Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 610/548/25
Провадження № 3/610/163/2025
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2025 року суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова Валентина Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає у АДРЕСА_1 , не працює, відомості про реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_1 ,притягувався до адміністративної відповідальності 05.02.2025 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП
за ч. 3 ст. 173-2, ч. 1 ст. 187 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 13.02.2025 стосовно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на один рік, з встановленням обмежень, зокрема: заборонено виходити з дому за місцем проживання з 22.00 год. до 05.00 год. наступного дня; з`являтися на реєстрацію до ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області два рази на місяць.
Згідно реєстраційного листка ОСОБА_1 встановлено дати для реєстрації два рази на місяць першої та третьої п`ятниці місяця з 09.00 год. по 18.00 год.
21.02.2025 ОСОБА_1 порушив п. 3 постанови Балаклійського районного суду Харківської області від 13.02.2025, а саме: не з`явився на реєстрацію до ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області, чим порушив обмеження, встановленого стосовно нього адміністративного нагляду.
Крім того, 24.02.2025 о 00.50 год за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 порушив п. 1 постанови Балаклійського районного суду Харківської області від 13.02.2025, а саме: під час перевірки за місцем мешкання був відсутній, чим порушив обмеження, встановленого стосовно нього адміністративного нагляду.
Також, 07.03.2025 ОСОБА_1 порушив п. 3 постанови Балаклійського районного суду Харківської області від 13.02.2025, а саме: не з`явився на реєстрацію до ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області, чим порушив обмеження, встановленого стосовно нього адміністративного нагляду.
Крім того, 04.03.2025 о 15.00 год. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї матері ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, під час якого висловлювався на адресу останньої нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого завдав моральні та душевні страждання потерпілої.
Постановами судді від 20.03.2025 зазначені справи об`єднано в одне провадження з присвоєнням справі єдиного номеру 610/548/25, провадження № 3/610/163/2025.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, шляхом розміщення оголошення на сайті «Судова влада» та вручення судової повістки працівниками поліції, про що свідчить наявна у матеріалах справи розписка.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Дотримуючись вимог вищенаведеного закону суд бере до уваги наступну практику Європейського суду з прав людини. Відповідно до висновків, що містяться у Рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 в справі «Пономарьов проти України», сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Протоколи про адміністративні правопорушення містять підпис ОСОБА_1 про отримання ним других примірників протоколів.
Тобто ОСОБА_1 було відомо про складення стосовно нього протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 187, ч. 3 ст. 172-2 КУпАП, однак заходів з метою з`ясування наявності у провадженні суду стосовно нього справи про адміністративне правопорушення та її судового розгляду він не вживав.
Беручи до уваги вищенаведене, вжиті судом заходи для забезпечення участі ОСОБА_1 в судовому засіданні під час розгляду стосовно нього справи про адміністративні правопорушення, з огляду на строки розгляду справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 7 грудня 2017 року № 2229-VIII визначено, що домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (п. 3 ч. 1 ст. 1 цього Закону).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю його вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою:
- протоколом про адміністративне правопорушення, серії ВАВ № 032040 від 22.02.2025;
- протоколом про адміністративне правопорушення, серії ВАВ № 034101 від 24.02.2025;
- протоколом про адміністративне правопорушення, серії ВАВ № 034120 від 10.03.2025;
- протоколом про адміністративне правопорушення, серії ВАВ № 034131 від 10.03.2025;
- рапортом чергового ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області від 22.02.2025;
- рапортом чергового ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області від 24.02.2025;
- рапортом чергового ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області від 10.03.2025;
- рапортом чергового ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області від 04.03.2025;
- рапортом ДОП ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області від 22.02.2025;
- рапортом ДОП ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області від 10.03.2025;
- копією постанови Балаклійського районного суду Харківської області від 13.02.2025, якою стосовно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на один рік;
- копією реєстраційного листка контролю за дотриманням обмежень піднаглядним ОСОБА_1 ;
- копією постанови судді Балаклійського районного суду м. Харкова від 05.02.2025, згідно з якою ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
- протоколом прийняття заяви про вчинене правопорушення ОСОБА_2 від 04.03.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Дії ОСОБА_1 кваліфікую за ч. 1 ст. 187 КУпАП, як порушення правил адміністративного нагляду особою, щодо якої встановлено такий нагляд, а саме: порушення заборони виходу з будинку за місцем проживання з 22.00 до 05.00 години; нереєстрація в органі Національної поліції; за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, як вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров`ю потерпілої, який був протягом року підданий адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, відсутність обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, та із застосуванням ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн (3028,00 х 0,2 = 605,60).
Відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Статтею 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначено, що програма для кривдника - це комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.
За змістом п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» програма для кривдника - це комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.
П. 4 ч. 1 ст. 24 вказаного Закону до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству віднесено й направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Згідно ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Враховуючи систематичність вчинення ОСОБА_1 стосовно своєї матері, правопорушень, передбачених ст. 173-2 КУпАП, дані про його особу, вважаю необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень направити ОСОБА_1 в порядку ст. 39-1 КУпАП на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 місяці, як-то визначено ст. 28 вказаного закону та ст. 39-1 КУпАП.
Суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст. 28 ч.ч. 1, 2 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-36, 40-1, 173-2, 187, 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 1 ст. 187 КУпАП та накласти адміністративне стягнення, із застосуванням ст. 36 КУпАП, в межах санкції ч. 3 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає в сумі 1020,00 грн (одна тисяча двадцяти гривень) (реквізити для сплати штрафу: населений пункт - Балаклійська міська ТГ; отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA628999980314040542000020577; код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 копійок) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення - судовий збір).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на 3 (три) місяці.
Роз`яснити, що у разі неявки ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму. За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. М. Тімонова