Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 591/11487/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2025 року Сумський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Черних О.М.
з участю секретаря судового засідання Овчаренко М.В.,
представник позивача адвоката Пономаренка О.В.,
представника відповідача адвоката Батюка А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (м. Київ, вул.. Госпітальна, 12Г), треті особи: головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області ( м. Суми, вул.. Берестовська, 1), Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради ( м. Суми, вул.. Харківська, 35) про визнання дій відповідача протиправними та стягнення недоотриманих грошових кошт,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду через свого представника Пономаренка О.В. з позовною заявою і мотивує її тим, що протягом тривалого часу АТ «Державний ощадний банк України» надає йому фінансові (платіжні) послуги, у нього відкритий поточний рахунок фізичної особи у національній валюті без використання платіжної картки № НОМЕР_1 . Вказаний поточний рахунок було відкрито ОСОБА_1 з метою отримання соціальних допомог та пенсії, які передбачені вимогами чинного законодавства останньому, як особі з інвалідністю внаслідок війни, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що фінансуються Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради і Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Разом з тим, після відвідування відділення банку 14.08.2024 року, за отриманням готівки, що надійшла на його поточний рахунок у вигляді зазначених соціальних гарантій, при видачі коштів ОСОБА_1 було недоотримано 208,06 грн. У подальшому, при наступних зверненнях до Відділення, зокрема 12.09.2024 і 09.10.2024 за отриманням соціальних виплат також було недоотримано по 180,00 грн., щоразу.
ОСОБА_1 12.09.2024 року звернувся до Відповідача з скаргою/претензією на дії/рішення підпорядкованого Відділення, однак, листом від 24.09.2024 року представник банку повідомив ОСОБА_1 , що «Відповідно до затверджених змін до тарифів за обслуговування поточного рахунку (без картки), а саме до розділу 1 «Послуги банку, що надаються фізичним особам, згідно пункту 1.1.1.10 видача готівкової національної валюти з поточних рахунків тарифікується у розмірі 1 % від суми, але не менше 100 грн. Для безкоштовного обслуговування та отримання виплат рекомендуємо Вам відкрити картковий рахунок.»
А тому позивач просив визнати дії/рішення Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» щодо утримання коштів соціальних допомог під час їх видачі за період з серпня 2024 року по січень 2025 року, протиправними та повернути йому недоотримані кошти, а також стягнути судові витрати.
10.01.2025 року до канцелярії суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій позивач просив стягнути 1103,00 гривні недоотриманих ним при отриманні соціальних гарантій коштів.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Пономаренко О.В. просив вимоги задовольнити, враховуючи заяву про збільшення позовних вимог та стягнути судові витрати.
Представник АТ «Державний ощадний банк України» - адвокат Батюк А.Г. просив відмовити в задоволенні позовних вимог, підтримав відзив, поданий до канцелярії суду 03.01.2025 року.
Вислухавши представник позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у територіальному відокремленому безбалансовому відділенні № 10018/0145філії Сумського обласногоуправління Акціонерноготовариства «Державнийощадний банкУкраїни» відкрито поточний рахунок фізичної особи у національній валюті без використання платіжної картки № НОМЕР_1 , що підтверджується інформацією банку (а.с. 10).
З 24 вересня 2024 року при отриманні ОСОБА_1 коштів в касі відділення АТ «Ощадний банк України» представник банку повідомив, що за видачу готівки в касі з нього було утримано 1 відсоток від знятої в касі суми готівкових коштів. В подальшому, при кожному зверненні ОСОБА_1 до відділення АТ «Ощадний банк України» в касі при знятті готівки, а саме соціальних допомог та пенсії, які передбачені вимогами чинного законодавств, як особі з інвалідністю внаслідок війни, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з нього утримувалася певну сума коштів. Так, зокрема 12.09.2024 рок та 09.10.2024 року ОСОБА_1 було недоотримано по 180,00 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи між АТ «Ощадбанк» та позивачем 25.02.2009 року було укладено договір про відкриття поточного рахунку у національній валюті та його обслуговування (а.с. 44-46). Відповідно до долученої роздруківки тарифного пакету «Мій рахунок», а саме: пунктом 6.4 за видачу готівки у мережі кас банку через POS-термінал з використанням картки або без використання (з рахунку за реквізитами) не тарифікується; пунктом 6.5 за видачу готівки у мережі кас банку через POS-термінал без використанням картки (6) або без використання (з рахунку за реквізитами) (6-не тарифікується видача готівки через POS-термінал без використання картки у разі, якщо картка випущена/перевипущена з будь-якої причини, та ще не доставлена до установи Банку (а.с. 46).
Разом з тим, слід зазначити наступне.
Питання виплати і доставки пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках здійснюється на підставі однойменного Порядку, затвердженого постановою Уряду від 30.08.1999 № 1596 (зі змінами), далі - Порядок.
Згідно з пунктом 1 Порядку він визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв`язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів, шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги.
Відповідно до пунктів 2 - 5 Порядку передбачено, що уповноваженими банками є банки, визначені відповідно доПорядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуваннямта заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231.
Виплата ідоставка пенсійта грошовоїдопомоги здійснюєтьсяуповноваженими банкамина умовах,визначених цимПорядком,та напідставі договорів,що укладаються: між уповноваженими банками та органами соціального захисту населення; Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду України.
Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо).
Уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій та грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов`язань, визначенихдодаткомдо Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1231 (далі - Постанова), та укладених договорів, передбаченихпунктом 3цього Порядку.
Відповідно до додатку 2 до Постанови протягом строку дії договору з одержувачем уповноважений банк повинен надавати послуги з урахуванням граничного значення їх показників, який в свою чергу йменується як Перелік послуг і граничне значення їх показників, яких банк зобов`язується дотримуватись у разі набуття статусу уповноваженого банку, і передбачає, що випуск/відкриття та розрахунково-касове обслуговування основної платіжної картки/поточного рахунка, зарахування пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ на рахунки їх одержувачів, зарахування коштів на поточні рахунки одержувачів, видача готівки з поточного рахунка через власну мережу кас і банкоматів здійснюється безоплатно.
Суд звертає увагу, що матеріалами справи, доведено, а також в своїх поясненнях представник АТ «Державний ощадний банк України» звертав увагу на те, установі було відомо, що кошти які заходять на рахунок ОСОБА_1 є соціальної допомогою та пенсією, які передбачені вимогами чинного законодавств, як особі з інвалідністю внаслідок війни, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
А тому, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання дії/рішення Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» щодо утримання коштів соціальних допомог під час їх видачі за період з серпня 2024 року по січень 2025 року, протиправними та стягнення з Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 00032129, на користь ОСОБА_1 , грошові кошти у сумі 1103 (одна тисяча сто три) гривні 06 копійок, що були недоотримані ним при отриманні соціальних гарантій.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Відповідно до п. 2 ч. 2ст. 137 ЦПК України, розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно із ч. 4ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвокат має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно дост. 141 ЦПК Українисуд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у сумі 1211,20 грн, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви, а також витрати на правову допомогу в розмірі 3000,00 грн.
Керуючись, ст. ст. 10, 15, 60, 79, 141, 208, 209, 212, 213, 215, 367 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (м. Київ, вул. Госпітальна, 12Г), треті особи: головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Берестовська, 1), Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (м. Суми, вул. Харківська, 35) про визнання дій відповідача протиправними та стягнення недоотриманих грошових кошт задовольнити частково.
Визнати дії/рішення Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» щодо утримання коштів соціальних допомог під час їх видачі за період з серпня 2024 року по січень 2025 року, протиправними.
Стягнути з Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 00032129, на користь ОСОБА_1 , грошові кошти у сумі 1103 (одна тисяча сто три) гривні 06 копійок, що були недоотримані ним при отриманні соціальних гарантій.
Стягнути з Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 00032129, на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3000,00 гривень.
Стягнути з Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 00032129, на користь держави 1211 гривень 20 копійок судового збору.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Черних