Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2025 року Справа № 160/26987/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
09.10.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:
- визнати незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як про військовозобов`язаного, якого Постановою ВЛК від 29.04.2014 року було визнано непридатним в мирний час, обмежено придатним у військовий час, направлення його на повторну військово-лікарську експертизу та внесення даних про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» знищити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, як про такого, що не є військовозобов`язаним.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у військовому квитку позивача зазначено щодо його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, з огляду на що внесення в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про те, що позивач є непридатним в мирний час та обмежено придатним у військовий час, направлення його на повторну військово-лікарську експертизу та внесення даних про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку є протиправними, відповідні дані у зазначеному реєстрі підлягають знищенню.
10.10.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду залишено позов без руху, через невідповідність вимогам ст. ст.160, 161 КАС України та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.
24.10.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
08.11.2024 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову, оскільки у органів адміністрування, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки областей, відсутні повноваження щодо знищення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
03.12.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду витребувано у Міністерства оборони України інформацію стосовно того, який саме з суб`єктів владних повноважень (суб`єктів ведення реєстру) відповідно до Порядку ведення реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, згідно ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» на теперішній час наділений повноваженнями щодо знищення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів про осіб які не є призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, або повідомити суд про причини, за яких витребувану інформацію надати неможливо та встановлено строк для надання до суду витребуваної інформації 5 днів з моменту отримання цієї ухвали.
13.01.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду повторно витребувано у Міністерства оборони України зазначену вище інформацію.
03.02.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли письмові пояснення, в яких, за дорученням Міністерства оборони України з приводу запитуваної ухвалою суду від 03.12.2024 року судом інформації, зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як органи ведення Реєстру наділені повноваженнями щодо внесення відомостей та внесення змін до відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Відомості про виконання військового обов`язку, придатність до військової служби за станом здоров`я, наявність судимості є службовими відомостями про особу (які мають бути зазначені в Реєстрі шляхом здійснення відповідного запису або зміни до відповідного запису). Безпосередньо такого питання як знищення відомостей про громадян України, які не є призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, зазначений вище Порядок не містить.
06.02.2025 року на виконання ухвали суду від 13.01.2025 року від Міністерства оборони України надійшли письмові пояснення в яких зазначено, що Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів", держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Частинами 8 та 9 статті 5 Закону передбачено, що органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.Частиною другою статті 13 Закону визначено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, знищуються суб`єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру. Згідно з положеннями пункту 31 Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2024 № 523 (далі - Порядок), завдання призначеної відповідальної особи органу ведення Реєстру відповідно до покладених обов`язків полягають у внесенні відомостей до Реєстру, внесенні змін до даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, знищенні повторного запису. Відповідно до пункту 41 Порядку, актуалізація відомостей Реєстру (внесення до нього змін) здійснюється або в автоматичному режимі (шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами), або в ручному режимі (шляхом внесення відомостей, одержаних від призовників, військовозобов`язаних та резервістів, призначеною відповідальною за ведення Реєстру особою). Крім того, згідно пункту 7 Порядку, відповідальність за достовірність, своєчасність та повноту інформації, внесеної до бази даних Реєстру, покладається на органи ведення Реєстру. Порядком також визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 є головним робочим органом держателя Реєстру з питань ведення обліку осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України та головним робочим органом розпорядника Реєстру з питань організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідачу ІНФОРМАЦІЯ_1 до електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» доставлено ухвалу про відкриття провадження 24.10.2024 року, позов з додатками 09.10.2025 року, правом надання відзиву на позов не скористався.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що згідно військового квитка НОМЕР_1 від 25.07.1991 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 висновком лікарської комісії при П`ятихатському райвійськоматі Дніпропетровської області від 29.04.2014 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.53-а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. №402 від 14.08.2008 року.
У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18.09.2024 року позивачу повідомлено, що 30.09.2015 у зв`язку з реструктуризацією об`єктів військового управління було створено ІНФОРМАЦІЯ_8 , у зв`язку з чим, ІНФОРМАЦІЯ_9 передав документи, щодо призовників, військовозобов`язаних та резервістів які зареєстровані у м. Жовті Води, Дніпропетровської області відповідно до території відповідальності. У зв`язку з викладеним вище, з метою отримання запитуваних документів рекомендовано звернутись з відповідним запитом до ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2024 року на адвокатський запит повідомлено, що громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 в військово-обліковий документ ВІН код АІКС «Оберіг» так як про нього містяться відомості в даній системі, цей код присвоюється всім військовозобов`язаним, і колишнім військовозобов`язаним виключеним за станом здоров`я, чи за віком системою автоматично. Інші відмітки у військовому квитку відсутні. Дані про виключення з військового обліку ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_11 за статтею 53а відсутні, окрім запису в військовому квитку. Так як на законну вимогу надати підтверджуючі документи щодо стану здоров`я, ОСОБА_1 не надав, згідно п.2.1 Постанови КМУ від 14.08.2008 року №402 зі змінами йог обуло направлено на військово-лікарську комісію за направленням №1252 від 27.06.2024 року, яке отримав під особистий підпис, а також ознайомився з відповідальністю за порушення правил військового обліку під особистий підпис. На даний момент громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є порушником військового обліку, так як порушив терміни проходження ВЛК, і не з`явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Зі скріншоту застосунку «Резерв+» сформованого 20.09.2024 року, вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є військовозобов`язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 (Жовті Води) та постановою ВЛК від 29.04.2014 року визнаний непридатним в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
Позивач, вважаючи незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як про військовозобов`язаного, якого Постановою ВЛК від 29.04.2014 року було визнано непридатним в мирний час, обмежено придатним у військовий час, направлення його на повторну військово-лікарську експертизу та внесення даних про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 рокув Україні введено воєнний стан, який на підставіУказів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні`продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов`зок і військову службу» (даліЗакон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Положеннями частини першої статті 1 Закону України від 21.10.2023 № 3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"(Закон № 3543) визначено:
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;
система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об`єктів військового обліку - призовників, військовозобов`язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України.
Згідно із частиною другоюстатті 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2024 року на адвокатський запит повідомлено, дані про виключення з військового обліку ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_11 за статтею 53а відсутні, окрім запису в військовому квитку.
Згідно із частиною третьоюстатті 33 Закону № 2232-ХІІвійськовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року№1487затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (даліПорядок № 1487), відповідно до п.2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Частиною шостоюстатті 37 Закону № 2232-ХІІвизначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 3) визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Так, згідно військового квитка НОМЕР_1 від 25.07.1991 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.53-а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. №402 від 14.08.2008 року висновком лікарської комісії при П`ятихатському райвійськоматі Дніпропетровської області від 29.04.2014 року.
Разом з тим, зі скріншоту застосунку «Резерв+» сформованого 20.09.2024 року, вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є військовозобов`язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 (Жовті Води) та визнаний непридатним в мирний час та обмежено придатним у воєнний час постановою ВЛК від 29.04.2014 року.
Таким чином, дата висновку лікарської комісії, яку пройшов позивач, у військовому квитку позивача та застосунку «Резерв+» збігається - 29.04.2014 року.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18.09.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_9 передав документи щодо призовників, військовозобов`язаних та резервістів які зареєстровані у м. Жовті Води, Дніпропетровської області до ІНФОРМАЦІЯ_10 , а згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2024 року дані про виключення з військового обліку ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_11 за статтею 53а відсутні.
При цьому, жодних документів, на підставі яких до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних внесено відомості про те, що ОСОБА_1 непридатним в мирний час та обмежено придатним у воєнний час відповідачами не надано.
Суд зазначає, що недотримання правил зберігання документів центрами комплектування не може мати негативні наслідки та впливати на особисті права позивача.
При цьому, ані у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.09.2024 року, ані у відзиві ІНФОРМАЦІЯ_2 на позовну заяву, не зазначено про невідповідність нормам законодавства військово-облікового документа позивача.
Суд зауважує, що відповідачами, в порушенням частини другоїстатті 77 КАС Українине надано жодного доказу на підтвердження правомірності своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як про військовозобов`язаного є протиправними.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо направлення позивача для проходження військово-лікарської комісії суд зазначає таке.
Частиною тринадцятоюстатті 2 Закону № 2232-ХІІвстановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлюєЗакон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII(даліЗакон № 3543-ХІІ, застосовується судом у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який також визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
За положеннями частини п`ятоїстатті 22 Закону № 3543-ХІІособливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.
Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19 листопада 1992 року № 2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров`я.
Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженонаказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (даліПоложення № 402, застосовується в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 передбачено, що це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.
Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 3.3 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов`язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров`я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Отже, можуть повторно оглядатися ВЛК, зокрема, особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, які перебувають на військовому обліку, в той час, як у військовому квитку НОМЕР_1 від 25.07.1991 року зазначено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Діюче законодавство не містить приписів щодо можливості проходження особою, яка визнана непридатною до військової служби та виключена з військового обліку, повторного огляду ВЛК, позаяк така особа вже втратила статус військовозобов`язаного.
Відтак, направлення позивача на повторну військово-лікарську експертизу та внесення даних про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку в контексті спірних правовідносин є протиправними.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» знищити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, як про такого, що не є військовозобов`язаним, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (даліПоложення № 154), відповідно до пункту 2 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Згідно із пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів УкраїниПро Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів,Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах,Про захист персональних данихта міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених упункті 9цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно достатті 9Закону УкраїниПро Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістівшляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Закон України від 16.03.2016 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VІІІ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти).
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (стаття 1 Закону №1951-VІІІ).
Згідно зі статтею 2 Закону №1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.
Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов`язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов`язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина третя статті 5 Закону №1951-VІІІ).
Згідно із частиною п`ятою статті 5Закону №1951-VІІІорганами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев`ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Пунктом 17-1 частини першої статті 7Закону №1951-VІІІвизначено, що до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку.
Статтею 9 Закону №1951-VІІІпередбачено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов`язаний та резервіст зобов`язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Згідно із частиною третьою статті 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, передбачених статтями 7і8цього Закону.
Відповідно до частин другої-третьої статті 13 Закону № 1951-VIII відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, знищуються суб`єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов`язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Відповідно до положень частини третьої статті 14 Закону № 1951-VIIIактуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIIIвизначено, що ведення Реєстру включає: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними, резервістами.
Відповідно до положень частини третьої статті 14 Закону № 1951-VIIIактуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України"Про публічні електронні реєстри","Про розвідку"та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.
У листі Міністерства оборони України від 06.02.2025 року, наданому на виконання вимог ухвали суду по даній справі від 13.01.2025 року, зазначено, що Частиною другою статті 13 Закону № 1951-VIII визначено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов`язаними та резервістами, знищуються суб`єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру. Згідно з положеннями пункту 31 Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2024 № 523 (далі - Порядок), завдання призначеної відповідальної особи органу ведення Реєстру відповідно до покладених обов`язків полягають у внесенні відомостей до Реєстру, внесенні змін до даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, знищенні повторного запису. Відповідно до пункту 41 Порядку, актуалізація відомостей Реєстру (внесення до нього змін) здійснюється або в автоматичному режимі (шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами), або в ручному режимі (шляхом внесення відомостей, одержаних від призовників, військовозобов`язаних та резервістів, призначеною відповідальною за ведення Реєстру особою).
Таким чином, за змістом вищенаведених норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов`язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Актуалізація відомостей Реєстру (внесення до нього змін) здійснюється або в автоматичному режимі (шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами), або в ручному режимі (шляхом внесення відомостей, одержаних від призовників, військовозобов`язаних та резервістів, призначеною відповідальною за ведення Реєстру особою), при цьому, органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов`язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов`язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Згідно військового квитка НОМЕР_1 від 25.07.1991 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 висновком лікарської комісії при П`ятихатському райвійськоматі Дніпропетровської області від 29.04.2014 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.53-а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. №402 від 14.08.2008 року
При цьому, інформація зазначена у вказаному військовому квитку, відсутня у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
З урахуванням вищевикладеного, саме ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних щодо ОСОБА_1 згідно військового квитка НОМЕР_1 від 25.07.1991 року.
Разом з тим, суд зауважує, що критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб`єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб`єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.02.2020 у справі № 0940/2394/18.
Виходячи зі змісту положеньКАС Українищодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначенимистаттею 2 Кодексу адміністративного судочинства Українита не вправі підміняти собою держані органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з урахуванням інформації, яка вказана у військовому квитку НОМЕР_1 від 25.07.1991 року, виданому на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та з урахуванням висновків суду, наданих у даному рішенні.
При цьому, оскільки Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2024 №523 у редакції, чинній станом на дату ухвалення даного рішення, не передбачено знищення внесеної інформації, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією №0.0.3920244074.1 від 02.10.2024 року.
Враховуючи, що адміністративний позов частково задоволено, судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду підлягають стягненню в сумі 1211,20 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243-246,257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів даних про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як про військовозобов`язаного.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо направлення ОСОБА_1 на повторну військово-лікарську експертизу та внесення даних про те, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, з урахуванням інформації, яка вказана у військовому квитку НОМЕР_1 від 25.07.1991 року, виданому на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та з урахуванням висновків суду, наданих у даному рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв