Постанова № 125893501, 12.03.2025, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.03.2025
Номер справи
752/2981/25
Номер документу
125893501
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 752/2981/25

Провадження №: 3/752/2013/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2025 м. Київ

суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли

відНаціонального агентства з питань запобігання корупції пропритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАПвідносноОСОБА_1 як керівника (голови) Політичної партії "Україна соборна" (місцезнаходження - м. Київ, вул. Промислова, 4/7, оф. 10, ідентифікаційний код - 33401197) дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання і реєстрації - АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 за участі ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

05.09.2024, 07.09.2024, 09.09.2024, 11.09.2024 ОСОБА_1 - керівник (голова) Політичної партії "Україна Соборна" вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, оскільки порушила строки подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, зокрема при визначеному чинним законодавством граничному строку 26.04.2024, подала звіт партії за І-й квартал 2022 року - 05.09.2024, за ІІ квартал 2022 року - 07.09.2024, за ІІІ квартал 2022 року - 09.09.2024, за ІV квартал 2022 року - 11.09.2024.

Так, у ст. 212-21 встановлено адміністративну відповідальність у виді штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Подія та склад адміністративного правопорушення та наявність вини у діях ОСОБА_1 , причинно-наслідковий зв`язок між недотриманням визначених законодавством строків (п. 6 Заключних положень Закону України "Про політичні партії в України" від 05.04.2001 № 2365-ІІІ (зі змінами та доповненнями, п.п. 6 п. 2 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" від 23.08.2023 № 3337-ІХ) та наслідками у виді порушення імперативних приписів законодавства доводяться поданими уповноваженим органом матеріалами, де міститься:

- протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/668 від 29.01.2025, складений відносно ОСОБА_1 за порушення ст. 212-21 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;

- звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за І-й квартал 2022 року та відомості про підписання кваліфікованим електронним підписом 05.09.2024;

- звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІ-й квартал 2022 року та відомості про підписання кваліфікованим електронним підписом 07.09.2024;

- звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ-й квартал 2022 року та відомості про підписання кваліфікованим електронним підписом 09.09.2024;

- звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІV-й квартал 2022 року та відомості про підписання кваліфікованим електронним підписом 11.09.2024;

- засвідчена копія висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 21.11.2024 № 1592;

- засвідчена копія висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 21.11.2024 № 1593;

- засвідчена копія висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 21.11.2024 № 1594;

- засвідчена копія висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 21.11.2024 № 1595;

- статутна документація Політичної партії "Україна соборна", документація на підтвердження повноважень ОСОБА_1 в якості голови партії.

07.03.2025 від ОСОБА_1 до суду надійшли письмові пояснення з додатками, відповідно до яких провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв`язку з порушенням уповноваженими працівниками Національного агентства по боротьбі з корупцією термінів виконання своїх обов`язків, відсутністю осіб та/або організацій, які б постраждали від несвоєчасного завантаження звітів політичної партії на веб-ресурс агентства, наявність у неї ( ОСОБА_1 ) об`єктивних причин для затримки подачі звітів та малозначність вчиненого адміністративного правопорушення.

Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 надала усні пояснення, за змістом яких просила врахувати, що:

- у період, про який йдеться, вона мала поганий стан здоров?я у зв?язку з загостренням хронічних хвороб протягом зими і весни 2024 року, в силу чого до червня 2024 року проходила обстеження і лікування;

- про строки подачі звітів, які були обмежені датою 29.04.2024 вона була обізнана;

- подача звіту політичною партією неможлива без відображення в ньому інформації про стан банківського рахунку було обумовлено тим, що банківський рахунок Політичної партії "Україна соборна" у Комерційному банку "ПриватБанк" був закритий у 2023 році без повідомлення клієнта. Причиною закриття стала неактивність рахунку з 2020 року, а неактивність рахунку було його блокування банком через її відмову на усні вимоги співробітників банку надати інформацію з копіями документів про майно і доходи керівництва партії і її регіональних відділень. Всі звернення до правління банку і його Наглядової ради були залишені без уваги. Відповідно, у квітні 2024 року змушена була писати письмову заяву, щоб банк надав інформацію про закриття рахунку і залишки коштів. Відповідь була отримана тільки у червні 2024 року. Тільки після цього змогла подавати звіти політичної партії;

- політична партія "Україна соборна" не має штатних співробітників, а в умовах війни розраховувати на подачу звітів керівниками регіональних організацій недоречно, тим більше, що відповідальність за подачу звітів лежить на ній особисто. Була змушена займатися підготовкою і подачею 375 звітів, які мали надійти до Національного агентства з питань запобігання корупції;

- робота онлайн з електронною системою подачі звітів до Національного агентства з питань запобігання корупції протягом літа і початку була ускладнена перебоями з електроенергією, коли вона подавалася протягом 6-10 годин на добу;

- електронна система подачі звітів Національного агентства з питань запобігання корупції дуже недосконала, повільна і часто дає збої. В силу цього неодноразово доводилося звертатися до технічної служби Національного агентства з питань запобігання корупції для усунення проблем. Відповідно на підготовку і подачу одного звіту (в цілому по партії чи регіональної організації) чисто технічно витрачалося близько години;

- Національним агентством з питань запобігання корупції допущено порушення термінів складання висновків про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, який становить п`ять днів, оскільки після проведення аналізу звітів 10.05.2024 на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції було оприлюднено перший етап аналізу звітів, а саме: своєчасності їх подання, де фігурує Політична партія "Україна Соборна", а тому, про несвоєчасність подання звітів агентству було відомо ще 10.05.2024. Відповідно і строк складання протоколу про адміністративне правопорушення також був недотриманий;

- відповідно до Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, що затверджене рішенням Національного

агентства з питань запобігання корупції від 08.09.2016 № 26 порушення строку подачі звітів не є грубим порушенням встановлених вимог.

При цьому, ОСОБА_1 представила суду (судді) медичну документацію, листування за банківської установою, письмове підтвердження факту відсутності у Політичної партії "Україна соборна" штатних співробітників та підтвердження обставин того, що вона працює на громадських засадах, підтвердження статусу пенсіонера.

Проаналізувавши позицію ОСОБА_1 , письмові пояснення, які надійшли, суд (суддя) не вбачає у них передумов, які вказують саме на відсутність події та/або складу адміністративного правопорушення.

При цьому, судом (суддею) враховано, що дійсно Національним агентством з питань запобігання корупції не дотримано строк, визначений у абз. 2 п. 10 розділу ІІІ вищевказаного Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, проте ця обставина не оцінюється як така, що становить собою істотне порушення прав та інтересів пані ОСОБА_1 або ж обмежує її у праві на захист.

У будь-якому випадку, станом на час розгляду справи в суді строки накладення адміністративного стягнення, визначені у ч. 4 ст. 38 КУпАП не закінчилися.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 визнається винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, до неї підлягає застосуванню передбачене законодавством адміністративне стягнення.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд (суддя) зважає на положення ст. 22 КУпАП, де закріплено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Проаналізувавши наявні матеріали, зважаючи на особу порушниці, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше (фактичні дані, які б доводили протилежне, відсутні), відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, фактичне визнання своєї винуватості, пенсійний вік та незадовільний стан здоров`я, одноосібне виконання обов`язків керівника політичної партії, яка має 24 регіональних осередки, необхідність одноосібного подання порядку сотні звітів за всі регіональні організації, виконання інших повноважень та документального оформлення іншої звітної документації, суд (суддя) вважає за можливе застосувати положення ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження в адміністративній справі, відповідно до ст. 22 КУпАП, ч. 2 ст. 284, закрити.

Керуючись ст. 22, 23, 33-35, 40-1, 212-21, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності за малозначністю скоєного, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.В. Бушеленко