Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відкриття провадження в адміністративній справі
11 березня 2025 р. № 400/2166/25 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Дерев`янко Л.Л., ознайомившись з
адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездiяльнiсть Вiйськової частини НОМЕР_1 , щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 в перiод з 29 сiчня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний перiод: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної доломоги для вирiшення соцiально-побутових питань, компенсацiї невикористаноi щорiчної основної та додаткової вiдпустки. одноразової грошової допомоги при звiльненi, премiї, визначивши її розмiр, виходячи з розмiрiв посадовою окладу та окладу за вiйськовим званням, розрахованих шляхом множення розмiру прожиткового мінімуму для працездатних осiб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 piк" станом на 01.01.2020 р., встановленою Законом України "Про Державний бюджет Украiни на 2021 piк" станом на 01.01.2021 р., вставленого Законом України ""Про Державний бюджет України на 2022 piк" станом на 01.01.2022 р., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 piк" станом на 01.01.2023 р., на вiдповiднi тарифнi коефiцiєнти, згiдно з пункгом 4 постанови Кабінету Міністрів України вiд 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення вiйськовослужбовців, осiб рядового i начальницького складу та деяких iнших осiб», з урахуванням ранiше виплачених сум та iз одночасною компенсацiєю сум податку з доходiв фiзичних осiб вiдповiдно до пунктy 2 Порядку виплати щомiсячної грошової компенсацiї сум податку з доходiв фiзичних осiб, що угримуються з грошовою забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями, полiцейськими та особами рядовою i начальницького складу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України вiд 15 сiчня 2004 року № 44;
- зобов`язати Вiйськову частинуну A22183, здiйснити Ковальчук Свiтланi Петрiвнi перерахунок грошового забезпечення за перiод з 29 сiчня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний перiод: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної доломоги для вирiшення соцiально-побутових питань, компенсацiї невикористаноi щорiчної основної та додаткової вiдпустки. одноразової грошової допомоги при звiльненi, премiї, визначивши її розмiр, виходячи з розмiрiв посадовою окладу та окладу за вiйськовим званням, розрахованих шляхом множення розмiру прожиткового мінімуму для працездатних осiб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 piк" станом на 01.01.2020 р., встановленою Законом України "Про Державний бюджет Украiни на 2021 piк" станом на 01.01.2021 р., вставленого Законом України ""Про Державний бюджет України на 2022 piк" станом на 01.01.2022 р., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 piк" станом на 01.01.2023 р., на вiдповiднi тарифнi коефiцiєнти, згiдно з пункгом 4 постанови Кабінету Міністрів України вiд 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення вiйськовослужбовців, осiб рядового i начальницького складу та деяких iнших осiб», з урахуванням ранiше виплачених сум та iз одночасною компенсацiєю сум податку з доходiв фiзичних осiб вiдповiдно до пунктy 2 Порядку виплати щомiсячної грошової компенсацiї сум податку з доходiв фiзичних осiб, що угримуються з грошовою забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями, полiцейськими та особами рядовою i начальницького складу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України вiд 15 сiчня 2004 року № 44
- визнати протиправною бездiяльнiсть Вiйськової частни А2183, щодо вiдмови у видачi оновленоi довiдки щодо ОСОБА_1 про щомiсячнi додатковi види грошового забезпечення (надбавки, доплати, пiдвищення) та премiї, що подається для призначення пенсiї вiдповiдно до Закону України «Про пенсiйне забезпечення осiб, звiльнених з вiйськової служби та деяких інших осіб» розмiру грошового забезпечення з урахуванням розмiрiв посадового окладу, окладу за вiйськовим званням, якi визначаються шляхом множення розмiру прожитковогомінімуму для працездатних осiб, встановленого законом на 1 сiчня календарного року (але не менше 50 вiдсоткiв розмiру мінімальної заробiтної плати, встановленого законом на 1 сiчня календарного року), на вiдповiдний тарифний коефiцiент згiдно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення вiйськовослужбовців, осiб рядового i начальницького складу та деяких iнших осiб», вiд 30 серпня 2017 року № 704.
- зобов`язати Вiйськову частпну А2183 видати на iм`я ОСОБА_1 оновлену довiдку про розмiр грошового забезпечення (надбавки, доплати, пiдвищення) та премii, що враховується для перерахунку пенсiї заявника, з урахуванням перерахунку грошового забезпечення, вiдповiдно до вимог ст. 43i 63 Закону№2262-ХII, ст. 9 Закону України вiд 20.12.1991 р. N2011-ХII «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України вiд 30.08.2017 р. № 704, iз обов`язковим зазначенням вiдомостей про розмiри щомiсячних додаткових видiв грошового забезпечення (надбавки, в тому числi процентної надбавки за вислуry poків, надбавки за особливостi проходження служби, доплати пiдвищення) та премiї у вiдсотках, встановлених станом на день звiльнення за вiдповiдною або аналогічною посадою, з якої його було звiльнено з вiйськовоi служби iз зазначенням вiдомостей про розмiри посадового окладу та кладу за вiйськовим званням, визначених шляхом множення розмiру прожиткового мінімуму для працездатних осiб, встановленого законом на l сiчня вiдповiдного календарного року (але не менше 50 вiдсоткiв розмiру мінімальної заробітної плати, встановленого на 0l сiчня вiдповiдного календарного року) на вiдповiднi тарифнi коефiцiенти, та провести їх виплату, з урахуванням ранiше виплачених сум за вiдповiдною або аналогiчною посадою, з якої його було звiльнено з вiйськової служби, для здiйснення обчислення та перерахунку з дня звiльнення пенсiї та подати до вiдповiдного Головного управлiння Пенсiйного фонду України вказану довiдку
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Разом з позовною заявою позивачкою надано клопотання про поновлення строку звернення до суду, обгрунтоване посиланням на те, що до 19.07.2022 КЗпП України не обмежував будь-яким строком право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати. Після цієї дати строк звернення до суду з трудовим спором, у тому числі про стягнення належної працівнику заробітної плати, обмежений трьома місяцями з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Вирішуючи дане клопотання суд враховує наступне.
Строки звернення до адміністративного суду врегульовано приписами статті 122 КАС України, згідно із частиною першою якої позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший).
За правилами ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положення статті 122 КАС не містять норми, які б врегульовували порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати.
В судовій практиці усталеним є підхід щодо застосування приписів КЗпП України у разі неврегульованості нормами спеціального законодавства правовідносин щодо проходження публічної служби, у яких виник спір. Такий підхід відповідає висновкам Конституційного Суду України, сформульованим у рішенні від 07 травня 2002 року №8-рп/2002, за змістом якого при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов`язаних зі спорами щодо проходження публічної служби, суд, встановивши відсутність у спеціальних законах норм, може застосовувати норми КЗпП України, у якому визначені основні трудові права працівника.
Так, відповідно до частини другої статті 233 КЗпП України (у редакції до змін, внесених згідно із Законом України від 01 липня 2022 року №2352-IX) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Законом України від 01 липня 2022 року №2352-IX, який набрав чинності з 19 липня 2022 року, частини першу і другу статті 233 КЗпП України викладено в такій редакції:
«Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».
Як вбачається з матеріалів справи, предметом розгляду є вимоги позивачки щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 року, при цьому позов заявлено 06.03.2025 року.
Питання щодо дотримання строків звернення до суду з застосуванням приписів статті 233 КЗпП України в аналогічних спірних правовідносинах неодноразово розглядалось Верховним Судом.
Так, за даними ЄДРСР судом встановлено, що 13 лютого 2025 року ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 460/21394/23 за позовом Особи до Військової частини про визнання дій та бездіяльності протиправними, з урахуванням наявності різних підходів до застосування приписів статті 233 КЗпП України колегія суддів, з метою забезпечення єдності практики вирішення спорів у подібних правовідносинах, вирішила передати цю справу на розгляд палати, до якої входить колегія, що розглядає цю справу з метою відступу від висновків Верховного Суду щодо застосування статті 233 КЗпП України у подібних правовідносинах, викладених у постановах від 29 січня 2025 року у справі №500/6880/23, від 28 серпня 2024 року у справі №580/9690/23, від 23 січня 2025 року у справі №400/4829/24, від 20 листопада 2023 року у справі №160/5468/23.
З огляду на викладене суд вважає, що з метою правильного застосування при вирішенні спору положень законодавства, питання щодо дотримання/пропуску позивачем строку звернення до суду буде вирішено судом під час розгляду справи з урахуванням судового рішення Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у справі №460/21394/23.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви (ч. 8 ст. 171 КАС України).
Спір виник із публічно-правових відносин, відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до юрисдикції адміністративних судів та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161 КАС України, подана з дотриманням правил предметної юрисдикції та територіальної підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Згідно з положеннями частини 1, частини 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Враховуючи, що дана справа є справою незначної складності, то відповідно до положень статей 12, 257 КАС України підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
На підставі викладеного та керуючись статтями, 171, 243, 248, 257, 259-262 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії.
2. Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
3. Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України у спрощеному позовному провадженні відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
4. Запропонувати позивачу у строк протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
5. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів у строк протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
6. Роз`яснити учасникам справи, що до заяв по суті справи мають бути додані документи, що підтверджують надіслання таких заяв та доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.Л. Дерев`янко