Рішення № 125926462, 18.03.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2025
Номер справи
420/117/25
Номер документу
125926462
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/117/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС В Одеській, Миколаївській та Херсонській областях (вул. Ак. Корольова,5, м. Одеса, 65114), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса,65012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС В Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, третя особа без самостійних вимог Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення розрахованого відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 01 січня 2022 року (2 481 грн) та на 01 січня 2023 року (2 684 грн) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2022 та 2023 роки для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.20222 та 01.02.2023 року;

- зобов`язати відповідача виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 роки у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 01 січня 2022 року (2 481 грн) та на 01 січня 2023 року (2 684 грн) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2022 та 2023 роки для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.20222 та 01.02.2023 року.

Позивач у позові зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2003 року та йому призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України від 09.04.92 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-XII).

Вважаючи, що йому повинна бути перерахована пенсія з 01.02.2022 та з 01.02.2023 року він звернувся до відповідача про виготовлення йому довідок про грошове забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 року відповідно до положень постанови КМУ до п.4 постанови КМУ від 30.08.2017№704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №704) шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 та 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Листом від 31/30/18-Г-5352-3486-2024 від 25.11.2024 року відповідач відмовив йому у виготовленні довідок з посиланням на те, що на нього не розповсюджуються положення постанови КМУ№704.

Позивач не погоджується з такою позицією відповідача та вказує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103. Відповідно скасовано і зміни, внесені цим пунктом в пункт 4 Постанови №704

Позивач вважає, що після скасування судом п.6 Постанови №103 поновлюється дія попередньої редакції п.4 Постанови №704.

Відповідно до пункту 4 Постанови №704 в чинній на 01.01.2022 та 01.01.2023 року редакції, відбулась зміна розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, який розраховується на підставі збільшеного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Змінюватися повинні також і розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії, які залежать від розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Позивач, посилаючись на постанову Верховного Суду від 02.08.2022 у справі 440/6017/21, зазначає, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог посилається на ст.ст.43 і 63 Закону України №2262-ХІІ, постанову КМУ №704, Порядок №45, а також правові висновки з аналогічних спірних правовідносин, викладених у постанові Верховного Суду від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21.

Ухвалою суду від 06.01.2025 року позов залишений без руху та наданий строк на усунення недоліків.

Ухвалою суду від 22.01.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Залучено до участі у справі у якості третьої особи ГУ ПФУ в Одеській області.

Ухвала суду від 22.01.2025 року доставлена в електронний кабінет ООТЦКСП та ГУ ПФУ. Станом на 18.03.2025 року пояснення ГУ ПФУ до суду не надійшли.

Представник відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та вказує на те, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС В Одеській, Миколаївській та Херсонській областях утворений як уповноважений орган для складання довідок про грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсії.

Представник звертає увагу на те, що позивач займав посаду міліціонер ІТТ Татабунарського РВ УМВС в Одеській області та йому перераховувалась пенсія на підставі рішення суду у справі №420/8282/23 з 01.12.2019 року у зв`язку зі зміною грошового забезпечення поліцейського. Відповідно на грошове забезпечення позивача не поширюються положення постанови КМУ № 704.

Справа розглянута в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія як поліцейському за Законом України №2262-ХІІ, що не оспорюється сторонами.

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Позивач вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справах № 826/3858/18, №826/12704/18 повинно бути поновлено його право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Позивачу виготовлена довідка від 08.09.2021 №33/36-3944 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року та Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» направлена до ГУ ПФУ для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу.

Позивач звернувся до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.05.2021 року по справі №420/8282/23, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 року на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» № 33/36-3944 від 08.09.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та здійснити виплату недоотриманих з 01.12.2019 сум.

Між тим, позивач вважаючи, що йому повинна бути перерахована пенсія з 01.02.2022 та з 01.02.2023 року відповідно до постанови №704, звернувся до відповідача про виготовлення йому довідок про грошове забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 року відповідно до положень постанови №704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 та 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Листом від 31/30/18-Г-5352-3486-2024 від 25.11.2024 року відповідач відмовив йому у виготовленні довідок з посиланням на те, що на нього не розповсюджуються положення постанови КМУ№704.

Позивач не погоджується с кою відмовою та звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини виникли з підстав наявності у позивача як пенсіонера МВС на отримання довідки про грошове забезпечення за посадою з якою він звільнений станом на на 01.01.2022 року та 01.01.2023 із розрахунком посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до положень постанови КМУ №704.

Дослідивши заяви по суті та докази надані учасниками справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч.3 ст.43 та ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ.

Відповідно до частин 1,2,4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсій є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

29.12.2015 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 № 900-VIII, яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) повинні мистити: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.

Пунктом 1 Постанови №704 затверджено тарифну сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, в яких відсутні поліцейські.

У вказаній постанові та додатках до неї Кабінет Міністрів України вказав чіткий перелік військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, яких стосується зміна розміру грошового забезпечення, а саме: військовослужбовців, з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту; осіб офіцерського складу Управління державної охорони; офіцерського складу Служби безпеки; осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту; осіб офіцерського складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації; осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби; осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби; осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м.Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби; осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби; військовослужбовців строкової військової служби; курсантів вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання) та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів вищої освіти Міністерства фінансів, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, ліцеїстів військових ліцеїв, військово-морських ліцеїв, ліцеїв-інтернатів, ліцеїв цивільного захисту, ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою та ліцеїв з військово-спортивною підготовкою з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Позивач може мати право на виготовлення довідки про грошове забезпечення відповідно до постанови №988 лише при прийнятті постановою КМУ рішення про збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Постанова № 704 не містить норм щодо зміни розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського, а тому позивач позовні вимоги позивача не ґрунтуються на положеннях законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа без самостійних вимог Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.