Ухвала суду № 125774438, 12.03.2025, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
12.03.2025
Номер справи
523/3800/25
Номер документу
125774438
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №523/3800/25

Провадження №1-кс/523/924/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року м. Одеса

Слідчий суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в рамках кримінального провадження № 12023160000001477 від 29.11.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 369-2 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Суворовського районного суду м. Одеси надійшло клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в рамках кримінального провадження № 12023160000001477 від 29.11.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Як вбачається з клопотання, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023160000001477 від 29.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснює група прокурорів Одеської обласної прокуратури за оперативного супроводу УСБУ в Одеській області.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом в.о. начальника Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 15.09.2022 № 190-о ОСОБА_4 призначено на посаду головного державного інспектора сектору забезпечення відомчого контролю Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

У подальшому, наказом в.о. начальника Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 28.09.2022 № 202-о на ОСОБА_4 покладено виконання обов`язків завідувача сектору забезпечення відомчого контролю Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Відповідно до положення про Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого Наказом Державної податкової служби від 12.11.2020 № 643, Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС).

Міжрегіональне управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції ДПС, наказами ДПС, дорученнями керівництва ДПС, іншими актами законодавства.

-Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань серед іншого:

-здійснює контроль за дотриманням вимог податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;

-здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість;

-здійснює реєстрацію та веде облік платників податків, платників єдиного внеску, об?єктів оподаткування та об?єктів, пов?язаних з оподаткуванням, проводить диференціацію платників податків;

-забезпечує достовірність та повноту ведення обліку платників податків (платників єдиного внеску), об?єктів оподаткування та об?єктів, пов?язаних з оподаткуванням;

-контролює своєчасність подання платниками податків (платниками єдиного внеску) передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов?язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску;

- застосовує до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;

-застосовує до фінансових установ, які не подали відповідним контролюючим органам ДПС в установлений законом строк повідомлення про відкриття або закриття рахунків платників податків чи розпочали здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного територіального органу ДПС про взяття рахунку на облік у ДПС, фінансові (штрафні) санкції (штрафи) в установлених Податковим кодексом України розмірах;

-проводить аналіз та здійснює управління ризиками з метою визначення форм та обсягів податкового контролю;

-здійснює сервісне обслуговування платників податків (платників єдиного внеску), зокрема надає адміністративні послуги;

Згідно посадової інструкції головного державного інспектора сектору забезпечення відомчого контролю Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ОСОБА_4 серед іншого має наступні посадові обов`язки:

-збір, обробка, узагальнення та аналіз інформації, необхідної для виявлення та/або упередження подій, які негативно впливають/вплинуть на діяльність МУ ДПС по роботі з ВПП, планування та здійснення заходів контролю (проведення перевірок) в МУ ДПС по роботі з ВПП з питань організації роботи, виконання покладених завдань та функцій;

-організація та проведення, за необхідності із залученням працівників структурних підрозділів МУ ДПС по роботі з ВПП перевірок (участь у перевірках), інших заходів контролю щодо стану організації роботи у МУ ДПС по роботі з ВПП, а також перевірок (участь у перевірках) інформації, викладеної у друкованих, аудіовізуальних засобах масової інформації, інформації отриманої від правоохоронних органів та інших джерел, щодо причетності посадових осіб МУ ДПС по роботі з ВПП до порушення чинного законодавства;

-організація та забезпечення контролю за усуненням недоліків та порушень, виявлених перевірками;

-розгляд та участь, у розгляді звернень (скарг, заяв, пропозицій), у т.ч. повторних, громадян, суб`єктів господарювання, органів державної влади, народних депутатів України, та інших, по суті порушених питань, у т.ч. правомірності дій посадових осіб МУ ДПС по роботі з ВПП, надання відповідей на них, підготовка (за необхідністю) висновків, пропозицій, тощо.

Крім того, посадовою інструкцією ОСОБА_4 передбачено здійснення діяльності за допомогою зовнішньої службової комунікації із структурними підрозділами Міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Департаментом забезпечення відомчого контролю ДПС України, територіальними органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до посадової інструкції завідувача сектору забезпечення відомчого контролю Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, вказана посада відноситься до категорії «Б» посади державної служби.

Згідно з приміткою статті 364 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_4 зобов`язана діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Також ОСОБА_4 є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбаченим статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014.

Згідно ст. ст. 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього закону, забороняється використовувати свої службові обов`язки використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе. Особи уповноважені на виконання функцій держави у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язані невідкладно вжити заходів на запобігання проявів корупції.

Крім того, ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не можуть прямо чи опосередковано спонукати у будь-який спосіб підлеглих до прийняття рішень, вчинення дій або бездіяльності всупереч закону на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб.

Встановлено, що ОСОБА_4 , діючи всупереч взятих на себе службових обов`язків, достовірно розуміючи суть кримінального правопорушення та передбачену за його скоєння кримінальну відповідальність, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, усупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення стала на шлях злочинної діяльності за наступних обставин.

Так, у період липня-серпня 2023 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , який перебуває на посаді інженера з матеріально-технічного забезпечення ТОВ «ТСК Грань» (код ЄДРПОУ 42165533), у зв`язку з неодноразовими блокуванням податкових накладних з боку ГУ ДПС в Одеській області, які подавались ТОВ «ТСК Грань» під час здійснення своєї підприємницької діяльності, що негативно впливало на взаємовідносини із контрагентами даного підприємства, вирішив звернутись до раніше своєї знайомої ОСОБА_4 з метою отримання роз`яснень з даного приводу, та переліку необхідної документації, яку підприємство має надати до податкових органів для вирішення питання про розблокування податкових накладних.

В ході зустрічі, яка відбулась на розі вулиці Армійської та по проспекту Шевченко, в місті Одесі, у період липня-серпня 2023 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 повідомив про вищевказані обставини ОСОБА_4 , яка в свою чергу зазначила, що для швидкого та своєчасного розблокування податкових накладних, необхідно здійснити ряд дій, зокрема подати до податкової певні документи та пояснення, які необхідно для розблокування податкових накладних, та що вона в змозі вирішити питання стосовно прискорення розблокування податкових накладних ТОВ «ТСК Грань» за надання їй грошових коштів за її послуги.

В цей час у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на одержання неправомірної вигоди для себе від ОСОБА_5 за вплив на прийняття рішення службовими особами ГУ ДПС в Одеській області щодо розблокування податкових накладних ТОВ «ТСК Грань», із розрахунку 1,7 % від загальної суми податкових накладних.

У свою чергу ОСОБА_5 , у зв`язку з тим, що в ТОВ «ТСК Грань» був відсутній чи постійно змінювався бухгалтер, так як більшість з них виїхали закордон, вимушено погодився на пропозицію висловлену ОСОБА_4 та вони домовились надалі у випадку блокування податкових накладних ТОВ «ТСК Грань», про те, що ОСОБА_5 буде повідомляти про це ОСОБА_4 у мобільному додатку «WhatsApp», а остання в подальшому буде займатись їх розблокуванням та за необхідності надавати консультації для виправлення ситуації з їх блокуванням.

Надалі, ТОВ «ТСК Грань» під час здійснення своєї діяльності, зокрема за договором укладеним з АТ "Одеський консервний завод дитячого харчування», в ході виконання своїх зобов`язань, на протязі серпня 2023 року подано 2 (дві) податкові накладні, на суму 1345531 гривень від 17.08.2023 року та 567660 гривень від 29.08.2023 року, загальну сума, яких склала 1913191 гривень, про що ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_4 у мобільному додатку WhatsApp.

В свою чергу ОСОБА_4 на протязі серпня 2023 року надала ОСОБА_5 роз`яснення з вищевказаного приводу та для вирішення питання з розблокуванням вищевказаних податкових накладних повідомила останньому, що необхідно надати певні пояснення для податкової та передати їй грошові кошти в сумі приблизно 35000 гривень.

У подальшому, ОСОБА_4 з метою досягнення свого злочинного умислу, керуючись корисливим мотивом, спрямованого на одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення службовими особами ГУ ДПС в Одеській області щодо розблокування вищевказаних податкових накладних ТОВ «ТСК Грань» на суму 1345531 гривень від 17.08.2023 року та 567660 гривень від 29.08.2023 року, в період з 29.08.2023 по 31.08.2023, упродовж дня, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи на розі вулиці Довженко та проспекту Шевченка в місті Одесі, одержала від ОСОБА_5 неправомірну вигоду у сумі 32520 гривень, тобто 1,7 % від загальної суми вищевказаних податкових накладних, яка склала 1913191 гривень.

В судовому засіданні прокурор надав клопотання про надання дозволу на затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, посилаючись на те, що ОСОБА_4 переховується від органу досудового розслідування.

У зв`язку з вищевикладеним, 31.05.2024 слідчим складено та прокурором погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.

З метою вручення повідомлення про підозру вищевказаній неодноразово здійснені телефоні дзвінки ОСОБА_4 за наявними в матеріалах кримінального провадження номерів телефонів НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , а також у мобільних додатках за вказаними номерами, на які остання не відповідала.

Разом з цим, здійснено телефоні дзвінки чоловіку вищевказаної ОСОБА_6 за н.т. НОМЕР_3 та сину ОСОБА_7 за н.т. НОМЕР_4 з метою встановлення місцезнаходження вищевказаної для вручення їй повідомлення про підозру, на які останні також не відповіли, та у мобільних додатках також.

Крім того, оперативним підрозділом УСБУ в Одеській області здійснювався виїзд за місце реєстрації проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 та за останнім місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , однак двері ніхто не відчинив.

У зв`язку з чим, в порядку ст.ст. 135, 276-278 КПК України з метою вручення повідомлення про підозру ОСОБА_4 останній скеровано повідомлення про підозру від 31.05.2024, пам`ятку про процесуальні права та обов`язки підозрюваного та 3 (три) повістки про виклик ОСОБА_4 для допиту його в якості підозрюваного на 04.06.2024, 05.06.2024 та 06.06.2023, наступним шляхом:

- у телефонному режимі на мобільні додатки Viber, WhatsApp, Telegram та Signal за номерами телефонів ОСОБА_4 , які наявні в матеріалах кримінального провадження;

- аналогічно вищевказані документи скеровані ОСОБА_6 (чоловік ОСОБА_4 ) та ОСОБА_7 (син ОСОБА_4 ) на мобільні додатки за наявними номерами телефонів в матеріалах кримінального провадження, з повідомленням про подальшу передачу їх ОСОБА_4 ;

- надіслано на електрону адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- скеровано засобами поштового зв`язку за місцем реєстрації за адресою АДРЕСА_1 та за останнім місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 ;

- вручено житлово-експлуатаційній організації за місцем реєстрації проживання вищевказаної за адресою: АДРЕСА_1 , а саме в.о. голови ОСББ «Економік 89» для передачі та вручення ОСОБА_4 ;

- вручено житлово-експлуатаційній організації за останнім відомим місцем проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , а саме ТОВ «Фірма» Наш Дом» для передачі та вручення ОСОБА_4 .

Однак, ОСОБА_4 будучи в порядку КПК України повідомленою про підозру та викликаною для проведення слідчих (розшукових) дій, не з`явилась на вищевказані дати для допиту її в якості підозрюваного та про причини не прибуття не повідомила.

Крім того, згідно відповіді Державної Прикордонної Служби України від 25.06.2024, підозрювана ОСОБА_4 17.05.2024 виїхала за межі території України через пункт пропуску Старокозаче в напрямку Республіки Молдова.

Заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.188 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.188 КПК України, вказане клопотання може бути подане одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою.

Згідно ч.4 ст.189 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що: підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування чи суду; одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у статті 177 цього Кодексу.

Обґрунтованість пред`явленої підозри ОСОБА_4 у інкримінованому йому кримінальному правопорушенні підтверджується матеріалами кримінального провадження та сукупністю здобутих доказів, зокрема постанова про виділення матеріалів досудового розслідування, протоколом обшуку від 31.08.2024 (в приміщенні ПМУ ДПС по роботі з ВПП за адресою: м. Одеса, пр. Шевченка, 15/1), протоколом огляду речей і документів від 20.09.2023, протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 20.10.2023, висновком експерта № 23-4958/2 судової-технічної експертизи документів, протоколом огляду речей і документі від 06.11.2023, протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_5 від 03.05.2024, протоколами огляду речей і документів від 20.05.2024, відомостями наданими ГУ ДПС в Одеській області від 20.05.2024, матеріали оперативного підрозділу УСБУ в Одеській області та іншими зібраними у кримінальному провадженні доказами у своїй сукупності.

Стороною обвинувачення доведено наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, а саме: з метою уникнення від кримінальної відповідальності підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Беручи до уваги, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.369-2 КК України, на теперішній час переховується від органу досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про доведеність ризику переховування підозрюваного ОСОБА_4 від органів досудового розслідування.

Крім того, зважаючи на обставини можливого вчинення інкримінованого ОСОБА_4 правопорушень, передбачених ч.2 ст.369-2 КК України, тяжкості покарання, яке загрожує підозрюваному у випадку визнання останнього винуватим у його вчиненні, особу підозрюваного, факт переховування від органу досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до переконання про наявність ризиків передбачених ч.1 ст.177 КПК України.

За таких обставин, враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що подане клопотання про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_4 задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.110, 131, 132, 176-178, 184-184, 189, 193, 194, 309, 369-372, 392-395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в рамках кримінального провадження № 12023160000001477 від 29.11.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 369-2 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування відносно неї запобіжного заходу.

Ухвала про дозвіл на затримання втрачає свою дію 12.03.2026 року, або після приводу підозрюваної до суду для участі в розгляді клопотання про застосування відносно підозрюваної запобіжного заходу, добровільного з`явлення підозрюваної до слідчого судді, або відкликання ухвали прокурором.

Затримана на підставі ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше тридцяти шести годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя : ОСОБА_1