Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 567/337/25
Провадження №3/567/224/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2025 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А.
при секретарі Пономаренко Р.А.
за участю
особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1
за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
17.02.2025 біля 15:12 год. в с.Кутянка по вул.Поштова Рівненського району Рівненської області ОСОБА_1 , повторно керував трактором SHIFENG SF 350, без реєстраційного номера, не маючи права керування таким транспортним засобом і будучи таким, що на підставі постанови серії БАД №470575 від 17.11.2024 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
17.02.2025 о 15:12 в с.Кутянкапо вул.ПоштоваРівненського району Рівненськоїобласті ОСОБА_1 повторно керувавтрактором SHIFENG SF 350, без реєстраційного номера, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні зазначених правопорушень визнав та пояснив, що 17.02.2025 вживав горілку та того ж дня на рухався тракторі SHIFENG SF 350, перевозячи його до місця проживання сестри та був зупинений працівником поліції, який запропонував йому пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння. На вимогу працівника поліції пройшов огляд на стан алкогольного сп`яніння, який показав результат 1,53 проміле, з яким він був згідний.
Працівники поліції пропонували йому пройти огляд також в медичному закладі, але він від такого огляду відмовився.
Пояснив, що посвідчення на право керування транспортним засобом не отримував та 17.11.2024 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, надавши оцінку всім доказам в їх сукупності та взаємозв`язку, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП та необхідності притягнення його до адміністративної відповідальності з огляду на наступне.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130КУпАП є керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, а частиною другою зазначеної статті визначено відповідальність за повторне протягом року вчинення таких дій.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп`яніння визначається ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 №1452/735.
Статтею 266 КУпАП визначено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським з застосуванням технічних засобів відеозапису.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
З матеріалів справи відповідно до результатів огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння було проведено на місці зупинки транспортного засобу і в результаті такого огляду було встановлено, що він перебував в стані алкогольного сп`яніння (1,53 проміле).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення також доведена протоколом про адміністративне правопорушення від 17.02.2025 серії ЕПР1 №249576, а також наданим відеозаписом, який отримано в порядку, передбаченому ст.251 КУпАП.
Зазначені вище докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Таким чином факт скоєння вказаного правопорушення за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджується зібраними доказами, які повністю узгоджуються між собою. Підстав вважати їх недопустимими суд не вбачає.
З постанови Острозького районного суду Рівненської області від 05.12.2024 вбачається, що ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
З зазначених доказів вбачається, що ОСОБА_1 порушив п.2.9 а Правил дорожнього руху України, яким передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, а тому в його діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
За загальним визначенням транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки, а тому на водія покладається відповідальність не тільки за своє життя, а й за життя пішоходів та цілісність майна інших громадян.
Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі О.Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує транспортним засобом підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортних засобів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
При накладенніадміністративного стягненнясудом взятодо увагите,що ОСОБА_1 за віком є працездатною особою, раніше притягувався до адміністративної відповідальності. Суд вважає, що для перевиховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень необхідним є накладення стягнення в межах санкції ч.2 ст.130 КУпАП.
Одночасно, застосовуючи такий вид адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення те, що його дії характеризуються умисною формою вини, складають підвищену суспільну небезпеку, оскільки становлять небезпеку дорожньому руху та несуть загрозу для його учасників.
Частиною 5 ст.126 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами другою четвертою цієї статті, а частиною другою зазначеної статті передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом або передачу керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, доведена протоколом про адміністративне правопорушення від 17.02.2025 серії ЕПР1 №249490, а також іншими доказами.
Відповідно дорапорту поліцейськогоСРПП ВП№3Рівненського РУПГУНП вРівненській областіПрисяжнюка О.вбачається,що 17.02.2025 в с.Кутянка по вул.Поштова Рівненського району Рівненської області ОСОБА_1 керував трактором марки SHIFENG SF 350, без реєстраційного номеру, не маючи права керування таким транспортним засобом та вчинив зазначені дії повторно.
Зазначене вбачається і з наданого суду відеозапису.
Відповідно до витягу з бази ІПНП від 21.02.2025 встановлено, що ОСОБА_1 посвідчення на право керування транспортними засобами не отримував.
Згідно постанови серії БАД №470575 встановлено, що 17.11.2024 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу врозмірі 3400 грн. у зв`язку з тим, що він того ж дня біля 16:23 год. в с.Кутянка керував автомобілем, не маючи права керування таким транспортним засобом.
Це підтверджується і довідкою №35906-2025 від 21.02.2025, виданою ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області.
Зазначені вище докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено що ОСОБА_1 17.02.2025 біля 15:12 год. в с.Кутянка по вул.Поштова Рівненського району Рівненської області повторно керував трактором SHIFENG SF 350, без реєстраційного номера, не маючи права керування таким транспортним засобом і будучи таким, що на підставі постанови серії БАД №470575 від 17.11.2024 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
За таких обставин до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП.
Застосовуючи вид адміністративного стягнення, враховується характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність. При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги те, що ОСОБА_1 раніше притягався до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, до ОСОБА_1 , з врахуванням вимог ст.36 КУпАП, слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
При цьому, суд вважає, що підстав для оплатного вилучення транспортного засобу на даний час немає, зважаючи на те, що транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , фактично за ним не зареєстрований.
Окрім того, відповідно до постанови Острозького районного суду Рівненської області від 05.12.2024 у справі №567/1928/24 встановлено, що ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, в тому числі у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 1 рік, а тому у цій справі підлягають застосуванню вимоги ч.3 ст.30 КУпАП.
Відповідно до ч.5 ст.283КУпАП, постанова судді про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Таким чином, на підставі п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 також підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене, керуючись ст.24, 36, 40-1, 221, 276, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
визнати ОСОБА_1 таким, що вчинив правопорушення, передбачені ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п`ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ч.3 ст.30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк п`ять років приєднати невідбуту частину стягнення згідно постанови Острозького районного суду Рівненської області від 05.12.2024, остаточно призначити ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу врозмірі двохтисяч чотирьохсотнеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян,що становить40800грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років 8 місяців 28 днів, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA218999980313020149000017001. Код класифікації доходів бюджету: 21081300.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню з ОСОБА_1 в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме в сумі 81600 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційногосуду через Острозький районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.