Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 березня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/2809/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лукашова О.Б., перевіривши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецсервіс" до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецсервіс" звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Чернігівській області № 11308503/24838096 від 26.06.2024 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 16 від 31.03.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрСпецСервіс";
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрСпецСервіс" від 31.03.2024 року № 16 датою її подання.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Приписами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписами частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вказаною нормою встановлено загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах. Водночас, за умови використання позивачем досудового порядку вирішення спору у випадках, коли законом передбачена така можливість або обов`язок, в Кодексі встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, згідно частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору іпозивачскористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 11.10.2019 у справі № 640/20468/18 (адміністративне провадження № К/9901/16396/19), інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження абзац 3 пункт 56.18 статті 56 Податкового кодексу України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки: тримісячний строк з для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені Податковим кодексом України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу.
В даному випадку позивач не скористався процедурою адміністративного оскарження рішення Головного управління ДПС в Чернігівській області № 11308503/24838096 від 26.06.2024, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 16 від 31.03.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, строк звернення до суду становить шість місців з моменту отримання вказаного рішення.
Позивачем подано клопотання про поновлення процесуального строку для подання позовної заяви. В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду зазначено, що рішенням комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Чернігівській області від 25.03.2024 № 15030 позивача було віднесено до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, у зв`язку з чим позивач звернуся до суду. Рішення від 25.03.2024 № 15030 було оскаржено позивачем в суді (Рішенням по справі № 620/6658/24 Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року позов ТОВ «Укрспецсервіс» задоволено в повному обсязі та визнано протиправним і скасувано рішення комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування про відповідність/невідповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку №15030 від 25.03.2024. Зобов`язано Головне управління ДПС у Чернігівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальність "Укрспецсервіс" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку), але відповідачем була подана апеляційна скарга, яка по незалежним від позивача причинам була розглянута лише 23 грудня 2024 року. Оскільки основними обставинами та доказами, якими обґрунтовано позов є саме виключення позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, то без отримання відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, звернення з позовом, з достатнім для розгляду обгрунтуванням, фактично не можливе.
Розглянувши вказане клопотання по суті, суд зазначає таке.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Така позиція застосована Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14 травня 2019 року у справі № 826/26174/15, від 21 грудня 2019 року у справі №826/12776/15 та від 5 травня 2022 року у справі № 240/10663/20.
При цьому, встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбаченихКАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 за №17-рп/2011визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Суд зважає на те, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем 26.06.2024, таким чином саме з цього моменту позивач вважається обізнаним про порушенння своїх прав.
Отже строк звернення до суду почав перебіг 27.06.2024 та закінчився 27.12.2024.
Проте до суду позивач звернувся лише 10.03.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом.
Причини пропуску строку зверненян до суду, викладені у заяві про поновлення процесуального строку, суд не вважає поважними, оскільки розгляд судом іншої справи про оскарження іншого рішення відповідача не перешкоджав позивачу вчасно звернутися до суду з позовом про оскарження рішення №11308503/24838096 від 26.06.2024. Крім того, суд звертає увагу, що позивач у заяві про поновлення строку звернення до суду вказує, що основними обставинами та доказами, якими обґрунтовано позов є саме виключення позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, проте позовна заява обґрунтована іншими підставами. Водночас, позивач у позові вказує, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної слугувала відповідність вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, але надані Відповідачу документи у повній мірі підтверджують наявність підстав для складення податкової накладної від 31.03.2024 року № 16.
Згідно з частиною 2 статті 122 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов згідно з частиною 1 статті 123 КАС України залишається без руху.
Врахувавши викладене суд дійшов висновку, що позовна заява подана з пропуском строку звернення до суду, а підстави про поновлення такого строку, вказані у заяві є неповажними.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням вагомих і переконливих аргументів, які б свідчили про наявність обставин об`єктивного і непереборного характеру, що створили суттєві перешкоди у реалізації позивачем належного йому права на звернення до адміністративного суду упродовж строку, встановленого для цього законодавством, з наданням підтверджуючих доказів.
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення до суду - відмовити.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецсервіс" до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків, у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Відповідно до частини 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно зі статтею 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Суддя Олена ЛУКАШОВА