Рішення № 12577642, 29.11.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
18/1957-10
Номер документу
12577642
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" листопада 2010 р.Справа № 18/1957-10 за позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка

до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району

про стягнення шкоди в сумі 12018,04 грн.

                                                                                          Суддя Саврій В.А.

Представники сторін:

позивачів: не з'явився

відповідача: не з'явився

За участю прокурора відділу прокуратури Хмельницької області - Шкадько В.В.

Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача на користь Шепетівської районної державної адміністрації 12018,04 грн. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки. В обґрунтування вимог вказує на те, що відповідач самовільно, без правовстановлюючих документів, зайняв земельну ділянку площею 13,3 га за межами населеного пункту на території Лотівської сільської ради, яка віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, що зафіксовано державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.05.2008р. Посилаючись на ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затверджену постановою КМУ №963 від 25.07.07р. нарахував відповідачу 12018,04 грн. шкоди, яку просить стягнути.

Повноважний представник позивача в судове засідання не з'явився.

Прокурор позовні вимоги підтримав та наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, позовні вимоги не оспорив, причини неявки представника та неподання доказів не пояснив, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено, що на території Лотівської сільської ради товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" використовуються землі запасу сільськогосподарського призначення загальною площею 13,3 га без правовстановлюючих документів на землю (проведення посіву сільськогосподарських культур), а саме поблизу села Лотівка Лотівської сільської ради Шепетівського району, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України. За результатами перевірки складено акт від 06.05.2008р., акт обстеження земельної ділянки та винесено припис від 07.05.2008р. з вимогою в 30-денний строк усунути порушення земельного законодавства та привести використання земельної ділянки відповідно до чинного земельного законодавства України.

07 травня 2008р. складено протокол №002661 про адміністративне правопорушення відносно директора товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт". У протоколі про адміністративне правопорушення директор товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" від пояснень відмовився.

При повторній перевірці (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області від 19.10.2008р.) встановлено, що відповідач не виконав вимоги припису №003217 від 07.05.2008р..

19.10.2008р. державним інспектором Управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області винесений припис №005486, яким зобов’язано відповідача в місячний термін усунути порушення земельного законодавства та складено протокол про адміністративне правопорушення № 004222 відносно керівника відповідача та постанову від 19.10.2008р.про накладення адмінстягнення.

Оскільки на виконання припису товариство з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" в добровільному порядку не усунуло порушення вимог земельного законодавства України на площі 13,3 га з земель сільськогосподарського призначення (землі запасу), Шепетівким міжрайонним прокурором м. Шепетівка в інтересах держави в особі позивача подано позов до суду про стягнення з відповідача 12018,04грн. шкоди на користь Шепетівської районної державної адміністрації.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.

Положеннями ст. 80 Земельного кодексу України (редакції чинній на момент фіксування порушення) встановлено, що суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Факт самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" підтверджено актами проведеної перевірки від 06.05.2008р., від 19.10.08р., актом обстеження земельної ділянки від 06.05.2008р., приписами, протоколами про адміністративне правопорушення. Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою площею 13,3 га поблизу с. Лотівка Лотівської сільської ради Шепетівського району, яка знаходиться за межами населеного пункту.

Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.

Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 15.05.2008р. проведено відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу" затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 12018,04 грн. Доказів сплати відповідачем шкоди у розмірі 12018,04 грн. суду не подано.

З огляду на вищевикладене, та враховуючи приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 12018,04 грн. шкоди обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 44, 49, ст.ст. 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району про стягнення шкоди в сумі 12018,04 грн. задоволити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району (код 32678215) на користь Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка, вул. К.Маркса,47 (код 23565207) 12018,04 грн. (дванадцять тисяч вісімнадцять гривень 04 коп.) шкоди.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району (код 32678215) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства на р/р 31112095700002 УДК м.Хмельницького, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЗКПО 23565225 державне мито в сумі 120,18 грн. (сто двадцять гривень 18 коп. ) та в дохід державного бюджету на р/р 31211264700002, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225 , отримувач УДК м.Хмельницький, по коду бюджетної класифікації 22050003 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

                              Суддя                                                                      

Віддрук. 5 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 -відповідачу. 4,5 - прокуратурі