Рішення № 126030719, 13.03.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2025
Номер справи
380/18912/24
Номер документу
126030719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2025 рокусправа № 380/18912/24Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Лисої Н.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі ГУНП у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області № 328 о/с від 17.06.2024 року «Про особовий склад» про переміщення відповідно до підпункту 3 пункту 2 частини 1 та частини 8 статті 65 ЗУ «Про Національну поліцію» у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0118650) на посаду інспектора роти № 1 батальйону поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП, звільнивши з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області з 17.06.2024 року, встановивши оклад у розмірі 2400 гривень та надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 40 відсотків;

- поновити ОСОБА_1 на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Львівського районного управління № 1 Головного управління Національної поліції у Львівській області.

На обґрунтування позовних вимог позивач наводить такі аргументи:

- переміщення в порядку підпункту 3 пункту 2 частини першої статті 65 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VІІІ (далі Закон №580) на іншу посаду в батальйон поліції особливого призначення «КОРД» (стрілецький) відбулося без отримання згоди, що є порушенням гарантій трудового законодавства та статті 68 цього Закону;

- відповідач після оголошення попередження про скорочення посади не запропонував позивачу жодної вакантної посади в ГУНП у Львівській області, з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання обов`язків;

- позивач не проходив військово-лікарську комісію, а відповідно до діагнозу, поставленого йому при лікуванні (перебував на лікарняному від дати прийняття оскарженого наказу до 31.07.2024) вважає себе непридатним до служби в батальйоні поліції особливого призначення.

Відповідач проти позову заперечує, просить в задоволенні позову відмовити (а.с.77-80), наводить такі аргументи:

- наказом Національної поліції України від 07 червня 2024 року № 615 «Про затвердження переліку змін у штатах Національної поліції» затверджено перелік змін в штатах Національної поліції, згідно з яким у ГУНП у Львівській області 698 посад скорочено та уведено 698 посад, у секторі розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області скорочується 1 посада оперуповноваженого. Як вбачається з цього наказу, процедура реорганізації відбувається тільки у Полку поліції особливого призначення, у якому скорочуються усі посади. Водночас створено БПОП «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області зі штатною чисельністю 397 поліцейських, формування якого здійснюється із розрахунку 10% поліцейських, які підлягають мобілізації, територіальних (відокремлених) структурних підрозділів ГУНП у Львівській області;

- за приписами пункту 2 розділу III Порядку № 1235 підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу. Начальник Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області в доповідній записці від 13.06.2024 для комплектування новоствореного підрозділу повідомив про виділення 18 поліцейських, із розрахунку 10 % від загальної списочної чисельності підрозділу. Водночас, начальником начальника ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області запропоновано для переміщення в БПОП «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , який пройшов військову підготовку при Національному університеті «Львівська політехніка» та має спеціальність стрілець. Проявляє самостійність і рішучість, у складній обстановці швидко і правильно приймає рішення, проявляє волю і наполегливість в їх реалізації. Схильний до адекватного сприйняття складної екстремальної ситуації та терпимо відноситься до незручностей. Матеріальну частину вогнепальної зброї, правила та порядок їх застосування знає. Має значний досвід роботи в підрозділах кримінальної поліції. Заступник начальника ГУНП в Львівській області 17.06.2024 вніс подання начальникові ГУНП у Львівській області, в яким порушено клопотання відповідно до пп.3 п. 2 ч. 1 та частини восьмої ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» про переміщення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора роти № 1 БПОП «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області, що є рівнозначною до раніше займаної ним посади;

- положення статті 65 Закону № 580-VIII у редакції Закону України від 15.03.2022 № 2123- IX, які вступили в силу з 01.05.2022, та діють тимчасово, на період введення в Україні воєнного стану та 60 днів після цього. З урахуванням внесених змін до частин 8 статті 65 Закону, переміщення поліцейського може здійснюватися, в тому числі, за ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. При цьому, поліцейські зобов`язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади. Зі змісту цієї норми також вбачається, що визначення місця служби, не ставиться у залежність від згоди поліцейського, якщо це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади. Відтак, згода поліцейського у даному випадку не вимагається;

- зміни в спеціальному законодавстві з питань проходження служби в поліції, що відбулися з 01 травня 2022 року, виключили можливість субсидіарного застосування норм трудового законодавства до регулювання порядку переміщення поліцейських, усунувши таким чином неоднозначне застосування відповідних норм права у подібних правовідносинах, що мало місце в судовій практиці;

- старший лейтенант поліції ОСОБА_1 склав Присягу на вірність Українському народові, передбачену статтею 64 Закону № 580. У зв`язку з розпочатим актом безпосередньої збройної військової агресії Російської Федерації проти України та введенням правового режиму воєнного стану з 24.02.2022, органи та підрозділи Національної поліції України в силу ст.ст.17, 65 Конституції України, ст.ст.12, 21, 22 Закону №508 повинні безвідносно до наявності або відсутності події отримання окремих наказів безпосередніх чи прямих керівників докладати власних зусиль для забезпечення безперервного та цілодобового захисту суверенітету України і територіальної цілісності України, для забезпечення виконання завдань поліції і реалізації повноважень поліції з метою відсічі збройної агресії ворога проти України, що виключає легітимність обрання пасивної форми поведінки. Отримавши наказ керівництва про переміщення на рівнозначну посаду поліцейський ОСОБА_1 зобов`язаний безумовно виконати його.

Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 та пункту 2 частини першої статті 19 КАС України спори з приводу проходження публічної служби віднесено до юрисдикції адміністративних судів. Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень і є одним із різновидів публічної служби. Отже, цей спір належить до юрисдикції адміністративних судів, а з огляду на місцезнаходження сторін Львівського окружного адміністративного суду.

Суд вислухав промови та додаткові пояснення учасників справи, дослідив долучені до справи докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 01.02.2018 прийнятий на службу в поліції на посаду дільничного офіцера поліції сектору превенції Франківського відділу поліції ГУНП у Львівській області. 01.11.2021 старший лейтенант поліції ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» та визнаний придатним до служби в поліції, з 09.11.2021 переміщений на посаду оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області (а.с.35, 63).

Наказом Голови Національної поліції України від 07.06.2024 №615 «Про затвердження Переліку змін в штатах Національної поліції» (а.с.36-65) внесені зміни у штатах Національної поліції, зокрема по ГУНП у Львівській області внесені численні зміни, в тому числі:

- скорочено всі посади (500) полку поліції особливого призначення, що реорганізується;

- створено батальйон поліції особливого призначення (вул. Тролейбусна, 16 м. Львів) зі штатною чисельністю 298 посад;

- створено батальйон поліції особливого призначення «Корпус оперативної дії» (стрілецький) ГУНП у Львівській області зі штатною чисельністю 397 посад;

- скорочено низку посад в усіх підрозділах ГУНП, зокрема в Львівському районному управлінні поліції №1 скорочено 26 посад, в т.ч. посаду оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції.

Начальник Львівського районного управління поліції №1 звернувся до начальника ГУНП у Львівській області з доповідною запискою від 13.06.2024 (а.с.30-34) та повідомив таке: наказом Національної поліції України від 07.06.2024 №615 «Про затвердження Переліку змін в штатах Національної поліції» створено батальйон поліції особливого призначення «Корпус оперативної дії» (стрілецький) ГУНП у Львівській області зі штатною чисельністю 397 посад, формування якого здійснюється із розрахунку 10% поліцейських, які підлягають мобілізації, територіальних (відокремлених) структурних підрозділів ГУНП у Львівській області. З урахуванням норм ст.ст. 12, 18 Закону України «Про національну безпеку» та ст.ст. 23, 24 Закону №580 Львівське районне управління поліції №1 ГУНП у Львівській області виділило 18 поліцейських, із розрахунку 10% від загальної списочної чисельності підрозділу, в т.ч. старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області, який пройшов військову підготовку при ВНЗ та має спеціальність стрілець. Проявляє самостійність і рішучість, у складній обстановці швидко і правильно приймає рішення, проявляє волю і наполегливість в їх реалізації. Схильний до адекватного сприйняття складної ситуації та терпимо відноситься до незручностей. Матеріальну частину вогнепальної зброї, правила та порядок їх застосування знає. Має значний досвід роботи в підрозділах кримінальної поліції.

15.06.2024 старший лейтенант поліції ОСОБА_1 ознайомлений з наказом Національної поліції України від 07.06.2024 №615 «Про затвердження Переліку змін у штатах Національної поліції» та попереджений про скорочення посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області, яку він обіймав, та про можливе наступне звільнення зі служби в поліції (через два місяці після отримання цього попередження) відповідно до пункту 4 частини першої статті 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) Закону №580 (а.с.6).

Заступник начальника ГУНП у Львівській області 17.06.2024 вніс начальнику ГУНП у Львівській області подання (а.с.35), в якому порушив клопотання про переміщення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора роти № 1 БПОП «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області відповідно до підпункту 3 пункту 2 частини другої та частини восьмої статті 65 Закону №580. Подання обґрунтоване необхідністю формування особового складу новоствореного батальйону поліції особливого призначення «Корпус оперативної дії» (стрілецький) зі штатною чисельністю 397 посад, пропозиціями доповідної записки начальника Львівського районного управління поліції №1 з цього питання. Як правову підставу для реалізації подання вказано норми ст.ст.12, 18 Закону України «Про національну безпеку України», ст.ст.23, 24, 65 Закону №580 в контексті підстав переміщення поліцейських, у тому числі для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, а також їх обов`язку проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади.

17.06.2024 начальник ГУНП у Львівській області на підставі подання заступника начальника ГУНП від 17.06.2024 та наказу НПУ від 07.06.2024 №615 видав наказ №328 о/с «Про особовий склад» про переміщення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора роти № 1 батальйону поліції особливого призначення «Корпус оперативно-раптової дії» (стрілецький) ГУНП у Львівській області, звільнивши його з посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області, з 17 червня 2024 року. Як правову підставу наказу вказано підпункт 3 пункту 2 частини 1 та частину 8 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням реорганізації).

ОСОБА_1 скаржився з приводу переміщення на гарячу лінію МВС України, просив провести службове розслідування по факту його незаконного переміщення (а.с.166). У відповідь отримав повідомлення про відсутність порушень законодавства в процесі переведення та порушень службової дисципліни в діях працівників поліції (а.с.167-168).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами щодо їх застосування при оцінці аргументів сторін з метою вирішення спору:

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580).

Відповідно до частини першої та четвертої статті 15 Закону 3580 територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання. Штатний розпис (штат) та кошторис територіальних органів поліції затверджує керівник поліції.

Голова Національної поліції України наказом від 07.06.2024 №615 «Про затвердження Переліку змін в штатах Національної поліції» вніс численні зміни у штатний розпис ГУНП у Львівській області, в тому числі:

І. реорганізував (ліквідував) полк поліції особливого призначення штатною чисельністю 500 посад, водночас утворив в складі ГУНП два батальйони поліції особливого призначення загальною чисельністю 695 посад, в т.ч. «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області зі штатною чисельністю 397 посад.

Рішення про поділ сил поліції особливого призначення на два підрозділи обумовлено їх різними завданнями. Так, виходячи із змісту рішень та положення (а.с.102-110), створення батальйону «КОРД» (стрілецький) зумовлено необхідністю здійснення заходів із оборони України, виконання завдань територіальної оборони, забезпечення та здійснення заходів правового режиму надзвичайного або воєнного стану, у тому числі шляхом взаємодії з іншими складовими сектору безпеки та оборони України.

До основних функцій батальйону «КОРД» (стрілецький), серед інших, відносяться:

- участь, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії протії України, в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режим воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, зокрема шляхом виконання бойових розпоряджень, які надані уповноваженими посадовими особами та бойових (спеціальних) завдань і операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), спеціальних та технічні засобів відповідно до законодавства України;

- участь в обороні України відповідно до Закону України «Про оборою України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій за рішеннях військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, під час дії правового режиму воєнного стану в ході відсічі збройної агресії проти України;

- участь у проведенні спеціальних поліцейських операцій, а також інших операцій із знешкодження озброєних злочинців, припинення діяльності не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій на території України;

- участь, у межах компетенції, в боротьбі з диверсійно-розвідувальними групами, забезпеченні ефективного використання, сил. і засобів підрозділів БПОП «КОРД» (стрілецький) в заходах, пов`язаних із припиненням терористичної діяльності;

- застосування і використання зброї та бойової техніки в установлених для з`єднань, військових частин та підрозділів Збройних Сил України порядку та випадках, у разі залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, а також при виконанні завдань щодо участі в обороні держави під час дії правового режиму воєнного стану;

- використання повітряних суден, безпілотних повітряних суден, транспортних засобів, що рухаються по поверхні води або під нею, у тому числі дистанційно керовані;

- вжиття заходів для запобігання, виявлення та припинення порушень порядку та правил використання повітряного простору України експлуатантами безпілотних повітряних суден над визначеною територією чи об`єктом із спеціальним режимом або над місцем проведення операцій;

Іншими словами, створення батальйону поліції особливого призначення «КОРД» (стрілецький) обумовлено необхідністю виконання Національною поліцією України її функції щодо забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, запровадженого 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також додаткового завдання участі в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони.

ІІ. скоротив низку посад в територіальних підрозділах ГУНП у Львівській області, зокрема в Львівському районному управлінні поліції №1 скорочено 26 посад, в тому числі скорочено посаду оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції.

Отже, при реалізації наказу голови НПУ від 07.06.2024 №615 перед керівником ГУНП у Львівській області постали щонайменше такі завдання:

- укомплектувати новоутворений підрозділ «КОРД» (стрілецький) поліцейськими;

- вирішити питання щодо переміщення/звільнення поліцейських, посади яких було скорочено.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частини третя статті 59 Закону №580-VIII).

15.06.2024 позивача ознайомлено з наказом НПУ від 07.06.2024 №615 та попереджено про скорочення займаної ним посади. 17.06.2024 начальник ГУНП у Львівській області прийняв рішення (наказ №328 о/с) про переміщення позивача на посаду інспектора роти № 1 батальйону поліції особливого призначення «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області.

Відповідно до частини першої статті 65 Закону №580 переміщення поліцейських здійснюється:

1) на вищу посаду - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади:

- для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби;

- за ініціативою поліцейського;

- у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації;

- у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби);

- за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії;

- з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації;

- у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону.

Частиною восьмою статті 65 Закону №580 визначено, що переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення.

Законом №580-VIII в редакції в редакції Закону № 2123-IX від 15.03.2022, що набрала чинності 01.05.2022 та діє тимчасово (на період введення в Україні воєнного стану, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України та 60 днів після цього, - тобто діє на момент виникнення спірних правовідносин та регулює їх), з метою оптимізації діяльності поліції під час дії воєнного стану встановлено такі особливості проходження служби в поліції:

- відносини, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції (частина перша статті 60);

- поліцейські зобов`язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу (закладу, установи) поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади (частина восьма статті 65);

- під час дії воєнного стану атестування поліцейських не проводиться. Рішення щодо переміщення поліцейських здійснюється відповідними керівниками з урахуванням інтересів служби (частина шоста статті 57);

- переведення є формою переміщення поліцейських, яке здійснюється у разі, якщо звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних керівників (частина восьма статті 65);

- посада вважається вищою, якщо за нею штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції, нижчою, якщо передбачене нижче спеціальне звання поліції, та рівнозначною, якщо передбачене таке саме спеціальне звання поліції (частина друга статті 65).

Оцінюючи аргументи сторін через призму норм Закону №580-VIII в редакції в редакції Закону № 2123-IX від 15.03.2022, суд дійшов таких висновків:

Відносини, що виникають у зв`язку зі проходженням та припиненням служби в поліції на час дії правового режиму воєнного стану в силу прямого застереження частини першої статті 60 Закону №580 регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції (напр., Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ) та не регулюються загальними нормами трудового законодавства. З огляду на це покликання позивача на ст.ст. 42, 49-2 КЗпП щодо необхідності пропозиції вакантних посад та отримання згоди на переведення працівника в процесі реорганізації роботодавця є помилковими, оскільки ці норми не регулюють проходження служби в поліції підчас дії правового режиму воєнного стану.

Безпосередній керівник позивача 13.06.2024 звернувся до начальника ГУНП у Львівській області з доповідною запискою про доцільність переведення старшого лейтенант ОСОБА_1 в новостворений підрозділ «КОРД» (стрілецький), враховуючи такі характеристики позивача: - проходження військової підготовки в ВНЗ та здобута спеціальність «стрілець», володіння матеріальною частиною зброї, знання правил та порядку її застосування; - навики в складній обстановці швидко та правильно приймати рішення; - самостійність та рішучість, наполегливість в реалізації рішень; - схильність до адекватного сприйняття складної екстремальної ситуації; - терпимість до незручностей; - значний досвід роботи в підрозділах кримінальної поліції.

15.06.2024 ОСОБА_1 : - ознайомлено з наказом НПУ від 07.06.2024 №615; - попереджено про скорочення його посади в Львівському РУП №1 та можливе звільнення.

Заступник начальника ГУНП у Львівській області, розглянувши доповідну записку від 13.05.2024, підтримав її та 17.06.2024 ініціював перед начальником ГУНП у Львівській області питання про переміщення ОСОБА_1 на посаду інспектора роти № 1 батальйону поліції особливого призначення «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області, обгрунтувавши його в т.ч.:

- створенням батальйону поліції особливого призначення «КОРД» (стрілецький) зі штатною чисельністю 397 посад;

- доповідною запискою начальника Львівського РУП №1 з пропозицією переміщення відібраних ним за певними якостями поліцейських для комплектування новоствореного підрозділу;

- статтею 65 Закону щодо правових підстав та порядку переміщення поліцейських для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, а також встановленим цією нормою обов`язком поліцейського проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами керівника органу, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення із посади.

Отже, з огляду на підстави прийняття наказу №328 о/с від 17.06.2024 (подання заступника начальника ГУНП від 17.06.2024 та наказ НПУ від 07.06.2024 №615), основною метою його прийняття начальником ГУНП у Львівській області було переміщення поліцейського, виходячи з інтересів служби, - для комплектування новоствореного підрозділу «КОРД» (стрілецький). При прийнятті цього рішення було враховано характеристику поліцейського та його навики, наведені безпосереднім керівником, рекомендацію (подання) заступника начальника ГУНП. З огляду на зміст штатного розпису посада інспектора роти № 1 батальйону поліції особливого призначення «КОРД» (стрілецький) ГУНП у Львівській області відповідно частини другої статті 65 Закону №580 є рівнозначною до посади оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Львівського районного управління поліції № 1 ГУНП у Львівській області.

За таких обставин переведення ОСОБА_1 в інтересах служби в інший підрозділ відповідно до положень статті 65 Закону №580 в редакції Закону № 2123-IX від 15.03.2022 не потребує його згоди.

Суд при прийнятті рішення враховує, що в спірній ситуації має місце співпадіння двох подій, зумовлених одним рішенням голови НПУ (наказ №615 від 07.06.2024):

1) створення в складі ГУНП у Львівській області нового підрозділу поліції для здійснення заходів із оборони України, виконання завдань територіальної оборони, забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, у тому числі шляхом взаємодії з іншими складовими сектору безпеки та оборони України, внаслідок чого штат підрозділів поліції особливого призначення збільшився на 295 посад (397+298-500) та підлягав комплектуванню поліцейськими;

2) скорочення відповідної кількості посад в інших підрозділах ГУНП у Львівській області, в т.ч. займаної позивачем.

Виходячи зі змісту доповідної від 13.06.2024 та подання від 17.06.2024, що були підставою прийняття оскарженого наказу, начальник ГУНП у Львівській області, враховуючи характеристику ОСОБА_1 , підтримав ініціативу про його переміщення в інтересах служби для комплектування новоствореного підрозділу поліції. З огляду на це, вирішуючи питання про норму права, що повинна бути вказана в наказі при вирішенні питання про переміщення поліцейського в інтересах служби в новостворений підрозділ за умови, що його попередня посада скорочена, суд вважає, що доречнішим є застосування підпункту 1 пункту 2 частини першої та частини восьмої статті 65 Закону №580 в редакції Закону №2123-IX, а не лише підпункту 3 пункту 2 частини першої статті 65 Закону №580 в поєднанні із частиною восьмої статті 65 Закону №580.

Разом з тим, відображення в наказі про переміщення лише підпункту 3 пункту 2 частини першої статті 65 Закону №580 (без вказівки на підпункт 1) за наявності покликання на частину восьму статті 65 цього Закону, враховуючи вказані в наказі №328о/с фактичні підстави його прийняття (детально описано вище), не свідчить про його незаконність.

Суд також враховує, що позивач не ставить питання про зміну формулювання наказу про переміщення, хоча така вимога могла б бути доречною за описаних обставин справи.

Щодо аргументів позивача про неврахування відповідачем стану його здоров`я, то судячи із долучених ОСОБА_1 документів, такий раптово погіршився в день прийняття оскарженого наказу про переміщення на іншу посаду, а попередній огляд ВЛК свідчив про придатність позивача до служби в поліції. Суд враховує, що позивач в серпні 2024 року ознайомився із оскарженим наказом про переведення та посадовою інструкцією, тривалий час проходить службу на новій посаді. Оскільки позивач за період тривалістю більше ніж пів року не ініціював та не пройшов обстеження ВЛК з метою визначення відповідності стану його здоров`я займаній посаді (а стан здоров`я на підставі рішення медичної комісії є однією із підстав для переміщення поліцейського), то суд визнає цей аргумент голослівним та таким, що не доводить протиправності оскарженого рішення.

Підсумовуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку, що оскаржене рішення про переміщення поліцейського на іншу рівнозначну посаду в інтересах служби за наказом керівника органу поліції, до повноважень якого належить право призначення на посаду та звільнення з посади, є правомірним, а права позивача цим рішенням не порушені. Суд переконаний, що позивач, який при поступленні на службу приймав присягу поліцейського, повинен її дотримуватися та в умовах воєнного стану виконувати обов`язки там, де це зумовлено інтересами служби, - якщо бажає продовжувати службу в поліції.

Отже, в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити, оскільки його позовні вимоги про скасування наказу про переміщення та поновлення на попередньо займаній посаді є безпідставними.

Враховуючи висновок суду по суті позовних вимог суд на підставі статті 139 КАС України покладає понесені позивачем судові витрати на нього; відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, що підлягають розподілу між сторонами. Повне рішення виготовлене 21.03.2025.

Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,241-246, 250-255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович