Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.12.10р. Справа № 8/213-10
За позовом Прокуратури м. Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області)
до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (м.Орджонікідзе, Дніпропетровської області)
про зобов'язання звільнити земельну ділянку, привівши її у придатний для використання стан, шляхом знесення торгівельного кіоску
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Прокурор: Денисенко Д.В.
від позивача: Акуленко Є.О. - нач.юр. відділу (дов. №12/4-23 від 11.01.10р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокуратура м. Орджонікідзе звернулася до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (далі-позивач) доСуб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (далі-відповідач) про зобов'язання відповідача на протязі 20 днів з часу набрання рішенням законної сили звільнити земельну ділянку площею 16,0 кв.м., вартістю 9 907,85 грн., розташовану в АДРЕСА_1, повернувши її власнику в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області, привівши її у придатний для використання стан, шляхом знесення за власний рахунок розміщеного на ній торгівельного кіоску для здійснення торгівлі продуктами харчування.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
В результаті проведеної прокуратурою м. Орджонікідзе перевірки дотримання відповідачем земельного законодавства встановлено наступне.
24.12.2003року рішенням № 12 XVII сесії двадцять четвертого скликання Орджонікідзевської міської ради було внесено доповнення до плану розміщення кіосків та павільйонів на території м. Орджонікідзе та дозволено розмістити відповідачу торгівельний кіоск по АДРЕСА_1 в м. Орджонікідзе для здійснення торгівельної діяльності хлібобулочними виробами. Пунктом 2 вказаного рішення було передано відповідачу в оренду з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року земельні ділянки з метою обслуговування та експлуатації торгівельного кіоску для торгівлі хлібобулочними виробами по АДРЕСА_1, площею 16,0 кв.м. та зобов'язано до 30.01.2004 року надати до відділу земельних ресурсів справу кадастрового землеустрою, підписати та зареєструвати договір оренди. При невиконанні цих вимог рішення про передачу в оренду земельної ділянки втрачає чинність.
Рішенням № 10 від 18.03.2005 року XXX сесії четвертого скликання Орджонікідзевської міської ради надано дозвіл на продовження дії договорів оренди суб'єктам господарювання, в яких закінчився термін дії договору оренди земельної ділянки, зокрема, відповідачу терміном з 01.02.2005 року по 01.02.2006 року на земельну ділянку площею 16,0 кв.м. передану в оренду з метою обслуговування та експлуатації торгівельного кіоску для здійснення торгівлі продуктами харчування за адресою: АДРЕСА_1, м.Орджонікідзе.
05.04.2005 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки (категорії - землі житлової та громадської забудови), яка знаходиться у м.Орджонікідзе, АДРЕСА_1, площею 16,0 кв.м. зі строком дії договору з 01.02.2005 року по 01.02.2006 року.
Після закінчення терміну дії договору оренди зазначеної земельної ділянки, тобто після 01.02.2006 року відповідач в порушення п. 27 умов договору оренди від 05.04.2005 року не оформив належним чином право користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 в м. Орджонікідзе, земельну ділянку не повернув її власнику, а продовжував використовувати її без наявності правовстановлюючих документів.
При цьому, листом заступника міського голови м. Орджонікідзе від 06.12.2006 року за № 11/234-1943 відповідача було повідомлено про необхідність вжиття заходів по оформленню технічної землевпорядної документації та оформлення договору оренди земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1 в м. Орджонікідзе згідно до вимог земельного законодавства.
Факт використання відповідачем земельної ділянки розташованої в АДРЕСА_1 площею 16,0 кв.м. без правовстановлюючих документів підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.082010 року складеного головним державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у м. Орджонікідзе. За результатами проведеної перевірки було встановлено, що відповідач фактично використовує земельну ділянку площею 16,0 кв.м. по АДРЕСА_1 без оформлення права власності чи користування земельною ділянкою, що відповідно до норм ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є самовільним зайняттям земельної ділянки та несе в собі ознаки складу правопорушення передбаченого ст. 53-1 КУпАП.
Крім того, актом обстеження спірної земельної ділянки на території Орджонікідзевської міської ради доведено, що земельна ділянка площею 16,0 кв.м. по АДРЕСА_1 використовується відповідачем без правовстановлюючих документів.
Згідно довідки № 291 від 02.11.2010 року відділу Держкомзему у м. Орджонікідзе про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1 встановлено, що її вартість з урахуванням коефіцієнтів індексації складає 9 907,85 грн.
В порушення норм чинного законодавства, відповідачем на протязі 4 років неправомірно використовується спірна земельна ділянка, без документів, що посвідчують право власності або право користування такою ділянкою. Будь-які рішення Орджонікідзевської міської ради після закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки про її передачу у власність або надання у користування (оренду) відповідачу не приймались.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позов не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується направленням ухвал суду на юридичну адресу відповідача, яка підтверджена витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 02.11.2010р.
Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року", відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача та прокурора, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом місцевого самоврядування.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", земля, як природний ресурс загальнодержавного значення, - підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про власність", суб'єктами права державної власності на землю виступають: Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності України; Верховна Рада Республiки Крим - на землi в межах території республiки, за винятком земель загальнодержавної власностi; обласнi, районнi, мiськi, селищнi, сiльськi Ради народних депутатiв - на землi в межах їх територiй, за винятком земель, що перебувають в загальнодержавнiй власностi.
Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в зв'язку з чим органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Орджонікідзевська міська рада Дніпропетровської області.
Інтереси держави у пред'явленій прокуратурою м. Орджонікідзе позовній заяві, полягають в тому, що користування землею без правовстановлюючих на те документів перешкоджає регулюванню земельних відносин, створенню умов для раціонального використання й охорони земель, поліпшенню навколишнього природного середовища.
Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обґрунтовано подано позов в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради.
Господарським судом також встановлено.
В результаті проведеної прокуратурою м. Орджонікідзе перевірки дотримання відповідачем земельного законодавства встановлено наступне.
24.12.2003року рішенням № 12 XVII сесії двадцять четвертого скликання Орджонікідзевської міської ради було внесено доповнення до плану розміщення кіосків та павільйонів на території м. Орджонікідзе та дозволено розмістити відповідачу торгівельний кіоск по АДРЕСА_1 в м. Орджонікідзе для здійснення торгівельної діяльності хлібобулочними виробами. Пунктом 2 вказаного рішення було передано відповідачу в оренду з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року земельні ділянки з метою обслуговування та експлуатації торгівельного кіоску для торгівлі хлібобулочними виробами по АДРЕСА_1, площею 16,0 кв.м. та зобов'язано до 30.01.2004 року надати до відділу земельних ресурсів справу кадастрового землеустрою, підписати та зареєструвати договір оренди. При невиконанні цих вимог рішення про передачу в оренду земельної ділянки втрачає чинність.
Рішенням № 10 від 18.03.2005 року XXX сесії четвертого скликання Орджонікідзевської міської ради надано дозвіл на продовження дії договорів оренди суб'єктам господарювання, в яких закінчився термін дії договору оренди земельної ділянки, зокрема, відповідачу терміном з 01.02.2005 року по 01.02.2006 року на земельну ділянку площею 16,0 кв.м. передану в оренду з метою обслуговування та експлуатації торгівельного кіоску для здійснення торгівлі продуктами харчування за адресою: АДРЕСА_1, м.Орджонікідзе.
05.04.2005 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки (категорії - землі житлової та громадської забудови), яка знаходиться у м.Орджонікідзе по АДРЕСА_1, площею 16,0 кв.м. зі строком дії договору з 01.02.2005 року по 01.02.2006 року.
Після закінчення терміну дії договору оренди зазначеної земельної ділянки, тобто після 01.02.2006 року відповідач в порушення п. 27 умов договору оренди від 05.04.2005 року не оформив належним чином право користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 в м. Орджонікідзе, земельну ділянку не повернув її власнику, а продовжував використовувати її без наявності правовстановлюючих документів.
При цьому, листом заступника міського голови м. Орджонікідзе від 06.12.2006 року за № 11/234-1943 відповідача було повідомлено про необхідність вжиття заходів по оформленню технічної землевпорядної документації та оформлення договору оренди земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1 в м. Орджонікідзе згідно до вимог земельного законодавства.
Факт використання відповідачем земельної ділянки розташованої в АДРЕСА_1 площею 16,0 кв.м. без правовстановлюючих документів підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 16.082010 року складеного головним державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у м. Орджонікідзе. За результатами проведеної перевірки було встановлено, що відповідач фактично використовує земельну ділянку площею 16,0 кв.м. по АДРЕСА_1 без оформлення права власності чи користування земельною ділянкою, що відповідно до норм ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є самовільним зайняттям земельної ділянки та несе в собі ознаки складу правопорушення передбаченого ст. 53-1 КУпАП.
Крім того, актом обстеження спірної земельної ділянки на території Орджонікідзевської міської ради доведено, що земельна ділянка площею 16,0 кв.м. по АДРЕСА_1 використовується відповідачем без правовстановлюючих документів.
Згідно довідки № 291 від 02.11.2010 року відділу Держкомзему у м. Орджонікідзе про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1 встановлено, що її вартість з урахуванням коефіцієнтів індексації складає 9 907,85 грн.
Станом на момент розгляду цієї справи доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку відповідач суду не надав.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги господарський суд виходив також з наступного:
Відповідно до ст. ст. 3, 4 Земельного кодексу України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
За ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сiльських, селищних, мiських рад у галузi земельних вiдносин на територiї сiл, селищ, мiст належить: розпорядження землями територiальних громад; передача земельних дiлянок комунальної власностi у власнiсть громадян та юридичних осiб вiдповiдно до цього Кодексу; надання земельних дiлянок у користування iз земель комунальної власностi вiдповiдно до цього Кодексу; здiйснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власностi, додержанням земельного та екологiчного законодавства.
Згідно ст.ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України, громадяни та юридичнi особи набувають права власностi та права користування земельними дiлянками iз земель державної або комунальної власностi за рiшенням органiв виконавчої влади або органiв мiсцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здiйснюється шляхом передачi земельних дiлянок у власнiсть або надання їх у користування. Право власностi та право постiйного користування на земельну дiлянку виникає пiсля одержання її власником або користувачем документа, що посвiдчує право власностi чи право постiйного користування земельною дiлянкою, та його державної реєстрацiї. Право на оренду земельної дiлянки виникає пiсля укладення договору оренди i його державної реєстрацiї. Приступати до використання земельної дiлянки до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї забороняється.
Право власностi на земельну дiлянку i право постiйного користування земельною дiлянкою посвiдчується державними актами. Форми державних актiв затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Право оренди землi оформляється договором, який реєструється вiдповiдно до закону.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
За п. 2 ст. 90 Земельного кодексу України встановлено, що порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку встановленому законом.
В пунктах 2, 3 ст. 152 Земельного Кодексу України зазначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Відповідно до ст. 158 Земельного кодексу України, земельнi спори вирiшуються судами.
Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі. Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст.ст. 3, 4, 12, 83, 90, 116, 125, 126, 152, 158, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобовязати Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на протязі 20 днів з часу набрання рішенням законної сили звільнити земельну ділянку площею 16,0 кв.м., вартістю 9 907,85 грн., розташовану в м.Орджонікідзе по АДРЕСА_1, повернувши її власнику в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (53300, Дніпропетровська область, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 48; код 34081234), привівши її у придатний для використання стан, шляхом знесення за власний рахунок розміщеного на ній торгівельного кіоску для здійснення торгівлі продуктами харчування.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1):
- в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; р/рахунок 31118095700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786; КБК 22090200) - 85 грн. витрат на держмито;
- в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; р/рахунок 31211259700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, ККД 22050000) - 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя І.Ю. Дубінін