Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №: 465/1170/25
3/465/961/25
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Коліщук З.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
з участю Коваля Р.М.,
встановив:
11 лютого 2025 року до Франківського районного суду м. Львова надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Українська Галицька Партія», всупереч вимогам ч. 11 ст. 17 Закону України«Про політичніпартії вУкраїні» (далі Закон) порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2021 рік, який подав до Національного агентства з питань запобігання корупції 26.04.2024 о 17.15 год, а саме не вказав у Звіті відомості щодо коштів, які надійшли у звітному періоді на рахунок Партії в АТК АКБ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » UA223252680000026047071275001 від Львівського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Львівській області для виплати допомоги по вагітності та пологах працівниці Партії, тобто вчинив адміністративне правопорушення,передбаченест. 212-21 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, судом вжито усіх необхідних заходів для повного та всебічного з`ясування обставин справи, підстав для скерування справи для додаткового оформлення суддя не вбачає та вважає, що судом були застосовані всі можливі заходи, передбачені законодавством, для забезпечення доказів у справі і їх витребуванні, враховуючи вимоги ст.6Європейської конвенціїз правлюдини та основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також враховуючи тривалий розгляд справи та закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності, вважає, що слід вирішити справу в межах тих доказів, які були надані до протоколу про адміністративне правопорушення.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст.245 КУпАП, є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Згідност. 280 цього Кодексу орган(посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями251та252 КУпАПвстановлено, що доказами в справі про адміністративне
правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, 26 грудня 2023 року набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ(далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов`язок Національного агентства перевіряти звіти.
Політичні партії мали подати звіти за IV квартал 2021 року та за 2022 рік (квартальні або річний) протягом 120 днів з дня набрання чинностіЗаконом № 3337-ІХ. (квартальні або річний) - 26 квітня 2024 року.
Відповідно до ч. 10 ст. 17 Закону України«Про політичніпартії вУкраїні» (далі Закон) Формата порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції (ч.10 ст. 17 Закону).
Згідно з вимогами п. 2) ч. 11 ст. 17 Закону, звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру обов`язково включає такі розділи, зокрема Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу).
Відповідно до відомостей з ІКС ДПС України «Податковий блок» 06.09.2021 ОСОБА_2 відкрито рахунок в АТК АКБ «Львів» НОМЕР_1 .
25.10.2021 на вказаний рахунок надійшли кошти від Львівського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Львівській області у сумі 43844,22 грн., номер розрахункового документа: 184769, отримувач: політична партія «Українська Галицька Партія» (ідентифікаційний код 39481037), призначення платежу: перерахування матеріального забезпечення по вагітності та пологах.
Деталі трансакції оприлюднено на єдиному веб-порталі використання публічних коштів за посилання: spending.gov.ua/new/disposer/41837618/transactions/216726794, відповідно до Порядку оприлюднення на єдиному веб-порталі використання публічних коштів інформації про платіжні трансакції на єдиному казначейському рахунку, затвердженого постановою КМУ від 14 вересня 2015 року №676.
Також відповідно до додатка 1 до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою правління НБУ від 11.02017 № 89, рахунок номер 2604 у групі рахунків 260 «Кошти на вимогу суб`єктів господарювання» розділу 26 «Кошти клієнтів банку», призначений для обліку коштів на вимогу, цілі використання яких обумовлені окремими законодавчими актами України.
Проте у Звіті за 2021 рік відсутні відомості щодо коштів, які надійшли у звітному періоді на рахунок Партії в АТ АКБ «Львів» UA223252680000026047071275001 від Львівського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Львівській області для виплати допомоги по вагітності та пологах працівниці Партії, що є порушенням ч. 11 ст. 17 Закону.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу II Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 (долі Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні".
Політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року N 102/21.
Після наповнення інформацією електронних форм, передбачених Реєстром, які у своїй сукупності є Звітом, а також завантаження додатків (у разі необхідності) Звіт вважається сформованим (п. 8 розділу ІІ Порядку).
У пункті 9 розділу ІІ порядку чітко зазначено, що сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.
Інформація, внесена керівником (уповноваженою особою) політичної партії до Звіту, автоматично оприлюднюється (за винятком інформації з обмеженим доступом) в публічній частині Реєстру (п. 9 розділу ІІІ Порядку).
Уст. 3 Закону зазначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно доКонституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1ст. 19 Закону, у разі порушення політичними партіямиКонституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.05.2024, ОСОБА_1 зазначений як керівник політичної партії «Українська Галицька Партія», УГП.
Крімтого,пунктом п.5.12розділу 5Статуту Партії,затвердженого протоколомвід 19.08.2018VIIIЗ`їзду політичноїпартії «УкраїнськаГалицька Партія»,визначено,що головапервинного осередкуздійснює керівництвопервинним осередкому періодміж зборами,складає планроботи первинногоосередку,організовує йоговиконання;без дорученняпредставляє первиннийосередок увнутрішньопартійних відносинахта узовнішніх стосункахз органамидержавної владита органамимісцевого самоврядування,іншими юридичнимита фізичнимиособами,що діютьна відповіднійтериторії;має право підпису документів від імені первинного осередку; відповідає за використання коштів і майна первинного осередку.
Таким чином, системний аналіз вказаних нормативних актів вказує на те, що саме на ОСОБА_1 , як на керівника партії, покладено обов`язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, та іншими юридичними особами, заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, а тому вона є суб`єктом правопорушення, передбаченогост. 212-21 КУпАП.
Статтею 212-21 КУпАПпередбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав та просив закрити провадження у справі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/613 від 6 січня 2025 року, Висновок про результати перевірки Звіту Партії за 2021 рік від 22.07.2024 № 1172, затверджений наказом НАЗК від 23.07.2024 № 211/24 та інші документи, що є у справі, суддя дійшла наступного висновку.
Так, під час розгляду даної справи встановлено, що дане порушення зафіксоване у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за 2021 рік від 22.07.2024 № 1172, затверджених наказом НАЗК від 23.07.2024 № 211/24, тобто є днем виявлення даного адміністративного правопорушення, а днем вчинення є 26.04.2024.
Вказане правопорушення не є триваючим і такий протокол складений у межах строку притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Однак, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , складений 6 січня 2025 року, надійшов до суду лише 11 лютого 2025 року.
Ключовим фактором, який впливає на перебіг строків накладення стягнення, є момент його виявлення, а збирання доказів на підтвердження адміністративного правопорушення не відтерміновує початку цього строку. Можливість відновлення або поновлення цих строківКУпАПне передбачає.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбаченихстаттею 51тачастинами третьою - шостоюстатті 164-14,статтями 212-15,212-21цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, який згідно положень ч. 4ст. 38 КУпАПобчислюється з часу виявлення адміністративного правопорушення, передбаченогост. 212-21 КУпАП, станом на час розгляду справи сплив.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП,
постановив:
Закрити провадження у справі у справі про адміністративне правопорушення у зв`язку з закінченням строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальностіза ст. 212-21 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Коліщук З. М.