Рішення № 125923494, 18.03.2025, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2025
Номер справи
280/12192/24
Номер документу
125923494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 березня 2025 року Справа № 280/12192/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: №0723432-2410-0825- UА23060070000082704 від 12.09.2024 на суму податку 3391,83 грн., №0723430-2410-0825-UA23060070000082704 від 12.09.2024 на суму податку 6416,91 грн., № 0723431-2410-0825-UA23060070000082704 від 12.09.2024 на суму податку 10036,66 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає,щовін є власником об`єктів житлової нерухомості, загальнаплощаяких за 4 місяці 2023 року 422,60 кв. метрів. та за 8 місяців 2023 року складає 413 кв.м. Контролюючий орган спірними податковими повідомленнями рішеннями визначивпозивачуподаткові зобов`язаннязавказаними об`єктами нерухомості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,за 2023 рік,без урахування рішення Запорізької міської ради №5 від 28.01.2015 «Про затвердження Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» (зі змінами), щодо пільги у вигляді зменшення базиоподаткуванняна 250 кв.м. З цих підстав позивач вважає оскаржувані рішення протиправними. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 06.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

17.01.2025 до суду від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №2592), в якому зазначено, що згідно з ІКС «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об`єктів нерухомого майна за громадянином ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обліковуються об`єкти житлової нерухомості, розташовані за адресою: житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 202,50 м2, дата реєстрації права власності 23.05.2023 року; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 212,10 м2, дата припинення права власності 23.05.2023 року; житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 210,50 м2. Отже загальна площа за 2023 рік за 4 місяці 422,60 кв. метрів. та за 8 місяців 2023 року складає 413 кв.м. , що перевищує граничну межу застосування нульової ставки податку (250 кв.метрів), а тому підстави для застосування нульової ставки податку у даному випадку відсутні, навіть з урахуванням пільг встановлених Запорізькою міською радою. При цьому, оскільки площа об`єкта оподаткування, що належать позивачу, не перевищує п`ятикратний розмір неоподатковуваної площі (120 х 5 = 600 кв. метрів), то позивач має право на пільгу зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо таких об`єктів, в розмірі 120 кв. метрів, як зазначено у ст. 266 ПК України. ПК України не передбачено зміни розміру зменшення бази оподаткування об`єкта/об`єктiв житлової нерухомості, в тому числі їx часток, що перебувають у власності фізичних осіб, визначеної підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПКУ. Рішенням ЗМР №5, база оподаткування для будинків зменшується на 250 кв.м., але оскільки квадратура вищевказаних будинків за 2023 рік за 4 місяці 422,60 кв. метрів. та за 8 місяців 2023 року складає 413 кв.м. на нього не розповсюджується пільга визначена Запорізькою міською радою, а лише пільга у вигляді 120м. кв. визначених ст.. 266 ПК України. відповідач вказує, що оскаржувані рішення винесені з дотриманням вимог статті 58 ПКУ та не суперечить Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28.12.2015 №1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2017 №658, є таким, що відповідає вимогам діючого законодавства. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 20.01.2025 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд у судовому засіданні з повідомленням сторін справи №280/12192/24 відмовлено.

10.02.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№6074), в якій позивач не погоджується із позицією відповідача та просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до приписівКодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, щоза позивачем зареєстровано право власності на нерухоме майно, а саме:

житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 202,50 м2, дата реєстрації права власності 23.05.2023 року;

житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 212,10 м2, дата припинення права власності 23.05.2023 року;

житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 210,50 м2.

На підставі зазначеної інформації Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 12.09.2024 сформовано податкові повідомлення- рішення по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік №0723432-2410-0825- UА23060070000082704 на суму податку 3391,83 грн., №0723430-2410-0825-UA23060070000082704 на суму податку 6416,91 грн., № 0723431-2410-0825-UA23060070000082704 на суму податку 10036,66 грн.

Судом встановлено, що розмір податкового зобов`язання, у спірних податкових повідомленнях-рішення, розраховано з розрахунку 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (6700,00 грн), за 1 кв.м бази оподаткування.

Вважаючи прийняті відповідачем податкові повідомлення - рішення протиправними, позивач звернувся до суду із позовом про їх скасування.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідностатті 67 Конституції Україникожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюютьсяПК України.

Згідно з пункт10.1 статті 10 ПК України(тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.

Приписами пункту10.3 статті 10 ПК Українивизначено, що місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цьогоКодексущодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Відповідно до пункту12.3 статті 12 ПК Українисільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Підпунктом12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК Українивизначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

За приписами підпункту12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПК Україниу разі, якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та або зборів, сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цьогоКодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цьогоКодексуіз застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.

У відповідності до пункту12.4 статті 12 ПК Українидо повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать, крім іншого:

12.4.1.встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом;

12.4.2.визначення переліку податкових агентів згідно ізстаттею 268 цього Кодексу;

12.4.3.прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Пункт12.5 статті 12 ПК Українипередбачає, що офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Підстави, порядок обчислення та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, передбаченістаттею 266 ПК України.

Так, згідно з підпунктом266.1.1пункту266.1та підпунктом266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК Україниплатниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктом266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК Українипередбачено, що базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Відповідно до підпункту266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК Українибаза оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Підпунктом266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК Українивизначено, що сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Відповідно до підпункту266.4.3 пункту 266.4 статті 266 ПК Українипільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до:

об`єкта/об`єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об`єкта/об`єктів перевищує п`ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту;

об`єкта/об`єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).

Аналізуючи вищенаведені норми чинного податкового законодавства, можна дійти висновку, що повноваження щодо встановлення ставок місцевих податків, зокрема, ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, а також пільг зі сплати наведеного податку, належать сільським, селищним, міським радам, радам об`єднаних територіальних громад.

Рішенням Запорізької міської ради від 28 січня 2015 року № 5 «Про встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» затверджено "Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)" (далі - Положення).

До вказаного Положення вносились зміни Рішеннями Запорізької міської ради від 30 червня 2015 року за №5, від 26 лютого 2016 року за №30, від 25 серпня 2016 року за №50, від 21 грудня 2016 року за №49, від 26 квітня 2017 року за №51, від 27 травня 2020 за №49.

Пунктом 2.4. Положення врегульовані питання застосування пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Так, відповідно до підпункту 2.4.1. пункту 2.4 Положення (зі змінами, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б)для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Абзацами 1-6 підпункту 2.4.2 пункту 2.4 Положення визначено, що міська рада встановлює пільги з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Пільги з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя, з об`єктів житлової та нежитлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Підприємства, установи та організації, яким відповідно до законодавства України присвоєно ознаку неприбутковості, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями), звільняються від нарахування та сплати податку з об`єктів житлової нерухомості.

Пільги з податку, що сплачується на території міста з об`єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на:

- об`єкт/об`єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об`єкта/об`єктів перевищує п`ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої цим рішенням;

- об`єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Відповідно до підпункту 2.5.2 пункту 2.5 Положення, ставка податку для об`єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, починаючи з 1 січня 2017 року становить 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, за винятком об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, для яких встановлюється нульова ставка податку, а саме:

- квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів;

- будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 250 кв. метрів;

- різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), загальна площа яких не перевищує 370 кв. метрів.

Отже, органом місцевого самоврядування в межах наданих повноважень встановлено нульову ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста Запоріжжі щодо об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, у тому числі у 2023 році, зокрема, для будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 250 кв. метрів.

При цьому, також встановлено пільгу зі сплати податку (неоподатковувану площу), які, зокрема, для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості становить на 120 кв. метрів.

З матеріалів справи судом встановлено, що загальна площа належних позивачу об`єктів оподаткування, які складаються з трьох житлових будинків, становить за 4 місяці 422,60 кв. метрів. та за 8 місяців 413 кв.м., що перевищує граничну межу застосування нульової ставки податку (250 кв.метрів), а тому підстави для застосування нульової ставки податку у даному випадку відсутні.

При цьому, оскільки площа об`єктів оподаткування, що належать позивачу, не перевищує п`ятикратний розмір неоподатковуваної площі (120 х 5 = 600 кв.метрів), то позивач має право на пільгу зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо таких об`єктів, в розмірі 120 кв.метрів.

Відповідно до пункту «б» підпункту266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК Україниобчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: б) за наявності у власності платника податку більше одного об`єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку.

Судом встановлено, що відповідач визначив позивачу належне до сплати податкове зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з урахуванням пільги 120 кв. метрів.

Відтак, розмір належного до сплати податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік, щодо об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності позивача, визначено контролюючим органом правильно, а тому аргументи позивача, якими обґрунтовані позовні вимоги, є безпідставними.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті ГУ ДПС у Запорізькій області обґрунтовано, підстави для визнання таких податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування, наведені у позовній заяві, відсутні, а тому позов не підлягає задоволенню.

Згідно з частинами 1, 2статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положеньстатті 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність сукупності підстав для відмови в задоволенні позову.

У зв`язку з відмовою в позові, з урахуванням положеньстатті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2,5,9,77,139,143,243-246,255,295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 18.03.2025.

Суддя А.В. Сіпака