Рішення № 125849232, 13.03.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2025
Номер справи
320/57709/24
Номер документу
125849232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2025 року справа №320/57709/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України (далі відповідач, НПУ), в якому просить суд:

визнати протиправними дії Національної поліції України, що виразились у незарахуванні ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та наявного стажу служби в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року, з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року, у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613- XIV;

зобов`язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та донарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років, а також до наявного стажу служби в поліції 92 повних календарних місяці (7 календарних років та 8 календарних місяців) за час проходження служби в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 24.06.2002 до 24.06.2003, з 04.05.2004 до 04.04.2005 та з 13.02.2006 по 31.12.2007, у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235 та встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015.

Позовні вимоги мотивовані тим, що незарахування відповідачем до поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції часу виконання обов`язків в міжнародних операціях з підтримання миру з розрахунку один місяць за три є протиправним, оскільки позбавляє позивача права на встановлення, як поліцейському, відповідної надбавки за стаж служби згідно ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» та пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України», а відтак порушує його право на соціальний захист, гарантоване Конституцією України та Законом України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки».

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/57709/24 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У наданому суду відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що звернення позивача до суду обґрунтоване обставинами, які не підтверджуються наданими доказами. А також вказує, що НПУ, як суб`єктом владних повноважень по відношенню до позивача жодних протиправних дій не вчинено, рапорт позивача із заявлених ним питань розглянуто та надано відповідь по суті запитаного.

У відповіді на відзив позивач наголошує, що просив свого роботодавця у рапорті зарахувати вислугу років як для права на призначення пенсії, так і для поточного стажу роботи в поліції, який дає право на доплати та додаткові дні відпустки із посиланням на відповідні норми законодавства. Натомість відповідач надав відповідь лише щодо одного із прохань, проігнорувавши питання щодо зарахування вислуги років до поточного стажу в поліції. Крім того, наголошує, що про обов`язок відповідача обраховувати стаж незалежно від наявності рапортів та їх змісту.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач повідомляє, що періоди служби позивача в ООН та ЄС з 24.06.2002 до 24.06.2003, з 04.05.2004 до 04.04.2005 та з 13.02.2006 по 31.12.2007 (3 роки 10 місяців) під час проходження ним служби в органах внутрішніх справ, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» зараховано до стажу служби в поліції, а таке зарахування до стажу служби в поліції повністю відповідає нормам Закону України «Про Національну поліцію».

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач, як поліцейський Національної поліції України, який проходить службу на посаді начальника Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України, 7 жовтня 2024 року звернувся з письмовим рапортом на ім`я Голови Національної поліції України про зарахування до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції з урахуванням вимог ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII), ч. 3 ст. 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» (далі Закон № 613-XIV) часу виконання обов`язків в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за періоди з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року та з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та у Поліцейській Місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині за період з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року з розрахунку один місяць за три місяці, а також просив здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII).

05 листопада 2024 року позивачем отримано письмову відповідь Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України про те, що зазначена у рапорті вислуга років у пільговому обчисленні, буде обрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі Постанова № 393) при його звільненні зі служби в поліції.

Вважаючи відмову в зарахуванні до існуючої календарної вислуги років, періодів неврахованої пільгової вислуги років з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року, з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року, які загалом складають 138 календарних місяців (або 11 років 6 місяців) та у здійсненні перерахунку протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Положенням ч. 1 ст. 4 Закону № 580-VIII визначено, що взаємовідносини у сферах діяльності поліції з відповідними органами інших держав та міжнародними організаціями базуються на міжнародних договорах, а також на установчих актах та правилах міжнародних організацій, членом яких є Україна. Поліцейські можуть направлятися до міжнародних організацій, іноземних держав як представники поліції з метою забезпечення координації співробітництва з питань, що належать до повноважень поліції. Поліцейські можуть залучатися до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Згідно з ч. 2 ст. 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону № 580-VIII відносини, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

У преамбулі Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» від 23.04.1999 № 613-XIV (далі - Закон № 613-XIV) зазначено, що усвідомлюючи свою відповідальність у справі підтримання міжнародного миру і безпеки, враховуючи зобов`язання України як держави - члена Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) подавати допомогу ООН в діях, що провадяться відповідно до Статуту ООН, а також зобов`язання як держави - члена Організації з безпеки і співробітництва в Європі (далі - ОБСЄ) конструктивно співробітничати у використанні всього діапазону можливостей ОБСЄ для запобігання конфліктам та для їх розв`язання, дотримуючись основних напрямів державної політики щодо участі України в удосконаленні та розвитку загальноєвропейської та міжнародних систем колективної безпеки, а також у рамках конструктивного партнерства з Організацією Північноатлантичного договору та іншими міжнародними організаціями у сфері безпеки, Україна розглядає участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки як важливу складову своєї зовнішньої політики.

В абзаці 2 преамбули Закону № 613-XIV вказано, що цей закон визначає правові, організаційні та фінансові засади щодо участі України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також порядок направлення Україною військового та цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення.

Положеннями ст. 1 Закону № 613-XIV визначено, що національний персонал - окремі військовослужбовці Збройних Сил України, інших військових формувань, поліцейські, особи начальницького і рядового складу державних органів, які можуть оснащуватися вогнепальною (стрілецькою) зброєю та боєприпасами до неї відповідно до пропозицій міжнародних організацій у сфері безпеки, а також працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, державних органів і установ України, які направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки і не входять до складу національного контингенту.

Відповідно до ст. 5 Закону № 613-XIV Національний контингент і національний персонал комплектуються громадянами України - військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу, інших військових формувань та інших державних органів і цивільних установ України, які мають необхідну професійну і психологічну підготовку.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 8 Закону № 613-XIV соціальний захист учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки і членів їх сімей забезпечується згідно з законами України.

Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна, встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди.

За приписами ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюється з розрахунку один місяць за три місяці.

Відповідно до підпункту 27 п. 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878 (далі - Положення № 878), МВС відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює відбір, підготовку і навчання кандидатів для направлення до складу національного контингенту та національного персоналу з числа поліцейських Національної поліції, військовослужбовців Національної гвардії та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС, а також забезпечує їх участь у складі національного контингенту та національного персоналу в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Як вбачається з наказів МВС України «По особовому складу» від 27.06.2002 № 246 о/с позивача направлено з 24.06.2002 року терміном на один рік у тривале закордонне відрядження до складу миротворчого підрозділу та Кінологічного миротворчого підрозділу місії ООН у Косово, колишня Союзна Республіка Югославія; від 07.05.2004 № 218 о/с позивача направлено з 04.05.2004 року терміном на один рік у тривале закордонне відрядження до складу миротворчого персоналу спостерігачів цивільної поліції Місії ООН у правах тимчасової цивільної адміністрації в Косово, колишня Союзна Республіка Югославія; від 10.02.2006 № 68 о/с позивача направлено з 13.02.2006 року терміном на один рік у тривале закордонне відрядження до складу українського персоналу спостерігачів цивільної поліції Поліцейської Місії Європейського Союзу в Боснії та Герцеговині; від 10.10.2006 № 574 о/с продовжено термін тривалого закордонного відрядження у складі миротворчого персоналу спостерігачів цивільної поліції Місії Європейського Союзу в Боснії та Герцеговині до 31.12.2007 року.

З урахуванням викладеного, строк служби позивача в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за періоди з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року та з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та у Поліцейській Місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині за період з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року повинен обчислюватися з розрахунку один місяць за три місяці.

Водночас, за результатами розгляду рапорту позивача від 07.10.2024, відповідач протиправно відмовив у зарахуванні до стажу служби в поліції періоду виконання позивачем обов`язків у складі міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за періоди з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року та з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та у Поліцейській Місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині за період з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року з посиланням на той факт, що така вислуга років у пільговому обчисленні буде обрахована при звільненні позивача зі служби.

Із такими доводами відповідача суд не погоджується та вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у відмові позивачу зарахувати до стажу служби в поліції часу виконання ним обов`язків (проходження служби) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за періоди з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року та з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та у Поліцейській Місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині за період з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року з розрахунку один місяць за три місяці, а належним та достатнім способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача зарахувати до стажу служби в поліції позивача час виконання ним обов`язків у складі міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за періоди з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року та з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та у Поліцейській Місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині за період з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року з розрахунку один місяць за три місяці.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 за стаж служби в поліції, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.

Суд звертає увагу, що відповідач листом від 05.11.2024 відмовив позивачу у зарахуванні до стажу служби в поліції часу виконання ним обов`язків у складі міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за періоди з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року та з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та у Поліцейській Місії Європейського Союзу в Боснії і Герцеговині за період з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року з розрахунку один місяць за три місяці, взагалі заперечуючи право позивача на таке зарахування.

Відтак вимога про зобов`язання встановити позивачу надбавку за стаж служби в поліції є передчасною, оскільки в цій частині права позивача ще не порушені.

На підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Національної поліції України, які виразилась у відмові зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та наявного стажу служби в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року, з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року, у розрахунку один місяць за три місяці.

Зобов`язати Національну поліцію України зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та наявного стажу служби в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 24 червня 2002 року до 24 червня 2003 року, з 04 травня 2004 року до 04 травня 2005 року та з 13 лютого 2006 року до 31 грудня 2007 року, у розрахунку один місяць за три місяці.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.