Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 березня 2025 року Справа №200/1839/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 через представника, адвоката Міщенко Аллу Геннадіївну, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, в якому просить суд:
- визнати дії відповідача щодо віднесення виплат на проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з липня 2024 року по вересень 2024 року до надміру перерахованої (виплаченої) допомоги, протиправними;
- визнати дії відповідача щодо припинення виплати на проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з липня 2024 року по вересень 2024 року протиправним;
- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо не призначення (припинення) з жовтня 2024 року допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 та її дочці ОСОБА_2 ;
- зобов`язати управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради призначити, нарахувати та сплатити за період з жовтня 2024 року включно допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 у розмірі 2 000 грн щомісячно, а ОСОБА_2 у розмірі 3 000 грн щомісячно.
Згідно з ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: […] відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; […].
Приписами ч.ч. 3, 5 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. У разі необхідності до позовної заяви додається клопотання про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
В позовній заяві міститься клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову, яке обґрунтовано наступним.
Відповідно до п. 3 п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 8 липня 2011 року враховуючи майновий стан сторони за її клопотанням суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за умови, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
Позивач зазначає, що предметом позову є захист соціальних прав позивача та її дитини. Позивач є внутрішньо переміщеною особою, яка була вимушена покинути місце свого постійного проживання. Ії донька, ОСОБА_2 , є дитиною з інвалідністю.
Враховуючи зазначені обставини, беручи до уваги припинення виплати та не призначення допомоги на проживання протягом тривалого періоду, позивач просить суд звільнити її від сплати судового збору за подання даного позову.
Розглядаючи клопотання позивача, суддя виходить з такого.
Частиною 2 ст. 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, в р а х о в у ю ч и майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VI, яким визначаються правові засади справляння судового збору, платників, розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору(далі - Закон України «Про судовий збір»), також встановлено, що в р а х о в у ю ч и майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч. 2 зазначеної статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
Отже, для звільнення (або відстрочення, або розстрочення) позивача від сплати судового збору суд має не лише встановити наявність підстави/підстав, наведених у ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» (в тому числі - констатувати, що позивачем заявлені позовні вимоги, спрямовані на захист соціальних прав), а й одночасно встановити на підставі наданих позивачем доказів скрутний фінансовий стан позивача.
На підтвердження важкого фінансового становища позивач надала суду копії довідок з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування «Індивідуальні відомості про застраховану особу» форми ОК-5 (вих. № 8081 2300 7002 2259) та форми ОК-7 (вих. № 2849 4160 0388 8829) від 20 січня 2025 року, сформованих засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України, з яких вбачається, що в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхуваннянаявні дані про те, що ОСОБА_1 нараховувалась виплата Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 38782790) з січня по березень 2024 року по місячно 7100,00 грн з квітня по вересень 2024 року - помісячно 8000,00 грн.
Суддя вважає за необхідне зазначити, що довідки, сформовані на підставі відомостей про нараховану позивачу соціальну допомогу/виплату, при цьому відомостей про наявність у позивача і н ш и х доходів за 2024 рік надані довідки не містять.
Враховуючи наведене, надані на підтвердження скрутного матеріального становища позивача докази не можуть вважатись такими, що підтверджують відсутність інших доходів у позивача у 2024 році, а тому клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову внаслідок скрутного матеріального становища задоволенню не підлягає внаслідок не підтвердження такого становища належними доказами.
Згідно з ч. 1ст. 169 КАС Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160,161цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. […]. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті, якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленомузакономрозмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
Згідно з ч. 1ст. 4 Законом України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно доЗакону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем, ставка судового збору встановлена в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем заявлені позовні вимоги майнового характеру, але загальна сума допомоги на проживання їй та її дитині за період з жовтня 2024 року у позові не визначена.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а […] на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
Беручи до уваги приписи пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4, ч. 2 ст. 6 Закону України Про судовий збір, за подання даного адміністративного позову за загальним правилом обчислення розміру судового збору має бути сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Разом із цим відповідно до ч. 3ст. 4 Закону України «Про судовий збір»при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі, застосовуєтьсч коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позивач звернулась до суду із даним позовом черезпідсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) .
Таким чином, за подання даного адміністративного позову підлягає сплаті судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20 грн * 0,8) а б о позивач має надати суду належні докази на підтвердження скрутного фінансового становища.
Відповідно до п.15.1 ст. 15 Податкового кодексу України(далі- ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковимизаконами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з пп. 162.1.1п.162.1ст.167 ПКУкраїни фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платником податку на доходи фізичних осіб, [...].
Отже, позивач у розумінніПК Україниє/була платником податків.
Відповідно до п.70.1 ст. 70 ПК Україницентральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
Згідно з пп.70.3.3 п. 70.3 ст. 70 ПК Українидо інформаційної бази Державного реєстру включається сума нарахованих та/або отриманих доходів [фізичних осіб - платників податків].
Таким чином, належним документом, який може достовірно підтвердити отримання/не отримання позивачем доходів у 2024 році, може бути виписка/витяг з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених позивачеві доходів за вказаний рік.
Керуючись ст.ст.77,132, 133, 160,161,169,171,248,256,294 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України «Про судовий збір», суддя -
У Х В АЛ И Л А:
Відмовити у задоволенні клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду:
- належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 968,96 грн за наступними реквізитами: UA308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;_ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
а б о
належних доказів на підтвердження важкого фінансового становища позивача (відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податківпро суми виплачених позивачеві доходів за 2024 рік).
Роз`яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна