Постанова № 12607924, 15.11.2010, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2010
Номер справи
2а-3344/10/0770
Номер документу
12607924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2а-3344/10/0770

рядок статзвітності 6.5

код - 11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2010 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Маєцької Н.Д., за участю секретаря судового засідання Притула Т.Ю., та сторін, які беруть участь у справі:

представника позивача: Лешкович Г.А. (довіреність від 30.01.2010 року № 123).

представник відповідача: Шафі Г.О. (доручення від 15.11.2010 року).

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Новосільської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області про стягнення штрафних санкцій в сумі 170 грн., -

В С Т А Н ОВ И В:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 15 листопада 2010 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 19 листопада 2010 року.

Позивач Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі ВП «Держенергонагляд" у Західному регіоні»звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Новосільської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області про стягнення штрафу в сумі 170 грн. за ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.Просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому позов визнала.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

У відповідності до п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929 (зі змінами і доповненнями) державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).

Функція державного енергетичного нагляду за додержанням режимів споживання електричної та теплової енергії закріплена також за центральним органом виконавчої влади Міністерством палива і енергетики України (пп. 29 п. 4 Положення про Міністерство палива і енергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14 квітня 2000 р. N 598/2000 та пп. 27 п. 4 Положення про Міністерство палива і енергетики України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. N і 540).

Згідно п. 1 Наказу Міністерства палива та енергетики України „Про державний енергетичний нагляд" № 422 від 3.11.2006р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП „НЕК Укренерго").

ДП „НЕК „Укренерго" підпорядковується Міністерству палива та енергетики України та засновано на власності держави. Одним із основних напрямків діяльності ДП „НЕК „Укренерго", передбачених п.2.3. Статуту ДП „НЕК „Укренерго", затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України № 121 від 27.02.2007р., є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

З вищенаведеного випливає, що ДП НЕК «Укренерго»є суб'єктом делегованих владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. З Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Закарпатській області Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Закарпатській області є структурним підрозділом Відокремленого Підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" і не є юридичною особою.

Крім того, пунктом 4.1.11 Положення про Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні»ДП «НЕК «Укренерго»Відокремлений підрозділ уповноважений здійснювати позовну роботу спрямовану на виконання функцій покладених на Держенергонагляд та представляти інтереси Інспекції Держенергонагляду у Закарпатській області, в тому числі і в адміністративних судах.

Саме тому позивачем виступає державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Західному регіоні" державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго", до складу якого входить Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Закарпатській області.

Державна політика в електроенергетиці, відповідно до ст.5 Закону України „Про електроенергетику", базується на принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Згідно зі ст.9 зазначеного Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Державні інспектори мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Керуючись вищенаведеними нормами, 25-26 травня 2010р. була проведена перевірка виконання Новосільською сільською радою Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області № 03/21 /В-VIII-10/10 від 28.01.2010р. про усунення порушень законодавства про електроенергетику. Перевіркою було встановлено факт ухилення від виконання вимог п.п. 1, 4, 5, 6, 7, 11 вищезазначеного Припису, про що був складений Акт перевірки (протокол) № 03/21/В-УШ-53/10 від 26.05.2010р.

Відповідно до ч.8 ст.7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Так, Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області № 03/21 /В-VIII-10/10 від 28.01.2010р. мав бути виконаний до 05 травня 2010р.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законодавством.

Тому на підставі зазначеного Акту перевірки (протоколу) було винесено Постанову № 03/21/В-29/10 від 26 травня 2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою за ухилення від виконання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на Новосільську сільську раду накладено штраф у розмірі 170 грн.

Відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису передбачена ст.27 Закону України „Про електроенергетику". Відповідно до абз.2 ч.З ст.27 даного Закону суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок застосування таких санкцій передбачений Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.06.99р. „Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".

Відповідно до п. 10 зазначеної Постанови КМУ суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку. На даний час штраф не сплачений.

Штрафи, які накладаються Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, скеровуються в державний бюджет України.

Непоступлення, а також несвоєчасне поступлення штрафних санкцій в бюджет, зачіпає інтереси держави, так як відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що тягне за собою загрозу стабільності соціальної політики держави.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Новосільської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області про стягнення штрафних санкцій в сумі 170 грн., - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Новосільської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (одержувач - державний бюджет Виноградівського району, р/р 31112106700057 в ГУДКУ у Закарпатській області, МФО 812016, код ОКПО 22108175, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106) штрафні санкції в сумі 170 грн. (сто сімдесят) гривень.

3.Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.Д. Маєцька