Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/19319/23
УХВАЛА
14 березня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України у справі №420/19319/23 ,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення збитків.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року скасовано в частині відмови ОСОБА_1 в позові про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по 2000 грн, за кожен місяць, починаючи з грудня 2022 року і закінчуючи місяцем, що передує місяцю набрання законної сили судовим рішенням, у цій справі.
Ухвалено в цій частині нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити з 01.12.2022 щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 , передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року залишено без змін.
02.04.2024 року у справі виданий виконавчий лист.
20.01.2025 року надійшла заява позивача (сформована в системі «Електронний суд» 17.01.2025 року), у якій ОСОБА_1 просить суд постановити ухвалу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати звіт про виконання остаточного рішення суду у справі №420/19319/23 в повному обсязі. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року заяву ОСОБА_1 задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 року у справі №420/19319/23 у строк 30 календарних днів з дня отримання копії ухвали.
20.02.2025 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду (сформований в системі «Електронний суд» 20.02.2025 року), в якому, зокрема, зазначено, що на виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду у даній справі березні 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених зобов`язань. Розмір пенсії після перерахунку з 01.04.2024 складає 16494,27 грн. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.12.2022 по 31.03.2024становить 32000,00 грн. Зазначена сума обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції 22.10.2018 за №1189/32641 за №658309.Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості по конкретним судовим рішенням (визначеним Пенсійним фондом України, з урахуванням черговості набрання чинності рішень суду по всій Україні). Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, а не їх розпорядником. З 01.04.2021 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги, якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат, з набранням чинності постанови №1279 з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України. Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за № 53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, згідно якого черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Щодо обставин, які ускладнюють виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 по справі № 420/19319/23 в частині виплати заборгованості відповідач зазначив, що планом доходів і видатків Головного управління на 2024 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового
утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 4 861 400 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2024 році виплачено коштів на суму 4861485,38 грн., яка складається з: 4861383,27 грн. - основна сума погашеної заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2024 році, відповідно до реєстру, складеному Головним управлінням в рамках виділених Пенсійним фондом коштів на цю мету, з урахуванням черговості набрання рішень суду по 19.11.2020 року; 102,11 грн. - сума сплаченого поштового збору підприємству поштового зв`язку за надані послуги. Перелік судових рішень, по яким здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рахунок коштів Державного бюджету України в 2024 році. ГУПФ України в Херсонській області у 2024 році використано всі наявні кошти на цю мету та здійснено погашення заборгованості
з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за судовими рішеннями які набрали законної сили до 19.11.2020.
Відповідачем вживаються заходи для усунення обставин, що ускладнюють виконання
рішення суду - листом від 29.01.2025 №2100-0207-5/3581 ГУПФ України в Херсонській області до Пенсійного фонду України щодо вирішення питання виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду, на що отримав лист від 06.02.2025 року, у якому зазначено, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Також у звіті зазначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Відповідач просить прийняти звіт, а у разі відмови у цьому звільнити від сплати штрафу керівника ГУПФ України в Херсонській області.
24.02.2025 року надійшло клопотання позивача (сформоване в системі «Електронний суд» 23.02.2025 року), у якому ОСОБА_1 просить суд:
постановити ухвалу про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 20.02.205 про виконання остаточного рішення суду у справі № 420/19319/23;
накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково встановити новий строк подання звіту;
розглянути це клопотання у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
У клопотанні, зокрема, зазначено, що до Звіту не додано жодних належних доказів відсутності бюджетного фінансування для виплати передбаченої рішенням щомісячної доплати, адже до доданого до Звіту наказу ПФУ від 30.12.2024 № 127 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на I квартал 2025 року» копій затверджених цим наказом розписів та лімітів не додано. Відповідачем не виконано вимоги з п. 5 і 6 ч. 2 ст. 382-2 КАС України, згідно з якими Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення. Наведені у Звіті доводи та пояснення відповідача стосуються виключно нормування порядку погашення заборгованості за пенсійними виплатами в той час, як у рішенні йдеться про виплату щомісячної доплати до пенсії, яка не є пенсійною виплатою за визначенням. Рішення не стосується перерахунку пенсії позивача, передбачена ним щомісячна доплата не є пенсійною виплатою, і виконання рішення, відповідно, не потребує фінансування з джерел, що призначені для фінансування «погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду». Відповідач замовчує той факт, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі № 640/5248/19 було скасовано Порядок № 649, а постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у цій же справі пункти 1 і 2 Постанови № 649 було визнано протиправними та скасовано, після чого постановою правління ПФУ від 23.03.2021 №13-1 було скасовано і Постанову ППФУ№ 20-1. Додані ж до Звіту докази листування Відповідача з ПФУ, за допомогою яких відповідач намагається довести вжиття ним вичерпних спрямованих на виконання рішення заходів, не є належними, оскільки аргументація вказаного листування стосується виключно заборгованості з пенсійних виплат, до яких передбачена Рішенням щомісячна доплата не відноситься. Виплата передбаченої Рішенням щомісячної доплати не підпадає під регулювання стосовно погашення заборгованості з пенсійних виплат згідно з рішеннями судів та має відбуватися у передбаченому п. 4 Постанови № 713 порядку, тобто - за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат», як і всі поточні виплати ПФУ, що передбачені наразі тимчасовими розписами доходів і видатків на 1 квартал 2025 року згідно з Наказом № 157. Отже наявні передбачені КАС України підстави для відмови у прийнятті звіту та для накладення штрафу на керівника відповідача.
Суд не вбачає підстав для розгляду звіту в судовому засіданні, про що клопоче позивач, оскільки згідно ч.1 ст.382-2 КАС України розгляд звіту у судовому засіданні є правом, а не обов`язком суду. При вирішенні цього питання судом враховано, що позивачем надані розгорнуті пояснення щодо доводів та обставин, наведених відповідачем у звіті, та надані підтверджуючі докази.
Розглянувши звіт ГУПФ України в Херсонській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
З матеріалів, доданих до звіту, вбачається, що ГУПФ України в Херсонській області на виконання рішення суду у даній справі березні 2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2022 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року, з 01.03.2024 року пенсія визначена у розмірі 16497,27грн.
Сума доплати за період з грудня 2022 року по березень 2024 року включно з урахуванням фактично виплачених сум складає 32000рн. (розрахунок на доплату).
У звіті представник відповідача вказав, що ГУПФ України в Херсонській області включено нараховану доплату ОСОБА_1 до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії.
В додатки до звіту відповідачем надано скріншот, з якого вбачається, що постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 року у справі №420/19319/23 поставлено відповідачем у чергу на виплату ОСОБА_1 за номером 658309.
29.01.2025 року ГУПФ України в Херсонській області надіслано до Пенсійного фонду України лист №2100-0207-5/3581 «Про виконання рішення суду», у якому просило надати дозвіл щодо позачергової виплати ОСОБА_1 заборгованості за постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 року у справі №420/19319/23, на що отримав лист від 06.02.2025 року, у якому зазначено, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
За розглядом звіту та заперечень позивача на цей звіт суд констатує, що ГУПФ України в Херсонській області частково виконана постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 року у справі №420/19319/23 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2022 року та зроблений розрахунок на доплату, згідно якого сума доплати складає 32000грн.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту в частині, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі вжиті боржником, це підтверджується наданими доказами, виплата доплати у сумі 32000грн. не проведена за наявності обґрунтованих обставин, наведених боржником.
Згідно ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
В частині клопотання позивача про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.3 ст. 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Враховуючи встановлення судом відповідачу нового строку для подання звіту, наразі підстави для накладення штрафу на керівника ГУПФ України в Херсонській області відсутні.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 250, 256, 370, 382, 382-1, 382-2, 382-3, 293-297 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в порядку ст. 382 КАС України про виконання судового рішення у справі №420/19319/23 в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та здійснення розрахунку на доплату пенсії.
Встановити ГУПФ України в Херсонській області новий строк для подання звіту суду в частині виплати ОСОБА_1 32000грн. на виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 року - 35 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України до П`ятого апеляційного адміністративного суду, оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Ухвала постановлена 14.03.2025 року у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді М.М.Аракелян з 04.03.2025 року по 13.03.2025 року включно.
Суддя М.М. Аракелян