Єдиний державний реєстр судових рішень
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
————————————————————————————————————————
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "23" листопада 2010 р.Справа № 5/829
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Брагіної Я.В.
судді
за участю представників сторін
від позивача (Житомирської міської ради): Чернюк А.В. - дов. №26/509 від 16.11.10.
від позивача (Комунального підприємства "Житомирводоканал"): Мудрак Г.Ф. - дов. №25/375 від 06.08.10., Лічний С.В. - дов. №25/736 від 06.08.10.
від відповідача Кім В.В. - дов. б/н від 26.10.09.
від третіх осіб: 1 - не з'явився (у засіданні суду 02.11.10. був присутній Топало Р.В. - дов. №04/03 від 02.09.10.)
2 - не з'явився
від прокуратури: Слівінський О.О. - посв. №115
Розглянув справу за позовом Прокурора м. Житомира в інтересах держави в особі Житомирської міської ради (м. Житомир) в особі Комунального підприємства "Житомирводоканал" (м. Житомир)
до Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" (м.Житомир)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: 1) Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (м. Київ)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Адвентіс" (м. Київ)
про стягнення 7711,47грн
Спір розглядається в більш тривалий строк за погодженням сторін на підставі ст.69 ГПК України.
Прокурор м.Житомира в інтересах держави в особі Житомирської міської ради в особі Комунального підприємства "Житомирводоканал" звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача збитків у сумі 7711,47грн, з яких 80% на рахунок Комунального підприємства "Житомирводоканал", а 20% на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища.
Прокурор у судовому засіданні надав письмове клопотання від 23.11.10. (а.с.3, т.2), в якому на підставі ст.22 ГПК України просить суд вважати правильним викладення резолютивної частини позовної заяви наступним чином: "Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" плату за скид понаднормативних забруднень у сумі 7711,47грн". Уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник позивача - Житомирської міської ради в судовому засіданні також підтримав уточнені прокурором позовні вимоги в повному обсязі.
Представники позивача - Комунального підприємства "Житомирводоканал" в засіданні суду пояснили, що між останнім та відповідачем укладено договір на водопостачання. Згідно договору відповідач повинен сплатити підприємству плату за перевищення гранично допустимого скиду забруднюючих речовин. Факт перевищення гранично допустимих скидів забруднюючих речовин підтверджується актами та проведеними результатами аналізів, а також виставленими відповідачу рахунками. Крім того, надали додаткове письмове пояснення у справі №25/1112 від 23.11.10., в якому зазначено, що п.2 резолютивної частини позовної заяви необхідно викласти в наступній редакції: "Стягнути з відповідача плату за скид понаднормативних забруднень у сумі 7711,47грн на рахунок КП "Житомирводоканал" (р/р 26009015211797 в ЖФ ВАТ "Державний експортно-імпортний банк України", МФО 311324; код 03344065). Просили суд задовольнити уточнені позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. Пояснив, що вини відповідача у скидах понаднормативних забруднень нема, а відповідальність за перевищення гранично допустимих скидів несуть особи, які вчинили такі дії, тобто - треті особи. Крім того, надав додаткове письмове пояснення у справі від 23.11.10., в якому зазначено, що відповідачем у 2010 році платіжними дорученнями №963 і №969 від 13.05.01. на підставі рахунків №621 та №622 від 28.04.10. сплачено за перевищення ДВП у стічних водах. Також пояснив, що треті особи не укладали договорів на водопостачання та водовідведення з позивачем, а користувалися названими послугами на підставі відповідного договору, укладеного між останнім і відповідачем.
Представник 1-ої третьої особи - Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно і належним чином. У судовому засіданні 02.11.10. надав пояснення на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги є безпідставними і не підлягають задоволенню (а.с. 159-160, т.1).
Представник 2-ої третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Адвентіс" у судове засідання також не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно і належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
З врахуванням ст.22 ГПК України суд приходить до висновку про задоволення клопотання прокурора від 23.11.10. та розглядає справу в межах уточнених позовних вимог, наданих у судовому засіданні.
Заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м.Житомира в інтересах держави в особі Житомирської міської ради (позивача) в особі Комунального підприємства "Житомирводоканал" (позивача), з врахуванням уточнення позовних вимог, звернувся до суду до Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" (відповідача) з позовними вимогами про стягнення з нього на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 7711,47грн, обгрунтовуючи позов договором про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод у комунальну каналізацію №318 від 03.01.09.; ст.50 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Держбуду №37 від 19.02.02.; Правилами приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира, затвердженими рішенням двадцятої сесії четвертого скликання Житомирської міської ради №429 від 29.09.04.; Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженою наказом Держбуду №37 від 19.02.02.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що вини Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" у скиді понаднормативних забруднень нема. Вважає, що плата за такі скиди повинна стягуватися з третіх осіб: Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Адвентіс", так як останні являються орендарями об'єктів, якими здійснювався скид понаднормативних забруднень.
Суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, враховуючи наступне.
03.01.09. між Комунальним підприємством "Житомирське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (правонаступником якого є Комунальне підприємство "Житомирводоканал") (виконавець) і Приватним акціонерним товариством "Житомирський меблевий комбінат" (споживач) укладено договір про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод у комунальну каналізацію, згідно умов якого виконавець зобов'язується постачати споживачу воду із комунального водопроводу й приймати від нього стоки в комунальну каналізаційну систему міста Житомира, а споживач - своєчасно і в повному обсязі на умовах даного договору оплачувати надані йому виконавцем послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами згідно виставлених рахунків (а.с.107-108, т.1).
Відповідно до п.2.3 договору при виконанні даного договору сторони зобов'язані керуватись діючими Правилами користування системами водопостачання і каналізації, Правилами приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м.Житомира, а також відповідними рішеннями Житомирського міськвиконкому.
Згідно п.4.1.2 договору виконавець зобов'язаний забезпечити приймання стічних вод від споживача з концентрацією забруднюючих речовин, які не перевищують гранично допустимі норми згідно Правил приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира" в обсязі встановленого ліміту.
Пунктом 5.4. зазначеного вище договору передбачено, що строк дії підвищеного тарифу за скид споживачем понаднормових забруднень, установлених разовим аналізом, визначається з моменту проведення виконавцем попереднього аналізу стічних вод до моменту фіксації порушення, але не більше одного календарного місяця. Підвищений тариф оплачується за весь об'єм стічних вод, скинутих за цей період.
Платіжні документи за відпущену воду і прийняті стічні води, а також підвищений тариф з перевищення ДВП належить сплаті в п'ятиденний період з дня їх вручення (п.5.5 договору).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме - з актів, складених комісією Комунального підприємства "Житомирводоканал" від 07.12.09. (а.с. 14, 35, 36, 40, 43, т.1) та від 13.04.10. (а.с. 21-23, 29-31, т.1), а також виписок із хімічного аналізу стічних вод, відібраних для дослідження (а.с. 13, 18-20, 26-28, 33, 38, 42, т.1), позивачем у справі було виявлено факт перевищення відповідачем гранично допустимого скиду забруднюючих речовин.
У відповідності до умов договору, Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання м.Житомира та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, позивачем - Комунальним підприємством "Житомирводоканал" відповідачу нараховано плату за скид понаднормативних забруднень та виставлено рахунки про сплату за перевищення ДВП у стічних водах: №587 від 22.02.10. (а.с.11, т.1), №623 від 14.05.10. (а.с.15-17, т.1), №622 від 15.05.10. (а.с.24-25, т.1), №586 від 21.01.10. (а.с.32, 37, 41, т.1), які останній отримав, проте не оплатив.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст.509 ЦК України).
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст.173 ГК України).
Одним з основних принципів охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності (пункт а) статті 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Згідно п.2.4. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду №37 від 19.02.02., підприємства зобов'язані, зокрема, виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; а також о п л а ч у в а т и р а х у н к и з а с к и д п о н а д н о р м а т и в н и х з а б р у д н е н ь при порушенні встановлених показників.
У відповідності до п.7.8. зазначених Правил з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.
Пунктом 7.11. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду №37 від 19.02.02. передбачено, що в місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб.
Рішенням двадцятої сесії четвертого скликання Житомирської міської ради №429 від 29.09.04. затверджено Правила приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира (а.с. 34-49, т.2).
Відповідно до п.2.4. зазначених Правил підприємства зобов'язані, зокрема, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні вставлених показників.
Розділом 8 Правил приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира встановлено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, який, в свою чергу, розроблений на підставі Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду №37 від 19.02.02.
Зазначена Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства) (п.1.2. Інструкції).
Згідно п.1.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду №37 від 19.02.02., підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (далі - місцеві Правила приймання), Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94. №65, зареєстрованих у Мін'юсті України 22.07.94. за №165/374 (далі - Правила користування), та цієї Інструкції.
Підприємства повинні повністю покрити всі витрати Водоканалу, пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір). При недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання сплатити Водоканалу п л а т у з а с к и д п о н а д н о р м а т и в н и х з а б р у д н е н ь, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами.
Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.
У відповідності до п.2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду №37 від 19.02.02., нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001 р. №139, зареєстрованим Мін'юстом України 23.08.01. за №748/5939.
Пунктом 3.2. зазначеної вище Інструкції, а також п.8.2. Правил приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира, затверджених рішенням двадцятої сесії четвертого скликання Житомирської міської ради №429 від 29.09.04., встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, підприємства сплачують водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Згідно п.3.6. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду №37 від 19.02.02., (п.8.6. Правил приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира) період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об'єкта. У разі виявлення залпового скиду обсяг скинутих стічних вод визначається за актами, якими зафіксовані початок та закінчення залпового скиду.
Відповідно до п.4.1. вказаної вище Інструкції плата за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів уноситься підприємствами згідно з розрахунками водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором.
Згідно ст.ст.525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Це положення кореспондується зі ст.193 ГК України, згідно якої об'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Таким чином, перевіривши надані прокурором додатки до зазначених вище рахунків про сплату за скид понаднормативних забруднень (а.с. 12, 34, 39, 44-46, 85-88, т.1), суд приходить до висновку, що вони відповідають вимогам чинного законодавства, тому задовольняє позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 7711,47грн (4446,52грн + 1542,00грн + 19,50грн + 1703,46грн).
Відповідно до вимог ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач позов щодо підстав та предмету не спростував, доказів сплати боргу за скид понаднормових забруднень суду не надав.
Суд не приймає до уваги як обгрунтування заперечень проти позову - посилання відповідача на необхідність стягнення спірної суми з третіх осіб: Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Адвентіс" як з орендарів об'єктів, якими здійснювався скид понаднормативних забруднень, оскільки сплата за такі скиди передбачена договором про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод у комунальну каналізацію №318 від 03.01.09., укладеним між Комунальним підприємством "Житомирводоканал" і відповідачем. Тому, саме останній зобов'язаний оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні вставлених показників, про що суд зазначав вище.
При цьому, представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти того, що треті особи не укладали договорів на водопостачання та водовідведення з позивачем, а користувалися вказаними послугами на підставі відповідного договору, укладеного між останнім і відповідачем.
Крім того, в матеріалах справи знаходяться платіжні доручення та виписки з банку про оплату за перевищення ДВП у стічних водах згідно відповідних рахунків Комунального підприємства "Житомирводоканал" (а.с. 27-33, 56-57, т.2), які, в свою чергу, свідчать про фактичне визнання відповідачем свого обов'язку щодо сплати за скид понаднормативних забруднень.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення боргу за скид понаднормативних забруднень у сумі 7711,47грн обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки він спонукав прокурора звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст.22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" (10001, м. Житомир, вул. Київська, 77; код ЄДРПОУ 32744172)
на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" (10005, м. Житомир, вул. Черняхівського, 120; код ЄДРПОУ 03344065):
- 7711,47грн - боргу за скид понаднормативних забруднень.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Житомирський меблевий комбінат" (10001, м. Житомир, вул. Київська, 77; код ЄДРПОУ 32744172)
- у дохід державного бюджету України на р/р 31118095700002 УДК в м. Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, код доходу 22090200 - 102,00грн державного мита;
- у дохід державного бюджету України на р/р 31217264700002 УДК у м. Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, код класифікації доходу 22050003 - 236,00грн за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
СуддяБрагіна Я.В.
Дата підписання рішення: 29.11.10.
Віддрукувати:
1 - в справу
2,3 - позивачам (рек. з повід. про вруч.)
4 - відповідачу (рек. з повід. про вурч.)
5 - Підприємству з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (м. Київ, вул. Гришка, 7) (рек. з повід. про вруч.)
6 - Товариству з обмеженою відповідальністю "Адвентіс" (м. Київ, вул. Лугова, 12) (рек. з повід. про вруч.)
7,8 - прокур. (рек. з повід. про вруч.)