Рішення № 125799784, 13.03.2025, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
13.03.2025
Номер справи
610/2/25
Номер документу
125799784
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 610/2/25

провадження № 2/610/613/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

13.03.2025 м. Балаклія

Балаклійський районний суд Харківської області у складі: головуючого - судді Тімонової В.М., при секретарі Кучеренко Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 610/2/25 (провадження № 2/610/613/2025) за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2025 року до Балаклійського районного суду Харківської області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 16000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог, посилається на те, що на обліку у відділі з 2023 року перебувала внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 як отримувач допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Допомога була призначена за її заявою від 16.04.2024, на неї та її неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.03.2024 по 31.08.2024 у розмірі 8000 грн. щомісяця та була продовжена автоматично з 01.09.2024 по 28.02.2025 у розмірі 8000 грн.

За даними верифікації, працівниками управління встановлено, що 26.05.2024 відповідачка виїхала за межі території країни, про що не повідомила відділ.

Отже, відповідач знаходилась за кордоном більш ніж 30 календарних днів підряд (з 26.05.2024), тому згідно пункту 6 Порядку № 332 не мала права на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.07.2024. На підставі вищевикладеного, рішенням Управління від 20.09.2024 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги. Сума переплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.07.2024 по 31.08.2024 становить 16000 грн. На адресу відповідача направлено повідомлення про повернення надміру отриманої допомоги від 21.10.2024 № 10-87/3729/03-24, але повідомлення було повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Станом на момент подання позовної заяви відповідачка кошти не повернула, тому звернулися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою судді від 13.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання представник позивача не з`явився, подав клопотання, згідно з яким позовні вимоги підтримав, просив розглядати справу без його участі та не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася, про час та місце його проведення повідомлялася належним чином за зареєстрованим місцем проживання та шляхом розміщення оголошення на сайті «Судова влада», причини неявки суду не повідомила, заяв або клопотань від неї не надходило, відзиву не подала.

Враховуючи те, що відповідач належним чином повідомлений про місце і час судового засідання, суд, за згодою позивача, розглядає справу у відсутності відповідача та згідно ч. 4 ст.223ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 17.07.2023 № 6329-7501673893/23635 ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , взято на облік внутрішньо переміщено особи, фактичне місце проживання: за адресою: АДРЕСА_3 .

Згідно з даними, які містяться у довідці від 16.04.2024 № 6329-5003236875/23637 малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , взято на облік внутрішньо переміщено особи, фактичне місце проживання: за адресою: АДРЕСА_3 . У відомостях про законного представника, що супроводжує дитину вказано ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки від 17.07.2023 № 6329-7501673892/23636 малолітню малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , взято на облік внутрішньо переміщено особи, фактичне місце проживання: за адресою: АДРЕСА_3 . У відомостях про законного представника, що супроводжує дитину вказано ОСОБА_1 .

16.04.2024 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків НОМЕР_1 та номеру банківського рахунку для виплати допомоги, а також зазначено відомості про малолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відомості про фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 .

Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради № 56329-45277986-2024-1 від 16.05.2025 ОСОБА_1 призначено допомогу, як переміщеним особам на проживання, з 01.03.2024 у розмірі 8000 грн. ( ОСОБА_1 2000 грн, ОСОБА_3 3000 грн., ОСОБА_2 3000 грн.).

На виконання Закону України від 03.12.2019 № 324-ІХ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», за результатами відпрацювання рекомендацій Мінфіну, Управлінням соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради проведено перевірку особи, яка звернулась за призначенням державної виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка отримує допомогу ВПО, та виявлено, що внутрішньо переміщена особа перебувала за межами території України більш як 30 календарних днів підряд на дату звернення по допомогу (За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України). ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виїхала за межі України 26.05.2024.

Розпорядженням відділу соціальних допомог Управлінням соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 20.09.2024, ОСОБА_1 припинено виплату допомоги внутрішньо переміщеним особам з 01.07.2024 на підставі даних верифікації, наданих Міністерством соціальної політики України, визначити розмір переплати, що утворилась за період з 01.07.2024 по 31.08.2024, зобов`язати повернути надміру отримані кошти на рахунок Управління.

Сума допомоги на проживання внутрішньо-переміщеним особам, що підлягає поверненню, ОСОБА_1 за період з 01.07.2024 по 31.08.2024 становить 16000 грн.

Управлінням соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради 15.10.2024 за №10-87/3729/0324 на адресу ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ) направлене повідомлення про виставлення суми надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, згідно з даними яких управлінням повідомлено, що згідно Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» ОСОБА_1 запропоновано повернути суму надміру отриманої допомоги за період з 01.07.2024 по 31.08.2024 у розмірі 16000 грн.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок №509). Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі Порядок № 332).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Абзацом 16 пункту 2 Порядку №509 (тут і далі в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) встановлено, що на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "ЄПідтримка" (далі територія адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії).

Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку № 509 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 3 Порядку № 509 встановлено, що заява про взяття на облік повинна містити, зокрема, таку інформацію про заявника: прізвище, ім`я та по батькові; громадянство; дата та місце народження; стать; відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності); відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, та осіб, зазначених в абзаці дев`ятому пункту 2 цього Порядку; відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону; обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби; відомості про наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації; відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу); відомості про працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію; серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або відомості з єДокумента, або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); серія та номер свідоцтва про народження дитини; реєстраційний номер облікової картки платника податків. Відповідальним за достовірність відомостей, що містяться в заяві про взяття на облік, є заявник.

Як встановлено в ході судового розгляду, 16.04.2024 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання за себе та своїх малолітніх дітей.

Відповідно п. 2 Порядку № 332, з 01.08.2023 допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі уповноважена особа) у такому розмірі: - для осіб з інвалідністю та дітей 3000 гривень; - для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

ОСОБА_1 та її малолітніх дітей взято на облік внутрішньо переміщених осіб. Рішенням Управління від 16.05.2024 ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 на один шестимісячний період у розмірі 8000,00 грн. щомісячно (2000,00 грн. працездатна особа ОСОБА_1 ; 3000,00 грн. малолітня дитина ОСОБА_3 ; 3000,00 грн. малолітня дитина ОСОБА_2 ).

Згідно норм Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 № 324-ІХ проведено верифікацію достовірності інформації, поданої реципієнтами під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що впливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат.

Під час проведення перевірки особової справи відповідачки було встановлено, що остання виїхала з України 26.05.2024 та, станом на момент надання інформації Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (17.10.2024), до України не поверталася.

Відповідно до п. 6 Порядку № 332, якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов`язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв`язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису). За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обгрунтованих причин.

П. 29 Порядку № 332 встановлено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Судом встановлено, що відповідачка інформації про перебування за кордоном органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку не надала, знаходилась за кордоном більш ніж 30 календарних днів підряд (з 26.05.2024), відповідно, згідно пункту 6 Порядку № 332 не мала права на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.07.2024, що призвело до неправомірної виплати їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 16000,00 гривень за період з 01.07.2024 по 31.08.2024.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Відповідно до сталої судової практики, добросовісність є оціночним поняттям, яке передбачає собою сумлінну, чесну поведінку набувача, відсутність з його боку мети зловживати наданим правом, тоді як недобросовісність, навпаки, може проявлятися у зловживанні правом у власних інтересах та на шкоду інтересам іншій особі, несумлінне ставлення до власних обов`язків тощо, тобто така поведінка має бути умисна та переслідувати конкретну мету.

Згідно з висновком до якого дійшла колегія суддів ВП/ВС у постанові від 16.01.2019 прийнятій за результатами розгляду справи №753/15556/15 (провадження № 14-445цс18), правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Згідно зі ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, що визначено частино 2 статті 77 ЦПК України.

Згідно ст. ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 , подавши 16.04.2024 заяву про надання допомоги на проживання за себе та своїх малолітніх дітей, 26.05.2024 виїхала за межі України, позивачем, надані докази, які підтверджують недобросовісність відповідачки, яка полягає у неповідомленні про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку, тому суд вважає, що відповідачка не набула права на отримання допомоги для внутрішньо переміщених осіб в розмірі 16000,00 гривень за період з 01.07.2024 по 31.08.2024.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, оскільки судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 отримала надмірно суму допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 16000,00 гривень, тому ці кошти підлягають стягненню з відповідачки.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 81, 141, 263-265, 268, 272, 273-276,280-282 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради надміру отримані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 16000 (шістнадцять тисяч) гривень, витрати по сплаті судового збору у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.

Дане рішення може бути переглянуте Балаклійським районним судом за письмовою заявою відповідача, яка має бути подана ним протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, місце знаходження: 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, 34, ЄДРПОУ 03196647.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .

СУДДЯ: В. М. Тімонова