Постанова № 12602372, 29.11.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
2а-14977/10/14/0170
Номер документу
12602372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.11.10 Справа №2а-14977/10/14/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., при секретарі Белової Ю.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Маркет-Плазо»

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

за участю представників сторін:

від позивача - Замятіна Н.В., предст. дов. б/н від 01.03.10р.,

від відповідача - не з'явився;.,

про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій,

Суть спору: Дочірне підприємство «Маркет-Плазо» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (далі -відповідач) про визнання протиправною та скасуванні відмови відповідача у видачі торгівельного патенту на право торгівлі у торгівельному центрі «Фуршет» за адресою: м. Сімферополь, вул. Героїв Сталінграду, пер. Торговий, 8/3 терміном дії з 01:12.2010р. по 30.11.2011р., яку викладено у листі відповідача від 03.11.2010р. вих. № 46838/10 та зобов'язанні ДШ у м. Сімферополі АР Крим видати торговий патент на право торгівлі: - 51.21.0 - оптова торгівля зерном, насінням і кормами для тварин; - 51.24.0 - оптова торгівля шкурами і шкірами; - 51.33.0 - оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, маслом, рослинною олією і жирами; - 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; - 51.39.0 - неспеціалізована торгівля харчовими продуктами, напоями, тютюновими виробами у торгівельному центрі «Фуршет» за адресою: м. Сімферополь, вул. Героїв Сталінграду, пер. Торговий, 8/3 терміном дії з 01.12.2010р. по 30.11.2011р.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, на день слухання справи від нього надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності його представника, та письмові заперечення на позовну заяву, згідно яких, він просить відмовити в задоволенні адміністративного позову з підстав вказаних у запереченнях.

СудГЬаслухавши думку позивача, вивчивши надані відповідачем заперечення на позовну з^яву та клопотання відповідача про розгляд справи за відсутності представника, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів

1

юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті З КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частинами 1, 3 статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року №509-ХП Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

2

*

Судом встановлено, що Дочірне підприємство «Маркет-Плазо» (ІНН 32251573), зареєстровано Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією у якості юридичної особи 27.11.2002 рок, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №040151.

Як свідчать матеріали справи, позивач надавав заявку до ДПІ в м. Сімферополі

від 29.10.10р.на придбання торгового патенту, на яку відповідач 03.11.10р. листом

№ 46838/10 надав відмову позивачу у придбанні торгового патенту, у зв'язку з тим, що у позивача не має дозволу на розміщення пункту торгівлі.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23 березня 1996 року N 98/96-ВР (далі - Закон №98/96-ВР) торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент не засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на інтелектуальну власність. Торговий патент придбається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється.

Згідно з ч.4 Закону №98/96-ВР , заявка на придбання торгового патенту повинна містити такі реквізити:

найменування суб'єкта підприємницької діяльності;

витяг з установчих документів щодо юридичної адреси суб'єкта підприємницької діяльності, а у випадках, якщо патент придбавається для структурного (відокремленого) підрозділу, - довідка органу, який погодив місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу, із зазначенням цього місця;

вид підприємницької діяльності, здійснення якої потребує придбання торгового патенту;

найменування документа про повну або часткову сплату вартості торгового патенту.

Відповідно до ч.4 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-ХІІ (далі - Закон N 509-ХІІ), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Підпункт 2 п.2 ч.І ст.П Закону №509- XII передбачає право державних податкових органів здійснювати контроль за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Згідно з п.п.10, 11, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 1998

р. N 1077 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів» підставою для придбання торгового патенту є заявка суб'єкта підприємницької діяльності, складена за формою згідно з додатком. Відомості, наведені в поданій суб'єктом підприємницької діяльності заявці, посадова особа органу державної податкової служби звіряє з оригіналами первинних документів, на підставі яких заповнюється ця заявка, реєструє її в журналі обліку заявок і заповнює бланк торгового

З

патенту. Торговий патент видається суб'єкту підприємницької діяльності під розписку у триденний термін з дня подачі заявки. Датою придбання торгового патенту є зазначена в ньому дата.

Судом зазначається, що наведені приписи Закону №98/96-ВР не ставлять можливість отримання торгового патенту в залежність від наявності чи відсутності дозволів на розміщення пункту торгівлі.

Судом встановлено, що позивач є орендатором комплексу будівель, що розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. Героїв Сталінграду, пер. Торговий, 8/3 , про що свідчить договір оренди від 01.04.2009р.

Тому посилання відповідача на довідку органу, який погодив місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу із зазначенням цього місця в якості якої, на думку відповідача, виступає дозвіл, то вказана довідка необхідна лише у випадках, якщо патент придбався для структурного (відокремлено) підрозділу, і це чітко зазначено у самому законі.

Відповідно до ч.З ст.З Закону №98/96-ВР, під пунктами продажу товарів у цьому Законі слід розуміти:

магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину;

кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців;

автомагазини, розвозки та інші види пересувної торговельної мережі;

лотки, прилавки та інші види торгових точок у відведених для торговельної діяльності місцях, крім лотків, прилавків, що надаються в оренду суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та знаходяться в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності;

стаціонарні, малогабаритні і пересувні автозаправні станції, заправні пункти, які здійснюють торгівлю нафтопродуктами та стиснутим газом;

фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски та інші пункти громадського харчування;

оптові бази, склади-магазини або інші приміщення, які використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.

У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (торгової точки).

З огляду на викладене, пункти продажу товарів можуть і не бути відокремленими (структурними) підрозділами. Згідно матеріалів справи ДП «Маркет - Плазо» є самостійною юридичною особою, а не структурним підрозділом, як вказує у листі №46838 від 03.11.2010р. відповідач.

Судом встановлено, що позивачем було надано заявку на придбання торгового патенту саме для юридичної особи, а не для її структурного підрозділу, тому жодних дозволів або інших документів на підтвердження місцезнаходження пункту торгівлі не потребується.

Згідно частини 1 та 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій 'ч І чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи суду не надано будь-яких доказів правомірності свого рішення.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що оскаржувана відмова відповідача

4

є противоправною, тобто такою що не відповідає діючому законодавству України, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.І ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги повністю, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 3 гривні 40 копійок.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Визнати протиправною відмову ДПІ в м. Сімферополі АР Крим Дочірньому підприємству «Маркет - Плазо» в придбанні торгового патенту на право торгівлі у торгівельному центрі «Фуршет» за адресою: м. Сімферополь, вул. Героїв Сталінграду, пер. Торговий, 8/3 терміном дії з 01.12.2010р. по 30.11.2011р., викладену у листі від 03.11.2010р. №46838/10.

3. Зобов'язати ДПІ в м. Сімферополі АР Крим видати торговий патент на право торгівлі: - 51.21.0 - оптова торгівля зерном, насінням і кормами для тварин; - 51.24.0 - оптова торгівля шкурами і шкірами; - 51.33.0 - оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, маслом, рослинною олією і жирами; - 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; - 51.39.0 - неспеціалізована торгівля харчовими продуктами, напоями, тютюновими виробами у торгівельному центрі «Фуршет» за адресою: м. Сімферополь, вул. Героїв Сталінграду, пер. Торговий, 8/3 терміном дії з 01.12.2010р. по 30.11.2011р.

4. Стягнути на користь Дочірнього підприємства «Маркет - Плазо» (ІНН 32251573) з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сичи через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.