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об`єктів соціальної інфраструктури;
7) об`єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
8) об`єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
9) об`єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об`єктів енергетики, зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу);
10) об`єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків;
11) об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель сільськогосподарського призначення;
12) об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель і споруд підприємств харчової промисловості;
13) об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до силосів для зерна та складських майданчиків (для зберігання сільськогосподарської продукції);
14) об`єктів, що споруджуються на виконання договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору.
5. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об`єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
6. Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:
1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для нежитлових будівель та споруд;
2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для житлових будинків.
7. Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об`єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п`ятою статті 30 цього Закону.
8. Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об`єкта, з техніко-економічними показниками.
У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь.
9. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.
Істотними умовами договору є:
1) розмір пайової участі;
2) строк (графік) сплати пайової участі;
3) відповідальність сторін.
Невід`ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
10. Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.
11. Інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об`єкта до експлуатації або в акті готовності об`єкта до експлуатації.
Однак, Законом України № 132-IX від 20.09.2019 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» статтю 40 виключено з 01.01.2020.
При цьому, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 132-IX від 20.09.2019 встановлено, що договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.
Установити, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку:
1) розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом):
для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта;
для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об`єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування;
2) пайова участь не сплачується у разі будівництва:
об`єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
об`єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
об`єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об`єктів соціальної інфраструктури;
об`єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
об`єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
об`єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об`єктів енергетики, зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу);
об`єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків;
об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель сільськогосподарського призначення, лісництва та рибного господарства;
об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель промислових;
об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до силосів для зерна та складських майданчиків (для зберігання сільськогосподарської продукції);
3) замовник будівництва зобов`язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об`єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об`єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об`єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об`єкта будівництва;
4) пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об`єкта будівництва в експлуатацію;
5) кошти, отримані як пайова участь, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту;
6) інформація щодо сплати пайової участі зазначається у декларації про готовність об`єкта до експлуатації або в акті готовності об`єкта до експлуатації.
Отже, зі змісту ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вбачалося, якщо об`єкт будівництва не відносився до переліку об`єктів, у разі будівництва яких замовники не залучалися до пайової участі, укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який опосередковував перерахування замовником об`єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів пайової участі, було обов`язковим через пряму вказівку закону.
Верховний Суд, вирішуючи спори щодо участі замовника будівництва у створенні і розвитку інфраструктури населеного пункту, неодноразово зазначав, що відсутність укладеного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не усуває зобов`язання забудовника сплатити визначені суми, таке зобов`язання має бути виконано до прийняття новозбудованого об`єкта в експлуатацію і спір у правовідносинах щодо сплати таких сум може виникнути лише щодо їх розміру.
Разом з тим 20.09.2019 прийнято Закон № 132-ІХ, яким внесено зміни, зокрема у Закон № 3038-VI шляхом виключення із його тексту, зокрема ст. 40, про що зазначено у ч. 3 п. 13 р. І. Закон № 132-ІХ набрав чинності 17.10.2019, однак, Верховна Рада постановила, що п. 13 р. І цього Закону набирає чинності з 01.01.2020 (п. 1 р. ІІ Прикінцевих та перехідних положень).
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. За загальним правилом дія нормативного акта (чи його окремої частини) починається з моменту набрання ним чинності (якщо інше не передбачено нормативним актом), а завершується з моменту припинення його дії - календарної дати, з якої нормативний акт (чи його окрема частина) остаточно втрачає чинність.
Після 01.01.2020 набула чинності норма п. 13 р. І Закону № 132-ІХ, якою скасовано обов`язок забудовників укладати договори пайової участі з органами місцевого самоврядування, закріплений у ст. 40 Закону № 3038-VI, тому, враховуючи, що під час дії цієї норми договір пайової участі не укладено, отже, правовідносини з оплати участі в інфраструктурі населеного пункту до її виключення із Закону № 3038-VI не виникли.
Водночас у р. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-IX передбачено порядок пайової участі замовника будівництва, який впроваджено законодавцем для:
- об`єктів будівництва, зведення яких розпочато у попередні роки, однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію, а договори про сплату пайової участі між замовниками та органами місцевого самоврядування до 01.01.2020 не були укладені;
- об`єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році.
Згідно з абз. 1 п. 2 р. ІІ Закону № 132-IX договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання. З 01.01.2020 у замовників будь-яких об`єктів будівництва відсутній обов`язок укладати з органом місцевого самоврядування відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Однак в абз. 2 п. 2 р. ІІ Закону № 132-IX законодавець чітко визначив розмір та порядок пайової участі замовників будівництва у разі, якщо будівництво об`єктів було розпочато до внесення законодавчих змін (до 01.01.2020), якщо станом на 01.01.2020 такі об`єкти не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені, але обов`язок щодо перерахування замовником об`єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів пайової участі не перестав існувати після 01.01.2020.
Норми абз. 1 та абз. 2 п. 2 розділу ІІ Закону № 132-IX не перебувають у взаємозв`язку та не є взаємодоповнюючими.
Так, в абз. 2 п. 2 р. ІІ Закону № 132-IX встановлено:
- розмір пайової участі, який протягом 2020 року замовники будівництва перераховують до відповідного місцевого бюджету для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту, - для житлових будинків 2 % вартості будівництва об`єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом);
- порядок пайової участі - замовник будівництва зобов`язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об`єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об`єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об`єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об`єкта будівництва. Пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об`єкта будівництва в експлуатацію.
При цьому не йдеться про наявність у замовника будівництва обов`язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування із заявою про укладення договору пайової участі, як це було передбачено ст. 40 Закону № 3038-VI.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що обов`язок замовника будівництва щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об`єкта будівництва виникає:
- для об`єктів, будівництво яких розпочато у попередні роки, якщо станом на 01.01.2020 вони не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені, - протягом 10 робочих днів після 01.01.2020;
- для об`єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році, - протягом 10 робочих днів після початку такого будівництва.
Аналогічні правові висновки наведені Верховним Судом у постановах від 07.09.2023 у справі № 916/2709/22 та від 04.04.2024 у справі № 923/1306/21.
Прокурор в позовній заяві посилається на те, що відповідач у період з 12.12.2017 по 03.09.2021 здійснив будівництво об`єкта Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (перша черга будівництва) м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Академіка Філатова. 1-й пусковий комплекс.
Прокурор зазначає, що Державною інспекцією архітектури та містобудування України 07.09.2021, на підставі акту готовності об`єкту до експлуатації від 20.08.2021, відповідачу видано сертифікат № ІV123210820216, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації.
Відповідно до зазначеного сертифікату об`єкт будівництва має такі основні показники: найменування об`єкту згідно з проєктом Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (перша черга будівництва) м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Акад. Філатова. 1-й пусковий комплекс, дата початку будівництва 12.12.2017, дата завершення будівництва 12.08.2021, загальна кількість квартир 204, кількість надземних поверхів 23, кількість підземних поверхів 2, загальна площа квартир 11011.5 кв. м. Відомості щодо видачі відповідного сертифікату № ІV123210820216 оприлюднено в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.
За посиланням прокурора, відповідач не укладав з Одеською міською радою договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури при будівництві об`єктів містобудування у місті Одесі, що підтверджується листом Управління капітального будівництва Одеської міської ради від 10.10.2024 № 02-03/613.
Разом із тим, як вказує прокурор, відсутність укладеного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не усуває зобов`язання забудовника сплатити визначені суми, таке зобов`язання повинне бути виконане до прийняття новозбудованого об`єкта в експлуатацію і спір у правовідносинах щодо сплати таких сум може виникнути лише щодо їх розміру.
Таким чином, на переконання прокурора, ТОВ ХАНБЕР ТРЕЙД, як замовник будівництва, повинен був сплатити кошти пайової участі в сумі 5912126,60 грн. за будівництво об`єкта, проте станом на теперішній час замовник будівництва не сплатив розрахований розмір пайової участі.
Крім того, прокурор у зв`язку з простроченням оплати пайової участі просить стягнути з відповідача відповідно до ст. 625 ЦК України 584587,57 грн 3 % річних та 3081975,80 грн інфляційні нарахування за період з моменту засвідчення готовності об`єкта до експлуатації 03.09.2021 і до 19.12.2024, враховуючи постанову Верховного Суду від 05.05.2022 у справі № 925/683/21.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є необгрунтованими, оскільки прокурор не врахував, що пайова участь не сплачується у разі будівництва об`єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об`єктів соціальної інфраструктури (ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції до 01.01.2020) і п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 132-IX від 20.09.2019)
В даному випадку в будівництві відповідача є дитячий садок, тобто об`єкт соціальної інфраструктури.
Так, ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» звернулось до Одеської міської ради з клопотанням про відведення в оренду частини земельної ділянки, яка входить до вищевказаного масиву площею 1.8595 га, кадастровий номер 5110136900:10:001:0001, яке було задоволено та в подальшому укладено договір оренди від 24.05.2017 року посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Калгановою М.В., зареєстрований в реєстрі за № 149, вищевказаної земельної ділянки, після чого отримані дозвільні документи на будівництво комплексу будівель та споруд та розпочато будівництво.
Згідно містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки №01-06/150 від 20.09.2017 року виданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради зазначено наміри забудови: будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001.
В вищевказаному житловому комплексі передбачено зокрема будівництво 6 черг в 1 пусковому комплексі.
ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» у 2017 році замовлено в ТОВ «Да Вінчі Групп» ескізний проект Будівництва багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком за адресою: м.Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Ак.Філатова, який в 2019 році скорегувано ТОВ « ТОП АРТ ПРОЕКТ» за результатами розгляду якого ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» отримано експертний звіт №7-150-19ЕП/КО від 03.06.2019 щодо розгляду проектної документації виготовлений ТОВ «УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-ТЕХНІЧНА ЕКСПЕРТИЗА», відповідно до якого встановлено, що вищезазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології та енергозбереження.
Відповідно до змісту вищевказаного ескізного проєкту зазначено схематичне розташування вбудованого дитячого садочку та території даного дитячого садочку на схемі з позначками №12 та №13.
Замовлення та виготовлення вищевказаного ескізного проекту проводилось на підставі містобудівної документації міста Одеси: плану зонування території (зонінгом) м. Одеси, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 р. №1316-VII та детальним планом території в межах вулиці Академіка Філатова, площі Толбухіна, вулиці Краснова на території житлового району «Черьомушки» у м. Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 03.02.2016 р. №273-VII та відповідно до якого визначено заходи по реалізації детального плану на етап від 3 до 7 років та зазначено: основні заходи по реалізації детального плану на етап від 3 до 7 років включають будівництво торгово-розважального центру, офісного центру, дитячого садка, житлових будинків, визначення необхідних заходів по благоустрою приоб`єктної території в тому числі дитячий садок на 150 місць
ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» у 2017 році замовлено в ТОВ «Да Вінчі Групп» проект Будівництва багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (перша черга будівництва) за адресою:м.Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Ак.Філатова, який в 2019 році скорегувано ТОВ « ТОП АРТ ПРОЕКТ», за результатами розгляду якого надано ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» експертний звіт №7-147-19-ЕП/КО від 04.06.2019 року щодо розгляду проектної документації виготовлений ТОВ «УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-ТЕХНІЧНА ЕКСПЕРТИЗА», відповідно до якого встановлено, що вищезазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на коригування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об`єкту будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці; екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження
Відповідно до дозволу на будівельні роботи від 01.12.2017 № ІУ 113173350698, виданого Державною інспекцією архітектури та містобудування України (зі змінами, внесеними повідомленням про зміну даних в дозволі на будівельні роботи № ІУ 123192490923 від 06.09.2019 року) Товариству з обмеженою відповідальністю «ХАНБЕР ТРЕЙД» надано дозвіл на будівництво об`єкта «Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (перша черга будівництва) м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Акад. Філатова. 1-й пусковий комплекс», на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001.
Відповідно до змісту вищевказаного проекту зазначено, що в межах ділянки передбачено будівництво дитячого дошкільного закладу на 40 місць, оскільки існуючі дитячі садки-яслі, розміщені в сусідніх кварталах не задовільняють потребу у дитячих закладах.
В подальшому ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» замовлено у ТОВ « ТОП АРТ ПРОЕКТ», а останнім розроблено проект Будівництва багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (шоста черга будівництва) за адресою:м.Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Ак.Філатова, який виготовлено в 2019 році та за результатами розгляду якого надано ТОВ «ХАНБЕР ТРЕЙД» експертний звіт №7-151-19-ЕП/КО від 25.06.2019 року щодо розгляду проектної документації виготовлений ТОВ «УКРАЇНСЬКА БУДІВЕЛЬНО-ТЕХНІЧНА ЕКСПЕРТИЗА», відповідно до якого встановлено, що вищезазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на коригування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об`єкту будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці; екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження.
Відповідно змісту вищевказаних документів, зазначено, що в вищевказаному житловому комплексу передбачено будівництво житлового будинку №6 трисекційного із вбудовано-прибудованим дитячим садком у першій секції на 1-2 поверхах, з підвалом 1-поверсі в другій та третій секціях. Дитячий садок передбачений на дві групи: старша та середня, запроектований з нормованим переліком необхідних приміщень: ігрові, кухня, санвузли, пральня. Вхідні групи садка відокремлені від вхідних груп у житлові секції. Відповідно до дозволу на будівельні роботи від 04.06.2021 № ІУ 013210529409, виданого Державною інспекцією архітектури та містобудування України Товариству з обмеженою відповідальністю «ХАНБЕР ТРЕЙД» надано дозвіл на будівництво об`єкта «Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (VI черга будівництва) м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Акад. Філатова. 1-й пусковий комплекс», на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001.
Враховуючи вищевикладене, саме будівництвом VI черги вищевказаного житлового комплексу передбачено будівництво дитячого садка на вищевказаній земельній ділянці, будівництво якого проектувалось як зазначено вище з 2017 року на земельній ділянці №5110136900:10:001:0001.
Відповідно до п.6 ст.16-1 ЗУ « Про регулювання містобудівної діяльності» до складу комплексного плану обов`язково включаються планувальні рішення детальних планів територій (у тому числі формування земельних ділянок), на яких планується розміщення:за рахунок державного або місцевого бюджету: об`єктів соціальної інфраструктури (освіти, охорони здоров`я, культури, житлово-комунального господарства).
Відповідно до п.10 ст.17 ЗУ « Про регулювання містобудівної діяльності» до складу генерального плану населеного пункту обов`язково включаються планувальні рішення детальних планів територій (у тому числі формування земельних ділянок), на яких планується розміщення: за рахунок державного або місцевого бюджету: об`єктів соціальної інфраструктури (освіти, охорони здоров`я, культури, житловокомунального господарства);
Пунктом 9.9. розділу 9 під назвою «СОЦІАЛЬНА ІНФРАСТРУКТУРА (УСТАНОВИ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ ГРОМАДСЬКОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ)» ПЛАНУВАННЯ ТА ЗАБУДОВА ТЕРИТОРІЙ ДБН Б.2.2-12:2019 затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 26.04.2019 р. № 104 передбачено умови наявності відстані від будинків і меж земельних ділянок установ та організацій громадського обслуговування, а саме закладів дошкільної освіти та заклади загальної середньої освіти (від зовнішньої стіни будинку).
Відповідно до ст.2 ЗУ «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності» Об`єктами передачі згідно з цим Законом є: об`єкти житлового фонду (у тому числі гуртожитки як об`єкти нерухомого майна, житлові комплекси та/або їх частини) та інші об`єкти соціальної інфраструктури (навчальні заклади).
Пунктом 3 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про освіту» встановлено, що: до приведення законодавства і установчих документів закладів освіти у відповідність із цим Законом терміни "навчальний заклад" і "заклад освіти" є ідентичними, а всі суб`єкти владних повноважень і навчальні заклади керуються всіма положеннями цього Закону, що стосуються закладів освіти, а також положеннями законодавства, що стосуються навчальних закладів у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до п. 6 Положення про заклад дошкільної освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305 типи закладів дошкільної освіти: дитячий садок- заклад дошкільної освіти для дітей віком від трьох до шести (семи) років (для дітей з особливими освітніми потребами - від трьох до семи (восьми) років), де забезпечуються їх розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти, у складі якого на підставі письмового звернення одного з батьків або іншого законного представника дитини з особливими освітніми потребами утворюються інклюзивні групи.
Відповідно до вищевказаних законодавчих та підзаконно-нормативних актів визначено поняття об`єктів соціальної інфраструктури та які об`єкти до неї відносяться, в тому числі дитячі садки.
Згідно містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки 01-06/150 від 20.09.2017 року, виданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради, зазначено наміри забудови: будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001. Вищезазначеними ескізним проектом та проектами на будівництво першої та шостої черги передбачено в зазначеному житловому комплексі спорудження дитячого садка. Також, відповідно до дозволу на будівельні роботи від 04.06.2021 № ІУ 013210529409, виданого Державною інспекцією архітектури та містобудування України Товариству з обмеженою відповідальністю «ХАНБЕР ТРЕЙД» надано дозвіл на будівництво об`єкта «Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (VI черга будівництва) м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Акад. Філатова. 1-й пусковий комплекс», на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001.
Тобто, в даному випадку на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001, на якій введено в експлуатацію багатоповерховий житловий комплекс з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення зазначений в позові прокурора, споруджується дитячий садок, що є об`єктом соціальної інфраструктури.
Відповідачем було замовлено проведення судової будівельно-технічної експертизи, для підтвердження доводів відповідача, щодо спорудження на вищевказаній земельній ділянці об`єкту соціальної інфраструктури: дитячого садка.
За результатами експертизи відповідач надав суду висновок судового експерта Дзінька Анатолій Іванович від 10.02.2025 № 1069/2025, який обізнаний про кримінальну відповідальність по ст. 384 КК України за подання неправдивого висновку. Експерт дійшов висновків, що:
-відповідно до проектних документів на земельній ділянці 5110136900:10:001:001 заплановано будівництво об`єкта «Багатоповерховий житловий комплекс з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (шоста черга будівництва) м. Одеса Київський район Люстдорфська дорога ріг вул. Академіка Філатова», в т.ч. дитячого садка.
-На час проведення судової експертизи проведено влаштування частини фундаменту об`єкта будівництва «Багатоповерховий житловий комплекс з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та дитячим садком (шоста черга будівництва) м. Одеса Київський район Люстдорфська дорога ріг вул. Академіка Філатова 1-й пусковий комплекс», на земельній ділянці 5110136900:10:001:001, в т.ч. дитячий садок.
Суд не приймає до уваги заперечення прокурора щодо висновку судового експерта, оскільки доводи прокурора спростовуються встановленими фактичними обставинами справи та відповідними доказами.
Крім цього, на земельній ділянці за адресою м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога ріг вул. Акад. Філатова кадастровий номер: 5110136900:10:001:0001 розміщено медичний центр та проводить діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "Медичний центр "Медікап", а саме здійснює медичні послуги, тобто даний об`єкт також відноситься до категорії об`єктів соціальної інфраструктури в сфері охорони здоров`я, що підтверджується копією витягу відомостей з Ліцензійного реєстру МОЗ з медичної практики від 11.06.2024 року та копією договору оренди від 13.09.2023 року посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Медведенко Г.В., зареєстрований в реєстрі за №1004.
Також суд враховує, що відповідач звертався до Управління капітального будівництва Одеської міської ради 17.05.2021 з питання надання інформації щодо укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси та сплату пайової участі при будівництві за адресою м.Одеса Люстдорфська дорога ріг вул. Акадкеміка Філатова (1-6 черги будівництва).
Листом від 19.05.2021 № 02-02/ЗПІ-34 (а.с. 164-166 т. 1) Управління капітального будівництва Одеської міської ради надало відповідь на звернення відповідача і повідомило, що з 01.01.2021 відсутні правові підстави для залучення відповідача при будівництві за адресою: м.Одеса Люстдорфська дорога ріг вул. Академіка Філатова (1-6 черги будівництва).
Суд зауважує, що відповідно до Положення Управління капітального будівництва Одеської міської ради, яке є загальнодоступним в мережі Інтернет, управління є виконавчим органом Одеської міської ради, яка в свою чергу є органом місцевого самоврядування.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. При цьому практикою ЄСПЛ розроблено концепцію "легітимних (обґрунтованих) очікувань" у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п. 43 рішення у справі "Пономарьов проти України"). Доктринально характеристика очікувань як легітимних поєднує у собі: 1) їх законність, яка зумовлена реалізацією особою належного їй суб`єктивного права, 2) їх обґрунтованість, тобто зумовлену законом раціональність сподівань учасників суспільних відносин.
Легітимні очікування безпосередньо випливають із конституційної норми - частини 2 статті 19 Конституції України, за якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, відповідач отримавши відповідь від Управління капітального будівництва Одеської міської ради 19.05.2021 мав легітимні очікування, що цей виконавчий орган місцевої ради, діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу на те, що позивач не надав суду письмових пояснень щодо позовної заяви, тобто позивач не спростовував інформацію, яка міститься в листі його виконавчого органу - Управління капітального будівництва Одеської міської ради від 19.05.2021.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на прокурора, оскільки в задоволенні позову відмовлено.
Частиною 9 ст. 145 ГПК України передбачено, що у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.
З огляду на викладене, суд скасовує заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 13.01.2025, оскільки в задоволенні позову відмовлено.
На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.01.2025 у справі № 916/62/25.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 березня 2025 р.
Суддя В.В. Литвинова