Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
13 березня 2025 року м. Ужгород№ 260/911/25 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Романець Е.М.
та осіб, які беруть участь у справі:
представники позивача - Гаджибеков М.Ш., Голубокий Т.С.;
представник відповідача - Білова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Ужгородське автотранспортне підприємство 12107" (вул. Василя Гаджеги (Радіщева), буд. 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88018) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150) про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Акціонерне товариство "Ужгородське автотранспортне підприємство 12107" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови №ПШ 044163 від 30.01.2025 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувана постанова є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню. Вказує на те, що спеціальний закон не визначає, що протокол перевірки технічного стану автомобіля повинен бути пред`явлений в обов`язковому порядку при здійсненні перевірки. Зазначає, що посадовими особами відповідача застосовано не правильно норми матеріального права, оскільки відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов передбачена ст. 121 КУпАП.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено справу до судового розгляду.
Відповідачем подано відзив на позов, з якого вбачається, що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, як безпідставних. Зокрема вказує на те, що доводи позивача є безпідставними, оскільки виявлено факт відсутності вчасно пройденої процедури перевірки технічного стану, що є підставою для здійснення позапланової перевірки позивача, а відсутність докумету про проходження такого контролю під час рейдової перевірки (на дорозі) у водія є фактом порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", за яке на перевізника накладається адміністративно-господарський штраф відповідно до санкції абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" в розмірі 17000,00 грн.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задоволити та скасувати оскаржувану постанову про накладення адміністративно-господарських санкцій.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з мотивів наведених у письмовому відзиві.
Заслухавши представників, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
У судовому засіданні встановлено, що Акціонере товариство "Ужгородське автотранспортне підприємство 12107" надає послуги регулярних пасажирських перевезень.
02.01.2025 року, на підставі направлення на рейдову перевірку від 30.12.2024 № НР001803, інспекторами Укртрансбезпеки був перевірений транспортний засіб марки І-VAN д.н.з. НОМЕР_1 , який належить ПАТ "Ужгородське АТП-12107", за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення внутрішніх регулярних перевезень.
За наслідками вказаної перевірки виявлено порушення ст. 34 Закону України "Про автотранспорт", у тому числі порушення, відповідальність, за які передбачена ст. 60, а саме: під час здійснення внутрішніх регулярних перевезень (міського в режимі маршрутного таксі) перевізник не забезпечив водія дійсним протоколом перевірки технічного стану транспортного засобу (а.с. 8).
Акт перевірки підписаний водієм транспортного засобу та зазначено, що ним надано всі документи.
15.01.2025 відповідачем надіслано ПАТ "Ужгородське АТП-12107" повідомлення про розгляд справи по суті.
У зв`язку з виявленими порушеннями начальником Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області винесено постанову від 30.01.2025 року про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ 044163 у розмірі по 17000,00 грн, що стало предметом розгляду вказаної адміністративної справи.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою позивач через представника звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи правомірність оскаржуваної постанови, суд виходить з наступного.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III).
Статтею 6 Закону N 2344-III передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в т. ч. державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 N 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 N 1567(далі - Порядок N 1567), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Частинами 14, 17, 18статті 6 Закону N 2344-III передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
За визначенням, наведеним в абзаці 54 статті 1 Закону N 2344-III рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Пунктами 12, 14 Порядку N 1567 передбачено, що рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Згідно з пунктом 15 Порядку N 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Так, до інших нормативно-правових актів відноситься також і Порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, який затверджено Постановою КМУ №137 від 30.01.2012 року.
Разом з тим, статтею 35 Глави 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначені послуги пасажирського автомобільного транспорту та видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні. Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 45 Закону, у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
Проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування регламентовано статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою КМУ№1081 від 03.12.2008р.
У змісті Порядку №1081, пунктом 10 зазначено, що організатор перевезень затверджує умови конкурсу, зокрема обов`язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", у тому числі вимоги щодо категорії, класу автобусів та року їх виготовлення.
Абзацом 2 пункту 14 Порядку встановлений порядок визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу, серед яких вимоги по підготовці інформації про відповідність технічного стану автобусів претендента умовам перевезень та відповідність претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху.
Для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України "Про автомобільний транспорт", за формою згідно з додатками 1-4, серед яких Відомості про автобуси, які будуть використовуватись на маршруті загального користування (копія Додатку 2 Порядку №1081 додається).
Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою КМУ №1001 від 02.12.2015 визначений вичерпний перелік документів, що додаються до заяви на отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом (п.1). Зокрема, п.7 Умов зазначено, що до заяви на отримання ліцензії, крім документів, передбачених статтею 11 Закону, додаються за підписом здобувача ліцензії або уповноваженої ним особи такі підтвердні документи: відомості про транспортні засоби за формою згідно з додатком 3 та кольорові фотокопії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і тимчасових реєстраційних талонів, якщо їх оформлення передбачено, що підтверджують дані, внесені у відомості про транспортні засоби.
Ліцензіат зобов`язаний зберігати такі документи, як документ про проведення перевірки технічного стану та обов`язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
Державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування шляхом проведення планових та позапланових перевірок у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України визначає стаття 19 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
У разі виявлення порушення органом ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування спеціально уповноважений орган з питань ліцензування протягом п`яти робочих днів з дня складення акта перевірки видає розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Орган ліцензування, що одержав розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, зобов`язаний у визначений у розпорядженні строк усунути зазначені порушення та повідомити спеціально уповноважений орган з питань ліцензування про виконання вимог такого розпорядження.
Цією ж статтею визначені підстави проведення позапланових перевірок додержання ліцензіатами ліцензійних умов, серед яких, зокрема повідомлення посадових осіб органів державного нагляду (контролю) про виявлені під час виконання контрольних повноважень порушення ліцензіатом ліцензійних умов - з метою перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов у відповідній частині та наявності загрози життю чи здоров`ю людей, навколишньому природному середовищу або державній безпеці, що безпосередньо пов`язана з провадженням ліцензіатом виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, та документально підтверджена органом державної влади, уповноваженим у відповідній сфері, - з метою перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов, пов`язаних відповідним випадком.
Періодичність здійснення такого контролю визначена Порядком проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів затвердженого постановою КМУ №137 від 30.01.2012 р, пунктом 1 якого визначено, що Порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає процедуру проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС (далі - транспортні засоби), за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації.
Періодичність проходження обов`язкового технічного контролю для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації становить двічі на рік (п.3).
Як встановлено судом, транспортний засіб (автобус) I-VAN, днз. НОМЕР_1 , який належить ПАТ «АТ Ужгородське АТП-120107» та здійснює регулярні перевезення в режимі маршрутного таксі по маршруту пл. Корятовича вул. Чорновола, не проходив перевірку технічного стану транспортного засобу після 02.08.2024 року, що підтверджено перевірки технічного стану транспортного засобу та не заперечено позивачем.
Останнім протоколом №00987-00081-24 така перевірка здійснювалася 02.02.2024 року, тобто більше року тому.
Під час розгляду справи, який відбувся 30.01.2025 року, представник позивача також не надав відомостей щодо перевірки технічного стану транспортного засобу I-VAN, днз. НОМЕР_1 .
Так, перевіркою виявлений факт відсутності вчасно пройденої процедури перевірки технічного стану транспортного засобу (автобус) I-VAN, днз. НОМЕР_1 , що є підставою для здійснення позапланової перевірки позивача, а відсутність документу про проходження такого контролю під час рейдової перевірки (на дорозі) у водія є фактом порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за яке на перевізника накладається адміністративно-господарський штраф відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Враховуючи наведене, спростовуються доводи представників позивача про те, що посадовими особами відповідача не правильно застосовано норми матеріального права.
Аналізуючи наведене, а також те, що позивачем не спростовується сам факт правопорушення встановленого в акті перевірки, суд приходить висновку, що відповідач правомірно та з дотримання вимог чинного законодавства виніс оскаржену постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно та з дотримання вимог чинного законодавства виніс оскаржену постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, а тому відсутні підстави для її скасування.
Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Ужгородське автотранспортне підприємство 12107" (вул. Василя Гаджеги (Радіщева), буд. 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88018) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Закарпатській області (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 18.03.2025 року.
СуддяС.А. Гебеш