Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 465/2059/25
У х в а л а
про залишення заяви без руху
"17" березня 2025 р. м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Баран О.І., дослідивши матеріали заяви
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ),
заінтересована особа:Орган опікита піклуванняФранківської районноїадміністрації Львівськоїміської ради (код ЄДРПОУ: 04056121, електронна пошта: fra@lvivcity.gov.ua, місцезнаходження: 79057, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85),
предмет заяви: визнання особи недієздатною та встановлення опіки,
в с т а н о в и в:
У березні 2025 року (вх.№7534/25) заявник звернувся до Франківського районного суду м.Львова із заявою, відповідно до якої просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 недієздатним та призначити його опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім того, заява містить клопотання, у яких заявник просить витребувати історію хвороби та медичні картки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також призначити судову медико-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану останнього.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком заявника ОСОБА_1 . В обґрунтування заяви посилається на те, що його батько є особою, якій безтерміново встановлено інвалідність підгрупи «Б» 1 групи із зазначеною причиною «загальне захворювання» внаслідок психічного розладу, у зв`язку з чим має обмежене самообслуговування, обмежену здатність до спілкування та здатність контролювати свою поведінку, відтак потребує постійного стороннього догляду.
Однак, перевіривши матеріали заяви та додані до неї документи, суддя дійшов таких висновків.
Положеннями ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (надалі по тексту -ЦПК України), визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як вбачається з положень ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч.9 ст.10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутністю такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зокрема, чинне цивільне процесуальне законодавство не регулює залишення без руху заяви поданої в порядку окремого провадження. Тому при вирішенні питання щодо залишення без руху заяви поданої в порядку окремого провадження суд керується положеннями ЦПК України, якими врегульовано порядок залишення без руху позову.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Згідно пункту 2 частини третьої статті 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Водночас, заявник, визначаючи коло учасників справи, не вказує заінтересованою особою саму особу, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , враховуючи те, що його права та інтереси, у випадку ухвалення рішення суду будуть суттєво обмежені, та участь якої в судовому засіданні також вимагається за законом.
Розгляд справи за заявою про визнання особи недієздатною за відсутності особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною є грубим порушенням вимог процесуального закону, зокрема статті 299 ЦПК України.
Подібний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 16 вересня 2020 року у справі № 756/6838/17 (провадження №61-10584св20).
Отже, заявник, в порушення вимог частини третьої статті 175 та частини першої статті 299 ЦПК України, у поданій до суду заяві не зазначає особу, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її місце проживання чи перебування, її реєстраційний номер облікової картки платника податків та не надано копії заяви з додатками до неї для надсилання цій особі (частина перша статті 177 ЦПК України).
Таким чином, заявнику необхідно залучити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до участі у справі, в якості заінтересованої особи та подати належним чином оформлену заяву з врахуванням усіх зазначених недоліків для суду та заінтересованих осіб.
Крім цього, присутність під час розгляду справи адвоката особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, згідно вимог ч. 1 ст. 299 ЦПК України також є обов`язковою.
Згідно з вимогами п. 24 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб: особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбаченіпунктами 2і3частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді;
Суддя звертає увагу, що у матеріалах справи відсутні відомості про наявність у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 адвоката, залученого на договірній основі. При цьому також не заявлено клопотання про залучення адвоката через центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Згідно з ч. 5 ст. 293 ЦПК України у разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Тому для правильного вирішення спору та принципу раціоналізації судових процесуальних дій заявнику необхідно зазначити про наявність або відсутність у особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, адвоката.
Згідно з ч. 1ст. 300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування.
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (стаття 55 ЦК України).
У відповідності дост. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідност. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Крім того, особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна ( піклувальника).
Пунктом 3.3 частини 3 Правил опіки та піклування, від 26.05.1999, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року №34/166/131/88 (надалі Правила опіки та піклування), визначений перелік документів за наявності яких орган опіки та піклування призначає опікуна.
На підтвердження відсутності обмежень у призначенні заявника опікуном ним додано лише довідку про відсутність судимості.
Однак, заява не містить достатнього викладу обставин (із зазначенням відповідних доказів) про відсутність обмежень у призначенні заявника опікуном, встановлених ст. 64 Цивільного кодексу України та п. 3.2 Правил опіки та піклування, де визначено обставини, які унеможливлюють призначення певної особи опікуном, серед яких опікунами не можуть бути особи, які:
визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах;
раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено;
позбавлені батьківських прав;
інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню;
засуджені за скоєння тяжкого злочину.
При цьому, відсутність всіх викладених вище обставин має бути підтверджена відповідними фактичними даними: відомостями органу опіки та піклування про відсутність даних про визнання особи, що бажає бути призначеною опікуном, недієздатною або обмежено дієздатною; відомостями (сертифікат, довідка) обласних наркологічної та психіатричної лікарень про те, що вказана особа, що бажає стати опікуном, не перебуває на обліку та не лікується у вказаних психоневрологічних та наркологічних закладах; відомостями органу опіки та піклування про те, що така особа раніше не була опікуном чи піклувальником та з її вини опіку чи піклування не було припинено та вказана особа не позбавлена батьківських прав.
Проте, до заяви перелічених вище фактичних даних не додано та обставин, які б об`єктивно унеможливлювати надання таких даних, заява не містить.
Також заява не містить даних, що органом опіки та піклування таке подання виносилось, не додано до заяви відповідного подання органу опіки та піклування про можливість призначення саме заявника опікуном над недієздатною фізичною особою, при тому, що наявність такого подання є обов`язковим для ухвалення судом рішення за результатами розгляду заяви про визнання фізичної особи недієздатною. Також до заяви не додано доказів того, що заявник звертався з приводу цього питання до органу опіки та піклування.
Також, суддя звертає увагу на те, що згідно з ч. 1ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, які є опікунами особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який був затверджений Верховною Радою України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Правовий режим воєнного стану неодноразово продовжувався та триває в Україні на цей час.
Крім того,Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022, який був затверджений Верховною Радою України, оголошено загальну мобілізацію в Україні. Правовий режим загальної мобілізації продовжувався та триває в Україні донині.
У разі відкриття провадження у справі, рішення, ухвалене за результатами її розгляду в період воєнного стану, може вплинути на інтереси Держави, представленої відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання заявника, а також на права та обов`язки самого заявника, передбачені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з матеріалами справи заявник просить визнати недієздатним ОСОБА_2 та призначити його опікуном, зазначає, що інших осіб, які могли б здійснювати догляд за батьком немає. Заявником також не вказано відомостей про склад сім`ї ОСОБА_2 , про осіб, які проживають разом із ним та осіб, які зареєстровані за адресою його проживання.
Крім цього, заявник посилається на рішення Франківського районного суду м. Львова від 30.07.2024 року у справі №465/4055/24, яким шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано. Водночас із матеріалів справи випливає, що мати заявника, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , фактично проживає разом із заявником та особою, щодо якої вирішується питання, ОСОБА_2 , за однією і тією ж адресою.
Вищевказані обставини, а також вік заявника дають підстави вважати, що заінтересованою особою у цій справі є, в тому числі,відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем обліку заявника, в якому останній може перебувати на обліку. В разі ухвалення судом рішення про призначення заявника опікуном над недієздатною особою, вищевказаний центр комплектування втратить повноваження щодо проведення мобілізації заявника, оскільки заявник набуде статусу особи, яка не підлягає призову на військову службу.
Водночас у заяві відсутні будь-які дані щодо військового обов`язку заявника, перебування його на відповідному обліку тощо. Тому, при усуненні недоліків позовної заяви заявнику слід також вказати найменування відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем його обліку.
Відповідно до ч. 1ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Вищевказані недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження у цій справі та призначити її до судового розгляду.
Відповідно до частини першоїстатті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За вказаних обставин, заяву необхідно залишити без руху із наданням заявнику строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись статтями175,177,185,260,293, 294, 296, 297 ЦПК України, суддя,
п о с т а н о в и в:
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Органу опіки та піклування Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що згідно з ч. 3ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.175і177цьогокодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.
У разі невиконання вимог ухвали суду в зазначений строк, заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Баран О.І.