Рішення № 125855431, 12.03.2025, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2025
Номер справи
440/1433/25
Номер документу
125855431
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/1433/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02 січня 2025 року №9160201424427 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії - переході з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з 27.12.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби періоди її роботи з 19.06.1998 по 17.11.2016 в органах державної податкової служби.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі також відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

На думку позивача, період роботи ОСОБА_1 в податкових органах з 19.06.1998 по 17.11.2016 (включно) зараховується до стажу державної служби. Відповідно, позивач вважала необґрунтованою відмову Головного управління в Донецькій області у переведенні ОСОБА_1 на інший вид пенсії, оскільки, крім наявності спеціального стажу, виконуються й інші умови щодо віку заявника та страхового стажу, для реалізації права на одержання пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

У відзиві на позовну заяву, що надійшов до суду 18.02.2025, представник ГУПФУ в Донецькій області просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що за наслідком розгляду наданого пакету документів було встановлено, що посади, на яких працювала позивач з 01.04.1999, не відносяться до категорій посад державних службовців, визначених положеннями ст. 25 Закону України «Про державну службу» №3723 та актами КМУ.

Пояснював, що статтею 25 Закону №3723 визначено сім категорій посад державних службовців, які вони могли обіймати у відповідних державних органах, та передбачено, що віднесення існуючих на той час посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесених до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Згідно пункту 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби. Заробітна плата для обчислення пенсії державним службовцям враховується за довідками про заробітну плату за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

З огляду на зазначене, відповідачем було прийнято рішення відмовити позивачу в перерахунку пенсії.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

ОСОБА_1 27.12.2024 звернулася до уповноваженого органу Пенсійного фонду України зі заявою щодо проведення перерахунку - перехід з пенсії за віком на пенсії за віком відповідно до положень Закону України "Про державну службу" /а.с. 42-43/, долучивши довідки про складові заробітної плати державного службовця, видані Фінансовим управлінням Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області від 27.12.2024 /а.с. 28-29/.

Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви ОСОБА_1 буде здійснюватись відділом пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

02.01.2025 ГУ ПФУ в Донецькій області було прийнято рішення №916020142427 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії (перехід на інший вид пенсії - з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу") /а.с. 32/.

Підставою відмови зазначено те, що посади, на яких працювала заявниця з 01.04.1999, не відносяться до категорії посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-Х1І (зі змінами) та актами КМУ.

Позивач не погодилася з цим рішенням та оскаржила його до суду.

Норми права, які підлягають застосуванню

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон від 10.12.2015 № 889-VIII).

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 (далі - Закон від 16.12.1993 №3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу, якими передбачено право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до цього закону.

Так, відповідно до частини першої статті 37 Закону від 16.12.1993 №3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Механізм обчислення стажу державної служби визначений Порядком обчислення стажу державної служби, який затверджений постановою КМУ від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229).

Пунктом 4 Порядку №229 встановлено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу".

Так, статтею 46 цього Закону визначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема: час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону; час перебування на посадах на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

У пункті 6 Порядку також зазначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 №889-VIII стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (до 01.05.2016) обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Системний аналіз цих норм дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію, відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу», є досягнення такими особами певного віку та наявність відповідного страхового стажу. При цьому, зазначений вік визначається положеннями статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Тобто, до 01.05.2016 право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 відповідно до статті 90 Закону від 10.12.2015 №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, законодавець визначив певні умови за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" №3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону України "Про державну службу" №3723 та актами КМУ, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону від 10.12.2015 №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Висновки щодо правозастосування

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723 після 01.05.2016, є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону від 16.12.1993 №3723, і Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, а саме щодо віку, стажу державної служби або стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягла віку 60 років та має стаж державної служби понад 20 років. Разом із тим, відповідачем до стажу державної служби не зараховано період роботи з 19.06.1998 по 17.11.2016 в органах державної податкової служби.

У пункті 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Зі записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 09.08.1985 /а.с. 20-26/ слідує, що вона:

- 19.06.1998 - зарахована на конкурсній основі на посаду головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності й прогнозування надходжень Полтавської міжрайонної Державної податкової інспекції (Наказ №12-о від 19.06.1998 року. Цього ж дня прийняла присягу державного службовця на вірність народу України (Закон України «Про державну службу» ст. 17 від 16.12.1993);

- 01.04.1999 - присвоєно спеціальне звання - інспектор податкової служби II рангу (Наказ №72 від 01.04.1999);

- 03.07.2000 - згідно зі змінами у штатному росписі назву відділу змінено на відділ обліку та звітності (Наказ №131а від 03.07.2000);

- 01.08.2002 - переведена на посаду головного державного податкового інспектора відділу адміністрування облікових показників управління інформатизації та звітності (Наказ №29-о від 13.08.2002);

- 01.04.2003 - присвоєно спеціальне звання - інспектор податкової служби І рангу (Наказ № 14-о від 10.04.2003);

- 01.08.2003 - згідно зі змінами в організаційній структурі назва відділу змінена на «відділ обліку та звітності» (Наказ №183 від 08.08.2003);

- 29.02.2012 - Звільнена з посади в порядку переводу п.5 ст. 365 КЗпП України (Наказ №30-о від 29.02.2012);

- 01.03.2012 - призначена за переводом з Полтавської МДПІ на посаду головного державного інспектора відділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності (Наказ № 1 -о від 01.03.2012);

- 26.06.2013 - звільнена у зв`язку із переводом до Полтавської ОДНІ Головного управління Міндоходів в Полтавській області п.5 ст. 36 КЗпП України (Наказ № 63-0 від 26.06.2013);

- 27.06.2013 - призначена в порядку переводу з Полтавської МДПІ на посаду головного державного інспектора координаційно-моніторингового відділу (Наказ № 4-о від 27.06.2013). Присвоєно 11 ранг державного службовця (Наказ № 4-о від 27.06.2013);

- 27.12.2013 - присвоєно спеціальне звання - інспектор податкової й таможеної справи І рангу (наказ №60-о від 27.12.2013);

- 03.07.2014 - переведена на посаду головного державного інспектора - спеціаліста з питань інформаційно-комунікаційного супроводу на період відпустки по вагітності та пологам Єпіхіної А.А. (Наказ №64-о від 03.07.2014);

- 21.10.2014 - переведена на посаду головного державного інспектора координаційно-моніторингового відділу на період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років ОСОБА_2 (Наказ №84-о від 21.10.2014);

- 26.05.2015 - звільнена у зв`язку з переводом до Полтавської ОДНІ ГУ ДФС у Полтавській області, п. 5 ст. 36 КЗпП України (Наказ №59-о від 26.05.2015;

- 27.05.2015 - призначена на посаду начальника координаційно-моніторингового відділу на період відпустки основного працівника (Наказ №5-о від 27.05.2015);

- 02.06.2015 - переведена на посаду головного державного інспектора цього відділу (Наказ № 8-о від 02.06.2015);

- 17.17.02.2016- в зв`язку зі змінами в організаційній структурі та штатного розпису переведена на посаду головного державного інспектора відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем, на період відпустки для догляду за дитиною основного працівника (Наказ №9-о від 17.02.2016);

- 18.17.11.2016 - звільнена у зв`язку з переведенням до фінансового управління Полтавської райдержадміністрації (Наказ № 82-о від 11.11.2016);

- 18.11.2016 - призначено на посаду головного спеціаліста бюджетного відділу тимчасово, на період соціальної відпустки основного працівника в порядку переведення (Наказ №31 від 17.11.2016). Присвоєно сьомий ранг державного службовця (категорія «В»);

- 21.02.2017 - звільнена із займаної посади згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП, в порядку переведення до відділу освіти райдержадміністрації (Наказ №2 від 21.02.2017);

- 22.02.2017 - призначена на посаду головного спеціаліста відділу освіти райдержадміністрації, в порядку переведення (Розпорядження голови РДА від 22.02.2017 №30-к);

- 20.03.2017 - звільнено з посади згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП України, в порядку переведення до фінансового управління райдержадміністрації (Розпорядження голови РДА від 20.03.2017);

- 21.03.2017 - призначено на посаду головного спеціаліста бюджетного відділу фінансового управління райдержадміністрації тимчасово, на період соціальної відпустки основного працівника в порядку переведення (Наказ № 8 від 20.03.2017);

- 06.11.2017 - призначено на посаду головного спеціаліста бюджетного відділу фінансового управління райдержадміністрації тимчасово, на період соціальної відпустки основного працівника в порядку переведення (Наказ №30 від 03.11.2017);

- 26.11.2018 - призначено на посаду головного спеціаліста сектору економічного аналізу та планування доходів бюджету відділу планування доходів, економічного аналізу, обліку та звітності в порядку переведення (Наказ №30 від 23.11.2018);

- 23.03.2020 - присвоєно шостий ранг державного службовця «Категорія «В» (Наказ № 3 від 23.03.2020);

- 04.02.2021 - призначено на посаду головного спеціаліста відділу планування доходів, економічного аналізу, обліку та звітності в порядку переведення (Наказ № 4 від 04.02.2021);

- 28.20.12.2021 - призначено на посаду начальника відділу планування доходів, економічного аналізу, обліку та звітності в порядку просування по службі, як таку, що успішно пройшла за конкурсом, із збереженням шостого рангу державного службовця (категорія "Б") (Наказ № 40 від 17.12.2021);

- 23.03.2023 - присвоєно п`ятий ранг державного службовця (категорія "Б") (Наказ №3 від 23.03.2023).

З рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 02.01.2025 виявлено, що враховуючи дані трудової книжки позивача, не було зараховано періоди роботи ОСОБА_1 в податкових органах в період, коли їй було присвоєно спеціальне звання, а саме: період з 19.06.1998 по 17.11.2016 , відтак, на думку відповідача, відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до певної категорії. Тому право на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням поданих зі заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відсутнє.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIII.

Відповідно до пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 №889-VIII, стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом (до 01.05.2016) обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Пунктом 1 Порядку №283, затвердженим ПКМУ від 03.04.1994, регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) (в тому числі): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України Про державну службу, а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання;

Пунктом 4 Порядку №283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

У додатку до Порядку №283 наведений Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.

Зокрема, згідно з додатком до Порядку №283 до стажу державної служби зараховується період роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби та на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання;

Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04.12.1990 № 509-XII «Про Державну податкову службу в Україні» (далі - Закон № 509-XII), а з 12.08.2012 - Податковий кодекс України (далі ПК України).

Пунктом 342.4 статті 342 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Згідно з абзацами першим, другим пункту 344.1 статті 344 ПК України, пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII. Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби. Крім цього, згідно з пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Зважаючи на викладене, період роботи позивача в органах Державної податкової служби зараховується їй до стажу державної служби. Таким чином, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 19.06.1998 по 17.11.2016 в Державній податковій інспекції, відтак стаж державної служби складатиме більше 20 років.

Зважаючи на це, суд відхиляє доводи відповідача щодо неможливості зарахування спірного періоду до стажу державної служби, оскільки будь-яких законних перешкод для реалізації позивачем цього права судом не встановлено.

За таких обставин, оскільки позивач з урахуванням періодів роботи на посадах в органах податкової служби має понад 20 років стажу державної служби, то відповідно має право на переведення її на пенсію за умовами Закону України "Про державну службу".

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення ГУПФУ в Донецькій області від 02.01.2025 №916020142427 щодо відмови ОСОБА_1 у переході на пенсію за Законом України "Про державну службу".

Позивач для здійснення розрахунку пенсії надала відповідачу довідку фінансового управління Полтавської районної державної адміністрації за вих. №167/03.1-47 від 27.12.2024 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) за грудень 2024 року /а.с. 28/ та довідку вказаного управління за вих. №168/03.1-47 від 27.12.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2024 по 30.11.2024 /а.с. 29/.

Відповідачем не зазначено жодних зауважень щодо змісту чи форми довідок фінансового управління Полтавської районної державної адміністрації №167/03.1-47 від 27.12.2024 та №168/03.1-47 від 27.12.2024, отже ці довідки мають бути взяті при обрахунку розміру пенсії.

З урахуванням викладеного, у даному випадку належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача перевести ОСОБА_1 з 27.12.2024 (дати звернення зі заявою) на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XIІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди її роботи з 19.06.1998 по 17.11.2016 в органах державної податкової служби, з урахуванням довідок фінансового управління Полтавської районної державної адміністрації №167/03.1-47 від 27.12.2024 та №168/03.1-47 від 27.12.2024.

Після переведення на пенсію державного службовця у територіального органу Пенсійного фонду, на обліку в якому перебуває позивач, виникне обов`язок здійснити відповідні виплати.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат

Позивач звільнена від сплати судового збору.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкопп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.01.2025 №916020142427 щодо відмови ОСОБА_1 у переході на пенсію за Законом України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з 27.12.2024 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XIІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди її роботи з 19.06.1998 по 17.11.2016 в органах державної податкової служби, та з урахуванням довідок фінансового управління Полтавської районної державної адміністрації №167/03.1-47 від 27.12.2024 та №168/03.1-47 від 27.12.2024.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.С. Шевяков