Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/781/25
3/583/413/25
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 березня 2025 року
Охтирський міськрайонний суд Сумської області у складі: головуючого - судді Савєльєвої А.І., за участю секретаря Доценко Т.Г., прокурора Караванського Б.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Охтирка, матеріал про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , депутата Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
в с т а н о в и в :
Щодо ОСОБА_1 надійшли адміністративні матеріали за №583/781/25 провадження №3/583/413/25 та №583/782/25 провадження №3/583/414/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Постановою суду від 21.02.2025 зазначені матеріали об`єднані, з привласненням загального №583/781/25 провадження №3/583/413/25.
Так ОСОБА_1 , як депутат Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області, будучи суб`єктом декларування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», всупереч вимогам ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та за 2022 рік, а саме: строк подання до 31.01.2024, дата фактичного подання 28.03.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю, підтвердивши, що вчинила їх при вищевикладених обставинах, при цьому пояснила, що несвоєчасно подала декларації за 2021 рік та 2022 рік через брак часу та навантаження на робочому місці.
Прокурор Караванський Б.В. у судовому засіданні вважає вину ОСОБА_1 доведеною в повному обсязі, тому вона підлягає притягненню до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд,заслухавши особу,яка притягуєтьсядо адміністративноївідповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності з наступних підстав.
Рішенням першої сесії восьмого скликання Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області від 17.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Комишанської сільської ради» прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Комишанської сільської ради 8 скликання по восьми округах, у тому числі повноваження депутата ОСОБА_1 , яка значиться по виборчому округу №6.
Частиною 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» -«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Таким чином ОСОБА_1 є суб`єктом декларування.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України №2381-ІХ від 08.07.2022 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» було доповнено, серед інших, п. 2-7, відповідно до якого установлено, що суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», що набрав чинності 12.10.2023, з дня набрання чинності цим Законом здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».
Пункт 2-7 у Розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», а саме абзац перший, викладено в такій редакції: установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, 28.03.2024 о 21.47 год., а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік - 28.03.2024 о 22.04 год.
Згідно з додатком до листа НАЗК від 27.01.2025 №47-06/6872-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 31.12.2023 по 29.03.2024, остання вперше здійснила вхід до системи 26.03.2024 і вже під час наступного входження до системи 28.03.2024, заповнивши розділи та перейшовши на сторінку накладення кваліфікаційного електронного підпису о 21.47 год. подала декларацію за 2021 рік, а о 22.04. год. подала декларацію за 2022 рік.
Про технічну справність Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та можливість подання щорічних декларацій ОСОБА_1 свідчить лист НАЗК від 04.06.2024 №47-07/40246-24.
Отже, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб`єктами декларування, мала можливість заповнити та подати декларації своєчасно до 31.01.2024, проте декларації подані з пропуском строку.
Таким чином, будучи суб`єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, несвоєчасно подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2021 рік та за 2022 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тому кваліфікацію її дій за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП суд вважає правильною.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання декларації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.
До обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, відповідно до ст. 34 КУпАП, суд відносить визнання вини, щире каяття, вперше притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд враховує, що ОСОБА_1 була обізнана щодо необхідності подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, та щодо відповідальності за несвоєчасність їх подання, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями у судовому засіданні.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявлятися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування, а також зашкодити суспільним інтересам.
Суд зазначає, що у даному випадку є неможливим застосування ст. 22 КУпАП, оскільки це суттєво знижує ефективність протидії корупції, дозволяє правопорушнику уникнути передбаченої законом відповідальності, тому застосування цієї норми є необґрунтованим та безпідставним.
Відповідно дост.40-1КУпАП судовийзбір упровадженні посправі проадміністративне правопорушенняу разівинесення судом(суддею)постанови пронакладення адміністративногостягнення сплачуєтьсяособою,на якунакладено такестягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2025).
Керуючись ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст. 221, 283 КУпАП,
п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (Код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України: (ел. адм. подат.), Номер рахунку: UA928999980313050106000018013. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування податку:Адміністративні штрафи та санкції.).
Стягнути з ОСОБА_1 накористь держависудовий збіру розмірі605гривень 60 копійок, Судовий збір: (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, рахунок № UA908999980313111256000026001 в Казначействі України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106, найменування податку: Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України), обов`язково заповнити призначення платежу: судовий збір, пункт 5).
Роз`яснюється, що у разі несплати штрафу в встановлений строк, відповідно до ст. 308 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови виготовлений 21.03.2025.
Суддя А.І.Савєльєва