Постанова № 12607890, 22.11.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2010
Номер справи
2а-8004/10/0670
Номер документу
12607890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 2а-8004/10/0670

категорія 2.11.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Липи В.А. ,

при секретарі - Мельник К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатурн" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 29.06.2010 року за № 0000901501/2,-

встановив:

У жовтні 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.06.2010 року №0000901501/2 Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області (далі - Коростенська ОДПІ).

Свої вимоги мотивує тим, що товариством було подано до відповідача декларацію з податку на прибуток за 2009 рік, згідно якого податкове зобов'язання становить 10 грн. 24 та 31 березня 2010 року позивач подав уточнюючі розрахунки №9000797658 та № 9000812197, які виконувались і подавались в програмі "Податкова звітність" засобами електронного зв'язку. В першому уточнюючому розрахунку було допущено помилку, яку виправлено другим уточнюючим розрахунком. Однак, Коростенська ОДПІ склала акт камеральної перевірки №90/1501/31318263, не врахувавши дані другого уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань. На підставі зазначеного акту було видано податкове повідомлення рішення, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток. Рішенням Коростенської ОДПІ від 07.06.2010 року №25/31318263/27, прийнятим за розглядом первинної скарги, із змінами від 23.06.2010 року №25/31315263/34, скасовано податкове повідомлення рішення від 06.05.2010 року.

Позивач вважає, що у Коростенської ОДПІ не було підстав для складання акту камеральної перевірки відповідно до п.5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 22.04.2010 року.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримували в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у письмовому запереченні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22.04.2010 року Коростенською ОДПІ за результатами камеральної перевірки платника податку на прибуток за 2009 рік було складено акт №90/1501/31318263.

В акті перевірки зазначено, що податковим органом під час перевірки виявлено порушення з боку ТОВ "Сатурн" вимог п. 1.2 ст. 1, п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закону) та п. 3.1. ст. 3 Порядку складання декларації про прибуток підприємства. Так, товариством до декларації з податку на прибуток за 2009 рік від 24.03.2010 року №9000797658 та від 31.03.2010 року за №9000812197 подані уточнюючі розрахунки, в яких збільшені валові доходи на суму 59 762 грн., валові витрати на суму 476838 грн., амортизаційні відрахування в сумі 442 939 грн. та зменшено податок на прибуток в сумі 245 004 грн., в той час як в декларації з податку на прибуток за 2009 рік задекларовано в рядку 14 (податкове зобов'язання звітного періоду) в сумі 10 грн. (а.с.10-12).

На підставі вказаного акту Коростенською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 06.05.2010 року №0000901501/0, яким встановлено податкове зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 215 004 грн. за 2009 рік та застосовано фінансову санкцію в розмірі 5 відсотків, в сумі 10 750 грн. відповідно до п.п. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону .

Відповідно до п.п. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Згідно з ст. 4 Закону, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.

Відповідно до матеріалів справи 08.02.2010 року за №51073 ТОВ "Сатурн" було подано декларацію з податку на прибуток за 2009 рік (а.с.7), в якій валовий дохід від усіх видів діяльності (рядок 01 декларації), в тому числі інші доходи (рядок 01.6 декларації) та скоригований валовий доход (рядок 03 декларації) визначені в сумі 40 грн.., таким чином підприємством було задекларовано податкове зобов'язання в сумі 10 грн.

24.03.2010 року за №9000797658 підприємством поданий уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2009 рік, в якому зменшено суму податку на прибуток за 2009 рік (10 грн.). 31.03.2010 року за №9000812197 товариством подано другий уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2009 рік, в якому не визначено ні суми недоплати, ні суми переплати, тобто визначено в розмірі 0 грн., в той час, як в попередньому уточнюючому розрахунку від 24.03.2010 року за №9000797658 підприємством неправомірно зменшено податкове зобов'язання в сумі 215 004 грн.

Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

Розглянувши скарги позивача, відповідачем були направлені товариству рішення про результати розгляду первинної скарги від 07.06.2010 року (а.с.16-17), яким скаргу позивача залишено без задоволення, та рішення про внесення змін до рішення про результати розгляду скарги від 23.06.2010 року, яким скаргу товариства задоволено частково. Згідно з яким, Коростенською ОДПІ було скасовано податкове повідомлення-рішення №0000901501/0 від 06.05.2010 року в частині основного платежу в сумі 10 грн., в іншій частині основного платежу в сумі 214 994 та застосованої фінансової санкції в сумі 10 750 грн. - залишено без змін. Рішенням ДПА у Житомирській області від 29.06.2010 року про результати розгляду повторної скарги, скаргу позивача не задоволено, а податкове повідомлення-рішення Коростенської ОДПІ від 07.06.2010 року №0000901501/1, із врахуванням змін - залишено без змін.

Механізм виправлення помилок щодо податку на прибуток шляхом подання уточнюючого розрахунку передбачено п. 5.1. ст. 5 та п. 17.2. ст. 17 Закону та визначено в Порядку складання декларації з податку на прибуток, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 року № 143.

Згідно з п. 5.1. ст. 5 Закону, якщо платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Уточнений розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок є самостійною податковою декларацією, і його показники з моменту подачі розрахунку вважаються узгодженими і розносяться за особовим рахунком платника податку. При цьому, у разі зменшення платником податку раніше нарахованої суми податку, у рядку 7 зазначається сума переплати, нарахованої у зв'язку з виправленням помилки, однак, підприємством у рядку 7 не зазначено суму переплати.

Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку подають до податкового органу податкову декларацію за звітний квартал, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до п. 6.1. ст. 6 цього Закону.

Згідно ст. 4 Закону, камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Наказом ДПА України від 05.12.2008 року №761 затверджено Примірний порядок проведення камеральної перевірки та здійснення контролю за справлянням податку на прибуток, який є внутрішніми рекомендаціями органам ДПА щодо проведення камеральної перевірки декларації з податку на прибуток, а також виявлення помилок при уточненні показників раніше поданої звітності платником податку.

Відповідно до п. 5 Примірного порядку рядок 7 уточнюючого розрахунку дорівнює: рядок 4 х рядок 5 - рядок 6 або рядок 7.2 - рядок 7.1 у разі, якщо податкове зобов'язання періоду, у якому виявлено помилки, збільшуються або зменшуються.

У випадку, коли результат арифметичних дій за формулою: рядок 4 х рядок 5 - рядок 6 відмінний від нуля, але це не впливає на податкові зобов'язання у зв'язку з від'ємним значенням об'єкта оподаткування у податковому періоді, у якому виявлені помилки, рядки 7, 7.1, 7.2 повинні дорівнювати нулю.

У випадку коли результат дій за формулою: рядок 4 х рядок 5 - рядок 6 дорівнює нулю, рядок 7.1 повинен дорівнювати рядку 7.2, тобто податкове зобов'язання періоду, у якому виявлено помилки, не змінюється при виправленні помилки.

Якщо рядок 7 уточненого розрахунку має позитивне значення, обов'язково заповнюється рядок 8. Так, позивачу була нарахована сума штрафу у зв'язку з виправленням помилки, який дорівнює рядку 7 х 5%.

Під час камеральної перевірки товариства встановлено заниження податків податкового зобов'язання по податку на прибуток у сумі 215 004 грн. Коростенською ОДПІ рішенням про внесення змін до рішення про результати розгляду первинної скарги від 23.06.2010 року №25/31318263/34 зменшений нарахований перевіркою податок на прибуток на 10 грн.,, і дорівнює 214 994 грн.

Відповідно до ст. 5 Закону, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

З урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.

Позивач правом на оскарження скористався, однак, на підставі викладеного, суд вважає, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатурн" задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Головуючий суддя:В.А. Липа

Повний текст постанови виготовлено: 23 листопада 2010 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.