Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/14682/24
РІШЕННЯ
іменем України
11 березня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Нетішинської міської ради в якому просить визнати протиправними оформлені листами від 30.08.2024 №Л/980-19-323/2024 та від 16.09.2024 №Л/1106-19-351/2024 рішення виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо відмови у складенні акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за його бабою, ОСОБА_2 та зобов`язати Виконавчий комітет Нетішинської міської ради скласти акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернувся до органу місцевого самоврядування із заявами від 09.08.2024 і від 05.09.2024, в яких просив скласти акт про встановлення факту здійснення ним догляду (постійного догляду) за своєю бабою, ОСОБА_2 . Листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024 відповідач повідомляв про відсутність підстав для складення акту, оскільки до заяви не долучені в повному обсязі документи, передбачені пунктом 14 додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Вважає протиправною відмову виконавчого комітету Нетішинської міської ради у складенні акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за своєю бабою, оскільки Порядком №560 не передбачене право комісії відмовити у складенні акту. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що відповідно до підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України членами сім`ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. А членами сім`ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її (фізичної особи) рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки. Позивач до заяви не надав документів, які підтверджують інвалідність особи, яка потребує догляду, та один із документів, що підтверджує неможливість членів сім`ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи. У зв`язку з тим, що до заяви не додані в повному обсязі документи, передбачені пунктом 14 додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, то відсутні підстави для складання акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Нетішинської міської ради із заявою від 09.08.2024, в якій просив скласти акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за своєю бабою, ОСОБА_2 . До заяви долучив копії паспорта громадянина України, реєстраційного номера облікової картки платника податків, паспорта громадянина України, реєстраційного номера облікової картки платника податків ОСОБА_3 , паспорта громадянина України, реєстраційного номера облікової картки платника податків ОСОБА_2 , свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 11.07.1992, серії НОМЕР_2 від 22.02.1966, висновку від 04.07.2024 №930, довідки лікаря ОСОБА_4 , заяви ОСОБА_2 від 16.07.2024 про обрання нею особи для здійснення постійного догляду за нею.
Листом від 30.08.2024 відповідач повідомив, що військовозобов`язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому пункту 61 Порядку №560 додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8). Зокрема, документи, які підтверджують, що члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я. У зв`язку з тим, що до заяви не долучені в повному обсязі документи, передбачені пунктом 14 додатку 5 Порядку №560, відсутні підстави складання акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
05.09.2024 позивач повторно звернувся до виконавчого комітету Нетішинської міської ради із заявою від 09.08.2024, в якій просив скласти акт про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за своєю бабою, ОСОБА_2 . Додатково долучив витяг з реєстру територіальної громади №2024/010375639, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №392839374 від 29.08.2024, витяг з реєстру територіальної громади №2024/010376527, висновок за результатами МРТ правого колінного суглоба №2406403 від 18.06.2024, копія свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 31.08.2024.
Листом від 16.09.2024 відповідач відмовив у складенні акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, оскільки до заяви не долучений один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду, та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу в постійному догляді.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо складення акта про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за своєю бабою, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Підставою позову слугувала відмова виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо складення акту про встановлення факту здійснення позивачем догляду (постійного догляду) за його бабою, оформлена листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024.
Правовідносини, які пов`язані з процедурою надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення регулюються Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок №560).
Згідно з пунктом 61 Порядку №560 військовозобов`язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім`я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов`язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов`язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Відповідно до пункту 14 додатку 5 Порядку №560 особи, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" - члени сім`ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім`ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім`ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я). У разі відсутності членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення норма цього підпункту поширюється на членів сім`ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи:
для військовозобов`язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім`ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв`язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім`ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу члена сім`ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду;
для військовозобов`язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім`ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв`язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім`ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про потребу члена сім`ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду;
для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов`язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п`ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов`язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов`язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов`язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Суд встановив, що позивач звернувся до органу місцевого самоврядування із заявами від 09.08.2024 і від 05.09.2024 щодо складання акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за своєю бабою, ОСОБА_2 .
Виконавчий комітет Нетішинської міської ради листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024 повідомляв про відсутність підстав для складання акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, у зв`язку із ненаданням повного пакету документів.
Разом з тим, відповідно до статті 43 Закону України "Про адміністративну процедуру" № 2073-IX у разі якщо заяву подано з порушенням встановлених законодавством вимог, посадова особа адміністративного органу, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення заяви без руху. Адміністративний орган надсилає заявнику письмове повідомлення про залишення заяви без руху протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви, а в разі особистого звернення із заявою негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення особі, яка подала заяву, безпосередньо в адміністративному органі. У повідомленні про залишення заяви без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Разом з тим, встановивши відсутність документів, передбачених пунктом 14 додатку 5 Порядку №560, виконавчий комітет Нетішинської міської ради листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024 повідомив позивача про відсутність підстав для складання акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Таким чином, відповідач розглянув заяву позивача з порушенням процедури, встановленої Законом України "Про адміністративну процедуру" .
Тому, відмова ОСОБА_1 у складенні акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , оформлена листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024, є протиправною.
За змістом пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідач не розглянув заяви позивача від 09.08.2024 і від 05.09.2024 відповідно до норм чинного законодавства, тому суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову у складенні акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду), оформлені листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024, та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяви від 09.08.2024 і від 05.09.2024, з урахуванням висновків суду.
Посилання позивача на відсутність у комісії права на відмову у складенні акта суд вважає необґрунтованим, оскільки додатком 8 до Порядку №560 затверджена форма акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, за змістом абзацу 14 якого комісія встановлює факт здійснення постійного догляду (підтверджено/не підтверджено).
За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведена правомірність відмови щодо складання акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) ОСОБА_1 за його бабою, ОСОБА_2 .
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову виконавчого комітету Нетішинської міської ради у складенні акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) ОСОБА_1 за його бабою, ОСОБА_2 , оформлену листами від 30.08.2024 і від 16.09.2024.
Зобов`язати виконавчий комітет Нетішинської міської ради повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 09.08.2024 і від 05.09.2024 про складення акту про встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Нетішинської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Виконавчий комітет Нетішинської міської ради (вул. Шевченка, 1,м. Нетішин,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30100 , код ЄДРПОУ - 05399231)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук