Рішення № 125783194, 12.03.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2025
Номер справи
400/9821/24
Номер документу
125783194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2025 р. № 400/9821/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "МУРЕНА ТРЕЙД", вул. Адміральська, 39, кв.2,м. Миколаїв,54005,Україна, 54001, Миколаївська обл., місто Миколаїв,,,

до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053)

провизнання протиправними та скасування рішень від 05.09.2024 № 11732885/44456196, від 18.09.2024 № 59993/44456196/2; зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 26.07.2024 № 4,ВСТАНОВИВ:

Позивач -ТОВ «Мурена Трейд» звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області від 05.09.2024р. № 11732885/44456196 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ., визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової служби від 18.09.2024р. № 59993/44456196/2 про залишення поданої скарги без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ. без змін, зобов`язання Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної «МУРЕНА-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44456196) №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем надано усі необхідні документи на підтвердження здійснення господарської операції, проте відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідач, ГУ ДПС у Миколаївській області надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийнято відповідно до вимоги чинного законодавства, в зв`язку з ненаданням позивачем видаткової накладної на реалізацію продукції.

Відповідач 2 ДПС України відзив суду не надав. Ухвала суду про відкриття провадження у справі надсилалась через е-суд та була ним отримана, що підтверджується довідкою про доставку.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

ТОВ «МУРЕНА ТРЕЙД» створено 15.12.2021. Основний вид діяльності товариства Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням та кормами для тварин (код згідно з КВЕД 46.12) діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною (код згідно з КВЕД 46.11) також згідно КВЕД 52.29 підприємство має змогу надавати послуги автоперевезення вантажу.

Позивач поставив товар - ячмінь для ТОВ «В АГРО» (ЄДРПОУ 41635617), підтвердженням цього є товаротранспортні накладні, договори, видаткові накладні та договір №17/07-10Я від 17.07.2024.

Постачальником продукції є компанія ТОВ «СЕРП АГРО» (ЄДРПОУ 45419946), що підтверджується договором поставки №1/07-24 від 01.07.2024 та видатковими накладними.

Товариством з обмеженою відповідальністю «МУРЕНА-ТРЕЙД», була складена податкова накладна №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ. і відправлена на реєстрацію за результатами господарської операції з продажу зерна (ячмінь) ТОВ «В Агро» (покупець) згідно видатковій накладній № 67 від 26.07.2024р., код за ЄДРПОУ 41635617.

16.08.2024 через електронний кабінет платника податків отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, відповідно до якої реєстрація податкової накладної № 4 згідно з пунктом 201.16 ПК зупинені. Зазначені такі підстави зупинки реєстрації: Обсяг постачання товару/послуги 1003, перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано Товариству надати пояснення та копії документів щодо інформації, зазначеної у податковій накладній від 26.07.2024 № 4 .

У відзиві відповідач 1 зазначив, що за результатами розгляду поданого ТОВ "МУРЕНА ТРЕЙД» Повідомлення про надання пояснень та копій документів від 25.08.2024 №1, Комісія ГУ ДПС у Миколаївській області дійшла висновку щодо неможливості прийняття рішення, у зв`язку з недостатністю поданих документів, тому 29.08.2024 року платнику було направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією ГУ ДПС у Миколаївській області рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, за встановленою формою а саме: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, додатково платника повідомили про відсутність копій документів, які підтверджують факт першої події.

Товариство через електронний кабінет платника податків подало Повідомлення від 03.09.2024р. про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинена.

05.09.2024 Головним управлінням ДПС у Миколаївській області було винесено рішення № 11732885/44456196 про відмову в реєстрації податкової накладної, у якому зазначено, що регіональною комісією ухвалене рішення про відмову Товариству у реєстрації податкової накладної № 4 в ЄРПН, у зв`язку із ненаданням платником податку:

договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських приміщень (інвентаризаційних описів), у т. ч. рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;

розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

У графі «Додаткова інформація(зазначити конкретні документи) не зазначено будь-якої інформації, або ненаданих документів.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся зі скаргою та копіями документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в поданій на реєстрацію податкової накладної до Державної податкової служби України. 18.09.2024р. в електронному кабінеті платника податків позивачем було отримано рішення № 59993/44456196/2 про відмову в задоволенні поданої скарги.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.

Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг і ;Про електронні довірчі послуги.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до п. 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 10 Порядку № 520.

Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що позивач відповідає п.1 Критеріям ризиковості здійснення операції, якою передбачено, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/перевищує величину залишку, визначеного, як різниця обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання.

Запропоновано позивачу було надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.

Позивач надав відповідачу на зупинення податкової накладної 25.08.2024 повідомлення №1 та додав до нього 10 документів. Повідомлення було надано позивачем на 5 зупинених податкових накладних. Квитанція № 2 від 26.08.2024 свідчить, що документ прийнято. Позивач надав суду скрін документу довільного формату № 1 до повідомлення від 25.08.2024, який свідчить, що позивачем до повідомлення були надані 2 файли під назвою видаткові (файл 2, файл 3). Позивач надав суду скрін екрана файла №2, який свідчить, що видаткова накладна № 67 від 26.07.2024 на реалізацію товару позивачем була надана відповідачу разом з повідомленням від 25.08.2024.

Але на подані позивачем документи відповідач надіслав позивачу повідомлення від 29.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної і необхідністю надання додаткових документів і пояснень, а саме: копій документів на підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній (первинних документів постачання, придбання, товарів послуг розрахункових документів (банківських виписок) є також додаткова інформація.

ТОВ «МУРЕНА ТРЕЙД» було направлене повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної №4 від 03.09.2024 року і додатки до нього (Документ довільного форми що містить файл pdf формату ) надано у кількості 6 додатків з порядковим номером від 1до 6 із зазначенням назви файлу.

Відповідач 1 у додаткових поясненнях зазначив, що ДПС не отримував від позивача видаткову накладну № 67 від 26.07.2024, хоча також надав суду аналогічний скрін екрана, який свідчить, що до повідомлення від 25.08.2024 позивачем було подано 2 файла з назвою видаткові. Відповідач доказів на спростування доводів позивача стосовно того, що у файлі 2 була надіслана видаткова накладна № 67 від 26.07.2024 суду не надав.

Також суд зазначає, що у спірному рішенні у графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) не зазначено будь-якої конкретної інформації, або ненаданих, яких саме документів стало підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Тільки в судовому засіданні із відзиву відповідача 1 з`ясувалось, що підставою для прийняття спірного рішення стало ненадання позивачем видаткової накладної № 67 від 26.07.2024.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.

Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

На підставі викладеного, суд зазначає, що спірне рішення містить лише загальне твердження без зазначення, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Таким чином, суд дійшов висновку, що посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення ( Аналогічна позиція висловлена ВС у постанові від 27.10.2022 по справі № 360/3253/20).

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність свого рішення щодо відмови у реєстрації податкової накладної.

Спірне рішення контролюючого органу ГУ ДПС у Миколаївській області щодо відмови у реєстрації податкової накладної не відповідає критеріям ч.2 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованими, тому його слід скасувати.

Позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби від 18.09.2024р. № 59993/44456196/2 про залишення поданої скарги без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ. без змін задоволенню не підлягають, оскільки рішення ДПС №59993/44456196/2 від 18.09.2024 не є юридично значимим для позивача, адже не має безпосереднього впливу на його суб`єктивні права та обов`язки шляхом позбавлення можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку, а лише залишає чинним (таким, що має обтяжувальну дію щодо позивача) винесене раніше рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 826/24656/15 та від 27.04.2020 у справі №360/1050/19.

Рішення про результати розгляду скарги не є такими, що прийняті у зв`язку з реалізацією управлінських повноважень, а є актом вирішення спору в досудовому порядку та не створюють юридичного наслідку для позивача. Разом з цим, визнання цих рішень протиправними та їх скасування не призводить до відновлення порушеного права.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №826/11086/18 від 07.02.2020.

З огляду на викладене, рішення про результати розгляду скарги №60003/44456196/2 від 18.09.2024 не породжує правових наслідків для платника податків, не змінює стану його суб`єктивних прав та не створює жодних додаткових обов`язків для платника, що виключає підстави для визнання протиправним та скасування рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач просить суд зобов`язати відповідача зареєструвати податкову накладну №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ.

Але для захисту інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача 2 зареєструвати податкову накладну № 4 від 26.07.2024 саме датою її подання на реєстрацію 16.08.2024.

Відповідно до п.п.19,20 постанови КМУ № 1246 від 29.12.2010 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Зобов`язання відповідача - ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

За таких обставин, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в цій частині та зобов`язати відповідача зареєструвати податкову накладну № 4 від 26.07.2024 датою її подання на реєстрацію 16.08.2024.

Обраний спосіб захисту прав позивача має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, тому позовні вимоги належить задовольнити.

Таким чином позов належить задовольнити частково.

Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області від 05.09.2024р. № 11732885/44456196 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ.

3.Зобов`язати Державну податкову службу України(Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) здійснити реєстрацію податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «МУРЕНА-ТРЕЙД» (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Адміральська, будинок 39, кв.2, ЄДРПОУ 44456196) №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ датою її подання на реєстрацію -16.08.2024.

4.У задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби від 18.09.2024р. № 59993/44456196/2 про залишення поданої скарги без задоволення, а рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 26 липня 2024 року на загальну суму 249007,84 грн. (двісті сорок дев`ять тисяч сім гривень 84 копійки), у тому числі 30579,91 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 91 копійка) грн. ПДВ. без змін відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МУРЕНА-ТРЕЙД» (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Адміральська, будинок 39, кв.2, ЄДРПОУ 44456196) судовий збір у сумі 1514,00 грн. (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять гривень) сплачений платіжною інструкцією від 10.10.2024.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МУРЕНА-ТРЕЙД» (54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Адміральська, будинок 39, кв.2, ЄДРПОУ 44456196) судовий збір у сумі 1514,00 грн. (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять гривень) сплачений платіжною інструкцією від 10.10.2024.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко