Єдиний державний реєстр судових рішень 125/2285/23
2/125/459/2023
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2025 м. Бар Вінницької області
Барський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Питель О.В.,
секретар судового засідання Іщук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу № 125/2285/23 за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Товариство з обмеженою відповідальністю «Краєвид-Поділля» про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації,
УСТАНОВИВ:
Керівник Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області звернувся з позовом до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації. У позовній заяві вказав, що громадянці російської федерації з 2018 року на праві приватної власності належить дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 0520283500:02:003:0821 площею 0,0716 га та 0520286500:01:002:0021 площею 1,7237 га, які розташовані на території Барської територіальної громади. Державну реєстрацію права власності на вказані земельні ділянки проведено 20.11.2018 приватним нотаріусом Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом 022405 № 1608 та 022406 № 1610, якими визнано за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке залишилося після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . У подальшому, ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі № 1080-2 від 23.11.2018 передала одну спірну земельну ділянку в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Краєвид-Поділля» строком на 10 років з правом пролонгації. Оскільки відповідач порушила норми Земельного кодексу України та не відчужила земельні ділянки протягом року з дня набуття права власності, прокурор просив припинити право власності ОСОБА_1 на дві зазначені земельні ділянки шляхом їх конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області. Підставою представництва прокурором інтересів держави у цих спірних правовідносинах у позовній заяві вказана бездіяльність органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
У судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву про те, що позов підтримує та просить розглянути справу за його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області у судове засідання не з`явився, подав пояснення на позовну заяву, у яких зазначив, що вважає позов обґрунтованим, виходячи з такого. ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації, на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом № 1608 та № 1610 зареєструвала право приватної власності на вказані земельні ділянки 20.11.2018 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. На момент успадкування зазначених земельних ділянок, державної реєстрації права власності, та по теперішній час відповідачка є громадянкою російської федерації. Представник Управління позов прокурора просив задовольнити, судові засідання проводити без участі представника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, про день час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, з урахуванням положень п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, заяви про розгляд справи за її відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Відзив на позовну заяву не подала.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Краєвид-Поділля» у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
04.03.2025 судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з`явилися у судове засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Громадянці російської федерації ОСОБА_1 на праві приватної власності належить дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 0520283500:02:003:0821 площею 0,0716 га та 0520286500:01:002:0021 площею 1,7237 га, які розташовані на території Барської територіальної громади.
Державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером: 0520283500:02:003:0821 площею 0,0716 га проведено 20.11.2018 приватним нотаріусом Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області Крижанівським А.П., номер відомостей про речове право: 29003938, індексний номер: 44137992 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, серія та номер: ННМ 022406, реєстровий № 1610, виданого 20.11.2018 приватним нотаріусом Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області Крижанівським А.П.
Державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером: 0520286500:01:002:0021 площею 1,7237 га проведено 20.11.2018 приватним нотаріусом Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області Крижанівським А.П., номер відомостей про речове право: 29002388, індексний номер: 44136514 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, серія та номер: ННМ 022405, реєстровий № 1608, виданого 20.11.2018 приватним нотаріусом Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області Крижанівським А.П.
23.11.2018 ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі № 1080-2 від 23.11.2018 передала спірну земельну ділянку з кадастровим номером: 0520286500:01:002:0021 площею 1,7237 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Краєвид-Поділля» строком на 10 років.
Право оренди вказаної земельної ділянки за ТОВ «Краєвид-Поділля» було зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.11.2018 за номером запису про інше речове право: 29166008.
Вказані обставини підтверджуються даними таких документів: інформаційних довідок з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 330451358 та № 330453773 від 27.04.2023; витягів з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 16.11.2023; копії державного акту серії ВН № 100821; копій свідоцтв про право на спадщину за законом від 20.11.2018 зареєстрованих в реєстрі за № 1608, № 1610; копії договору оренди землі № 1080-2 від 23.11.2018 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0520286500:01:002:0021 площею 1,7237 га.
Управління Служби безпеки України у Вінницькій області у листі від 05.04.2023 повідомило Вінницьку обласну прокуратуру про виявлені факти незаконного володіння громадянами російської федерації земельними ділянками сільськогосподарського призначення. Вказаний лист було переслано керівникам окружних прокуратур Вінницької області, що підтверджується копіями цих листів.
Керівник Жмеринської окружної прокуратури надіслав до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області листа № 52/1-602вих-23 від 04.05.2023, у якому повідомив про виявлені факти порушення інтересів держави щодо незаконного перебування у приватній власності громадян російської федерації земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема і у власності відповідачки ОСОБА_1 , та просив поінформувати про вжиті заходи представницького характеру щодо конфіскації земельних ділянок в дохід держави.
У відповідь на вказаний лист Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області повідомило керівника окружної прокуратури про те, що в Управління відсутнє у повному обсязі фінансування на витрати зі сплати судового збору, що унеможливлює звернення до суду з позовами про конфіскацію земельних ділянок у громадян російської федерації. Вказане підтверджується даними листа № 0-2-0.62-3348/2-23 від 04.07.2023.
Відповідно до інформації, наданої Управлінням Державної міграційної служби України у Вінницькій області у листі № 0501.4-5665/05.3-23 від 18.08.2023, на запит окружної прокуратури № 52/1-1069вих-23 від 10.08.2023, відповідачка ОСОБА_1 паспортом громадянина України, паспортом громадянина України для виїзду за кордон - не документувалася, за обліками відділу у справах іноземців та осіб без громадянства УДМС України у Вінницькій області значиться ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , такою, що документована посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 13.09.2017, терміном дії - безстроково, відповідно до пункту 3 частини 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію», як особа, що має право на набуття громадянства України за територіальним походженням.
Відповідно до інформації, наданої Барським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у листі № 474-28.12-35 від 17.08.2023, на запит окружної прокуратури № 52/1-1068вих-23 від 10.08.2023, відсутній актовий запис про смерть ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації, наданої Барською міською радою Вінницької області № 2073-2023 від 31.08.2023 на запит окружної прокуратури від № 52/1-115Івих-23 від 30.08.2023, відомості про реєстрацію місця проживання або фактичної адреси проживання ОСОБА_1 у реєстрі Барської територіальної громади відсутні.
Відповідно до даних витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 15.11.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровими номером: 0520283500:02:003:0821 становить 1837,64 грн; земельної ділянки з кадастровими номером: 0520286500:01:002:0021 становить 23337,41 грн.
Листом № 52/1-1470вих-23 від 15.11.2023 керівник Жмеринської окружної прокуратури повідомив Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про намір звернутися до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією..
Згідно з приписами статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до частини 1 статті 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільсько-господарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно з частиною 2 статті 81 Земельного кодексу України, іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню (частина 4 статті 81 Земельного кодексу України).
Статтею 145Земельного кодексуУкраїни передбачено:якщо доособи переходитьправо власностіна земельнуділянку,яка зацим Кодексоне моженабуватися неюу власність,ця ділянкапідлягає відчуженнюїї власникомпротягом рокуз моментупереходу такогоправа. У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду (частина 2 статті 145 Земельного кодексу України).
Згідно з частиною 1 статті 143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі, серед іншого, конфіскації земельної ділянки.
Оскільки ОСОБА_1 не виконала чіткі і зрозумілі вимоги Земельного кодексу України щодо відчуження набутих на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом земельних ділянок сільськогосподарського призначення протягом року з дня набуття права власності, земельні ділянки з кадастровим номером: 0520283500:02:003:0821 та 0520286500:01:002:0021 підлягають конфіскації.
Частиною 4 статті 145 Земельного кодексу України також передбачено, що конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах; ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.
Отже, законодавством передбачено компенсацію колишньому власнику вартості конфіскованої земельної ділянки.
Таким чином, втручання у право власності відповідача чітко передбачено нормами Земельного кодексу України, переслідує легітимну мету, а саме захист інтересів Українського народу щодо використання земель саме сільськогосподарського призначення, котрі є основним національним багатством і забезпечують продовольчі потреби населення, які особливо загострилися в часи воєнного вторгнення російської федерації в Україну і окупації частини території України, а також є необхідним у демократичному суспільстві, застосування такого заходу, як конфіскація земельної ділянки є пропорційним переслідуваній меті, оскільки відповідачка, проживаючи постійно в Україні, мала достатньо часу і можливостей відчужити земельні ділянки, крім того, баланс між інтересами суспільства і власника майна забезпечується шляхом передбаченої законом виплати ціни проданої на земельних торгах земельної ділянки її колишньому власнику.
Щодо підстав для звернення прокурора з позовом до суду.
Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України, на органи прокуратури України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 встановлено, що поняття "інтереси держави" є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає з посиланням на законодавство підстави подання позову, вказує, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.
Конституція України (статті 13, 14) визначає, що земля, водні ресурси є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються правовий режим власності.
У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законамиУкраїни (статті 14, 19 Конституції України).
Отже, незаконне перебування земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності іноземних громадян, порушення вимог законодавства щодо необхідності відчуження земельних ділянок протягом року з дня набуття права власності, з огляду на те, що земля є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави, порушує інтереси держави, оскільки підриває основи правопорядку і суперечить конституційному принципу законності набуття права власності.
Згідно з частиною 4 статті 145 Земельного кодексу України, позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель.
Таким органом є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи, у цій справі Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області не зверталося до суду за відновленням інтересів держави в розумний строк після повідомлення прокурором про порушення інтересів держави.
Незалежно від тих причин, що перешкоджали зверненню Управління до суду, зокрема і відсутності коштів на сплату судового збору, сам факт незвернення Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до суду з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та, відповідно, надавав змогу захистити інтереси держави, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави, та звернення до суду з таким позовом.
Подібні правові висновки (щодо причин незвернення до суду) викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі №903/129/18 (провадження № 12-72гс19) (пункти 6.41-6.43) та ураховуються під час вирішення цієї справи.
Прокурор повідомив Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про намір звернутися до суду із цим позовом, однак Управління підстав для представництва не оскаржило і самостійно до суду не звернулося.
Отже, прокурором доведено підстави для представництва інтересів держави у цій справі і дотримано встановлену процедуру звернення до суду.
З наведених мотивів позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено повністю, то з відповідача на користь Вінницької обласної прокуратури слід стягнути витрати зі сплати судового збору у сумі 5368 грн (п`ять тисяч триста шістдесят вісім гривень).
На підставі викладеного та керуючись ст. 10-13, 81, 141, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Припинити право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення товарного сільсько-господарського виробництва з кадастровим номером: 0520283500:02:003:0821 площею 0,0716 га, що розташована на території Барської міської територіальної громади (колишня територія Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області), шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Припинити право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення товарного сільсько-господарського виробництва з кадастровим номером: 0520286500:01:002:0021 площею 1,7237 га, що розташована на території Барської міської територіальної громади (колишня територія Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області), шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької обласної прокуратури (отримувач коштів: Вінницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909909, банк отримувача: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, рахунок: UA568201720343110002000003988) витрати зі сплати судового збору у сумі 5368 грн (п`ять тисяч триста шістдесят вісім гривень).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Сторони та інші учасники справи:
- Жмеринська окружна прокуратура Вінницької області (вул.Національна, 6а, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРПОУ 02909909);
- Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул.Келецька, 63, м. Вінниця, 21027, код ЄДРПОУ 39767547);
- ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Краєвид-Поділля» (провул.Борців, 10, с. Ялтушків, Жмеринський район, Вінницька область, 23021, ЄДРПОУ 34918499).
Повне судове рішення складено 14.03.2025.
Суддя