Рішення № 125850502, 14.03.2025, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2025
Номер справи
440/7737/24
Номер документу
125850502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/7737/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області), у якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 05.06.2024 за №164550007944;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 10 червня 1986 року по 31 серпня 1991 року, з 01 листопада 1994 року по 31 грудня 2010 року, з 17 грудня 2011 року по 31 березня 2016 року та призначити ОСОБА_1 за заявою від 27 травня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 10 березня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак, оскаржуваним рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 05.06.2024 за №164550007944 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач вважає таку відмову протиправною, посилаючись на те, що на час звернення із заявою про призначення пенсії мала стаж більше 20 років на роботі дояркою (оператором машинного доїння), що підтверджується трудовою книжкою та довідками про підтвердження наявного трудового стажу, а відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин за спірні періоди у підприємствах, де вона працювала, не свідчить про невиконання норм обслуговування тварин та не спростовує факту виконання робіт на посаді доярки та оператора машинного доїння.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/7737/24. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано докази від Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області

08 липня 2024 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 34-36/, у якому представник ГУ ПФУ у Волинській області зазначає, що відповідно до записів трудової книжки позивача ОСОБА_1 працювала дояркою (оператором машинного доїння) з 10.06.1986 по 01.11.2011 - в КСП "Червона Калина", який реорганізований в СТОВ "Калина"; з 02.11.2011 по 16.12.2011 - в ТОВ "Егрес-Агро", з 17.12.2011 по 31.03.2016 - в СТОВ "Калина". У трудовій книжці позивачки відсутні записи про виконання норм обслуговування тварин. До пільгового стажу не зараховано періоди 10.06.1986 - 31.08.1991; 01.11.1994 - 31.12.2010 ; 17.12.2011 - 31.03.2016 згідно з довідкою №29 від 25.04.2024, оскільки відсутні дані первинного обліку про встановлені норми обслуговування та у акті перевірки достовірності даних №1600-0902-1/3108(1283) від 25.04.2024 не вказано інформацію щодо виконання затверджених норм обслуговування тварин. Згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637, страховий стаж складає 37 років 2 місяці 27 днів; пільговий стаж складає 8 років 10 місяців 23 дні. Враховуючи, що документально не підтверджено спеціальний стаж роботи на посаді доярки (оператора машинного доїння) тривалістю 20 років, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

27.05.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 7/, звернулася до Гадяцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, у якій просила призначити пенсію за віком /а.с. 63/, та з пакетом документів, перелік яких наведено у розписці-повідомленні, які прийнято 27.05.2024 і зареєстровано за №1405 /а.с. 64/ та копії яких містяться у матеріалах справи.

Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 27.05.2024 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ у Волинській області.

За результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 . ГУ ПФУ у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №164550007944 від 05.06.2024 /а.с. 10, 59/, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вказане рішення вмотивовано тим, що згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, диплом), страховий стаж складає 37 років 2 місяці 27 днів; пільговий стаж складає 8 років 10 місяців 23 дні. До страхового стажу зараховано усі наявні періоди. До пільгового стажу не зараховано періоди 10.06.1986 - 31.08.1991; 01.11.1994 - 31.12.2010; 17.12.2011 - 31.03.2016 згідно з довідкою №29 від 25.04.2024, оскільки відсутні дані первинного обліку про встановлені норми обслуговування та у акті перевірки достовірності даних №1600-0902-1/3108(1283) від 25.04.2024 не вказано інформацію щодо виконання затверджених норм обслуговування тварин.

Позивач не погодилася з рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 05.06.2024 №164550007944 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 та звернулася до суду даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню ГУ ПФУ у Волинській області від 05.06.2024 №164550007944 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Частиною 1 статті 114 Закону України №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV (у редакції на час звернення позивача із заявою) на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

До набрання чинності Законом №1058-IV діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема, стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовами для призначення жінці пільгової пенсії за віком, яка працювала дояркою (операторам машинного доїння), свинаркою-операторам в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства є досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та свинарка, запроваджена в 1961 році.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №701/1232/16-а.

Трудовою книжкою ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 /а.с. 13-15/ підтверджено, що позивач:

- 10.06.1986 прийнята на роботу дояркою в КСП "Червона Україна" (підстава: Ріш. пр.ксп. пр. №15 від 10.06.1986) (запис №1);

- 25.02.2000 - переведена дояркою в СТОВ "Калина" у зв`язку з реорганізацією КПС в СТОВ (підстава: наказ №1 (к) від 25.02.2000) (запис №2);

- 01.01.2011 - звільнена з роботи у зв`язку з переведенням, ст. 36 п.5 КЗпП України (підстава: наказ №1 (к) від 01.01.2011) (запис №3);

- 17.12.2011 - прийнята на роботу оператором машинного доїння МТФ №1 в СТОВ "Калина" (підстава: наказ №69 (к) від 17.12.2011) (запис №6);

- 31.03.2016 - звільнена з роботи у зв`язку з переведенням в СТОВ "Мрія", ст. 36 п.5 КЗпП України (підстава: наказ №34 (к) від 31.03.2016) (запис №7).

Отже, трудовою книжкою ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 підтверджено, що позивач з 10.06.1986 по 01.01.2011 працювала дояркою, з 17.12.2011 по 31.03.2016 - працювала оператором машинного доїння.

Довідкою СТОВ "Калина" №24 від 04.03.2024 підтверджено, що 25.02.2000 КСП "Червона Україна" було реорганізовано шляхом перетворення його в СТОВ "Калина" (рішення зборів уповноважених від 25.02.2000 протокол №2). /а.с. 46/.

Довідкою СТОВ "Калина" №29 від 25.04.2024 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала повний робочий день в СТОВ "Калина", і за період з 10 червня 1986 року по 31 серпня 1991 року, з 01 листопада 1994 року по 31 грудня 2010 року, з 17 грудня 2011 року по 31 березня 2016 року виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Вказані періоди зараховуються в стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення у відповідності до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за професією, посадою оператора машинного доїння, код КП 6121. Підстава для видачі: протокол №15 від 10.06.1986; наказ №1-к від 01.01.2011, наказ №69-к від 17.12.2011; наказ №34-к від 31.03.2016 /зворот а.с. 54/.

Таким чином, довідкою СТОВ "Калина" №29 від 25.04.2024 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтверджено факт виконання позивачем встановлених норм обслуговування тварин за період з 10 червня 1986 року по 31 серпня 1991 року, з 01 листопада 1994 року по 31 грудня 2010 року, з 17 грудня 2011 року по 31 березня 2016 року.

Отже, матеріалами справи підтверджено наявність пільгового стажу доярки (оператора машинного доїння) з виконанням встановлених норм обслуговування тварин, тобто у вказані періоди часу позивач працювала на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та виконувала встановлені норми обслуговування.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 07.02.2019 №699/155/17.

Не зазначення в акті №1600-0902-1/3108 (1283) від 25.04.2024 /а.с. 50/ та у довідці №29 від 25.04.2024 встановлених норм обслуговування не може бути підставою для позбавлення позивача права на пенсію, оскільки встановленою законом умовою призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, є виконання встановлених норм обслуговування, що у спірному випадку підтверджено довідкою СТОВ "Калина" №29 від 25.04.2024 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ця довідка відповідає формі Довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що є додатком №5 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. При цьому, форма Довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що є додатком №5 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, не містить вимоги про обов`язкове зазначення у цій довідці встановлених у господарстві норм обслуговування.

Доказів того, що позивач не виконувала норми обслуговування, встановлених в господарстві, відповідачем не надано.

Суд також зазначає, що право особи на пенсійне забезпечення, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

Підтвердженням того, що позивач працювала на посаді доярки (оператора машинного доїння), є відомості трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 та довідки СТОВ "Калина" №29 від 25.04.2024 /зворот а.с. 54/ про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які за встановлених судом обставин, є достатніми для доведення факту роботи позивача на посадах, що дають право на призначення пільгової пенсії. Не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періодів роботи дояркою з 10 червня 1986 року по 31 серпня 1991 року, з 01 листопада 1994 року по 31 грудня 2010 року, з 17 грудня 2011 року по 31 березня 2016 року лише з підстав не зазначення в довідці та в акті перевірки встановлених в господарстві норм обслуговування є необґрунтованим.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 05.06.2024 №164550007944 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню згідно пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Питання про наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду, у даному випадку визначеного за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Волинській області, і, за відсутності всіх вихідних даних, необхідних для вирішення цього питання, не може бути розглянуте по суті судом.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07.03.2018 у справі №233/2084/17.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

За таких обставин, вимоги позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 за заявою від 27 травня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 10 березня 2024 року, суд залишає без задоволення.

Водночас, з метою ефективного поновлення прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №164550007944 від 05 червня 2024 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 травня 2024 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 10 червня 1986 року по 31 серпня 1991 року, з 01 листопада 1994 року по 31 грудня 2010 року, з 17 листопада 2011 року по 31 березня 2016 року.

Обраний у справі судом спосіб захисту порушеного права відповідає вимогам справедливості та забезпечить ефективне поновлення порушеного права позивача з урахуванням обставин цієї справи.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією №1131-8507-9373-2850 від 24.06.2024 /а.с. 6/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 26/.

Частиною 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, при частковому задоволенні позову ОСОБА_1 суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. (1211,20 грн. / 2).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22В, м. Луцьк, Волинська область, 43026, ідентифікаційний код 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №164550007944 від 05 червня 2024 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 травня 2024 року про призначення пенсії за віком, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 10 червня 1986 року по 31 серпня 1991 року, з 01 листопада 1994 року по 31 грудня 2010 року, з 17 листопада 2011 року по 31 березня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич